Jump to content
IGNORED

Rad u nedemokratskim zemljama


Da li biste pristali da radite u takvim zemljama?  

34 members have voted

  1. 1. ...

    • Da
      15
    • Ne
      10
    • Nije me briga
      15


Recommended Posts

...mod onIndy je svoj uvodni post izbrisao tako da ne mozemo da ga vratimoTema je izuzetno interesantna i nadamo se da cemo uspeti da je nastavimo i bez originalnog uvoda hvala na razumevanjuMSMmod offEDIT, drugi mod on: Vraćene opcije na zahtev postavljača topika. Saće valjda i pitanje

Edited by crveni autobus
Link to comment

Pa sad, mislim da je Srbija dosta dugo smatrana nedemokratskom zemljom sto moze da zamagli pogled na ovo pitanje. Verujem da bi dosta reklo "Da" zato sto bi se zakljucak doneo da "ako je Srbija u njihovim ocima nedemokratska, a znamo da nije tako lose, onda je sigurno i Kina takva".Licno, imao bih problem sa Saudijskom Arabijom, ali Katarom, Emiratima, Kinom i slicnim nikako.Mislim, zavisno od zemlje i vrste problema, ne verujem da bih imao sablon odgovor.Verujem da se dobrom privredom resavaju mnogi problemi "nedemokratija", sto se vidi na primeru Kine. Ima jos mesta za napredak, ali sredice se to za deceniju.Nema boljeg pritiska od sopstvenog dzepa i trzista.

Link to comment

da, to sto smo i sami indijanska drzava dugo izolovana od strane "slobodnog" sveta sigurno ce uticati na rezultate. u vreme slobe sadam husein je bio predsednik prijateljske drzave, bar zvanicno, tako da je otklon prema "nedemokratskim" sistemima mnogo manji. uz to cini mi se da vece i/ili razvijenije drzave imaju vecu sklonost ka moralizovanju i naturanju svojih sistema vrednosti ostalima, srbije je dosta daleko od te pozicije.sa druge strane, nikada ne bih radio u nekoj saudi arabiji ili tako negde (za neke prosecne uslove), zato sto su stranci izolovani od lokalaca, jer je to drzava u kojoj moze da te pojede mrak, alkohol je prakticno ilegalan i slicno. oni imaju drugi sistem vrednosti, koji je okej ako ga oni smatraju ispravnim, ali i oni ga naturaju, kao i zapadnjaci svoj, sto znaci da ga ili moras prihvatiti ili imas problem. meni je lakse da prihvatim zapadni sistem vrednosti, iako je pun rupa, ipak pruza vise licne slobode pojedincu, sto je meni primarno.

Link to comment
Sta uradi, IndY? Potencijal za dobru temu, a ti se izbrisa...
Indi je otišao sa foruma na neodređeno vreme, jer Alef nije bio banovan odmah, posle dosta velike baljezgarije... Ako sam dobro razumeo ono Indy-jevo priopćenje sa moderacije...Inače, da ne bude čisti trol...U principu bi radio u nekoj relativno normalnoj zemlji kao što je Libija ili Katar... Imam prijateljicu koja radi u Libiji kao arhitetkta, i jako je zadovoljna... To što su diktatorova prćija je uopšte ne tangira... Plata je odlična, čak i za naše uslove... A, kao stranac, ima svog ličnog DB-ovca, koji je zadužen da je pazi, ali i da je služi... :rolleyes: I mislim da je u nekim takvim zemljama daleko pošteniji odnos prema strancu-radniku, nego u zemljama demokratije i kapitalizma... ALi to je već off topic...
Link to comment

Rusija, Kina, verovatno Vijetnam od 2009, mada gledam kako da se iskobeljam iz tog projekta. Ma milina. Porezi, ugovori, papirologija - to me ne interesuje preterano. Nemam ni jedan klaser, od papira samo pasos sa vizom. Jeste klizav teren, ali odrzavam se nekako. Kad pricam sa nemcima npr. oni samo o porezu drve. Pogubio bi se u sredjenijim drzavama. Naravno, ne bi ulazio u detalje :rolleyes:neboltay.jpg

Link to comment

moje iskustvo je maleno - 3 dana poslovnog puta u Qatar:tesko je ako si stranac i ako si zenamogla bih se navici da moramali stvarno kao poslednji izbor

Link to comment
A, kao stranac, ima svog ličnog DB-ovca, koji je zadužen da je pazi, ali i da je služi... :rolleyes: I mislim da je u nekim takvim zemljama daleko pošteniji odnos prema strancu-radniku, nego u zemljama demokratije i kapitalizma... ALi to je već off topic...
mislim da je ovo glavni problem za mene. ne zelim da se osecam singled out, cak ni ako je u pitanju pozitivna diskriminacija. ne zelim da za mene ne vaze pravila koji vaze za lokalce, da ne mogu sa njima da komuniciram kao sa jednakima.koliko sam cuo, stranci profesionalci u tom kraju sveta zive u zlatnim kavezima, nekima to imponuje zbog privilegija koje imaju. ne bih mogao tako da zivim, niti generalno u drustvu u kojem se tako radi.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Glasao sam za drugu opciju, tj. druge tri tačkice, jer sam mislio da bi to mogla biti opcija "ne". :)Budući da imam sreću da živim (i previše radim) u jednoj sasvim pristojnoj i demokratskoj zemlji, ja ne bih ni pod kojim uslovima odlazio da radim (i samim time makar privremeno živim) u bilo kakvoj zemlji koja nije puna demokratija. Veliki broj Zapadnjaka sa raznim traženim strukama odlazi na razna nedemokratska mesta da bi za kratko vreme zaradili mnogo novca, pa zdimili. Ja mislim da je moj život previše kratak i (meni) dragocen da bih ga traćio/ugrožavao u kojekakvim rupama gde je bog rekao "laku noć" (ili makar gde je bog na nekoj težoj дрози). I kao jagoda povrh mog već ekstremnog stava, ja imam i ličnu politiku neputovanja u nedemokratije i failed states. U nedemokratije iz principa, u failed states opet jer ne želim da se izlažem neprijatnostima (videti prethodni pasus). Dosta mi je što sam cele devedesete proveo u jednoj propaloj državi. <_<

Link to comment
Veliki broj Zapadnjaka sa raznim traženim strukama odlazi na razna nedemokratska mesta da bi za kratko vreme zaradili mnogo novca, pa zdimili.
nisam siguran. mnogima ne pada na pamet da se vracaju u svoje adrenalin free demokratije. iz ljudi koje znam, a za 13 godina zivota u nedemokratskim zemljama upoznao sam veliki broj zapadnjaka, austrijanci i nemci prednjace po tom pitanju. zavisi kako se snadjes. poznajem i neke extra talente kao na primer profesor klavira u kineskoj zabiti, gde ne bi rekao da ima prodavnica klavira, muzicka skola. moj bivsi sef je kupio kucerak u ruskom selu gde proizvodi sirovine za moskovske hi end restorane, a vikendom "obilazi" klijente i zabavlja se po klubovima.bitno je makar 2-3 puta godisnje otici iz ovakvih zemalja na par nedelja, odmoriti i izdosadjivati se u blagodetima demokratije :lol:
Link to comment
А ти баш волиш да газиш по местима где би могло нешто да се залепи о ђон, јел :lol:
Djon, dzepovi, tastatura laptopa... Ih, pa sastrugali bi mi sigurno 200 godina robije, po njihovom...
Link to comment

hehe, ovaj bas navalio... zvao me telefonom i prica kako je tamo...kao, lova je ok (8-9 K? mesecno, nema poreza), materijalno se moze lepo ziveti, skoro pa kao na zapadu, sa naglaskom na skoro, ali...- pustinja, 49? danas- ovo gore sto sam naveo (ladno sam mu rekao da smotam ponekad i da mi ta strana price smeta)- na kraju price mi ipak kaze "da se ne zamajavamo, ovde ipak nije demokratija"- s obzirom na ateisticke stavove koje zastupam i cinjenicu da verovatno ne bih mogao da ocutim, moglo bi se desiti da ostanem i bez jezika...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...