Jump to content
IGNORED

Australija opet najbolja...


Recommended Posts

Studentski smestaj se ovde najcesce deli (nisu sami, a nece svako da trpi drndanje kompjutera po celu noc) + oni imaju leptope (cesto i samo netbookove), a kud i kamo lepse je smestiti se ispred 21-inch monitora itd.Ali, to je sporedno, glavni razlog je da broadband ipak jos uvek luksuz u Australiji. (Medjutim, ovo bi trebalo da se promeni u bliskoj buducnosti).
I ovde se naravno deli. Negde jedna veca soba a negde podeljeno u manje dve. Ali stvarno nisam imao predstavu da je toliko katastorfalna situacija sa netom u Australiji. Cak i u Srbiji parkovi imaju wi-fi.
Link to comment
  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • noskich

    60

  • Yoyogi

    18

  • Indy

    17

  • iDemo

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

To je sve u redu. Ali nije u redu da ti u zemlju udjes pod jednim uslovima, a onda oni svakih 6 meseci te uslove menjaju po volji. I onda te promene uticu na sve koji su 2-3-4 godine zivota ostavili ovde, uneli u zemlju 50-100k samo za skolarinu, radili za sitnu lovu i placali porez i onda kada se prijave za PR cekaju u proseku 9 meseci. Ako se bilo sta za to vreme promeni kaci ih iako su aplikaciju vec predali.
znas li mozda koliko dugo je bilo moguce dobiti skilled migrant status preko studiranja, tj. koliko su zakoni trajali ovakvi kakvi su bili do sada?pitam jer ti ova primedba ne stoji, nije nista bilo 'reklamirano' sto nije vazilo u tom trenutku i mnogi pre tebe jesu iskoristili to sto im je taj sistem dozvoljavao (a da budemo iskreni, iskoristili i poverenje Australije da ce, kao skilled migrants koje je ona skolovala ostati u njoj da rade. skilled migrants jeste migracija 'dokazanih', davanje PR-a samo za studije u AU jeste bilo davanje istog 'u napred'). jbg, kad se sistem mnogo iskoriscava onda neko jednom mora da nastrada. stvarno mi je zao sto se to desilo tebi, ali na nekome bi se kola slomila pre ili kasnije...drzava jednostavno hoce da se zastiti od ljudi koji zele da uzmu njeno drzvljanstvo, znaci dobiju sve privilegije istog, a ne daju nista za uzvrat (ne zive nikad vise tamo i nemaju porodicu tamo, pa niti placaju porez niti doprinose razvoju drustva). gadno je samo kad ta 'zastita' potkaci i tebe licno, ipak je to bilo veliko ulaganje...
Link to comment
znas li mozda koliko dugo je bilo moguce dobiti skilled migrant status preko studiranja, tj. koliko su zakoni trajali ovakvi kakvi su bili do sada?pitam jer ti ova primedba ne stoji, nije nista bilo 'reklamirano' sto nije vazilo u tom trenutku i mnogi pre tebe jesu iskoristili to sto im je taj sistem dozvoljavao (a da budemo iskreni, iskoristili i poverenje Australije da ce, kao skilled migrants koje je ona skolovala ostati u njoj da rade. skilled migrants jeste migracija 'dokazanih', davanje PR-a samo za studije u AU jeste bilo davanje istog 'u napred'). jbg, kad se sistem mnogo iskoriscava onda neko jednom mora da nastrada. stvarno mi je zao sto se to desilo tebi, ali na nekome bi se kola slomila pre ili kasnije...drzava jednostavno hoce da se zastiti od ljudi koji zele da uzmu njeno drzvljanstvo, znaci dobiju sve privilegije istog, a ne daju nista za uzvrat (ne zive nikad vise tamo i nemaju porodicu tamo, pa niti placaju porez niti doprinose razvoju drustva). gadno je samo kad ta 'zastita' potkaci i tebe licno, ipak je to bilo veliko ulaganje...
Nisam siguran, ali mislim da je rec o jako dugom vremenu. Od kada sam se interesovao mislim jos u 2000-oj je to moglo.Ali, da ne bude zabune, moze to i sada, ali samo za odredjenu listu profesija. Stvar je da oni neprestano uvode prioritete. Prvo je bila samo SOL lista. Onda su uveli MODL listu. I sada na kraju CSL listu. Znaci ja i dalje mogu da se prijavim za PR nakon diplomiranja, ali je problem u tome sto moram da cekam minimum 2 godine tokom kojih moze svasta da se desi i izmeni. Oni cija je profesija na CSL listi mogu da PR dobiju odmah.Sistem bodovanja za moju profesiju takav kakav je, a na koji sam ja racunao kad sam odlucio da dodjem da studiram, postoji jako dugo i za tom profesijom i dalje postoji potreba - to jest deficitarna je. Ali nije ultra-deficitarna pa ne dobija prioritet. Ne tvrdim da ne postoje ljudi koji tendenciozno upisuju studije samo da bi dobili PR, ali ovde je rec o profesiji kojom ja zaista zelim da se bavim i za taj profil sam zavrsio osnovne studije mnogo pre sto sam odlucio da dodjem u Australiju. I njima ta profesija i dalje treba, ali je stvar - posto im trenutno trebaju racunovodje i inzenjeri vise onda, izivini - moras da se strpis jos 2 godine pa ako nam budes trebao jos videcemo da li ce biti kakva korist od tebe. To je problem, sto oni sve od nas uzimaju, a nista ne daju zauzvrat, a daju samo i iskljucivo kada je u njihovom interesu.Po meni je problem kada ti udjes pod jednim uslovima i onda tokom 2 godine studiranja koje su minimum da bi se prijavio za PR oni mogu sve potpuno da izmene. Neka izmene, ali neka se to odnosi na one koji jos nisu usli u zemlju.Australija je skolovala samo one kojima je dala stipendije, a bas te ona ne zeli da ostanu po svojoj imigracionoj politici. Znaci nije nas AUS skolovala, vec smo se sami skolovali. Sistem se ne `iskoriscava`, vec je on kao takav smisljen u interesu Australije. Nije to sad da je rec o rupi u zakonu koju neko iskoriscava, vec je jasno definisano da studenti ako studiraju 2 godine minimum u zemlji i cija je profesija deficitarna imaju pravo da se prijave za residence. Edited by noskich
Link to comment
Drzava namamljuje kao sto sam rekao svojim marketingom u kome se obecava jedna stvar, a u realnosti dobija sasvim druga.Naravno da imam sense of entitlement na osnovu toga koliko je ova zemlja profitirala na meni. A da li znam da radim se ne moze proveriti bez zaposljenja. Ne mogu da uverim poslodavca jer kao sto si sam rekao nece ni da pricaju ako nemas PR. Ja sam uradio sto je do mene bilo sve do sada. I po pitanju studiranja i po pitanju trazenja posla.
Usao si u loop iz kojeg se neces lako, ako ikako, izvuci osim da se spakujes i da odes. Optuzivanje drugih je krajnji stadijum te metastaze, makar u Australiji.To si se uvalio u nesto na osnovu "wishfull thinking" i na osnovu neshvacenog panoa na kojem se reklamiraju obrazovne usluge. Sam pano jedino prica o studiranju i malo onoga sto ide uz to. "Live in Australia" je implictitno, jer neko ko studira tamo 3-4 godine ipak tamo i zivi.Niko ne prica o plati, uci, zavrsi i ostani.Na jednom mestu kazes : "Ja nikakvo iskustvo u Srbiji nisam mogao da steknem zbog poznate politike zaposljavanja. ". Opet, Australijanci te nece pitati ali neki na Forumu mogu da pomisle - imaju li svi koji su u Srbiji tako lake zrtve "politike zaposljavanja" 100,000 dolara da ih spale u Australiji nizasta?Bolje bi ti bilo da si radio u Bg makar i na fiktivno pa da imas da pokazes neko iskustvo za normalnu vizu nego sto si uskocio u ovo sto si.Sada ispada da pokusavas da izvedes trik, ne uspeva ti pa je neko drugi kriv. Nikakvog legalnog, po svoj prilici ni bilo kakvog drugog, osnova nemas da se zalis.
Link to comment
To si se uvalio u nesto na osnovu "wishfull thinking" i na osnovu neshvacenog panoa na kojem se reklamiraju obrazovne usluge. Na jednom mestu kazes : "Ja nikakvo iskustvo u Srbiji nisam mogao da steknem zbog poznate politike zaposljavanja. ". Opet, Australijanci te nece pitati ali neki na Forumu mogu da pomisle - imaju li svi koji su u Srbiji tako lake zrtve "politike zaposljavanja" 100,000 dolara da ih spale u Australiji nizasta?Bolje bi ti bilo da si radio u Bg makar i na fiktivno pa da imas da pokazes neko iskustvo za normalnu vizu nego sto si uskocio u ovo sto si.Sada ispada da pokusavas da izvedes trik, ne uspeva ti pa je neko drugi kriv. Nikakvog legalnog, po svoj prilici ni bilo kakvog drugog, osnova nemas da se zalis.
Australija vec decenijama ima jasno definisan program imigracije preko studiranja. Nema tu nikakvog wishful thinking, stvar je institucionalizovana.U mom slucaju nije 100, vec 50. Dobio sam delimicno sponzorstvo, ostalo je porodicna ustedjevina.Znaci, ovo sto ja pokusavam je trik, a fiktivno radno iskustvo nije?
Link to comment

A da prokomentarisem za Yoyogija: pa ko ti je kriv kada do 1992 nisi provalio da je zagustelo, toliko ti je trebalo. Pre toga si mogao gde si hteo, siroko ti polje. A kada je rec o tome da bi studenti koji bi dobili PR ostetili drzavu potpuno je netacno. Sada socijalnu pomoc mozes poceti da primas samo 2 godine nakon dobijanja statusa, za razliku od tvog slucaja koji si je primio cim si stigao.

Link to comment
Znaci ja i dalje mogu da se prijavim za PR nakon diplomiranja, ali je problem u tome sto moram da cekam minimum 2 godine tokom kojih moze svasta da se desi i izmeni. Oni cija je profesija na CSL listi mogu da PR dobiju odmah.
kad kazes da moras da cekas 2 godine, da li to znaci da ti imas pravo da ostanes tu i zaposlis se, ili moras da cekas na nekom drugom mestu?
Link to comment
Nisam siguran, ali mislim da je rec o jako dugom vremenu. Od kada sam se interesovao mislim jos u 2000-oj je to moglo.
znaci dovoljno vremena da ga mnogi iskoriste, a kad kazem iskoriste, ne mislim na rupu u zakonu vec da iskoriste pogodnosti takvog sistema a one nisu male - prvo, lakse je uci u zemlju kao student nego direktno kao skilled migrant. zatim, kad si vec jednom u AU kao student, lakse je dobiti PR preko skilled migrant programa jer te preskace uslov o dve godine radnog iskustva...mislim da je ovakav sistem bio prvobitno smisljen kao pogodnost za one koji su vec na studijama u AU pa se razmisljaju o ostanku, a nikako kao nesto sto je trebalo da navede ljude da upisuju studije u AU radi dobijanja PR-a i pasosa i onda nikad tamo ne zive...medjutim, izgleda da je bilo i previse ovih drugih, pa su resili da menjaju sistem.
Po meni je problem kada ti udjes pod jednim uslovima i onda tokom 2 godine studiranja koje su minimum da bi se prijavio za PR oni mogu sve potpuno da izmene. Neka izmene, ali neka se to odnosi na one koji jos nisu usli u zemlju.
nisam sigurna da si ovde u pravu, evo zasto: studije i PR su dve potpuno nevezane stvari. ako bi postojao zakon koji bi ih povezao na ovaj nacin, to bi bilo upravo ono sto oni ne zele - propagiranje 'studiram samo zbog PR-a'. s druge strane PR i drzavljanstvo su potpuno druga prica i tu upravo vazi ovo sto ti kazes - ako si vec PR i promeni se zakon o dobijanju drzavljanstva, to tebe ne kaci vec samo nove PR. hocu reci, razumem ja zasto se ti ljutis, ali nisam siguran da ovde imas na koga da se ljutis, posto drzava u ovom slucaju radi sve 'po propisu'...imigracioni zakoni su lutrija i zavisi cisto od tvoje srece da li ce te zakaciti bolja ili losija promena. to treba da se zna pre odlaska, pa ili ima rezervna varijanta ili prihvati taj rizik...moj savet ti je da kad si vec toliko ulozio, kako god probas da izdrzis jos te dve godine.
Australija je skolovala samo one kojima je dala stipendije, a bas te ona ne zeli da ostanu po svojoj imigracionoj politici. Znaci nije nas AUS skolovala, vec smo se sami skolovali.
nisam mislila na to ko je platio skolovanje vec na to da je neko ko se skolovao u AU po defoltu (bar u teoriji) vise adaptiran ili bolje uklopljen u zivot u AU nego neko ko bi tek dosao. u tome je jedna vrednost tih stranih studenata kao potencijalnih skilled migranta - Australiji se vise ispalti da ima vec prilagodjenog gradjanina nego potpuno novog (ovo nije moj zakljucak vec nesto sto nam je receno ovde na jednom seminaru od strane ljudi iz imigracionog. doduse odnosilo se na NZ).
Link to comment
kad kazes da moras da cekas 2 godine, da li to znaci da ti imas pravo da ostanes tu i zaposlis se, ili moras da cekas na nekom drugom mestu?
Imam pravo da ostanem i zaposlim se.
Link to comment
zatim, kad si vec jednom u AU kao student, lakse je dobiti PR preko skilled migrant programa jer te preskace uslov o dve godine radnog iskustva...mislim da je ovakav sistem bio prvobitno smisljen kao pogodnost za one koji su vec na studijama u AU pa se razmisljaju o ostanku, a nikako kao nesto sto je trebalo da navede ljude da upisuju studije u AU radi dobijanja PR-a i pasosa i onda nikad tamo ne zive...medjutim, izgleda da je bilo i previse ovih drugih, pa su resili da menjaju sistem.nisam sigurna da si ovde u pravu, evo zasto: studije i PR su dve potpuno nevezane stvari. ako bi postojao zakon koji bi ih povezao na ovaj nacin, to bi bilo upravo ono sto oni ne zele - propagiranje 'studiram samo zbog PR-a'. nisam mislila na to ko je platio skolovanje vec na to da je neko ko se skolovao u AU po defoltu (bar u teoriji) vise adaptiran ili bolje uklopljen u zivot u AU nego neko ko bi tek dosao. u tome je jedna vrednost tih stranih studenata kao potencijalnih skilled migranta - Australiji se vise ispalti da ima vec prilagodjenog gradjanina nego potpuno novog (ovo nije moj zakljucak vec nesto sto nam je receno ovde na jednom seminaru od strane ljudi iz imigracionog. doduse odnosilo se na NZ).
Uslov o radnom iskustvu nije generalan i zavisi od profesije do profesije, svodi se na akreditaciju od strane nadlezne agencije za profesiju. Tako da tu nisi u pravu. A to sto ti mislis da je sistem osmisljen kako mislis je samo tvoje misljenje. Ponavljam jos jedanput - sistem nije izmenjen u svojoj srzi, vec je izvrsena prioritizacija po treci put. Znaci svi studenti cije su profesije na SOL listi (ukljucujuci i mene) mogu odmah nakon diplomiranja da se prijave za PR. Razlika je u prioritetu obrade prijava - oni cija je profesija na CSL listi ce biti obradjeni prvi i dobiti PR za nekoliko meseci, ostali na SOL listi ce je dobiti za 2 godine sto je procena ministarstva za imigraciju.Znaci niti je sistem izmenjen u svojoj srzi, niti je tvoje licno misljenje zasto je takav sistem uspostavljen merodavno dok se ne iznesu neke cinjenice koje ga podupiru.Studije i PR su direktno povezane imigracionim zakonom. Postoje dve posebne imigracione vize za koje se mogu prijaviti iskljucivo strani studenti:http://www.immi.gov.au/skilled/general-ski...-migration/885/ Skilled – Independent (Residence) Visa (Subclass 885)A permanent visa for eligible overseas students who have obtained an Australian qualification in Australia as a result of at least two (2) years study and for holders of certain temporary visas with skills in demand in Australia. Applicants are not sponsored and must pass a points test.http://www.immi.gov.au/skilled/general-ski...-migration/886/Skilled – Sponsored (Residence) Visa (Subclass 886)A permanent visa for eligible overseas students who have obtained an Australian qualification in Australia as a result of at least two (2) years study and for holders of certain temporary visas with skills in demand in Australia. For applicants not able to meet the Skilled – Independent pass mark, who have either a relative in Australia to sponsor them or a nomination from a State or Territory government. Applicants must pass a points test lower than that for the Skilled –Independent visaOve vize su, kao sto se da videti, vrlo precizno definisane imigracionim zakonom i povezuju studiranje sa imigracijom.Za poslednje se apsolutno slazem, da su studenti koji zive ovde 2-3-4 godine, studiraju (implicira poznavanje jezika, vestine koje se traze) i rade (neki od njih) daleko pogodniji kao imigranti od nekoga ko nikada pre u Australiji nije bio, nije studirao na engleskom niti poznaje njihov obrazovni sistem i nacin zivota.
Link to comment

pa gde ja kazdem da je sistem sustinski izmenjen, majketi? kazem da hoce da naprave stvari tezim nego sada, sto ce samo po sebi da filtrira neke koji bi se sada lakse odlucili na taj korak. osim tamo gde su im ljudi bas neophodni pa se mora preuzeti rizik.

niti je tvoje licno misljenje zasto je takav sistem uspostavljen merodavno dok se ne iznesu neke cinjenice koje ga podupiru.
aj molim te nadji mi cinejnicu koja podupire suprotno misljenje - da je sistem uspostavljen da bi propagirao studiranje radi dobijanja drzavljanstva a onda 'cao AUS'... pa i oni sami na sajtu kazu ovo:"Students should not make educational choices solely on the basis of hoping to achieve a particular migration outcome, as the GSM program will continue to change and adapt to Australia’s economic needs."
Studije i PR su direktno povezane imigracionim zakonom.
ali ne onako usko kako bi bile da vazi ono sto si ti pomenuo, a to im ocigledno i nije cilj.
Link to comment
Ali stvarno nisam imao predstavu da je toliko katastorfalna situacija sa netom u Australiji. Cak i u Srbiji parkovi imaju wi-fi.
Pisali smo dosta o tome pre jedno godinu dana na kompjuterskom delu foruma... Ljudi su bili fascinirani da je nesto 10x losije+skuplje u Australiji nego u Srbiji. :isuse:
Link to comment
pa gde ja kazdem da je sistem sustinski izmenjen, majketi? kazem da hoce da naprave stvari tezim nego sada, sto ce samo po sebi da filtrira neke koji bi se sada lakse odlucili na taj korak. osim tamo gde su im ljudi bas neophodni pa se mora preuzeti rizik. aj molim te nadji mi cinejnicu koja podupire suprotno misljenje - da je sistem uspostavljen da bi propagirao studiranje radi dobijanja drzavljanstva a onda 'cao AUS'... pa i oni sami na sajtu kazu ovo:"Students should not make educational choices solely on the basis of hoping to achieve a particular migration outcome, as the GSM program will continue to change and adapt to Australia’s economic needs."ali ne onako usko kako bi bile da vazi ono sto si ti pomenuo, a to im ocigledno i nije cilj.
Njima je cilj da imaju potpuno odresene ruke da rade sta god hoce, a da istovremeno privuku sto vise stranih studenata i na tome masno zarade. 2008. to je bilo nesto vise od 4,2 milijarde.Jednostavno mi ne mozemo znati zasto je takav sistem osmisljen onda kada je uveden, moze se samo spekulisati.
Link to comment
A da prokomentarisem za Yoyogija: pa ko ti je kriv kada do 1992 nisi provalio da je zagustelo, toliko ti je trebalo. Pre toga si mogao gde si hteo, siroko ti polje. A kada je rec o tome da bi studenti koji bi dobili PR ostetili drzavu potpuno je netacno. Sada socijalnu pomoc mozes poceti da primas samo 2 godine nakon dobijanja statusa, za razliku od tvog slucaja koji si je primio cim si stigao.
Ko mi je kriv?Pa nisam hteo od sebe da pravim sto ti pravis od sebe sada. Znalo se sta treba bilo gde za normalan posao a ne za pranje kola ili nosenje maltera.Edit: pre 1991. vec sam bio 4 godine u 3 razlicite zemlje. Ne cisto sam nego prvo na praksi a posle preko nekih ugovora koje je firma imala. Kao nekomunista, znao sam limite - bez da me iko posalje, nisam imao dovoljno prodavljivog materijala. Nego ti, kao provereni diplomasticaoc, nisi nista uspeo da naucis u zivotu osim da bubas i dobijas cage? Gde ti je onaj Cisco certifikat? Da si nesto naucio tamo, fiktivno iskustvo bi ti dalo sansu na intervjuu. Ovako, ponesi te diplome kad ides u WC. Edited by Yoyogi
Link to comment

pratim ovu raspravu vec neko vreme i sve hocu-necu da se javim al' evo... ovako - izmenio se sistem, ti nisi racunao na to, oplelo te i sta sad? mozes da visis po forumima, da se nalazis s ljudima u kafanama i da se svadjas i da vices nepravda ili da vidis sta ti je ciniti u jednoj takvoj situaciji. ja bih zaboravio sta je bilo i okrenuo se ka tome da vidim kako najbolje da se snadjem u trenutnoj situaciji. sad... cini mi se da si i ti tako poceo al' kad si shvatio da to ukljucuje neke rizike koje ti nisi voljan da prihvatis, dosao si dotle da se vrtis u krug i ponavljas nepravda, nepravda, nepravda. jebiga... ja bih zaista voleo da ti se posreci i da nadjes posao u struci, odradis tih par godina, sredis papire i da zivis kako zelis. ali kolika je verovatnoca da ce se to desiti ako ne izmenis pristup? vrlo mala, bar sudeci po tvom pisanju. mozda bi ipak mogao jos jednom razmisliti o nekim grdjim poslovima i rizicima, zagristi i krenuti... neces biti ni prvi ni jedini... a velika je verovatnoca da ce ti se bas na taj nacin otvoriti neke nove mogucnosti i da ces, ako nista, biti zadovoljniji sobom jer radis na resavanju problema. i da - ne bih da ti nesto kenjam ali je neuporedivo grdje kad bezis iz zemlje od rata i pogibije nego od besposlice i bede.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...