Jump to content
IGNORED

Australija opet najbolja...


Recommended Posts

Placamo za predavanja, polaganje ispita, koriscenje biblioteke/citaonice (do 9pm, kasnije se placa) i kombi koji uvece prevozi studente sa kampusa do stanice metroa. Sve ostalo se placa posebno. Ovo vazi za moj fakultet.
ma dobro, jasno je da su u cenu studija ukljuceni troskovi predavanja :lol: nego hocu da kazem da kao sto nema studija bez predavanja, tako nema ni bez interneta i da mi je zasebno naplacivanje interneta otprilike tu negde kao kad bi zasebno naplacivali svako odslusano predavanjeza 25k p.a. nije bas dobar deal
Link to comment
  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • noskich

    60

  • Yoyogi

    18

  • Indy

    17

  • iDemo

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma dobro, jasno je da su u cenu studija ukljuceni troskovi predavanja :lol: nego hocu da kazem da kao sto nema studija bez predavanja, tako nema ni bez interneta i da mi je zasebno naplacivanje interneta otprilike tu negde kao kad bi zasebno naplacivali svako odslusano predavanjeza 25k p.a. nije bas dobar deal
Deal je bio dobar dok smo mogli da dobijemo residence nakon diplomiranja. Sada kada to vazi samo za racunovodje, inzenjere i medicinare, a ne za ostale za koje je vazilo deal je jako jako los. Prakticno dobijamo parce papira sa kojim za residence mozemo da se prijavimo, ali se ceka minimum 2 godine tokom kojih moze da im padne na pamet da promene jos milion stvari, ako ostanemo te dve godine moramo da se prijavimo za dozvolu za izlazak iz zemlje do maksimalna 3 meseca, nemamo pravo da se prijavimo za gotovo sve graduate i internship programe, mogucnost zaposlenja kao nerezident je znacajno manja. Jednostavno - ako ne nadjes posao nakon diplomiranja pakuj se i idi kuci. Cak i ako nadjes sedi na iglama 2 godine pa vidi sta ce biti. Ako oni hoce mogu da ti i pre te dve godine novim pravilom ukinu bridging vizu.A minimum za residence je bilo 2 godine i 50K. Cena za koju sada dobijam jako malo.Svi moji planovi sada su samo san. Edited by noskich
Link to comment
moram da pitam a sta vi tacno tamo placate tolike pare, a ni internet vam ne daju?internet nije nikakav luksuz da ne ulazi u basic paket bilo cega, a narocito obrazovnog programa.
Ulazi u bazicni paket ovde gde ja radim, dobija se $15 internet pristupa po semestru. To ode jako brzo, posebno ako se posecuje youtube, a pogotovo online gaming sajtovi. Posle toga se studentima naplacuje internet, i to prilicno skupo, moram reci.2 Noskich, nemam zaista (kako rekoh) vremena i volje za tvoj ekstremno naporan nacin diskutovanja. Nista licno, ali posto sve znas, nista neces izgubiti mojim ignorisanjem tvojih buducih poruka.
Link to comment
Ulazi u bazicni paket ovde gde ja radim, dobija se $15 internet pristupa po semestru. To ode jako brzo, posebno ako se posecuje youtube, a pogotovo online gaming sajtovi. Posle toga se studentima naplacuje internet, i to prilicno skupo, moram reci.2 Noskich, nemam zaista (kako rekoh) vremena i volje za tvoj ekstremno naporan nacin diskutovanja. Nista licno, ali posto sve znas, nista neces izgubiti mojim ignorisanjem tvojih buducih poruka.
E pa kod mene na fakultetu ne ulazi, ni 15 ni 1 dolar. Jedino ako hoces da poneses svoj laptop i ako imas XP (posto Vista ne radi) mozes da izvrsis transfer do megabajt ili 2 (nisam siguran posto imam Vistu na laptopu) i nakon natezanja sa procedurom logovanja na mrezu.Tako da to gde ti radis i ovde gde ja studiram nije isto. Da li ces ignorisati poruke ili ne tvoj je licni izbor.
Link to comment

onda zasebno naplacivanje interneta u ovoj ili onoj formi je (relativno) uobicajena stvar na AUS univerzitetima?to je skroz drugacija koncepcija od mog licnog iskustva po evropi (3 razlicita mesta), a i ne secam se da sam cula i na drugim univerzitetima da postoji takva praksa. internet svakako kosta, ali je cena ukljucena u cenu studija i nekako mi je to elegantnije resenje. po ovome sto noskich prica ispada da je najveci asset njegovog univerziteta to sto se nalazi na tlu australije koja je u nekom trenutku bila immigrant friendly zemlja. ispadne da se tu (primarno) ne prodaje obrazovanje kao proizvod, vec lokalna diploma koja pruza fast track ka resavanju imigracionog statusa i da cena studija izrazava upravo to (ovo ja ne zakljcujem, vise razmisljam naglas citajuci ovo sto noskich pise). onda premotam film i setim se intervjua AUS ambasadora koji na pitanje sta je najbolji australijski proizvod za izvoz odgovara - obrazovanje. to u ovom kontekstu moze imati potpuno novo znacenje :D

Link to comment

Meni nekako suludo zvuci da neki univerzitet u 2009, kada svaki bolji park ima Wi-Fi, naplacuje internet i sedenje u biblioteci. Sto kaze Isis verovatno se to naplacuje svugde ali kroz skolarinu i ne toliko direktno.

Link to comment
po ovome sto noskich prica ispada da je najveci asset njegovog univerziteta to sto se nalazi na tlu australije koja je u nekom trenutku bila immigrant friendly zemlja. ispadne da se tu (primarno) ne prodaje obrazovanje kao proizvod, vec lokalna diploma koja pruza fast track ka resavanju imigracionog statusa i da cena studija izrazava upravo to (ovo ja ne zakljcujem, vise razmisljam naglas citajuci ovo sto noskich pise).
U realnosti je bas tako. A u praksi AUS vlada upravo to negira - mozes procitati na prethodnoj strani teme. Stvar je da oni hoce od nas stranih studenata sto vise da uzmu i iskoriste, a da daju sto manje i samo onda kada to njima direktno odgovara.
Link to comment
onda zasebno naplacivanje interneta u ovoj ili onoj formi je (relativno) uobicajena stvar na AUS univerzitetima?to je skroz drugacija koncepcija od mog licnog iskustva po evropi (3 razlicita mesta), a i ne secam se da sam cula i na drugim univerzitetima da postoji takva praksa. internet svakako kosta, ali je cena ukljucena u cenu studija i nekako mi je to elegantnije resenje.
Jeste mozda, mada bih rekao (po ovome sto sam video dosad) da nije mali broj studenata koji bi "zloupotrebljavao" (ili, u stvari, bez navodnika) besplatni net za gejming. Cak i ovako sa placanjem (skupim) pa ne mogu da se suzdrze - adikcija je to.
... ispadne da se tu (primarno) ne prodaje obrazovanje kao proizvod, vec lokalna diploma koja pruza fast track ka resavanju imigracionog statusa i da cena studija izrazava upravo to (ovo ja ne zakljcujem, vise razmisljam naglas citajuci ovo sto noskich pise).
Nije bas tako, posebno to ne vazi za univerzitete, a pogotovo ne one bolje... dok u dobroj meri jeste tako za razne strucne skole (vocational education), koje jesu u dobroj meri industrija za permanentne vize (sad upravo gledaju kako da to demontiraju). Internet je generalno skuplji/losiji/sporiji u Australiji u odnosu na mnoge razvijene zemlje (pa cak i Srbiju). Tako da realno i nema bas osnova da se negde deli za dzabe. I to ce se verovatno promeniti narednih godina, posle uvodjenja "nacionalnog broadbenda".
Link to comment

Ja sam trenutno u USA i da bi se sprecilo koriscenje neta u bibliotekama za gejming na te racuanre ne mozes nista da ni da sacuvas (jer kada se izlogujes sve se pobrise) a kamoli da instaliras. Doduse niko te ne sprecava da sednes u biblioteku i ulogijes se preko svog studentskog broja i sifre na wi fi i igras ali to mozes i u svojoj sobi pa nema potrebe da se zbog toga ide u biblioteku koja je inace free i radi 24h

Link to comment

3 godine radnog iskustva, diploma BU i 5,000DM je bilo sve sto sam imao kada sam dosao u Australiju kao "Independent Skilled Migrant".Da, sa tom vizom, Qantas je davao pravo na 40kg prtljaga.Procedura je trajala 8 meseci, u Beogradu. Da sam donosio dokumenta dan nakon sto su trazili, bilo bi verovatno 6 meseci. Drugi ljudi, koji su predali kada i ja, mladji 3 godine, bili su u "Priority group" i sve su zavrsili za 4 meseca.Kolega (jos mladji, 28 godina tada, sa vise poena zbog manje godina) je to isto dobio u Danskoj (gde se zatekao kada su poceli ratovi) za 15 (petnaest) radnih dana. Nista humanitarno, verovatno niko normalan iz Danske nije aplicirao da se seli u Australiju pa nisu imali sta da rade.Te godine je primljeno 127,000 migranata, bio je tada rekord. Valjda je bilo 12,000 viza kao moja, ostalo su bile druge kategorije.Jedan koga sam upoznao posle, iz Turske, kaze da mu je trajalo 5 godina.Ta godina je bila gora za zaposljavanje nego 1932. Opet, 3 nedelje i nasao sam svoj posao, u struci, u multinacionalnoj firmi. Dok sam se prijavo gde sve treba i popunio formulare, stigla mi je samo jedna (dvonedeljna) rata pomoci za nezaposlene i vec je trebalo da se otkaze.Edit:Nisam imao nikakvu ponudu za posao, nikoga poznavao (osim neke koji su dosli 3 meseca ranije i jos ni sami nisu imali posao).Cak mislim da tih uslova za sponzorstvo tada nije ni bilo - niko nije hteo ni da razgovara o poslu ako vec nemas vizu.

Edited by Yoyogi
Link to comment
To je ta generacija koja se iz solidnog zivota otisnula u jos solidniji. A moja generacija (81) se iz vrlo problematicnog zivota jedva iscupava da bi se otisnula u dalje probleme (onih nekoliko % koji uspevaju makar da izadju).\Daleko je sunce. Edited by noskich
Link to comment
Ja sam trenutno u USA i da bi se sprecilo koriscenje neta u bibliotekama za gejming na te racuanre ne mozes nista da ni da sacuvas (jer kada se izlogujes sve se pobrise) a kamoli da instaliras. Doduse niko te ne sprecava da sednes u biblioteku i ulogijes se preko svog studentskog broja i sifre na wi fi i igras ali to mozes i u svojoj sobi pa nema potrebe da se zbog toga ide u biblioteku koja je inace free i radi 24h
Studentski smestaj se ovde najcesce deli (nisu sami, a nece svako da trpi drndanje kompjutera po celu noc) + oni imaju leptope (cesto i samo netbookove), a kud i kamo lepse je smestiti se ispred 21-inch monitora itd.Ali, to je sporedno, glavni razlog je da broadband ipak jos uvek luksuz u Australiji. (Medjutim, ovo bi trebalo da se promeni u bliskoj buducnosti).
Link to comment
Studentski smestaj se ovde najcesce deli (nisu sami, a nece svako da trpi drndanje kompjutera po celu noc) + oni imaju leptope (cesto i samo netbookove), a kud i kamo lepse je smestiti se ispred 21-inch monitora itd.
Na celom University of Sydney nisam video da je ijedna 21-ica dostupna studentima, samo zaposlenima.A ovo za internet je tacno, ocajan je. Plus sto za bilo kakav normalan paket mora da se potpise ugovor od 12-18 meseci ako neces da platis uvodjenje plus je download u svim paketima limitiran, a VoIP uzas. Edited by noskich
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...