Jump to content
IGNORED

Australija opet najbolja...


Recommended Posts

Noskich, jel pomaze privatno zdravstveno tipa bupa, medibank i slicno?

 

Sent via Tapatalk

 

cesto pomislim koji smo ludaci pa smo se upecali na to sranje, jer da se ostavlja sva ta lova na stranu, umesto sto se uplacuje privatno zdravstveno osiguranje, ustedelo bi se mnogo vise. (ha. de mi je ova pamet kad je bilo potrebno.) ovako se placa za mnogo toga nepotrebnog.

Link to comment
  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • noskich

    60

  • Yoyogi

    18

  • Indy

    17

  • iDemo

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Noskich, jel pomaze privatno zdravstveno tipa bupa, medibank i slicno?

 

Sent via Tapatalk

Najvise/najbolje pomaze kad imas doktora za kucnog prijatelja... Ne morate cesto ni da se posecujete.

 

A cujes i dobre viceve - #onokad u unutrasnjosti doktor ima ordinaciju - svoju ili drzi™ jos par doktora u med-centru a ujedno je vecinski vlasnik lokalnog "pogrebnog zavoda"... 

Link to comment

Noskich, jel pomaze privatno zdravstveno tipa bupa, medibank i slicno?

 

Sent via Tapatalk

Pomaze utoliko sto ti se deo troska odbija. Imas odredjene iznose po godini do kojih ti se odbija. Zavisi od polise, naravno sto vise placas polisu to ti se vise i odbija. Osiguranje ne pokriva boljke koje si imao pre nego sto si poceo da uplacujes isto i ima tu mali milion terms and conditions. Takodje na najskuplje zahteve moras da cekas. Ne mozes da uplatis osiguranje i onda sutra da odes na operaciju. Za sve iole skuplje zahvate moras da uplacujes oko godinu dana da bi se tek onda kvalifikovao da trazis refundaciju troska (koji je procenat u pitanju zavisi od slucaja do slucaja).

Vlada je 'pametno' pocela pre nekoliko godina da tera ljude od 30 godina pa na vise da uplacuju privatno osiguranje tako sto ako ne uplacujes povecava ti se koeficijent kada budes odlucio kasnije da uplacujes. Recimo napunio si 30, nisi uplacivao 2 godine, krenes u 33-oj i onda ti je polisa 6% skuplja.

 

Ispada da je u Srbiji zdravstvo bolje nego u AU? :mellow:

 

Iskreno da ti kazem u Srbiji makar znas kako da zavrsis posao (viski, bombonjera, 100 eura) a i mozes da vidis pravog doktora u javnoj ustanovi dok u Australiji ako hoces da ga vidis moras debelo da platis ili da se debelooo nacekas.

Edited by noskich
Link to comment

Stigli smo tek pre nekoliko meseci pa imamo jos fore da odlucimo koje cemo privatno. To sa waiting period me bas nervira. Recimo poridicna polisa je 500$ mesecno, znaci posle godinu dana sam vec sipao 6000$. Ne znam gde je prag isplativosti posebno ako postoje limiti za isplatu.

 

Sent via Tapatalk

Link to comment

Stigli smo tek pre nekoliko meseci pa imamo jos fore da odlucimo koje cemo privatno. To sa waiting period me bas nervira. Recimo poridicna polisa je 500$ mesecno, znaci posle godinu dana sam vec sipao 6000$. Ne znam gde je prag isplativosti posebno ako postoje limiti za isplatu.

 

Sent via Tapatalk

Nazdravlje! Prag isplativosti? Pa nema ga. Zdravstveno osiguranje u Australiji je kao ona bajka, ko je uzeo kajace se, ko nije uzeo opet ce se kajati.

Jedini slucaj koji je no brainer je ako domacinstvo ukupno zaradjuje vise od minimalnog praga na kojem pocinje da se naplacuje ekstra porez za Medicare sto je za ovu godinu 180 hiljada godisnje pre poreza. Onda uzeo ne uzeo isto te kosta, pa bolje da uzmes jer mozda ti nesto koristi.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Prica mi danas kolega na poslu, ima starog oca od 80 nesto leta. Ocu se bio pojavio rak na licu. Morao je da ga vodi u privatnu kliniku da se odstrani za 17 hiljada dolara.

A da je cekao na javni sektor da otac dodje na red pitanje da li bi preziveo. Svi ti specijalisti bilo da imaju svoje klinike i ordinacije, bilo da 'gostuju' u javnim bonicama u oba slucaja zacepljuju neverovatne sume. Uopste nije neobicno da za jednu godinu zaradjuju 2 miliona dolara i vise pre poreza. A ko ne moze da ih priusti, izvoli mri da bi specijalisti imali tri jahte i vilu u Sydney harbour. 

 

Pisao sam vec o mom jedinom licnom iskustvu (na srecu) sa ovdasnjim bolnicama. Odem kod doktora opste prakse i zatrazim da me uputi na javnu bolnicu. On mi kaze da samo zna za privatne, a ako hocu da me uputi na javnu moram sam da pronadjem u kojoj bolnici ima specijalista koji mi treba pa ce on da napise. Uradim tako i napise mi. Posaljem dokumentaciju bolnici. Bolnica mi odgovori nakon dva meseca i zakaze konsultaciju za 7 meseci. Pojavim se u bolnici u kojoj me docekuje 'medical officer', tek svrseni diplomac koji pojma nema o onome o cemu hocu da se konsultujem. Kaze on meni, evo vam broj telefona privatne ordinacije pa zakazite sa specijalistom. 

 

ravnoteze radi, moram da pomenem svoje iskustvo. ja sam, na nesrecu, ovde prosla tusta i tma i GPja i specijalista i testova tokom godina, i sve za minimalne pare i minimalno cekanje. ustvari, od 5toro razlicitih specijalista i ustanova i gomile skupih testova, samo mi je jedan naplatio posete i MRI (plus sad skorije sto sam se bacila na saniranje nekih vise 'sportskih' povreda - to naplacuju). uglavnom kad bi culi da sam student nisu naplacivali (ali mi hematolog koji me vodi za hronicne probleme ni sada ne naplacuje). ipak je sve to sa parama i cekanjem malo i do toga kakva ti je bolest/situacija.

 

cesto pomislim koji smo ludaci pa smo se upecali na to sranje, jer da se ostavlja sva ta lova na stranu, umesto sto se uplacuje privatno zdravstveno osiguranje, ustedelo bi se mnogo vise. (ha. de mi je ova pamet kad je bilo potrebno.) ovako se placa za mnogo toga nepotrebnog.

budi srecna sto je nepotebno :). to je osiguranje kao i svako drugo - placas ga za ne daj boze. ja svoje (srecom, placa ga firma) ispucam tokom godine.

Link to comment

Ne vidim kakve veze ima zanimanje, u privatnim ordinacijama i klinikama se sve naplacuje bez obzira na profesiju, da li si student ili socijalni slucaj, dok u javnim bolnicama pokriva Medicare kada (ako) dodjes na red. A ako ti firma uplacuje privatno osiguranje onda je jasno zasto ti se usluge ne naplacuju kada su pokrivene istim. Ovo za cekanje, ne znam, pretpostavljam da ako je rec o specijalizaciji za koju nema mnogo potraznje moze brze da se stigne na red. Ja sam nasuprot tebi imao srecu da sam samo jednom isao u bolnicu, a GP-je ne racunam. Oni su dobri samo da ti daju potvrdu o bolovanju, prepisu najosnovnije lekove i mozda upute na specijalistu. 

Privatno zdravstveno sam uplacivao oko godinu dana pa sam prestao kada smo ozvanicili de fakto status pa je prag poreza za domacinstvo skocio sa single na couple i tada vise nije imalo smisla uplacivati radi poreza.

Edited by noskich
Link to comment

Ne vidim kakve veze ima zanimanje, u privatnim ordinacijama i klinikama se sve naplacuje bez obzira na profesiju, da li si student ili socijalni slucaj, dok u javnim bolnicama pokriva Medicare kada (ako) dodjes na red. A ako ti firma uplacuje privatno osiguranje onda je jasno zasto ti se usluge ne naplacuju kada su pokrivene istim. 

dobro, aj zivotati, daj mi kredit da znam razliku izmedju "pokrilo je osiguranje" i "nisu mi naplatili". tri godine sam isla po tim specijalistima bez ikakvog osiguranja. 

moje iskustvo i sa cekanjem i sa naplatom je takvo da ja nikad nisam ni razmisljala o tome da li su ordinacije u koje sam isla private ili ne (ni sad ne znam, ali sam sigurna da je npr u Cabriniju izabrao da mi ne naplati nego sve pusti kroz Medicare, valjda. imao je neku slobodu oko naplate, a inace je trebalo da naplacuje neki deo tokom tri godine). znaci nije sve tako crno sa tim cekanjem/naplatom vec zavisi i od konkretnog slucaja. 

gresis za GPje, ali treba naci dobrog GPja, a to se ne isplati traziti ako ti nije preko i cesto potreban.

 

edit: imam iskustva sa 5 razlicitih specijalizacija i ni sa jednom nisam imala problem dolaska na red.

Edited by Aineko
Link to comment

http://www.smh.com.au/federal-politics/political-news/paul-keating-australia-lacks-a-foreign-policy-to-negotiate-the-rise-of-china-20160830-gr4y70.html

 

"Strategic hegemony by the United States in the Pacific is incapable of preservation and therefore we should be urging our American friends, because they are our friends, to recognise that the US has got to move from a framing and guaranteeing role to a balancing and conciliating role."

 

Australija lucky country, koliko su joj elite (cast izuzecima) budalaste odlicno prolazi.

Link to comment

rbell_0003.jpg

 

 

Title Implicated: Americanising Australia

Australian scholarly classics
Edition revised
Publisher API-Network, 2007
ISBN 1920845224, 9781920845223
Length 271 pages

 

 

Examines the ways by which Australia negotiated military alliances, economic accommodations and cultural meanings with 

the US as both societies travelled the path of modernisation. Despite the decline of America and the end of the Cold 
War, the implications of US power and example continue to colour Australia's politics, society and culture.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...