Jump to content
IGNORED

Australija opet najbolja...


Recommended Posts

"Rent of private rooms", pretpostavljam da je ovo prvenstveno ponuda za turiste.

 

Kakvi crni turisti. Preko AirBnb sobe se izdaju za 100-ak dolara dnevno. Ovo su cene za neku prosecnu varijantu, mislim da je ciljna grupa za ove cene Aussie professionals koji jos nemaju dovoljno za mortgage. S druge strane, cene za imigrante u manje komfornijoj varijanti su od 30% pa do 60% nize, sve zavisi dokle si spreman da ides. Imam jednog drugara koji vec godinama zivi u suvom centru u tzv. 'sunny room' sto je eufemisticki naziv za zastakljen balkon. Stavis zavese, postavis nesto na pod za izolaciju, ubacis namestaj i to ti je to. Cena sitnica, 125 nedeljno ukljucujuci sve troskove. U centru vecina ljudi zivi tako. Sunny room, zavesama odeljene dnevne sobe, vojnicki kreveti u spavacim sobama... Najgora varijanta koju sam video je bilo 10 ljudi samo u dnevnoj sobi. Plus po 4 u svakoj od dve sobe. Dvosoban stan. Ima slumlorda koji prave 100K godisnje. Organizuju biznis i nadju nekoga da radi za njih i nalazi stanare, vrsi popravke... Oni samo pare u dzep. Postoji rizik da ih provale pa na sud, ali opet nema veze, plate 5 hiljada i sve po starom. Druga 'zivotinja' je AirBnb biznis. Iznajmis stan u centru za 750 dolara i naplacujes sobu 100 dolara noc. Citam u Njujorku neka bakuta se oparila na tu varijantu, napravila 60K za 6 meseci. Ima svasta. Secam se kada sam studirao i trazio sobu, sta sam vidjao, to je za ne poverovati. Kao u Africi. Kuce u potpunom raspadu, improvizovane shupe od lima, tako nesto nisam nikad video u Srbiji.

 

Za ove cene na mapi postoji jednostavna formula, prosecna kirija podeljena sa brojem soba. S tim sto su garsonjere skuplje, a sto vise ima soba to je jeftinije. 

 

U Australiji se smatra da svako ko placa kiriju vise od 30% primanja zivi u skupom smestaju, a u Sidneju ako hoces da zivis komforno (dobra lokacija, noviji stan, jedan covek po sobi, niko u dnevnoj sobi, noviji namestaj...) kao young Aussie professional cesto moras da placas 50% plate za kiriju. 

 

http://www.abc.net.au/news/2015-11-24/sydney-rents-most-unaffordable-in-australia/6967664

Edited by noskich
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • noskich

    60

  • Yoyogi

    18

  • Indy

    17

  • iDemo

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Senator otvorio dushu: Labor senator Sam Dastyari claims 10 companies have taken control of Australian politics

 

http://www.theage.com.au/federal-politics/political-news/labor-senator-sam-dastyari-claims-10-companies-have-taken-complete-control-of-australias-political-process-20160205-gmmy30.html

 

"I'm a product of the machine like you would not believe. I joined the Labor Party when I was 16. I took over my first branches by the time I was 17 ... [so] I thought I understood the brutality of politics simply by my time in the NSW Labor Party and my time in the NSW Labor machine."

"[but] none of that braced me for an understanding of just how concentrated, brutal and aggressive a handful of businesses operate [in Australia], and the real corporate power where it actually rests in this country," he said.

 

"Four banks, and we all know who they are – the Commonwealth Bank, NAB, Westpac, and ANZ – three big mining companies, in Rio Tinto, BHP Billiton, and Fortescue Metals, you've got your two big grocery chains, and you've got your big telco, which is Telstra," Mr Dastyari said.

They have "unprecedented concentration of corporate influence" in Australia, he said.

"The entire political debate has become so dominated by the interests that they're pushing, and the agenda that they're pushing. And [we've] ended up with this complete crowding out of a proper political discourse in this country because there is one sectional interest that is so much louder than every other voice out there combined."

 

 

Link to comment
  • 1 month later...

Svi pre ili kasnije otvore dushu - ono - pred smrt ili kad im doktor kaze da imaju rak(a)...

Link to comment
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Zvanicno po UN Human Development Index Australija je druga na svetu nakon Norveske.

A u praksi se ovakve stvari desavaju, kao i u Srbiji poput akcija posalji SMS za bolesno dete, prijatelji i kolege sakupljaju novac za jednokratnu pomoc. 

Pre nekoliko meseci je bila akcija za zenu koja je umrla od raka, muz je morao da prestane da radi i da brine o deci i ostali su bez ikakvih prihoda.

Danas vidim novi poster, nova akcija:

Tuga-0fac79.jpg

Tuga. Ako si mlad, zdrav, obrazovan, vredan, uporan, inteligentan i imas srece onda ces (mozda) uspeti (a uspeti znaci dobro prodati 30/40 godina zivota u kojima si u stanju da uradis nesto, za otplacenu kucu, kola i ustedjevinu od koje ces moci da zivis kad posenilis). A ako nisi, onda se drzi. Nema dodele stambenog prostora za socijalno ugrozene kao u Norveskoj, na bilo kakav ozbiljniji zahvat u javnom zdravstvenom sektoru se ceka jako dugo (ako nema da se plati), dobiti besplatnu pravnu zastitu za sirotinju je gotovo nemoguce (ne moze se pricati uopste direktno sa specijalistima i advokatima ako se ne plati)... Nikakva ovo nije drzava blagostanja, sramota je uopste je pominjati sa Norveskom u istoj recenici.

Edited by noskich
Link to comment
  • 4 weeks later...

Prica mi danas kolega na poslu, ima starog oca od 80 nesto leta. Ocu se bio pojavio rak na licu. Morao je da ga vodi u privatnu kliniku da se odstrani za 17 hiljada dolara.

A da je cekao na javni sektor da otac dodje na red pitanje da li bi preziveo. Svi ti specijalisti bilo da imaju svoje klinike i ordinacije, bilo da 'gostuju' u javnim bonicama u oba slucaja zacepljuju neverovatne sume. Uopste nije neobicno da za jednu godinu zaradjuju 2 miliona dolara i vise pre poreza. A ko ne moze da ih priusti, izvoli mri da bi specijalisti imali tri jahte i vilu u Sydney harbour. 

 

Pisao sam vec o mom jedinom licnom iskustvu (na srecu) sa ovdasnjim bolnicama. Odem kod doktora opste prakse i zatrazim da me uputi na javnu bolnicu. On mi kaze da samo zna za privatne, a ako hocu da me uputi na javnu moram sam da pronadjem u kojoj bolnici ima specijalista koji mi treba pa ce on da napise. Uradim tako i napise mi. Posaljem dokumentaciju bolnici. Bolnica mi odgovori nakon dva meseca i zakaze konsultaciju za 7 meseci. Pojavim se u bolnici u kojoj me docekuje 'medical officer', tek svrseni diplomac koji pojma nema o onome o cemu hocu da se konsultujem. Kaze on meni, evo vam broj telefona privatne ordinacije pa zakazite sa specijalistom. 

Edited by noskich
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...