Jump to content
IGNORED

Moskva i Piter


Mancunian

Recommended Posts

U Piteru nisam bio, pa ti tu ne mogu pomoci.Moskva je ogroman grad. Ne znam koliko dugo ostajes, ali meni mesec dana nije bilo dovoljno da vidim sve sta me je interesovalo.Za pocetak ne veruj lokalnom stanovnistvu da je nesto blizu, jer nemamo isti referentni sistem. Moze da ti se desi da ti neko kaze da je nesto "blizu", pa da sipcis 7km peske, umesto da se spustis u metro i predjes jednu ili dve stanice.

Link to comment

Da, Moskva je stvarno ogromna. Bio sam tri nedelje, gomilu stvari nisam video. Rastojanja su prevelika, ne mozes da vidis tri stvari za dan ako nisu u istom kraju. Koristi metro kad god mozes, najbrze je. Guzve krajem radnog dana su neopisive (kad sam se vratio, ove nase na Mostaru ili Brankovom mostu su bile krajnje simpaticne). Najprakticnije je da se uzme karta koja vazi i za metro i za autobus i za trolu. Gotovo da nisam video taksi, jer svi su taksisti - dignes ruku, stanu kola (uglavnom stara, lade, moskvici, ali nije pravilo), dogovorite se za cenu i teraj. Pare menjaj u menjacnicama, ali pogledaj, cena istaknuta ispred se odnosi na vece sume (pogotovo u "centru" - mada je tamo centar krajnje sirok pojam - gde god izadjes je nekakav centar), ako menjas 50-100e ili $, mnogo je nepovoljnije. Dolar je oko 25, evro oko 35 rubalja.Sad sam ovo ovako nabacao bezveze, nadam se da ce ti nesto koristiti.off Ima li neko iskustva sa hostelima ili sa privatnim smestajem u Petersburgu. koliko kosta, kakvi su uslovi, i sl. I zna li ko posto je povratna vozna karta Moskva - Peterburg? Brljam po netu, ne mogu nista da nadjem...\off

Link to comment
Za pocetak ne veruj lokalnom stanovnistvu da je nesto blizu, jer nemamo isti referentni sistem. Moze da ti se desi da ti neko kaze da je nesto "blizu", pa da sipcis 7km peske, umesto da se spustis u metro i predjes jednu ili dve stanice.
ovo je 100% tacno. nahodao sam se ko kreten po moskvi. razlika u referentnom sistemu je sledeca:nije daleko (njedaleko) = bas je daleko blizu je (bliska) = fataj taxi ili metropored je (rjadom) = moze pesakanajbolje pitaj za metro stanicu kada ti daju adresu, pa gledaj po karti. ulice (prospekti pogotovo) znaju da budu po 10+km
Ima li neko iskustva sa hostelima ili sa privatnim smestajem u Petersburgu. koliko kosta, kakvi su uslovi, i sl. I zna li ko posto je povratna vozna karta Moskva - Peterburg? Brljam po netu, ne mogu nista da nadjem...
ako je vikend tura, vozom za piter je najbolje krenuti u petak oko ponoci sa lenjingradskog vokzala (metro komsomolskaya - presecanje kruzne i crvene linije). tamo si subota oko 8h. sledeca dva vikenda su udarna jer su bele noci i bice mnogo turista iz moskve i skandinavije.za SV kupe (dva kreveta) sam placao povratnu kartu oko $100, sada je verovatno nesto skuplja. lj-97-0.jpgkupe sa 4 kreveta ne preporucujem, osim ako zelis da loces sa rujama. imaju i brze vozove koji stizu za cca 4h i ok su. red-2.jpginformacija za karte. najbolje da odes na zeleznicku stanicu. ako tamo nema karata (sto je cest slucaj) poslace te u agenciju blizu stanice. uglavnom sam nalazio privatni smestaj kod poznanika. hostela ima puno, ja sam platio oko 20 USD ali pre 10ak godina. mnogo stranaca odseda u hostelima, predpostavljam da staff govori engleski, tako da je najbolje da nadjes telefone preko neta i okrenes za dopunsku informaciju. dobro je sto ima mnogo hostela u centru grada. na zalost se ne secam gde sam bio. mozda je Antonio House. pogledaj ovde ili na slicnom sajtuiznajmiti stanove ne preporucujem. ta varijanta odgovara za lokalce ili strance koji zive i znaju rusiju, a idu u piter u vecem broju. ovako je cimanje, rizik.i moram staviti jedan :wub: za SPb ladies. ako si solo i imas srece, resio si i smestaj i vodica i utiske.
Link to comment

Ja sam bio pre jedno godinu dana i u StPb sam odseo u

Пушкин Парк миниотельРоссия Санкт-ПетербургПушкинская ул., 9-28pushkin_park@mail.ru+7 812 314 15 61**********************Pushkin Park minihotelRussia St PetersburgPushkinskaya st.,9-28pushkin_park@mail.ru+7 812 314 15 61
Lociran je u nekoj stambenoj zgradi, ali je fino cisto Vlasnik je neki Juznoafrikanac, tako da nije problem za Engleski, a i ostalo osoblje je pricalo OK.ja sam isao ovim sporijim vozom sa 4 lezaja i nije bilo nikakvih problema, cak u celom vagonu nisam primetio neke sto locu :) Mada nismo isli za vikend, mozda zato.
Link to comment
... cak u celom vagonu nisam primetio neke sto locu :) Mada nismo isli za vikend, mozda zato.
a) bili ste sami u vagonub) voz je isao za neki drugi st. peterc) imas ocajnu moc zapazanjamozda zato :P: ;)
Link to comment
a) bili ste sami u vagonub) voz je isao za neki drugi st. peterc) imas ocajnu moc zapazanjamozda zato :P: ;)
mislim da je ovo pod b) :D :Pmislio sam na to da nije bilo ocigledno - ovo dvoje u kupeu su zaspali pre nas i ono malo sto sam se setao po vagonu tokom noci, nisam video mnogo budnih ljudi.edit: ujutru kod sefa tvog vagona kupis caj :)img0290fb9.jpga lokalci kazu da je bolje bukirati gornje kreveteimg0569ow4.jpgjutro po dolasku nazad, negde pred moskvom Edited by jms_uk
Link to comment
  • 1 year later...

Пре него се опростимо од старе године надам да дам свој мали допринос сликама.Санкт Петербург

Санкт Петербург је основао Петар Велики 1703. на мочварном земљишту у близини мора. Тиме је желео да осигура руски приступ Балтику. Град је од 18. до 20. века био престоница Руског царства, значајан европски културни центар, и најважнија руска лука на Балтику. Централни део града је данас под заштитом УНЕСКО.Површина града је 1.439 km², а број становника је 2009. био 4,58 милиона. То је најсевернији милионски град на свету.
Ермитаж, данас музеј
Зимски дворац који је некада био званична резиденција руских царева. У више од 350 сала изложено је 60.000 експоната.Најзначајнија збирка овог музеја је збирка западноевропског сликарства са делима: Микеланђела Буонаротија, Леонарда да Винчија, Рубенса, Рембранта, Пусена, Клода Лорена, Каналета, Винсента ван Гога, Пабла Пикаса, Анрија Матиса и других. Поред збирки италијанског, француског, шпанског и низоземског сликарства, музеј је познат по својој археолошкој збирци, збирци средњевековне европске уметности, збирци скулптура и примењене уметности. Ту је и колекција руске уметности свих епоха, мада је њен већи део измештен у Руски музеј.Музеј Ермитаж има своје филијале у: Амстердаму, Казању, Лас Вегасу, Лос Анђелесу и Ферари.Ермитаж је део градског подручја Санкт Петербурга које је као споменик Светске баштине под заштитом УНЕСКО
0e9b89247128cl.jpgvooyajstpetersburg5.jpgНоћ,03997558f2d61bxl.jpg0232d23ee394491xl.jpg
Link to comment

Петров дворац Налази се око 20 километара западно од Санкт Петербурга, на обали Финског залива. Град је познат по комплексу паркова и палата на површини од 607 хектара који су саграђени као летња палата за разоноду Петра Великог. Парк и дворци Петерхофа припадају листи Светске баштине УНЕСКО.p1080269.jpgp1080247.jpgСамсонова фонтана,Peterhof,_Saint_Petersburg,_Russia.jpg800px-Peterhof_summer.jpgFile:Samson_and_Lion_Fountain.jpgpeterhof-2.jpgpeterhof_grand_cascade.jpg

Link to comment

Острво ВасиљевскијНалази се на делти Неве и на њему се налазе многи музеји, Царска Академија Наука, чувен по мостовима који га спајају са другим деловима Питера...4222880138_b3e989d91d_o.jpgСветионик на острву Васиљевскиј и Стара Берза800px-Lighthouse_St.Pg.JPGАкадемија Наука-Кунсткамера,800px-Saint_Petersburg_Kunstkamera_view_from_the_front.jpgstock-photo-museum-of-anthropology-and-ethnography-the-kunstkamera-in-night-long-exposure-saint-petersburg-35963872.jpgСтара Берза,RS_012.jpgpd2082548.jpgoct18_0776.jpg

Edited by No7
Link to comment

Мост Палате, повезује Трг Палате и острво Васиљевскијpalace-bridge.jpgunmissable-palace-bridge.jpg1222709593_dvorcovy_most_full2.jpgБлаговешћенски мост, повезује оствро Васиљевскиј са централним делом града острво Адмиралетскиј,800px-blagoveshchensky_bridge.jpg0_27c75_1b0de680_XL.jpgМост Петра Великог,03236ee06e7538xl.jpgstock-photo-peter-the-great-bridge-of-st-petersburg-4013914.jpg024ae9cfc09148xl.jpgСанкт Петербург има 342 моста преко река и канала.

Edited by No7
Link to comment

Маринскији театарОтворен 1860 године а у њему радили Николај Римски-Корсаков, Пјотр Чајковски, Модест Мусоргски...Mariinsky%20Theatre.jpgMariinski.jpgУнутрашњост,369451473_a9b7cb05ed.jpg

У граду данас постоји 40 различитих позоришта. У граду су живели и радили Михаил Глинка, Модест Мусоргски, Николај Римски-Корсаков, Пјотр Чајковски, Игор Стравински и Дмитри Шостакович. Посебно је везана за град шостаковичева седма, или Лењинградска симфонија, која је настала у време опсаде града у Другом светском рату, и представљала симбол опстанка руске културе у најтежим условима. Први пут је изведена у Москви, а потом је 8. августа 1942. изведена у Санкт Петербургу и емитована на совјетском радију.
Edited by No7
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...