Jump to content
IGNORED

Stambeni krediti


pacey defender

Recommended Posts

google stvarno kaže drugačije

 

Ministrova sugestija usledila je tek pošto je Narodna banka Srbije odlučila da javno upozori kako brzopleta kupovina novog bankarskog proizvoda može kupcu da donese najblaže rečeno glavobolju, a u goroj varijanti i štetu. Zato je u obraćanju naciji guverner Radovan Jelašić skrenuo pažnju: "Povodom najave HVB banke da će i u Srbiji odobravati dugoročne stambene kredite sa efektivnom kamatnom stopom od 4,75 odsto na godišnjem nivou, Narodna banka Srbije konstatuje da se tim kreditima uvodi jedan nov proizvod na naše bankarsko tržište, budući da su oni, za razliku od većine stambenih kredita koje nude druge banke, vezani za švajcarski franak. Takvi krediti, inače, postali su, u poslednje vreme, popularni u zemljama centralne i istočne Evrope zbog znatno nižih kamatnih stopa u Švajcarskoj, a na bazi niže inflacije i eskontne stope tamošnje centralne banke. U našim uslovima, s obzirom na to da je evro reperna valuta za kretanje kursa dinara, Narodna banka upozorava da, uz povoljnu efektivnu kamatnu stopu od 4,75 odsto, treba imati u vidu da se krediti vezani za švajcarski franak ne mogu porediti sa sličnim stambenim kreditima čija je osnova kretanje kursa evra. Pošto se kurs dinara utvrđuje prema evru, krediti u švajcarskim francima podrazumevaju veći nivo rizika, što se ispoljava i u nižoj kamatnoj stopi..."

 

 

Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić je poručio građanima da niža kamatna stopa, kao što je to bilo u ovom slučaju, ne znači jeftiniji kredit i da pre uzimanja kredita razmisle kakve rizike oni sa sobom nose.

 

 

Radovan Jelašić, guverner Narodne banke Srbije upozorava "Švajcarski" krediti opasni, a cene divljaju
Link to comment

Pa da, pa su te novce delimično i vratili. Ovde se samo nastavlja.

jeste, vratili su te novce stoci alavoj koja je balavila na piramidalne seme, vratili iz budzetskih sredstava, tj cela nacija je vracala te novce stoci alavoj

Link to comment

Nisu kredit u švajcarcima i Dafiment baš isto. Dafiment je klasična pljačka, koju je osmislila država, da bi pokrala pare od svojih (pohlepnih, slažem se sa Pontijakom) građana. Kredit u švajcarcima je loša poslovna odluka, koju je svaki pojedinac doneo sam.

Link to comment

izgleda da će kvantitativno izovati euro. znači euro dolar mogu još da odu 1 za 1. bilo bi lepo da i dinar nije opucao ispod svakog nivoa, pa da mogu kupiti više evra i čekati da prođe paranoja oko grčke i QE

 

 

nije tacno, jedno 10 puta sam ga cuo kako savetuje da se zaduzuje u svajcarcima.

jel moguce da su to stavili u tekst?!

edit - moguce da gresim ali bi se zakleo da sam ga cuo barem 10 puta.

ja se sećam da je u sred te pomame za chf kreditima ovaj govorio da je švajcarac na istorijskom minimumu i da se ljudi ne zaleću.

Edited by Ravanelli
Link to comment

jeste, vratili su te novce stoci alavoj koja je balavila na piramidalne seme, vratili iz budzetskih sredstava, tj cela nacija je vracala te novce stoci alavoj

Nisu kredit u švajcarcima i Dafiment baš isto. Dafiment je klasična pljačka, koju je osmislila država, da bi pokrala pare od svojih (pohlepnih, slažem se sa Pontijakom) građana. Kredit u švajcarcima je loša poslovna odluka, koju je svaki pojedinac doneo sam.

U oba slučaja je država ono što je zajedničko, neodgovorna prema građanima ako ćemo pošteno.

 

U ovoj takozvanoj državi postoje zakoni, na papiru, kojih se niko ne pridržava (ZOO, recimo), a koji bi mogli da delimično ublaže štetu.

 

Na stranu to što imamo već i novi zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga koji izbegavaju da se bave ovim problemom na ispravan način.

U međuvremenu su bile dve preporuke koje nisu bile obavezujuće po banke upravo zato što NBS nije stala iza toga.

Link to comment

možeš li da objasniš kako je nbs/država mogla da zaštiti građane u ovom slučaju? koje pravne poluge može da iskoristi?

 

znam šta je mađarska radila bankama u ovom slučaju, ali to je na nivou banditizma.

Link to comment

izgleda da će kvantitativno izovati euro. znači euro dolar mogu još da odu 1 za 1. bilo bi lepo da i dinar nije opucao ispod svakog nivoa, pa da mogu kupiti više evra i čekati da prođe paranoja oko grčke i QE

 

 

ja se sećam da je u sred te pomame za chf kreditima ovaj govorio da je švajcarac na istorijskom minimumu i da se ljudi ne zaleću.

 

moguce da sam se zajebo.

 

kako cenite, kad je pametno prodati svajcarce za evre?

Link to comment

Trebalo je pre nekoliko sati. :D

 

Ne znam šta da ti kažem. Može biti da tržišta nisu u potpunosti uračunala koliki će biti QE, pa da će doći do prilagodjavanja u tvoju korist. S druge strane ovome je doprinelo i to što je ruski kapital u poslednjih par meseci kidnuo u Švajcarsku.

 

S druge strane, kamata od -.75% na franke će proraditi protiv tebe ako još čekaš. :-/

Link to comment

Trebalo je pre nekoliko sati. :D

 

Ne znam šta da ti kažem. Može biti da tržišta nisu u potpunosti uračunala koliki će biti QE, pa da će doći do prilagodjavanja u tvoju korist. S druge strane ovome je doprinelo i to što je ruski kapital u poslednjih par meseci kidnuo u Švajcarsku.

 

S druge strane, kamata od -.75% na franke će proraditi protiv tebe ako još čekaš. :-/

 

sto pre nekoliko sati, zar se ne ocekuje da se franak jos jacati? jel da idem sada da menjam ili da sedim na guzici?

Link to comment

možeš li da objasniš kako je nbs/država mogla da zaštiti građane u ovom slučaju? koje pravne poluge može da iskoristi?

 

znam šta je mađarska radila bankama u ovom slučaju, ali to je na nivou banditizma.

Zakon o obligacionim odnosima ima pregršt prekršenih članova, deo toga sada ispravlja novi zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga. Dakle, ZOO postoji ali je nevidljiv.

Ne mogu sada preko telefona da potražim konkretne članove, ali i taj zakon reguliše da se treba koristiti isti kurs pri zaduživanju ili vraćanju zajma (prodajni, srednji, kupovni).

Fakat je, takođe, da banke zarađuju i na kamati i na kursnoj razlici.

Fakat je da je kredit indeksiran u drugoj valuti a isplaćuje se u domaćoj pa se uvek doplaćuje razlika zbog konverzije.

 

Sve ovo se godinama ignoriše, i jedini banditizam se vidi tu. Ostalo je briga o građanima. Hajde da vidimo šta će banke sa tolikim nekretninama nad kojima se budu aktivirale hipoteke i šta će da proizvede viša rata zbog kursa.

Link to comment

Nisu kredit u švajcarcima i Dafiment baš isto. Dafiment je klasična pljačka, koju je osmislila država, da bi pokrala pare od svojih (pohlepnih, slažem se sa Pontijakom) građana. Kredit u švajcarcima je loša poslovna odluka, koju je svaki pojedinac doneo sam.

 

naravno da si u pravu, moj komentar je bio na racun politicara koji su udarnicki savetovali gradjane da uzmu kredite u svajcarskim francima

 

 

a da se otvori topik pitajte mayday, nesto slicno kao topik pitajte dzejmsa, koliko shvatam ona na ovom forumu ima najbolje kvalifikacije iz oblasti ekonomije

Edited by Pontijak
Link to comment

Ha , svajcarce ne prodaju, ocekuju da ce da skoci verovatno.

 

Naravno da ne prodaju kada su svetski brokeri iskljucili trgovanjem parom, jedno vreme kompletno CHF, zbog haosa koji je napravila Svajcarska narodna banka danas iznenada sa skidanjem ogranicenja na paru. Danas je haos na finansijskim trzistima a u svajcarskoj narocito.

CHF je oslabio znacajno sa vrha koji je doziveo u prvom naletu i sada se stabilizovao na pola onoga sto je napravio . Sta ce biti sa parom EUR/CHF tesko je reci jer sledece nedelje treba da budu dve velike odluke, prvo da li ce ECB stampati novac a onda izbori u Grckoj.

Danas je evro pukao zestoko spram skoro svih valuta i ovo nisu normlana vremena. Tesko je govoriti, evro se raspada 7 meseci spram $. Moguce da cemo uskoro videti "buy the rumor sell the news" jer je evro zestoko dole otisao bez ikakve ozbiljne korekcije.

Link to comment

S druge strane, kamata od -.75% na franke će proraditi protiv tebe ako još čekaš. :-/

ovo sam se zapanjio kada sam video.

 

sada je pitanje de će dalje da migrira ruski kapital. realno niko ne želi da mu bude sigurna luka.

 

druga stvar sa QE je što je sada sa tržišta nestala potreba švajcaraca da kupuju evro, tako će intervencija u smislu QE moći da bude manjeg obima.

 

 

 

Zakon o obligacionim odnosima ima pregršt prekršenih članova, deo toga sada ispravlja novi zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga. Dakle, ZOO postoji ali je nevidljiv.

Ne mogu sada preko telefona da potražim konkretne članove, ali i taj zakon reguliše da se treba koristiti isti kurs pri zaduživanju ili vraćanju zajma (prodajni, srednji, kupovni).

Fakat je, takođe, da banke zarađuju i na kamati i na kursnoj razlici.

Fakat je da je kredit indeksiran u drugoj valuti a isplaćuje se u domaćoj pa se uvek doplaćuje razlika zbog konverzije.

 

Sve ovo se godinama ignoriše, i jedini banditizam se vidi tu. Ostalo je briga o građanima. Hajde da vidimo šta će banke sa tolikim nekretninama nad kojima se budu aktivirale hipoteke i šta će da proizvede viša rata zbog kursa.

 

pogledaću tzakon ako stignem. interesantna tema. čudilo bi me da tako flagrantno krše zakon, a da ih niko od klijenata nije tužio do sada.

Edited by Ravanelli
Link to comment

Banke se teško dobijaju na sudu, ali ima već nekoliko pravosnažnih presuda. Imaš dosta informacija na tu temu na sajtu Efektiva.

 

Drugi razlog za mali broj tužbi je i to što je zanemarljivo mali broj korisnika upoznat sa time da su potpisali nešto što se kosi sa zakonom, ali je mnogo veći problem činjenica da su takvi ugovori bili tipski i potpuno van zakona i nadzora NBS.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...