Jump to content
IGNORED

translladni


billadni

Recommended Posts

A o ovome ja tebi. Puno će se još ćuraka okrenut. Prava mera će biti kom jeziku današnjem najviše sliči, ko su mu potomci itd, a ne ko ga svojata. Ma nije bitno. Al bi bilo duhovito, da si odgovorio sa par gotskih rečenica koje i dalje razumljivo zvuče nama. Kao ove ilirske (?):PS: Oćel neko da proveri šuleka? Jel i patka ilirska reč? :blink: ? :blink: ? :blink:
Aj ovako. Ilirrski se ni na jednom postojecem univerzitetu na svetu ne smatra slican slovenskom vise nego sto je slovenskom slican, recimo, keltski. E sad, posto meni ne pada na pamet da kopam Strabona ili Livija u originalu u biblioteci, pomozi i sebi i nama i nadji sta je to Mandic procitao na tom "slovenskom". Ako te mrzi, prosto se pomiri sa cinjenicom sa je N E M O G U C E da je taj Mandic pre sto godina saznao nesto tako epohalno sto niko nije naucno potvrdio do danas. Shvatas? Ne mogu ja da dokazujem da Nemci i Francuzi nisu jedno te isto. To je opste poznata stvar. To mora da dokazuje onaj ko tvrdi da jesu. Evo samo odi na Wiki pa baci pogled samo na ilirske etnonime, toponime i licna imena pa ako nadjes da to nesto znaci na slovenskom - u pravu si.
Link to comment
Evo samo odi na Wiki pa baci pogled samo na ilirske etnonime, toponime i licna imena pa ako nadjes da to nesto znaci na slovenskom - u pravu si.
Naravno da sam u pravu. :D :blink: Eve nađoh... samo ne znam koji Iliri i kojm jezikom. Ima ih 50 sorti. Izdvojih predilire i Dalmate. Kod jednih i drugih: jat.Za predilire, Ilire:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Ilirihttp://hr.wikipedia.org/wiki/PrediliriPotom su u novije doba, poredbenom filološkom analizom etimologije arhaizama iz novih rječnika bodulskog cakavizma na istočnojadranskoj obali i otocima još nađeni mogući jezični pokazatelji u istom smislu. Uz jasan predslavensko-neromanski leksički substrat koji obuhvaća 10-17% cakavizma, u pripadnim rječnicima se još zapaža i manji najraniji temeljni predsloj neindoeuropskih relikata koji obuhvaća po 1%-6% tih rječnika, a pripadne riječi su uglavnom bliske izoliranom etrurskomu i baskijskom jeziku, pa su vjerojatno očuvane iz najranije asimilirane baštine tih predilirskih plemena.

Za Dalmate:

http://hr.wikipedia.org/wiki/DalmatiIme Dalmata povezano je s nazivom njihove prve prijestolnice Delminium (starije Delmion) na Duvanjskom polju. Starija je hipoteza da su oba naziva povezana s novijom albanskom riječi delme (alb. ?ovca?), jer su Dalmati bili stočari. Drugi su mogući pokazatelj staro pleme Delamiti na sjeverozapadu Irana uz Kaspijsko more (Issa-Fatimi i Yoshamya, 2007.), čiji su se potomci zatim u srednjem vijeku preselili u sjeverni Kurdistan, tj. danas u istočnoj Turskoj pod imenom Dimili (ili turski pogrdno "Zazaki"). Nove genetske poredbe na Y-kromosomu tih kurdskih Dimila i današnjih Dalmatinaca iz Zagore daju skoro identični genski spektar s dominacijom istoga dinarskog haplotipa I1b (Eu7) što znači da su prvotno zajedničkog iskona; također je znakovito da u jeziku ti potomci Delamita i naši ikavci imaju 1/5 zajedničkih riječi, osobito glagole i zamjenice, pa čak i glas jat koji je inače nepoznat drugdje u Aziji.Stari izvorni jezik antičkih Dalmata zamalo je nepoznat, osim romaniziranog mjestopisa Dalmacije kojeg su popisali Rimljani. ...Naprotiv, srednjovjekovni potomci starih Dalmata u kraškom su zaleđu Dalmatinske zagore bar dijelom očuvali svoj poluromanski "morlački" govor koji je kasnije nakon djelomičnog slaviziranja nazvan ?Murlaška besyda.? Iz njega je bilo popisano tek 290 riječi, a još u Austro-Ugarskoj do 1. svj. rata postojalo je oko 2100 njegovih govornika kao zadnjih kulturnih nasljednika starih Dalmata.

I tis si u pravu za sličnost sa Keltskim. Pa oni bili samo na dva dana ispaše sjevernije. A Sloveni na 7 dana ispaše.... a još 15 dana hoda sjevernije je riječica Cetinya. Poljski čobani, došavši na toplo more, promeniše ime Ilirske reke Kentona u Cetina. :D

800px-Illyrians.jpg

Mandić? Baš ću da ga pitam jel proverio navod. Pozdrav,

Link to comment
Naravno da sam u pravu. :D :blink: Eve nađoh... samo ne znam koji Iliri i kojm jezikom. Ima ih 50 sorti. Izdvojih predilire i Dalmate. Kod jednih i drugih: jat.Za predilire, Ilire:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Ilirihttp://hr.wikipedia.org/wiki/PrediliriPotom su u novije doba, poredbenom filološkom analizom etimologije arhaizama iz novih rječnika bodulskog cakavizma na istočnojadranskoj obali i otocima još nađeni mogući jezični pokazatelji u istom smislu. Uz jasan predslavensko-neromanski leksički substrat koji obuhvaća 10-17% cakavizma, u pripadnim rječnicima se još zapaža i manji najraniji temeljni predsloj neindoeuropskih relikata koji obuhvaća po 1%-6% tih rječnika, a pripadne riječi su uglavnom bliske izoliranom etrurskomu i baskijskom jeziku, pa su vjerojatno očuvane iz najranije asimilirane baštine tih predilirskih plemena.

Za Dalmate:

http://hr.wikipedia.org/wiki/DalmatiIme Dalmata povezano je s nazivom njihove prve prijestolnice Delminium (starije Delmion) na Duvanjskom polju. Starija je hipoteza da su oba naziva povezana s novijom albanskom riječi delme (alb. ?ovca?), jer su Dalmati bili stočari. Drugi su mogući pokazatelj staro pleme Delamiti na sjeverozapadu Irana uz Kaspijsko more (Issa-Fatimi i Yoshamya, 2007.), čiji su se potomci zatim u srednjem vijeku preselili u sjeverni Kurdistan, tj. danas u istočnoj Turskoj pod imenom Dimili (ili turski pogrdno "Zazaki"). Nove genetske poredbe na Y-kromosomu tih kurdskih Dimila i današnjih Dalmatinaca iz Zagore daju skoro identični genski spektar s dominacijom istoga dinarskog haplotipa I1b (Eu7) što znači da su prvotno zajedničkog iskona; također je znakovito da u jeziku ti potomci Delamita i naši ikavci imaju 1/5 zajedničkih riječi, osobito glagole i zamjenice, pa čak i glas jat koji je inače nepoznat drugdje u Aziji.Stari izvorni jezik antičkih Dalmata zamalo je nepoznat, osim romaniziranog mjestopisa Dalmacije kojeg su popisali Rimljani. ...Naprotiv, srednjovjekovni potomci starih Dalmata u kraškom su zaleđu Dalmatinske zagore bar dijelom očuvali svoj poluromanski "morlački" govor koji je kasnije nakon djelomičnog slaviziranja nazvan ?Murlaška besyda.? Iz njega je bilo popisano tek 290 riječi, a još u Austro-Ugarskoj do 1. svj. rata postojalo je oko 2100 njegovih govornika kao zadnjih kulturnih nasljednika starih Dalmata.

I tis si u pravu za sličnost sa Keltskim. Pa oni bili samo na dva dana ispaše sjevernije. A Sloveni na 7 dana ispaše.... a još 15 dana hoda sjevernije je riječica Cetinya. Poljski čobani, došavši na toplo more, promeniše ime Ilirske reke Kentona u Cetina. :D

800px-Illyrians.jpg

Mandić? Baš ću da ga pitam jel proverio navod. Pozdrav,

Iznad clanaka o predilirima i dalmatima ti lepo pise: Ovaj članak mogao bi sadržavati originalne ideje ili plodove originalnog istraživačkog rada, što bitno umanjuje njegovu nepristranost .To jedno, a drugo - Uz jasan predslavensko-neromanski leksički substrat koji obuhvaća 10-17% cakavizma, sto si lepo podvukao, prosto je ono isto sto i ja pricam, a to je da 10-17% cakavaca je ima predslovenske i predromanske jezicke korene. I TO jeste tacno. E, ali ti koreni nisu ni slovenski, a jos manje srpski. To je bilo neindoevropsko stanovnistvo koje je zivelo svuda po Mediteranu, ali ni oni nisu ni etnicki ni rasno jedinstveni, ali to je potpuno druga prica. I, generalno, toplo preporucujem da se malo zainteresujed za neke druge izvore informisanja koji se bave tom tematikom od hrvatskihtekstova na Wikiju. Neces se tu znanja najesti.
Link to comment
To jedno, a drugo - Uz jasan predslavensko-neromanski leksički substrat koji obuhvaća 10-17% cakavizma, sto si lepo podvukao, prosto je ono isto sto i ja pricam, a to je da 10-17% cakavaca je ima predslovenske i predromanske jezicke korene.
Mogućnost da bi mogao delom razumeti balkanske pretke, i to više od Latina ili Helena, meni je bila impresivna. Daleko od toga da poistovećujem današnji s/h, sa njegovim izhodištima.
I, generalno, toplo preporucujem da se malo zainteresuješ za neke druge izvore informisanja koji se bave tom tematikom.
Ima jedan fin.

A zovu se forumi.

Tu saznah o Vlasima, genetici, Ilirima, jezicima... cool.gif

Vežbah doskočice i prepucavanja. ;)

Naravno i kazah drugima ono što bolje znadem. :D

Problem je najveći tišina. angry.gif

 

 

 

 

Traljav učinak romanizacije nad našim balkanskim precima. No, ona zabeleži uspeh u Transilvaniji?Zašto? Odgovor struke na uspeh romanizacije u Rumuniji, a potom i ugrinizacije u panoniji: (?)

Edited by billadni
Link to comment
Traljav učinak romanizacije nad našim balkanskim precima. No, ona zabeleži uspeh u Transilvaniji?Zašto? Odgovor struke na uspeh romanizacije u Rumuniji, a potom i ugrinizacije u panoniji: (?)
Nije mi specijalnost etnogeneza Rumuna, ali znam da su odgovori za Ugarsku i Rumuniju razliciti, a posebno treba imati u vidu da je pola danasnje Rumunije bilo u sastavu Ugarske do 1918. Inace, ogromnom delu stanovnistva danasnje Rumunije sve do XX veka jezik kojim su govorili kod kuce nije bio onaj vulgarni latinitet iz koga se razvio rumunski. Prosveta, ali bogami i proterivanje su ucinili svoje. Ali je svejedno onih kojima to jeste bio jezik kojim su govorili kod kuce cak i u ranom srednjem veku bilo vise nego u dinarskom masivu (ako izuzmemo priobalje). Zasto? Onaj karpatski masiv nikad nije bio tako masovno natopljen Slovenima, Hunima, Gotima, Ugrima i ostalima kao Panonija i Balkan. Ali, opet, romanizacija u Rumuniji je mnogo skorijeg datuma nego slovenizacija na Balkanu.
Link to comment
Nije mi specijalnost etnogeneza Rumuna...Ali, opet, romanizacija u Rumuniji je mnogo skorijeg datuma nego slovenizacija na Balkanu.
Pojam nemam kako su se to romanizovali Rumuni, a ni Ugrinizovalo autohtono panonsko stanovnoštvo. Ni u kom periodu.

priznajem. na gimnazijskim časovima titine istorije imao sam važniji zadatak.

kolege iz redakcije su me zadužili za grafičku pripremu odeljenskog lista. :lol:

...ali sad imam volje da saznam više o faktorima koji su uticali na formiranje jezika i običaja današnjih Rumuna i Mađara.

odoh prvo u predškolsko.

 

 

 

Edited by billadni
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...