Jump to content
IGNORED

Žikica Simić


dranki dak

Recommended Posts

+1x2

 

Slušam Studio B sinoć, muzika "best of 80ete".

I baš mi pada na pamet da mi je Žikica dosadan, ali svejedno sam umeo da ga odslušam i kako je ovo novo čak i slušljivo, ali ne duže od dva dana.

Link to comment
  • 3 weeks later...

radio beograd, svi njegovi kanali, je sad daleko najbolji radio u nas.

 

inače. meni su žikicine emisije prilično dosadne.

 

Plus sto milijardi na sve

 

Originalni soul rečnik je bio mnogo slušljiviji. Ne sporim znanje, samo volim da slušam radio, a Terzić je o tome jako vodio računa, to je po meni bila prava mera.

Edited by April
Link to comment
  • 5 years later...
Quote

„Leto u gradu", nova emisija Žikice Simića na Radio Beogradu 2 - kao rok intermeco

Od ponedeljka 5. jula na programu Radio Beograda 2, u okviru letnje šeme, ponedeljkom, utorkom, sredom i četvrtkom od 12.05 do 12.55 emituje se nova emisija publiciste i rok kritičara Žikice Simića „Leto u gradu".

Letnje programsko osveženje Radio Beograda 2, biće pre svega muzička emisija sa komentarima koji se odnose na istoriju i popularnu kulturu u najširem smislu. Muzika će biti prilagođena letnjoj atmosferi, opuštajuća, zabavna, slušljiva.

Jednom nedeljno Leto u gradu će imati i gosta, koji će upoznati slušaoce sa svojim muzičkim izborom ili najaviti neki letnji muzički događaj.

Publicista i rok kritičar Žikica Simić već pet godina na Radio Beogradu 2 uređuje i vodi emisiju Neonska duga, koja će i tokom leta biti na programu nedeljom od 18 do 20 časova.

Dobitnik je nagrade „Tanja Petrović"  za izuzetan doprinos afirmaciji kulture i umetnosti za 2014. godinu. U izdanju izdavačke kuće „Marks i Blids" 2012. godine objavio je knjigu Električna zastava: tajanstveni voz za neonsku dugu.

Kakva je koncepcija nove emisije Leto u gradu, koja startuje na talasima Radio Beograda 2?

-Ja ne volim tokom leta bilo šta da radim, ali ovog leta biću u Beogradu, pa sam prihvatio da radim ovu emisiju. Mada je tempo strašan, četiri dana u nedelji, svakog dana po jedan sat. Sve emisije koje sam radio do sad su bile jednom nedeljno, a ovo je novitet i za mene, ne znam kako će to da ide. Razmišljao sam šta i kako, i onda sam shvatio da to mora da bude nekakav muzički intermeco, odnosno rok intermeco, pošto sam ja prevashodno orijentisan na rok muziku.

Svi mi znamo da je Radio Beograd 2 jedan bastion kulture i umetnosti, sa mnoštvom sjajnih emisija koje se bave važnim temama, i sad između svih tih emisija, koje drže jedan visoki nivo i koje su intelektualne i ozbiljne, dolazi jedan sat, odnosno pedeset minuta rok muzike. Pokušavao sam da i sam sebe zadovoljim i nađem dublje razloge zašto bih ovu emisiju radio, i onda sam smislio i intimni razlog da za ta dva meseca, puštajući te raznorazne pesme napravim nekakvu potragu za rok pesmom, da otkrijem šta je zapravo rok pesma. Evo, ja se tolike godine bavim rok muzikom i puštanjem rok muzike na radiju, i na kraju sam došao do zaključka da je pesma suština svega.

Puštaću pesme najrazličitijih žanrova i pravaca, raznih godišta, i onda ću slušajući sve te pesme pokušati da pronađem šta je to rok pesma, po čemu se taj jedan umetnički oblik, umetnička forma, razlikuje od nečeg drugog, od jedne operske arije, recimo. Nadam se da ću naći neki odgovor za sebe, a računam da će usput i slušaoci pronaći neki svoj odgovor. Ovo nije emisija koja ima neke velike ambicije, koncept je prilično labav, puštamo muziku, pričamo o pesmama, pokušavamo da budemo zanimljivi, da ljudi kada slušaju znaju zašto nešto slušaju.

Da li ćete možda krenuti pesmom Summer In The City grupe The Lovin' Spoonful, jer se emisija zove Leto u gradu?

-Da, ta pesma je u špici. Ja znam tu pesmu od kad znam za sebe. Ona se zove Leto u gradu, ali stvarno svojom atmosferom i donosi to leto u gradu. To smo sve pokušali da iskoristimo u ovoj špici, koja je jako dobra, bar ja mislim da jeste, a videćemo kako će je prihvatiti slušaoci. Ako se sećate, ovom pesmom počinje i film Umri muški, treći deo. I stvarno mislim da kad odjekne ta pesma, koja počinje jako zanimljivo, to će stvarno biti znak da startuje pedeset minuta zaista autentične rok muzike.

Biće i domaće muzike, tako će u prvoj emisiji biti emitovana grupa „Plavi ptičić" iz Novog Sada. Oni su kaver bend, koji je uradio jedan fenomenalan posao ovih dana. Uradili su svoj prepev pesme Like a Rolling Stone Boba Dilana, i mislim da je taj prepev uspeo sto posto, jer je suština pesme tačno pogođena i odlično je odsvirano. Po motivima pesme je napravljena jedna autentična muzička tvorevina, tako da će to biti domaća pesma emitovana u prvoj emisiji Leta u gradu.

Pomenuli ste Boba Dilana, kome proslavljamo osamdeseti rođendan. Koliko će u ova dva meseca emisija biti posvećena i nekim velikim muzičkim jubilejima?

Videćemo kako će nas stvari vući, četiri su emisije nedeljno, a ako idemo u susret nekom jubileju to je uvek dobra poštapalica. Evo, baš ovih dana je pedeset godina od smrti Džima Morisona. Najvažnije je da emisija ne bude dosadna.

Ljudi koji slušaju moje emisije znaju na šta sve to može da liči. A znate kako kažu - ne možeš starog psa da naučiš novim trikovima. Ja nisam spreman da pravim nešto revolucionarno novo, ima čiji je to posao, ali ja ću da napravim ovo o čemu vam govorim i nadam se da će lepo da funkcioniše.

Ipak, vaši slušaoci su navikli na taj jedan kasnopopodnevni termin, u poslednje vreme to je nedeljom popodne ili veče, sve zavisi koje je godišnje doba. Nekad je uveliko veče, a nekad tek suton. Meni se čini da i ta fina intimnost završetka jednog vikenda, ta nedelja popodne ili veče nosi jedno specifično raspoloženje, kao da postoji neki zabran, ne samo u toj dobroj muzici i priči, već i u atmosferi. Sa druge strane, čini se da ste u podne ogoljeniji. Kako se osećate povodom tog drugačijeg i novog termina emisije?

-Ne zbunjuje mene taj termin, ja sam svojevremeno radio emisije i u tom terminu. Više me intrigira i zbunjuje to što će emisija biti svakog dana, taj tempo, taj ritam, treba to izdržati i treba biti zanimljiv. A percepcija se menja, neki ljudi kažu - baš super, pošto je to u dvanaest, onda treba puštati neku laku, lepu muziku, koju će ljudi u sred dana da slušaju, ne nešto što bi slušali uveče, neki teški rok ili psihodeliju. Opet, neki drugi kažu - pusti u podne nešto neobično, nešto da bude još zanimljivije, da preseče monotoniju.

Videćemo, tragaćemo za pravim konceptom, najvažnija je prva nedelja, prve četiri emisije, u odnosu na to kako one budu prošle, znaćemo na čemu smo. Postoji ideja i da imam gosta, jednom nedeljno bi bilo lepo, ako bismo mogli nekog da ugostimo, mada je letnje vreme, pitanje je ko je dostupan. Taj gost bi bio iz sveta muzike ili popularne kulture, a ako je iz sveta muzike moja ideja bi bila da on odabere dve svoje pesme, a pored toga da slušamo neke njegove omiljene pesme drugih izvođača i da, naravno pričamo o tome.

Koliko na izbor pesama koje ćete puštati utiču spoljne okolnosti: godišnje doba, to kakav vam je bio dan, kako ste raspoloženi? Da li možda nekad dan ranije ili to isto jutro kad je emisija poželite da promenite listu?

-Moje emisije, Neonska duga na primer, imaju dva toka. Jedan je da ja puštam nove stvari, a drugi je tematski. Budu dve gde ja emitujem nove snimke, gde pokušavam da nešto afirmišem, a onda su druge nešto tematski izabrano iz istorije rokenrola. Ne znam koliko na izbor utiče moje raspoloženje, ja sve mislim da mi sadržaj emisije diktiraju događaji. To je jedna jako dinamična oblast, mnogo je nove muzike, rok muzika je muzika koja ima istoriju, ne samo što je to istorija od pedeset ili šezdeset godina, nego što je to istorija koja je puna raznih događaja, od afera do festivala, uspeha, stalno se nešto smenjuje, stalno neki datumi iskaču, stalno se nešto događa, meni je sve to jako zanimljivo i uvek me inspiriše da tražim neke pesme, da nešto o čemu pročitam pronađem, da ono što nikad nisam čuo čujem, a onda to pustim slušaocima. To je jedan istraživački posao.

Nekoliko puta su vas nominovali za važne nagrade, neke ste i dobili, Kako sebe vidite sa strane, ako možete iz sebe da se izmestite? Da li sebe vidite kao tog nekog odmetnika ili kauboja iz pesme?

-Ne, ja sam običan čovek, svakidašnji čovek, radio sam neki posao četrdeset godina, bio sam zatvorski psiholog, a ovo sa muzikom je samo amaterski. Ja imam afinitet ka mitologiji popularne kulture, filmskoj mitologiji i rok mitologiji. A ima neke sličnosti između rok muzike i filma, to je nešto blisko meni, ja sam prvo zavoleo film, pa sam onda preko filma, videvši da svi ti filmski junaci nastavljaju svoje živote u rok pesmama, zavoleo i rok muziku.

To je nešto što mene fascinira, ja nisam voditelj koji će da saopštava brojeve i informacije, broj lajkova i pregleda na Jutjubu, mene više zanima ta mitologija koja se provlači kroz pesme, neka univerzalna priča, probudih se ovog jutra, moje drage nema pored mene... to šta se dešava kad se probudiš jednog jutra, a nje nema, kako to dalje ide, koliko to može da se prenese u pesmu, koliko posle ta pesma može da komunicira sa nekim drugim svetom, to su neke stvari koje mene zanimaju.

I to kad su žene kao uragani, kao kod Nila Janga...

-Da. I onda ja u tom smislu pokušavam da se bavim rok muzikom. Mislim da su ljudi prepoznali taj moj pristup, nešto što je karakteristično za emisije, za tekstove koje sam pisao, pa i za knjige. Recimo 2015, kad je bilo trideset godina Tajanstvenog voza, ljudi su organizovali koncert, na kome su beogradski rokeri svirali pesme koje su slušali u Tajansvenom vozu. Neviđen događaj, na kome su ti rokeri sa neverovatnim entuzijazmom pristupili sviranju, i publika je došla iz cele naše bivše domovine. Mislim da ta moja emisija ima neki svoj jezik i da zato ima vernu publiku.

Vaše emisije i vi sami već ste dugo deo ikonografije ovog grada... A da ne pričamo o tome kako će to vremenom patinirati. Nećemo otkrivati spisak pesama u prvih nekoliko emisija Leta u gradu, ali pošto je leto, imate li neke svoje omiljene pesme o ovom godišnjem dobu?

-Ova koju smo već pominjali Summer In The City. To je pesma koja stvarno odiše tom letnjom gradskom atmosferom, a recimo, sad mi pada na pamet i ona Djevojke u ljetnjim haljinama volim... „Haustor". To je pesma koja baš ima letnji štimung.

Ulje je na vodi. A onda kad dođe jesen, pa pevamo September Gurls benda "Big Star".

-Tako je, September Gurls. A do tada - Leto u gradu.

 

Ana Vučković Denčić

 

  • +1 2
Link to comment
On 22.12.2015. at 9:31, SleeperSleep said:

radio beograd, svi njegovi kanali, je sad daleko najbolji radio u nas.

 

inače. meni su žikicine emisije prilično dosadne.

 

Meni je i sam Žikica dosadan, ali cenim (njegov) rad i entuzijazam...

Link to comment

Kad sam pre 20-ak godina radio u jednom manjem mestu u Vojvodini bila je jedna fantastična autorska radio emisija, čovek je puštao Mercury Rev, neku tešku elektroniku, (tada) novi Blur, i usput poprilično lepo komentarisao, još ne mogu da verujem da je mogla da postoji jedna takva emisija u jednoj takvoj zabiti...

 

E, da odgovorim na pitanje, odavno ne slušam, mada dobar drugar (sa studija) radi na trojci, ali nikako da ga ispratim...

Edited by Jeremija
Link to comment
  • 2 years later...
  • aram changed the title to Žikica Simić
2 hours ago, klimt said:

 

Divan je Zikica i ovo fles caskanje. Dobar je Bevc sagovornik, mozda malo previse insistira da se Zikica izjasni o dnevno-politickoj i drustvenoj situaciji. Izmedju redova je sve rekao. 

  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...