Jump to content

Najbolje preporuke

Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Milošice, ako ti se svideo Graham Greene, da ti i ja preporučim nešto, kratku priču koja se zove The Destructors. Govori o klasnim odnosima u Engleskoj posle rata, ali suštinski o čovekovoj težnji ka (samo)uništenju i razaranju.

• Hvala 1
  • 2 weeks later...

Pretres'o i obnovio Patriciju, em neverovatno moderna i danas, neki dojmovi skroz razliciti od svojevremenih citanja dok je bila trilerkinjatm, obaska sto je sama biografija vredna 1 dobrem dobre knjige...

I:

Bajke-naroda-komplet.jpg

Zaboravljeno blago, bogatstvo.

Ostaci nekih davnih dorucaka ili ko zna kojih sve obroka, voca i povrca, za danasnje standarde neverovatna kolicina prolivene krvi i svake druge politicke nekorektnosti, ali i

tuzna pomisao koliko toga danasnjim klincima biva uskraceno...

• +1 1
On 24.4.2021. at 21:34, namenski said:

Pretres'o i obnovio Patriciju, em neverovatno moderna i danas, neki dojmovi skroz razliciti od svojevremenih citanja dok je bila trilerkinjatm, obaska sto je sama biografija vredna 1 dobrem dobre knjige...

I:

Bajke-naroda-komplet.jpg

Zaboravljeno blago, bogatstvo.

Ostaci nekih davnih dorucaka ili ko zna kojih sve obroka, voca i povrca, za danasnje standarde neverovatna kolicina prolivene krvi i svake druge politicke nekorektnosti, ali i

tuzna pomisao koliko toga danasnjim klincima biva uskraceno...

+1 za patrisu. riplijeva serija je vrhunska literatura. ostalo sam citao tu i tamo, dok su mi engleske knjige bile pri ruci, a vremena na pretek, bilo mi je teze i sporije da citam u originalu.

jel njena bila ona prica o pacovu u veneciji?

a bajke - isto i kod nas. stajale uvek pri ruci, pa se citale usput. doneo sam podmlatku spanske i grcke. i zaprepastilo me bas to koliko su surove i neuvijene. tek poneka je "decija". ostavili da citamo kad malo porastemo. moracu da proberem jos neke prilikom sledece posete bgdu.

na tu temu, iznenadilo me nedavno koliko je i stajnbekov artur krvolocan. prvi deo, gde opisuje borbe u vreme utera pendragona je na ivici da bude dosadan od silnog klanja naredjanog ko u imeniku. u stvari, skoro sve ono sto volim iz te knjige i cega se secam je iz drugog dela.

1 hour ago, chandra said:

+1 za patrisu. riplijeva serija je vrhunska literatura. ostalo sam citao tu i tamo, dok su mi engleske knjige bile pri ruci, a vremena na pretek, bilo mi je teze i sporije da citam u originalu.

jel njena bila ona prica o pacovu u veneciji?

a bajke - isto i kod nas. stajale uvek pri ruci, pa se citale usput. doneo sam podmlatku spanske i grcke. i zaprepastilo me bas to koliko su surove i neuvijene. tek poneka je "decija". ostavili da citamo kad malo porastemo. moracu da proberem jos neke prilikom sledece posete bgdu.

na tu temu, iznenadilo me nedavno koliko je i stajnbekov artur krvolocan. prvi deo, gde opisuje borbe u vreme utera pendragona je na ivici da bude dosadan od silnog klanja naredjanog ko u imeniku. u stvari, skoro sve ono sto volim iz te knjige i cega se secam je iz drugog dela.

Sta znam, ja sam je dugo - do poslednjeg citanja takoreci - tretirao kao plaznu literaturu: ponovno citanje, to valjda ide s godinama, dalo je neke malo drugacije rezultate, obaska sto sam naleteo i na jedan Grinov esej o njoj, mada se u principu klonim te vrste uticaja.

Bas kao i citanja raznih ucenih predgovora i pogovora.... :D 

Ripley me nije nikada nesto narocito kupio, ponajvise zahvaljujuci raznoraznim ekranizacijama, ali da mu kao literaturitm zamerke nema - nema.

The Bravest Rat in Venice -preporuka! :) 

Sto se tice bajki i njihove, i ne samo njihove krvolocnosti i uopste podvodjenja literature pod moderne PC pristupe - ostro sam protiv: bojim se da sredine nema - one su takve kakve su, odrazavaju to sto odrazavaju, upustati se u moderne korekcije :isuse: bio bi kulturni genocid par exellence, sve u svemu mislim da pristup bajkama ne sme i ne treba da bude uslovljen uzrastom i da njihova percepcija ne zavisi od njihovog sadrzaja nego od nekih drugih elemenata koji se ticu porodice.

Sto je manji problem.

Ticu se i drustva, okruzenja.

Sto je ogroman problem u kome smo svi.

Tako da - nisam pametan: izmedju bajki i, recimo, Sarojana ili Capeka, O. Henrija, da pomenem samo njih i njihovog humanizma i narodnih bajki - nema razlike.

On 27.4.2021. at 11:04, chandra said:

Interesantno vidjenje, mislim da sam artura procitao izmedju 12. i 15. godine zivota nekoliko puta, i oduvek mi je bila vrlo ”fizicka”, ali tog prvog dela sa Uterom se zaista ne secam, nesto mi je u glavi da pocinje izvlacenjem maca iz kamena. Mada pomesalo se tu i Malorija i T. H. Whitea i Bradley i naravno Boormana i ko zna cega jos.

Kad se setim jos knjiga iz tog preadolescentnog perioda, dosta je bilo eksplicitno “fizickih” u tom smislu o kome ti pises.

Eto razloga da se obrise prasina i sa Stajnbeka.

rumboldthewingedlifeegziperi.jpg

Poprilicno bajata (1953), ali jedna od ponajboljih biografija, narocito u poredjenju sa brdom novihtm koje su se pojavile poslednjih 30-ak godina, smorno ispunjenim bezveznim detaljima i jos bezveznijim istoricarskim :isuse: trudom da se utvrde serijski brojevi, imena Nemaca koji su ga, mozda, a mozda i nisu oborili, malopricevanjem, itd, itd...

Posebno interesantna zato sto dodiruje i delove zivota i rada poput perioda dopisnistva za L'Intransigeant - ni malo levicarskotm glasilo - tokom Spanskog gradjanskog rata, na stranu neke druge interesantnosti koje takozvani moderni istrazivaci jednostavno nisu sposobni da dobace u smislu razumevanja...

• +1 1
On 6.5.2021. at 13:44, namenski said:

Posebno interesantna zato sto dodiruje i delove zivota i rada poput perioda dopisnistva za L'Intransigeant - ni malo levicarskotm glasilo - tokom Spanskog gradjanskog rata, na stranu neke druge interesantnosti koje takozvani moderni istrazivaci jednostavno nisu sposobni da dobace u smislu razumevanja...

Koga ne mrzi da kopa i da se zanima, Sent Egziperijevi dopisi/reportaze iz Spanije, Bibliotheque Nationale, svi brojevi:

page-003.jpg

• 2 weeks later...

Sajam-senzacija-Egon-Erwin-Kisch.jpg

Ponovo, i ponovo, i ponovo: neka vrsta memoara verovatno najveceg novinskog reportera svih vremena.

I dopuna i antiteza Cvajgovog Jucerasnjeg sveta: verovatno najjaca slika Evrope uoci Prvog svetskog rata, ali - za razliku od sofisticiranog intelektualca Cvajga, data sa druge, suprotne strane, iz perspektive coveka koji je vazio za jednog od najboljih savremenih poznavalaca sveta kriminala, neposrednog otkrivaca afera poput Afere Redl, intervjua sa sestrama sijamskim bliznakinjama od kojih je jedna zatrudnela, a druga bila strogo protiv, sa prostitutkom koja je pristala da u celiji ispuni poslednju zelju osudjenom na smrt, slika KuK monarhije, stanja u njoj, kakav se tesko, ako ikako moze da nadje i u najdebljim istorijama, jednog od prvih cije su knjige nacisti javno spaljivali, hapsenog zbog navodnog ucesca u paljevini Rajhstaga i izvucenog iz zatvora na licnu Benesovu intervenciju...

Druzenje sa Kafkom i Hasekom, ispijenim kriglama piva broja se ne zna...

• 4 weeks later...

GUTENBERGOVA-GALAKSIJA-CIVILIZACIJA-KNJI

Dal' kao hommage jednoj civilizaciji koja je na zalasku, dal' kao razlog za (ponovno) oprostajno citanje, tek nekadasnja pomalo, sa sve Vudi Alenom, hipsterska - u vreme kada hipstera nije bilo - medijska Biblija, ali...

Uostalom, mozda je dovoljan razlog za ponovno citanje i cinjenica da je McLuhan lik koji je izmislio izraz surfovati po medijima, globalno selo, koliko je omasio, a koliko - mozda - ima smisla sa nekim njegovim pretpostavkama/predvidjanjima danas se - u doba Interneta - ponovo suociti, preispitati...

Tek...