Jump to content
IGNORED

Najbolje preporuke


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

On 27.4.2021. at 11:04, chandra said:

na tu temu, iznenadilo me nedavno koliko je i stajnbekov artur krvolocan. prvi deo, gde opisuje borbe u vreme utera pendragona je na ivici da bude dosadan od silnog klanja naredjanog ko u imeniku. u stvari, skoro sve ono sto volim iz te knjige i cega se secam je iz drugog dela.


Interesantno vidjenje, mislim da sam artura procitao izmedju 12. i 15. godine zivota nekoliko puta, i oduvek mi je bila vrlo ”fizicka”, ali tog prvog dela sa Uterom se zaista ne secam, nesto mi je u glavi da pocinje izvlacenjem maca iz kamena. Mada pomesalo se tu i Malorija i T. H. Whitea i Bradley i naravno Boormana i ko zna cega jos.

 

Kad se setim jos knjiga iz tog preadolescentnog perioda, dosta je bilo eksplicitno “fizickih” u tom smislu o kome ti pises.
 

Eto razloga da se obrise prasina i sa Stajnbeka.

Link to comment

rumboldthewingedlifeegziperi.jpg

 

Poprilicno bajata (1953), ali jedna od ponajboljih biografija, narocito u poredjenju sa brdom novihtm koje su se pojavile poslednjih 30-ak godina, smorno ispunjenim bezveznim detaljima i jos bezveznijim istoricarskim :isuse: trudom da se utvrde serijski brojevi, imena Nemaca koji su ga, mozda, a mozda i nisu oborili, malopricevanjem, itd, itd...

Posebno interesantna zato sto dodiruje i delove zivota i rada poput perioda dopisnistva za L'Intransigeant - ni malo levicarskotm glasilo - tokom Spanskog gradjanskog rata, na stranu neke druge interesantnosti koje takozvani moderni istrazivaci jednostavno nisu sposobni da dobace u smislu razumevanja...

  • +1 1
Link to comment
On 6.5.2021. at 13:44, namenski said:

Posebno interesantna zato sto dodiruje i delove zivota i rada poput perioda dopisnistva za L'Intransigeant - ni malo levicarskotm glasilo - tokom Spanskog gradjanskog rata, na stranu neke druge interesantnosti koje takozvani moderni istrazivaci jednostavno nisu sposobni da dobace u smislu razumevanja...

Koga ne mrzi da kopa i da se zanima, Sent Egziperijevi dopisi/reportaze iz Spanije, Bibliotheque Nationale, svi brojevi:

page-003.jpg

Link to comment
  • 2 weeks later...

Sajam-senzacija-Egon-Erwin-Kisch.jpg

Ponovo, i ponovo, i ponovo: neka vrsta memoara verovatno najveceg novinskog reportera svih vremena.

I dopuna i antiteza Cvajgovog Jucerasnjeg sveta: verovatno najjaca slika Evrope uoci Prvog svetskog rata, ali - za razliku od sofisticiranog intelektualca Cvajga, data sa druge, suprotne strane, iz perspektive coveka koji je vazio za jednog od najboljih savremenih poznavalaca sveta kriminala, neposrednog otkrivaca afera poput Afere Redl, intervjua sa sestrama sijamskim bliznakinjama od kojih je jedna zatrudnela, a druga bila strogo protiv, sa prostitutkom koja je pristala da u celiji ispuni poslednju zelju osudjenom na smrt, slika KuK monarhije, stanja u njoj, kakav se tesko, ako ikako moze da nadje i u najdebljim istorijama, jednog od prvih cije su knjige nacisti javno spaljivali, hapsenog zbog navodnog ucesca u paljevini Rajhstaga i izvucenog iz zatvora na licnu Benesovu intervenciju...

Druzenje sa Kafkom i Hasekom, ispijenim kriglama piva broja se ne zna...

Link to comment
  • 4 weeks later...

GUTENBERGOVA-GALAKSIJA-CIVILIZACIJA-KNJI

 

Dal' kao hommage jednoj civilizaciji koja je na zalasku, dal' kao razlog za (ponovno) oprostajno citanje, tek nekadasnja pomalo, sa sve Vudi Alenom, hipsterska - u vreme kada hipstera nije bilo - medijska Biblija, ali...

Uostalom, mozda je dovoljan razlog za ponovno citanje i cinjenica da je McLuhan lik koji je izmislio izraz surfovati po medijima, globalno selo, koliko je omasio, a koliko - mozda - ima smisla sa nekim njegovim pretpostavkama/predvidjanjima danas se - u doba Interneta - ponovo suociti, preispitati...

Tek...

  • +1 1
Link to comment
  • 3 months later...
Quote

Nije baš uobičajeno, a nije ni u skladu sa nepisanim pravilima savremenog kritičarskog lelemudizma da se tako egzaltirano izjašnjavate o novim, posve "nekanonizovanim" knjigama, ali ko mari za to, biće nam svima bolje ako već u prvoj rečenici ovog teksta "priznam" ono što držim nepobitnom istinom, pa da onda spokojnije idemo dalje: Semper idem, "nedovršena hronika jednog detinjstva" Đorđa Lebovića (Narodna knjiga, Beograd 2005), pomalo već i zaboravljenog (prevashodno) dramskog pisca jeste, naime: remek-delo. Bez ostatka, bez vrdanja, bez izlaza za nuždu. Bez potrebe da relativizujem, kamoli ironizujem ovaj iskaz. Ne mogu da se setim nijednog dela pisanog na srpskom jeziku, a premijerno objavljenog u XXI veku, koje bi ga nadvisilo, koje bi makar stajalo na ravnoj nozi s ovom čudesnom hronikom raspadanja jednog sveta, našeg sveta, nego kojeg drugog, a sa posledicama koje ovako ili onako osećaju i oni rođeni decenijama kasnije. Do sada u našoj literaturi nije bilo tematski/senzibilitetski iole srodne knjige koju biste bez stida usled posvemašnje nedostojnosti mogli staviti u istu rečenicu s troknjižnim Porodičnim cirkusom Danila Kiša (Rani jadi, Bašta, pepeo, Peščanik). E, sada je i taj problem rešen: Semper idem dostojni je izdanak jednog srodnog sveta, ali ostvaren bitno drugačijim literarnim sredstvima.

 

potpuno se slazem sa Teofilom, "Semper Idem" je sigurno najbolji roman na srpskom jeziku u poslednjih 30 pa i mnogo vise godina.

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

knjige-jakovljeve.jpg

 

 

 

Quote

Движения галицийского и Волынского еврея несдержанны, порывисты, оскорбительны для вкуса, но сила их скорби полна сумрачного величия, и тайное презрение к пану безгранично. Глядя на них, я понял жгучую историю этой окраины, повествование о талмудистах, державших на откупу кабаки, о раввинах, занимавшихся ростовщичеством, о девушках, которых насиловали польские жолнеры и из-за которых стрелялись польские магнаты.

 

Link to comment
  • 2 weeks later...
8 minutes ago, morgana said:

meni je i ovo zanimljivo - ima sad dosta istrazivanja jugoslavije u okviru istorije, teorije kulture i sociologije, ucestvuje srbija ali zamajac je krenuo iz hrvatske, s lijeve strane, iz pule ako govorimo o teoriji kulture.

 

bas sam nekidan narucila knjigu tvrtka jakovine o budimiru loncaru, izdao sluzbeni glasnik nedavno, a jedva sam je nasla. ima publike (nije glasna), pa neka i jeste manjinska.

Dobro si me podsetila, doduse opet hrvatski autor:

20211008-160029.jpg

 

20211008-160132.jpg

 

Izuzetna i za svaku cak i (ne)istoricarsku preporuku: do danas sigurno najpotpunija i najdokumentovanija knjiga o Jugoslaviji u 1968, a na sve to uspesno oslobodjena, uspela da izbegne uobicajene pljuvacke stereotipe koji se ticu pokojne Zapadnobalkanije.

Mimo ozbiljnosti studije kao takve, za sa te strane zainteresovane puna do sada nepoznatih iznenadjujucih pikanterijatm koje se, recimo, ticu odnosa pojedinaca iz vrha SFRJ glede samih studentskih demonstracija, dogadjanja u svetu sa sve talasom protesta sirom sveta,sovjetskom intervencijom u Cehoslovackoj...

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Dobro si me podsetila, doduse opet hrvatski autor:

20211008-160029.jpg

 

20211008-160132.jpg

 

Izuzetna i za svaku cak i (ne)istoricarsku preporuku: do danas sigurno najpotpunija i najdokumentovanija knjiga o Jugoslaviji u 1968, a na sve to uspesno oslobodjena, uspela da izbegne uobicajene pljuvacke stereotipe koji se ticu pokojne Zapadnobalkanije.

Mimo ozbiljnosti studije kao takve, za sa te strane zainteresovane puna do sada nepoznatih iznenadjujucih pikanterijatm koje se, recimo, ticu odnosa pojedinaca iz vrha SFRJ glede samih studentskih demonstracija, dogadjanja u svetu sa sve talasom protesta sirom sveta,sovjetskom intervencijom u Cehoslovackoj...

 

 

hvala, to mi je sljedeca akvizicija

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...