Jump to content
IGNORED

Najbolje preporuke


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Hehehe, sad sam shvatio da mi je tu Posle 20 godina, a u Beogradu Vikont. Mislio sam da je obrnuto. Slikacu posle knjigu... to za moje oci nije, a ni moje naocare za citanje ne pomazu. Mislim, mogu da citam i procitam, ali ubija mi svako zadovoljstvo.

Link to comment
  • 4 weeks later...
On 3.4.2021. at 14:02, namenski said:

Cudnovato-oruzje-Fransis-Rik.jpg

 

Kakvi se sve biseri ponovo otkriju kopajuci po zanemarenim, skrajnutim kupusarama.... :fantom: 

 

Moze li malo vise o knjizi ili piscu, ne nalazim nista guglanjem?

Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

 

Moze li malo vise o knjizi ili piscu, ne nalazim nista guglanjem?

Evo ga @jms_uk :) 

To je to, tesko da ti mogu nesto vise, lik je svojevremeno bio dosta dobro upisan, uostalom - ako je to neka referenca - izdavac mu je bio Gallimard...

A sto se knjige tice, ne volim da ocenjujem, hocu reci svako za sebe i to mi izgleda kao jedini pravi nacin, ponajvise kada je nesto vise od gole preporuke u pitanju, ali: kada bih morao da pravim top 10 listu najboljih spijunskih romana, ovaj bi se nasao na njoj, bez da se mislim... :) 

Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Evo ga @jms_uk :) 

To je to, tesko da ti mogu nesto vise, lik je svojevremeno bio dosta dobro upisan, uostalom - ako je to neka referenca - izdavac mu je bio Gallimard...

A sto se knjige tice, ne volim da ocenjujem, hocu reci svako za sebe i to mi izgleda kao jedini pravi nacin, ponajvise kada je nesto vise od gole preporuke u pitanju, ali: kada bih morao da pravim top 10 listu najboljih spijunskih romana, ovaj bi se nasao na njoj, bez da se mislim... :) 

Dobro, makar to, da znam malo o cemu je :) Hvala i @jms_uk

 

1974, mass market paperback reprint edition, Fawcett, NY. 192 pages. A Russian spy asks the British for a new identity. But others in the world might well want him very dead. "A terse, tightly plotted novel of espionage. .. excellent and exciting."

 

 

Link to comment
9 minutes ago, I*m with the pilots said:

Dobro, makar to...

:) 

Evo se, kopajuci po zabacenim, skoro zaboravljenim kupusarama, a kada smo vec na problematici :D, dokopah i lika po imenu Paul Erdman, svojevremeno je bio dosta popularan, bivsi pravi pravcati svajcarski bankar i to poprilicno visokog cina, koji je zbog neceg zglajznuo i bogami i odrobijao.

Prevodjen je poprilicno i na ovdasnje jezike, vlada, barata finansijskom materijom, a kako i ne bi, tek The Crash of '79 i The Last Days Of America, da ne nabrajam dalje su i danas vredni citanja... (sram ga bilo ko ovu preporukutm na bilo koji nacin poveze sa modernim antiamerikanizmom i slicnim glupostima)...

Obaska The Swiss Account, na temu potrage za jevrejskom imovinom zaturenomtm po svajcarskim bankama...

Ali, eto nama - mislim na citanje - vracanja u rikverc... :) 

Link to comment

Milošice, ako ti se svideo Graham Greene, da ti i ja preporučim nešto, kratku priču koja se zove The Destructors. Govori o klasnim odnosima u Engleskoj posle rata, ali suštinski o čovekovoj težnji ka (samo)uništenju i razaranju.

  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Pretres'o i obnovio Patriciju, em neverovatno moderna i danas, neki dojmovi skroz razliciti od svojevremenih citanja dok je bila trilerkinjatm, obaska sto je sama biografija vredna 1 dobrem dobre knjige...

 

I:

Bajke-naroda-komplet.jpg

Zaboravljeno blago, bogatstvo.

Ostaci nekih davnih dorucaka ili ko zna kojih sve obroka, voca i povrca, za danasnje standarde neverovatna kolicina prolivene krvi i svake druge politicke nekorektnosti, ali i

tuzna pomisao koliko toga danasnjim klincima biva uskraceno...

  • +1 1
Link to comment
On 24.4.2021. at 21:34, namenski said:

Pretres'o i obnovio Patriciju, em neverovatno moderna i danas, neki dojmovi skroz razliciti od svojevremenih citanja dok je bila trilerkinjatm, obaska sto je sama biografija vredna 1 dobrem dobre knjige...

 

I:

Bajke-naroda-komplet.jpg

Zaboravljeno blago, bogatstvo.

Ostaci nekih davnih dorucaka ili ko zna kojih sve obroka, voca i povrca, za danasnje standarde neverovatna kolicina prolivene krvi i svake druge politicke nekorektnosti, ali i

tuzna pomisao koliko toga danasnjim klincima biva uskraceno...

 

+1 za patrisu. riplijeva serija je vrhunska literatura. ostalo sam citao tu i tamo, dok su mi engleske knjige bile pri ruci, a vremena na pretek, bilo mi je teze i sporije da citam u originalu.

 

jel njena bila ona prica o pacovu u veneciji?

 

 

a bajke - isto i kod nas. stajale uvek pri ruci, pa se citale usput. doneo sam podmlatku spanske i grcke. i zaprepastilo me bas to koliko su surove i neuvijene. tek poneka je "decija". ostavili da citamo kad malo porastemo. moracu da proberem jos neke prilikom sledece posete bgdu.

 

na tu temu, iznenadilo me nedavno koliko je i stajnbekov artur krvolocan. prvi deo, gde opisuje borbe u vreme utera pendragona je na ivici da bude dosadan od silnog klanja naredjanog ko u imeniku. u stvari, skoro sve ono sto volim iz te knjige i cega se secam je iz drugog dela.

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

 

+1 za patrisu. riplijeva serija je vrhunska literatura. ostalo sam citao tu i tamo, dok su mi engleske knjige bile pri ruci, a vremena na pretek, bilo mi je teze i sporije da citam u originalu.

 

jel njena bila ona prica o pacovu u veneciji?

 

 

a bajke - isto i kod nas. stajale uvek pri ruci, pa se citale usput. doneo sam podmlatku spanske i grcke. i zaprepastilo me bas to koliko su surove i neuvijene. tek poneka je "decija". ostavili da citamo kad malo porastemo. moracu da proberem jos neke prilikom sledece posete bgdu.

 

na tu temu, iznenadilo me nedavno koliko je i stajnbekov artur krvolocan. prvi deo, gde opisuje borbe u vreme utera pendragona je na ivici da bude dosadan od silnog klanja naredjanog ko u imeniku. u stvari, skoro sve ono sto volim iz te knjige i cega se secam je iz drugog dela.

Sta znam, ja sam je dugo - do poslednjeg citanja takoreci - tretirao kao plaznu literaturu: ponovno citanje, to valjda ide s godinama, dalo je neke malo drugacije rezultate, obaska sto sam naleteo i na jedan Grinov esej o njoj, mada se u principu klonim te vrste uticaja.

Bas kao i citanja raznih ucenih predgovora i pogovora.... :D 

Ripley me nije nikada nesto narocito kupio, ponajvise zahvaljujuci raznoraznim ekranizacijama, ali da mu kao literaturitm zamerke nema - nema.

 

The Bravest Rat in Venice -preporuka! :) 

 

Sto se tice bajki i njihove, i ne samo njihove krvolocnosti i uopste podvodjenja literature pod moderne PC pristupe - ostro sam protiv: bojim se da sredine nema - one su takve kakve su, odrazavaju to sto odrazavaju, upustati se u moderne korekcije :isuse: bio bi kulturni genocid par exellence, sve u svemu mislim da pristup bajkama ne sme i ne treba da bude uslovljen uzrastom i da njihova percepcija ne zavisi od njihovog sadrzaja nego od nekih drugih elemenata koji se ticu porodice.

Sto je manji problem.

Ticu se i drustva, okruzenja.

Sto je ogroman problem u kome smo svi.

 

Tako da - nisam pametan: izmedju bajki i, recimo, Sarojana ili Capeka, O. Henrija, da pomenem samo njih i njihovog humanizma i narodnih bajki - nema razlike.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...