Jump to content
IGNORED

Kobasice, pršute, šunke, kuleni


slepa_koka

Recommended Posts

cini ti se, nego to sa zasticenim nazivima nije uopste naivna stvar. za to se gube i dobijaju ozbiljne pare na sudovima, jedino ovde svaka budala moze da nazove prsut i kobasicu njeguskom.

Link to comment

Mmmm njeguska kobasica, kakav je to guilty pleasure.Ja pre jedno 2 godine jeo dalmatinsku prsutu u selima kod Imotskog, svaka kuca pravi svoju i svaka im je dobra.

Edited by Shan Jan
Link to comment
cini ti se, nego to sa zasticenim nazivima nije uopste naivna stvar. za to se gube i dobijaju ozbiljne pare na sudovima, jedino ovde svaka budala moze da nazove prsut i kobasicu njeguskom.
naravno kad imaju jasnu EU regulativu denominazione d'origine protetta/ appellation d'origine contrôlée/ protected designation of origin. pa ne moze svaki baja da nalepi nalepnicu koja mu se svidi, a da ispod nje prodaje nesto trece.
Link to comment
cini ti se, nego to sa zasticenim nazivima nije uopste naivna stvar. za to se gube i dobijaju ozbiljne pare na sudovima, jedino ovde svaka budala moze da nazove prsut i kobasicu njeguskom.
Pa ako one lenstine nisu zastitile kao sto nisu cini mi se vranac , onda neka im , tako im i treba...
Link to comment

vranac ne mogu da zastite, kao sto niko ne moze da zastiti kaberne sovinjon ili malvaziju kao ime vina. ne mozes za ime proizvoda da odaberes sortu vina. prete praznom puskom.

Link to comment
Uh, baš pipavo to sa aditivima, al sam sam tražio..Ukratko (stiže raja na ručak još malo): kod nas (Srbija), spisak dozvoljenih aditiva kojima se ležerno natapa meso za proizvodnju kobasica i sl. je bitno veći od spiska koji je amin za ove ovde (Italija), a i ostale zapadnije zemlje. Jedno je sigurno - svaki veštački aditiv je jasno označen E brojem, i svaki je sam za sebe, manje ili više prilično nepreporučljiv za konzumiranje bez stručnog nadzora.Veštačke boje, konzervansi, stabilizatori, pojačivači ukusa (kupiš bilo šta u samoposluzi i vidiš), su hemija koja nečemu služi da bi proizvod bio lepši, duže trajao, održao strukturu, bio mekan/tvrd, ili jeftin..Kako pre par decenija nije bilo moguće koristiti ova čuda nauke, pravi frajeri su bili oni kojima je neki deda, ili njegov deda, ostavio papirić sa procedurom i recepturom, a oni se toga slepo pridržavali.. jer isti je i vetar, i dim, i so i meso i creva.. Posebna je priča ko i kako kontroliše upotrebu aditiva danas.. (majke mi sam sipao 0,2 % boje)..Famis : ne bih nikome da se zameram..Pančeta : slaninu najteže falsifikovati, ima brljanja u barenju i dimljenju nekih vrsta, i u pakovanju naravno, ali generalno je najsigurnija (izuzimajući one koje su od drogiranih svinja) tj. svaka domaća je dobra.. baš pančeta, ima neki dalmatinci u selu negde pored Mladenovca (dal Šopići beše..), tu sam probao i skroz je prava.. Odoh da pravim risoto bianco, eh..
da se nadovezem oko aditiva, jer izmedju ostalog i to radim, a bio sam na 100+ fabrika kobasica worldwidepo secanju u mortadelu ulazi: 50% MDM (mechanically deboned meat) 10% pork skin15% vodaostalo su aditivi koji sluze da ocajna sirovina lepo zamirise, ima dobru prirodnu boju, strukturu mesa i sl. to je sol, nitrati, fosfati, eritorbat natrija, biber, beli lukac u prahu, arome, protein i teksturat soje, skrob i razne funckionalne smesebas sam se pre par dana vratio sa jedne degustacije, ali necu biti toliko okrutan da kacim slike.
Link to comment

u Lovcu imaju tekve kobaje da je to strasno... unutra su i zeka-peka, i bambi, a bogami i divlja :piggy: ...sladja nego ona cokoladica zivotinjsko carstvo...

Link to comment
cini ti se, nego to sa zasticenim nazivima nije uopste naivna stvar. za to se gube i dobijaju ozbiljne pare na sudovima, jedino ovde svaka budala moze da nazove prsut i kobasicu njeguskom.
Slažem se sa g-dinom Gazzom, etikete se lepe na majke mi.. i poreklo proizvoda je isto tako.. i jel neko video skoro svinju u CG.. i šta vam znači da pročitate papirić što se štampa za siću, treba probati..
Link to comment
da se nadovezem oko aditiva, jer izmedju ostalog i to radim, a bio sam na 100+ fabrika kobasica worldwidepo secanju u mortadelu ulazi: 50% MDM (mechanically deboned meat) 10% pork skin15% vodaostalo su aditivi koji sluze da ocajna sirovina lepo zamirise, ima dobru prirodnu boju, strukturu mesa i sl. to je sol, nitrati, fosfati, eritorbat natrija, biber, beli lukac u prahu, arome, protein i teksturat soje, skrob i razne funckionalne smesebas sam se pre par dana vratio sa jedne degustacije, ali necu biti toliko okrutan da kacim slike.
Što, okači.. pa da znaju drugari šta je šta.. izašla nova mašina za MDM, sad je to savršeno.. pravi meso iz ničega..
Link to comment
da se nadovezem oko aditiva, jer izmedju ostalog i to radim, a bio sam na 100+ fabrika kobasica worldwidepo secanju u mortadelu ulazi: 50% MDM (mechanically deboned meat) 10% pork skin15% vodaostalo su aditivi koji sluze da ocajna sirovina lepo zamirise, ima dobru prirodnu boju, strukturu mesa i sl. to je sol, nitrati, fosfati, eritorbat natrija, biber, beli lukac u prahu, arome, protein i teksturat soje, skrob i razne funckionalne smesebas sam se pre par dana vratio sa jedne degustacije, ali necu biti toliko okrutan da kacim slike.
Ni iz čega, izvinjavam se..
Link to comment
Što, okači.. pa da znaju drugari šta je šta.. izašla nova mašina za MDM, sad je to savršeno.. pravi meso iz ničega..
Čuh od drugarice koja je neko vreme radila u firmi koja ovde prodaje mašine za otkoštavanje mesa, t.j. MDM, da takve sprave koštaju đavo i po, ali da se brzo otplate kroz manje otpadaka koji ostanu u toku obrade mesa. Takođe, aditivi omogućavaju da se u prerađevinama veže i do 60% vode, pa nije čudo kada vam posle odmrzavanja komada (recimo šunkarice ili nečeg sličnog) na tanjiru ostane poveća barica vode. Takav aditiv takođe košta oho-ho, ali kada se sračuna koliko vode možete da prodate po ceni od nekoliko stotina dinara za kilogram, investicija je veoma isplativa.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...