Jump to content
IGNORED

Kobasice, pršute, šunke, kuleni


slepa_koka

Recommended Posts

u svakoj kulinarskoj konacnici piletina je nizerazredno meso - i po velicini i po kvalitetu. zasto bi se neko bavio njime na tako ambiciozan nacin kao sa na primer butom mangulice?za jedan od najboljih srpskih prsuta vec neko vreme: mesara Acim u Grcko-kiparskom trznom centru iza Vera na NBG. Covek je nekada imao prsutaru u Kistanjama, koja je posle rata ostala u pogresnim rukama, pa je na kraju otvorio isto to na Zlatiboru. Ima i odlicnu pancetu - cak bih rekao u apsolutnim relacijama bolju od prsuta - a povremeno i odlican kulen koji sprema od onoga sto ostane prilikom pripreme prsuta. U njegovom ducanu se prodaju samo ova 2-3 artikla.
Za pancetu ne znam, ali sam kulen smotao dok si rekao keks. Bas odlican, socan, nije preljut ni preslan. Zalio sam ga Kristancicevim KS.Uzivancija.
Link to comment
Ove godine je kulen bio tema. ništa mašina za mlevenje, meso smo seckali rukom, otelio sam se. ni gram masnoće, samo krtina, plećka i but, martonoška domaća ljuta paprika i so. ostavili da leži 24 sata, pa tek onda mesili i punili, ništa više. sve ostale začine koje sam do sad stavljao, prepuštam Slovacima iz Petrovca za njihovu klobasu. u ovo novo me inicirali sremci. jedino nisam uspeo da nabavim kate (slepa creva), ali smo svakako koristili prirodna. ne jebem plastiku više. propadni Rusmire!
mi smo jednom pravili,mislim kobasice u širokom crevu tako,ništa masnoća samo krtina i bile su jako suve i raspadale se,takoreći i nisu bile dobree sad moguće da nisu nešto dobro radili,ne kažem,ali se to meni nikako nije svideloinače i kod mene kao kod Aprila sa prošle strane Edited by ivy
Link to comment
mi smo jednom pravili,mislim kobasice u širokom crevu tako,ništa masnoća samo krtina i bile su jako suve i raspadale se,takoreći i nisu bile dobree sad moguće da nisu nešto dobro radili,ne kažem,ali se to meni nikako nije svideloinače i kod mene kao kod Aprila sa prošle strane
vidiš, znam. to se dešava, a meni se dešavalo i sa standardnom kobajom. e, ali i za to su mi otkrili caku. meso mora da fermentiše kako treba i za to mu treba određena temperatura. ono da kulen mora da uhvati mraz je ozbiljna glupost i izaziva upravo te probleme. potrebno je ostaviti kobaje na temperaturi od 8 do 12 stepeni, oko mesec dana za kulen (zavisi od debljine) a onda na zrenje, na blagu promaju, ali isto ne sme da izmrzne. ako hoćeš da ga čuvaš i preko leta, kad poraste temperatura treba ga pustiti da se "obuče" u belu plesan. i onda može da stoji na hladnijem i mračnom celo leto.e , vidiš meni se ranije presušivala i raspadala, jer sam slušao pogrešne ljude i sve obrnuto radio. ustvari, videćemo kad ovo od ove godine bude gotovo. Edited by banatjanin
Link to comment

mi već dve godine vakumiramo naše suhomesnate proizvode..imamo prijatelja sa industrijskom mašinom za vakumiranje,pa kad se završi taj proces dima,vazduh isečemo na komade odredjene veličine,vakumiramo i u frižiderpokazalo se kao čudo u skladištenju svega toga..posebno sa pečenice koje i posle godinu dana budu mekane i savršene :wub:

Link to comment
vidiš, znam. to se dešava, a meni se dešavalo i sa standardnom kobajom. e, ali i za to su mi otkrili caku. meso mora da fermentiše kako treba i za to mu treba određena temperatura. ono da kulen mora da uhvati mraz je ozbiljna glupost i izaziva upravo te probleme. potrebno je ostaviti kobaje na temperaturi od 8 do 12 stepeni, oko mesec dana za kulen (zavisi od debljine) a onda na zrenje, na blagu promaju, ali isto ne sme da izmrzne. ako hoćeš da ga čuvaš i preko leta, kad poraste temperatura treba ga pustiti da se "obuče" u belu plesan. i onda može da stoji na hladnijem i mračnom celo leto.e , vidiš meni se ranije presušivala i raspadala, jer sam slušao pogrešne ljude i sve obrnuto radio. ustvari, videćemo kad ovo od ove godine bude gotovo.
Pa da ljudi koji to gledaju sa strane se nesto zgrazavaju.Ja sam kao mladji pravio face kad mi keva pricala o "zrenju mesa".A njoj to bio celi profesionalni zivot.Lepo mi rekla:Jel volis ti kiselo mleko a?Sve je to neka fizika&hemija...Mraz zapravo vadi vodu napolje takoreci "susi", za nesto je to dobro a za nesto ne.Glupo je poredjenje , ali secam se kad je vazduh u gradu bio cistiji , a centrifuge u masinama nisu radile na nuklearni pogon, kako su moji izbacivalu dzempere na mraz ono se navataju "iglice" oni to otresu i posle se samo malo prosusi unutra ;).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...