Jump to content
IGNORED

Kobasice, pršute, šunke, kuleni


slepa_koka

Recommended Posts

Upućeniji u mesarsko-kobasičarski posao vele da je dve nedelje pred novosadski poloprivredni sajam pravi trenutak da se kupe najkvalitetnije prerađevine, zato što tada svi prave uzorke koji idu na ocenjivanje za sajamske medalje.
Sad pitao kevu koja je citav zivot u mesno-prehrambenoj industriji....I ona se grohotom nasmejala :Eeee ne vide ti "uzorci" prodavnice ni pod razno....
Link to comment
jao kuvar/ica italijan/ka na forumu juhuuuu dobro dosaoooo/laaa kakve ces sve slike da nam kacis, kakve ces sve price da nam pricas, bas se radujeem.
Samo kuvar, na žalost, bez ..icaI nije italijan, na sreću..I skroz mi se sviđa ovo vaše ćaskanje, inače nisam ljubitelj tipki/dirki, ekrana, interneta i sl. Naravno, slučajno nabasah tražeći zaboravljene manufakture, čiji su proizvodi apsolutno nedodirljivi u odnosu na konfekciju..Kao npr. par vrsta španske pršute (koliko žirova na etiketi toliko puta 100 evra kilo), sušena riba sa Sardinije, ajvar (pravi, seljački)iz južne Srbije, kozji mladi sir sa pijace u Virpazaru četvrtkom i tako to..Rekao sam već da treba možda sačekati, ali mi pomenute kobaje deluju kao opušten hir nekoga ko uživa u pravljenju istih, što je prvi preduslov za nastanak kulta..Svaki kompromis sa kvalitetom i cenom te pretvara u Yuhor.. (ovde Agrisalami)..P.S. za prave slike treba otići na selo, potrudiću se prvom prilikom.
Link to comment
Samo kuvar, na žalost, bez ..icaI nije italijan, na sreću..I skroz mi se sviđa ovo vaše ćaskanje, inače nisam ljubitelj tipki/dirki, ekrana, interneta i sl. Naravno, slučajno nabasah tražeći zaboravljene manufakture, čiji su proizvodi apsolutno nedodirljivi u odnosu na konfekciju..Kao npr. par vrsta španske pršute (koliko žirova na etiketi toliko puta 100 evra kilo), sušena riba sa Sardinije, ajvar (pravi, seljački)iz južne Srbije, kozji mladi sir sa pijace u Virpazaru četvrtkom i tako to..Rekao sam već da treba možda sačekati, ali mi pomenute kobaje deluju kao opušten hir nekoga ko uživa u pravljenju istih, što je prvi preduslov za nastanak kulta..Svaki kompromis sa kvalitetom i cenom te pretvara u Yuhor.. (ovde Agrisalami)..P.S. za prave slike treba otići na selo, potrudiću se prvom prilikom.
missim, kuvar s italijanskim iskustvom :)ajde pricaj covece, kaci te slike, sta se jede, de se kupuje, ja ne jedem meso, ali volim sve da vidim i da znam. a i drugi ovde, koliko pratim.
Link to comment
missim, kuvar s italijanskim iskustvom :)ajde pricaj covece, kaci te slike, sta se jede, de se kupuje, ja ne jedem meso, ali volim sve da vidim i da znam. a i drugi ovde, koliko pratim.
Za one koji ne jedu meso italija baš i nije obećana zemlja.. pasta se jede, da, ali uglavnom kao početak dobrog ručka..Kao i povrće.. uglavnom kao prilog..Riba je već druga stvar, potpuno posebna priča, brižljivo negovani kult za poznavaoce.. potpuno lokalpatriotski doživljaj.. do te mere mikrogeografski da se dva susedna ribarska sela mrze zbog ukradenih recepata, ili transfera kuvara u suparnički tabor (restoran).,Isto kao i nabavka/ulov ribe i morskih plodova.. svako mesto ima svoje dobavljače, koji se opet svi poznaju, i kojima ne pada na pamet da prekidaju tradiciju snabdevanja tamo nekih lokalnih rupa, koje su neopisivo pune za ručak i večeru, i gde se ide pod obavezno..I rižoto je tu negde po znamenitosti (jug posebno), i hleb, pa onda supe itd.. ali pre nego uopšte počnete sa bilo čim, bakuta sa brkovima i u papučama, tutnuće pred vas mali tanjirić sa "njenom salamom i mortadelom" seckanom na krupne kockice, sa malo prepečenog "hleba njene ćerke" poprskanog maslinovim uljem "njihovog ujaka sa kojim ne govore već 30 godina, ali šta da rade kad je njegovo ulje.. ah, capo di olio..grezzo naturale"Dakle, meso.. u svim oblicima, pripremano na tradicionalan način, to je ono što je konstanta.. i što se najviše ceni.A da se nadalje ne bih osećao kao dopisnik/reporter, ajde npr. da se pitamo da li i koliko znamo o onome što svakodnevno jedemo, i kako se to pravi (bez paranoje, molio bih..).
Link to comment
ajde npr. da se pitamo da li i koliko znamo o onome što svakodnevno jedemo, i kako se to pravi (bez paranoje, molio bih..).
ja preporucujem da se ovo preventivno splituje, ili da otvoris zasebnu temu. siguran sam da bi bilo interesovanja za to
Link to comment

primer: pricamo o kobasicama, posto je tema samo o kobasicama i zove se, tipa, "Kobas i prikljucenija".onda neki lik uleti i pocne da prica o spanskoj sunci. drugi se nadoveze, kaze kako je u Figerasu kupio neku od 500 evra, treci kaze nije to nista kakve sunke ima u Madridu.moderator, da bi sacuvao integritet teme, pokupi sve postove koji govore o spanskoj sunci, napravi zasebnu temu po imenu "Spanska sunka - odjeci i reagovanja" i te postove prebaci tu.e to se zove split

Link to comment
primer: pricamo o kobasicama, posto je tema samo o kobasicama i zove se, tipa, "Kobas i prikljucenija".onda neki lik uleti i pocne da prica o spanskoj sunci. drugi se nadoveze, kaze kako je u Figerasu kupio neku od 500 evra, treci kaze nije to nista kakve sunke ima u Madridu.moderator, da bi sacuvao integritet teme, pokupi sve postove koji govore o spanskoj sunci, napravi zasebnu temu po imenu "Spanska sunka - odjeci i reagovanja" i te postove prebaci tu.e to se zove split
Hvala 418, nisam imao nameru da kvarim osnovnu temu.. Evo ovako : samo kobasice/salame/kuleni... kako prepoznati pošten proizvod (a da nije samo po ceni)..
Link to comment
Hvala 418, nisam imao nameru da kvarim osnovnu temu..
ma ne, kakvo kvarenje laugh.gifja mislio da pricas o svim mogucim namirnicama. mene zaista zanima koji aditivi zaista nisu dobri po zdravlje, a koji su OK, kakvi standardi klasiranja mesa se primenjuju, tj. sta zaista ide u virsle i kobasice itd. mislim da se tu krije velika prehrambena tema a vidim da znas puno o tome.evo recimo: Famis. ukusno jeste. koliko je to zaista mesno?i koja domaca panceta je najbolja? ne pricam o nekoj ludilo skupoj panceti koja ce biti ponos mezetluka, nego o najobicnijoj solidnoj panceti koja moze da sluzi i za jelo i za kuvanje, sto bi rekli Edited by vasudeva418
Link to comment

zlatiborceva panceta je meni najbolja ali to je svakako industrija.nego rusmir se ne zajebava, juce sam probao njegovu slaninu. ovu strejt, kuvanu pa dimljenu. nista ja tu ne bi menjao.

Link to comment
ma ne, kakvo kvarenje laugh.gifja mislio da pricas o svim mogucim namirnicama. mene zaista zanima koji aditivi zaista nisu dobri po zdravlje, a koji su OK, kakvi standardi klasiranja mesa se primenjuju, tj. sta zaista ide u virsle i kobasice itd. mislim da se tu krije velika prehrambena tema a vidim da znas puno o tome.evo recimo: Famis. ukusno jeste. koliko je to zaista mesno?boje)i koja domaca panceta je najbolja? ne pricam o nekoj ludilo skupoj panceti koja ce biti ponos mezetluka, nego o najobicnijoj solidnoj panceti koja moze da sluzi i za jelo i za kuvanje, sto bi rekli
Uh, baš pipavo to sa aditivima, al sam sam tražio..Ukratko (stiže raja na ručak još malo): kod nas (Srbija), spisak dozvoljenih aditiva kojima se ležerno natapa meso za proizvodnju kobasica i sl. je bitno veći od spiska koji je amin za ove ovde (Italija), a i ostale zapadnije zemlje. Jedno je sigurno - svaki veštački aditiv je jasno označen E brojem, i svaki je sam za sebe, manje ili više prilično nepreporučljiv za konzumiranje bez stručnog nadzora.Veštačke boje, konzervansi, stabilizatori, pojačivači ukusa (kupiš bilo šta u samoposluzi i vidiš), su hemija koja nečemu služi da bi proizvod bio lepši, duže trajao, održao strukturu, bio mekan/tvrd, ili jeftin..Kako pre par decenija nije bilo moguće koristiti ova čuda nauke, pravi frajeri su bili oni kojima je neki deda, ili njegov deda, ostavio papirić sa procedurom i recepturom, a oni se toga slepo pridržavali.. jer isti je i vetar, i dim, i so i meso i creva.. Posebna je priča ko i kako kontroliše upotrebu aditiva danas.. (majke mi sam sipao 0,2 % boje)..Famis : ne bih nikome da se zameram..Pančeta : slaninu najteže falsifikovati, ima brljanja u barenju i dimljenju nekih vrsta, i u pakovanju naravno, ali generalno je najsigurnija (izuzimajući one koje su od drogiranih svinja) tj. svaka domaća je dobra.. baš pančeta, ima neki dalmatinci u selu negde pored Mladenovca (dal Šopići beše..), tu sam probao i skroz je prava.. Odoh da pravim risoto bianco, eh..
Link to comment

Od znalaca sam odavno cuo da (kad je u pitanju industrija) nazivi su-- nazivi.Znaci recimo "njeguski prsut":ako ga kupujete kao proizvod neke firme/fabrike on je zapravo svuda isti (naravno da nije ali po papirima bi trebalo) naime postoji vrlo jasna tehnoloska specifikacija kako se pravi njeguski prsut i kada smes tako da ga nazoves.Ako zelis da osetis vazduh i znanje plemena bjelice kupi ga privatno kod domacina oci u oci...

Link to comment
mda, sigurno ce milo da ti odsece desnicu ruku ako ne napravis njeguski prsut ko sto ga je pravio njegov djed. :blink:
Dobro sto si nervozan...poenta je bila da to sto ljudi kupe njeguski prsut i kazu da osecaju vetar sa Durmitora kod mene izaziva :lol:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...