Jump to content
IGNORED

Rim - uspon i pad Republike i Carstva


denise

Recommended Posts

rimsko carstvo je bilo najveca drzava ikad stvorena u euroaziji. sirila se od hadrijanovog zida do reke eufrat, tranformisala zivote svojih stanovnika i uticala na zivote hiljade kilometara van svojih granica. sistem utvrdjenja, mreza puteva, profesionalna i obucena vojska bili su simbol i garant dominacije: rimska sila nije se libila da masakrira bilo kog suseda koji predje granicu. pocetna scena u gladijatoru bazira se na pobedi marcusa aureliusa nad nemackim plemenom u trecoj cetvrtini drugog veka. 200 godina kasnije sve je bilo isto - 357. godine 12000 rimskih vojnika devastiralo je 30000 nemackih plemenskih ratnika. ubrzo posle toga, 376. godine rimsko carstvo je uzdrmano do temelja. te godine su gotske izbeglice stigle blizu dunava trazeci azil. protivno svim propisima, dozvoljeno im je da se nasele. za dve godine goti su porazili i ubili imperatora valensa koji ih je primio i dve trecine njegove armije u bitci kod hadrianopolja. 100 godina kasnije romulus augustulus je svrgnut i potomci gotskih izbeglica cinili su vojno jezgro visigotskog carstva. pad rima je jedna od najvecih revolucija u istoriji i oznacava pocetak srednjevekovnog perioda poznatog kao crna rupa istorije evrope. uzroci pada rimskog carstva su kontroverzni. neki istoricari kazu da su naoruzani autsajderi-barbari glavni krivci. no, vecina istoricara se slaze da moc rima nije mogla biti ugrozena od strane nepismenih cija kultura-- politicka, socijalna, ekonomska, umetnicka-nije mogla da se poredi sa rimskim svetom. rimljani su imali centralno grejanje, bankarstvo, fabrike oruzja, doktore dok su barbari bili nepismeni nomadi. i zato mnogi istoricari misle da barbari jesu povezani, ali da nisu mogli sustinski uzrokovati pad rima. oni su samo iskoristili fundamentalne probleme rimskog carstva. analiticki pristup ovom problemu baziran na novijim otkricima je jedan od glavnih eu projekata i ako hocete da cujete vise o tome ja cu da pisem.

Edited by denise
Link to comment
  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • denise

    30

  • Indy

    16

  • harper

    11

  • Althea

    10

Top Posters In This Topic

rimljani su imali centralno grejanje, bankarstvo, fabrike oruzja, doktore dok su barbari bili nepismeni nomadi. i zato mnogi istoricari misle da barbari jesu povezani, ali da nisu mogli sustinski uzrokovati pad rima. oni su samo iskoristili fundamentalne probleme rimskog carstva. analiticki pristup ovom problemu baziran na novijim otkricima je jedan od glavnih eu projekata i ako hocete da cujete vise o tome ja cu da pisem.
Mene zanima pozitivno nasleđe rimskog carstva. Ima li šta?To da, se država ili imperija, urušava sama od sebe, - viđesmo. Neprilagođenost sistema stanju. Rim je istrulio na unutrašnjem planu: nizak natalitet (u odnosu na "političke protivnike"), prepovlašćenost manjinske klase ( orgijanje, nemoral, ludilo, rasulo, nepravičnost, zaostajanje na duhovnom i "tehnološkom planu"...odsustvo smisla...)...i propast.Pokušo je sam sebe da spali, ali je bio tolko slab, da ni to nije uspeo bez pomoći "varvara". :lol: Pante rei. Sretan mu put. Edited by billadni
Link to comment
rimsko carstvo je bilo najveca drzava ikad stvorena u euroaziji. sirila se od hadrijanovog zida do reke eufrat, tranformisala zivote svojih stanovnika i uticala na zivote hiljade kilometara van svojih granica. sistem utvrdjenja, mreza puteva, profesionalna i obucena vojska bili su simbol i garant dominacije: rimska sila nije se libila da masakrira bilo kog suseda koji predje granicu. pocetna scena u gladijatoru bazira se na pobedi marcusa aureliusa nad nemackim plemenom u trecoj cetvrtini drugog veka. 200 godina kasnije sve je bilo isto - 357. godine 12000 rimskih vojnika devastiralo je 30000 nemackih plemenskih ratnika. ubrzo posle toga, 376. godine rimsko carstvo je uzdrmano do temelja. te godine su gotske izbeglice stigle blizu dunava trazeci azil. protivno svim propisima, dozvoljeno im je da se nasele. za dve godine goti su porazili i ubili imperatora valensa koji ih je primio i dve trecine njegove armije u bitci kod hadrianopolja. 100 godina kasnije romulus augustulus je svrgnut i potomci gotskih izbeglica cinili su vojno jezgro visigotskog carstva. pad rima je jedna od najvecih revolucija u istoriji i oznacava pocetak srednjevekovnog perioda poznatog kao crna rupa istorije evrope. uzroci pada rimskog carstva su kontroverzni. neki istoricari kazu da su naoruzani autsajderi-barbari glavni krivci. no, vecina istoricara se slaze da moc rima nije mogla biti ugrozena od strane nepismenih cija kultura-- politicka, socijalna, ekonomska, umetnicka-nije mogla da se poredi sa rimskim svetom. rimljani su imali centralno grejanje, bankarstvo, fabrike oruzja, doktore dok su barbari bili nepismeni nomadi. i zato mnogi istoricari misle da barbari jesu povezani, ali da nisu mogli sustinski uzrokovati pad rima. oni su samo iskoristili fundamentalne probleme rimskog carstva. analiticki pristup ovom problemu baziran na novijim otkricima je jedan od glavnih eu projekata i ako hocete da cujete vise o tome ja cu da pisem.
Ako se protezalo od Britanije do Eufrata onda je Carstvo postojalo do 1453. jer je deo Carstva i posle pada Rima 476. nastavio da postoji.Inace bih voleo da cujem koje su zemlje EU ukljcene u projekat?
Link to comment
Mene zanima pozitivno nasleđe rimskog carstva. Ima li šta?
Misliš, stvari koje su se zadržale od vremena dok su Rimljani gazdovali po Sirmiumu i Singidunumu?Ne znam koliko su sve ove stvari pozitivne, o tome se može diskutovati...ciglepopločane ulice i trotoaristambene zgradezakonipolicijavatrogascičistaci ulicakanalizacijajavne bibliotekeškolejavni red i mir na ulicamajavni proglasijavni parkovinavodnjavanje njivakalendar (malo preuređen u XVI veku, ali SPC, naprimer, i dalje koristi izvornu verziju)novacbesplatna hrana za siromašnestaklovino (doneli su ga Rimljani jer Grci nisu zalazili tako daleko na sever)...Razno voće i povrće iz dalekih krajeva koje je i ovde počelo da se uzgaja... mačke (legionarske maskote i zaštitnice kuća)...Dobro održavani drumovi kojima si mogao bezbedno da putuješ od Carigrada do Gibraltara ili Londona, prateći putokaze, bez straha od bandita (i bez gacanja po blatu, preplivavanja reka ili lutanja po nekim jarugama ili šumetinama u tuđini...)Ima valjda još ponešto. Edited by Yossarian
Link to comment
Vino? Doneli su i plave bluze Indijancima viski ???Strah od bandita? šta je bolje strah od drumskog razbojnika, ili nemogućnost da ceo život promeniš zlu sudbu, dok ostatak tvoje braće slobodno čuva ovce, po sjeveru, tada neujedinjene EU???...mačka je rimski izum kao kalendar, novac, cigle, knjige i biblioteke, zakoni, parkingservis... Mislim, šta je to izvorno rimsko, a i danaske za divljenje. ( a nije rimsko pravo , rimska legija... :P )
Prvo pitaš šta je ostalo u nasleđe, a sada insistiraš da li je izvorno rimsko. Kakve ima veze, ako so oni to raširili po celoj evropi, severnoj Africi i Bliskom istoku? Da li su izmislili vodovod ili ne, izgradili su akvadukte. Izgradili su drumove, gradove, biblioteke, uveli novac i jedinstven kalendar u celom carstvu... Ako su oni to u mnoge krajeve prvi doneli, ustanovili opštu upotrebu i održavali jedno pet-šest vekova (a u Vizantijskim krajevima još jedno milenijum i po), valjda se može reći da je to "ostalo za njima". :rolleyes: Nije važno ke se setio da napravi "drumsku kafanu", ali su ih Rimljani rasporedili duž svaki 30-tak kilometara, postavili putokaze i kamenje sa daljinama "milliarioum"...Ali da se vratimo na temu...I mene zanima zašto se carstvo raspalo. U opticaju su razne teorije - od teorije da se carstvo raspalo zbog, je li, razvrata i dekadencije mladeći, do toga da ga je hrišćanstvo razorili kao unutrašnji neprijatelj. Opet, imam utisak da je Rim prestao da bude Rim baš kada je postao carstvo. U toku vrermena dok je bio republika, dobio je neverovatan zamah, a uvođenjem cara je počeo da sustaje... Jeste, carstvo je još malo raslo, ali po inerciji koju je država dobila za vreme republike. Motor je stao, ali se vozilo još malo odmaklo ubzbrdo, a onda stalo i krenulo unatraške. Carstvo se raspalo zato što je postalo carstvo, a nije ostalo republika. :unsure:
Link to comment

ajd sada u tvom stilu....šta je to pozitivno, bitno, izvorno i vredno što je bilo koja imperija ostavila svojim osamostaljenim provincijam? Ako navedeš primer kao model, možda se na ovo tvoje pitanje može i odgovoriti.što se mene tiče, koncept prava kao apstraktne kategorije je nešto što je pozitivno, bitno, izvorno i vredno, sve i da zanemarimo, kako ti kažeš, novac, cigle i mačke.

Link to comment

U oblasti filozofije stoička misao Marka Aurelija je jedino što mi pada na pamet, i u njoj zaista nema fundamentalnih koncepata. Međutim, ako ti preferans poturaš među velika otkrića, onda valjda mogu i ja da među njih ubacim koncept urbanog planiranja, kao i - rimsko kupatilo. A?

Link to comment
Prvo sam pitao: 'Mene zanima pozitivno nasleđe rimskog carstva. Ima li šta?' ... posle tvog nabrajanja, novca, cigala i mačaka, pojasnio sam da me u pozitivnom nasleđu zanima i izvorno ( originalno, bitno, specifično)...znaš da ne volem cigle. cool.gif ??šta nam je to poztivno, izvorno, bitno, posebno i vredno Rimska imperija ostavila???? <_< ?
Pa možda, ipak, samo jedna stvar. Ideja da je ideje moguće realizovati. Rimljani su u vreme republike bili željni znanja i željni poduhvata, učili su od svih sa kojima su stupili u kontakt, skupljali su ideje sa svih strana i nešto na osnovu tih ideja zaista i radili.Ne znam da li je drumsku mrežu možda osmislio neki Grk, Persijanac ili Misirac.Međutim, Rimljani su bili ti koji su zasukali rukave i tu ideju sproveli u delo, i to sa kraja na kraj republike, i vekovima je ta ideja za mnogobrojne putnike i trgovce bila realnost. Putovali su hodajući po dobro osmišljenom i popločanom drumu, znali su gde su i bez vodiča, mogli da kupe karte sa spiskom stanica i gradova kroz koje će proći (više nalik na karte metroa nego na geografske karte), a taman kada ispešače onoliko koliko se može za jedan dan a - eno konaka da se nešto prezalogaji i da se prenoći na toplom (uključujući i višesobne svite sa pet zvezdica za bogate putnike).Ta ideja je mogla i da vekovima ostane samo na papiru, i za nju bi znali samo oni koji su slučajno taj papir pročitali. Možda bi i dan-danas razmišljali da li u tome možda ima nečaga... Rimljani su ne samo tu nego i mnoge druge ideje zaista ostvarili. I to nam je ostalo od njih. Lepo je znati ko je šta teorijski zamislio, i ja to mnogo cenim, ali - pogledaj moj signature. Edited by Yossarian
Link to comment
što se tiče Marka Aurelija, bih te sreće da ga ne čitah.
To je potpuno jasno, nažalost. Onaj ko ga pročita razvija zdrav prezir prema precvetavanju duha u dokolici, pojavi čiji si ti epitom.
Link to comment

Pa recimo izjednačio je, po inherentnoj lepoti, seksualni čin sa muzikom i molitvom, i rekao da čovek, dok je živ, može da živi dobro. Bolje filozofije meni ne treba.

Link to comment

Siguran? Ne. Marko Aurelije postulira da ne postoje izvesnosti, osim etičkih. Međutim, dopada mi se ta mudrost, jednostavna je, i tvrda kao kremen, a ne kao tvoje vizantijsko mrndžanje, nekakav sofizam koji cilja na opšta mesta.

Link to comment
Prvo sam pitao: 'Mene zanima pozitivno nasleđe rimskog carstva. Ima li šta?' ... posle tvog nabrajanja, novca, cigala i mačaka, pojasnio sam da me u pozitivnom nasleđu zanima i izvorno ( originalno, bitno, specifično)...znaš da ne volem cigle. cool.gif ??šta nam je to poztivno, izvorno, bitno, posebno i vredno Rimska imperija ostavila???? <_< ?
Pa sustinski nista sve je samo bilo unapredjivanje, velikom vecinom, helenskog nasledja. Pa cak i taj pominjana filosofija Marka Aurelija, koji je bio car i osvajac i veleo je da ga docekuju kao boga u Rimu posle pobeda pa mu je i odgovarala, je bila u osnovi ideja nekih helenskih filosofa.
Greek influence on RomeIt is likely that the Romans first came in contact with Greek civilization through the Greek city-states in southern Italy and in Sicily (both of which formed Magna Graecia ? "Greater Greece"). These colonies had been established as a result of Greek expansion that took place in these two areas beginning in the eighth century BC. There is a remarkable commonality between the world of classical Athens and the classical world of Magna Graecia. As proof of this, one need look no further than the Greek temples in Akragas and Silinus in Sicily and the Parthenon of Athens to see that they partake of the same style of architecture at virtually the same level of architectural refinement. Thucydides documents the substantial political and military contacts that the Greek city-states of Sicily had with Sparta and Athens during the Peloponnesian War, and how the Syracusans allied with Sparta were able to defeat the military forces of Athens as they laid siege to SyracuseThis, in as much as trading, as well as the mere day to day interaction between peoples of different cultures, provided opportunities for the Romans to gain exposure to Greek culture, literature, architecture, political and philosophical ideas, religious beliefs and traditions. There was a great sharing of ideas and culture among the peoples of the Mediterranean Sea while Rome was developing into the dominant power in the area.The Latin alphabet was certainly influenced by the Greek alphabet, and the Latin language itself contains many words of Greek origin. Latin literature was also influenced by the Greeks. Early Latin plays were sometimes translations of Greek plays, and different types of poetry often were modeled after their counterparts, such as Virgil's Aeneid on the Homeric Epics. It was not uncommon for wealthy Romans to send their sons to Greece for the purpose of study, most notably in Athens. This Roman passion of Hellenic culture would increase over time.Greek and Latin became the lingua franca of the eastern half of the Mediterranean area.
The Romans worshipped a number of gods, among which the triad Jupiter, Mars, and Quirinus were pre-eminent. Later this triad was supplanted by the Capitoline Triad, Jupiter, Juno, and Minerva. Religious ceremonies on behalf of the state were delegated to a strict system of priestly offices under the governance of the College of Pontiffs, with at its head the Pontifex maximus was the most important. Flamens took care of the cults of various gods, while augurs were trusted with taking the auspices. The Rex Sacrorum, or "sacrificial king" took on the religious responsibilities of the deposed kings.From the earliest days of the Republic, foreign gods were imported, especially from Greece, which had a great cultural influence on the Romans. In addition, the Romans connected some of their indigenous deities with Greek gods and goddesses.
Link to comment
Mene zanima pozitivno nasleđe rimskog carstva. Ima li šta?
rimsko carstvo je za ono vreme bilo najprogresivniji, tehnoloski i kulturno najrazvijeniji deo covecanstva kao sto su danas eu i usa. sve okolo bila su nepismena plemena. pored ovoga sto je yossarin nabrojala dodajem:gradove.
Link to comment
Inace bih voleo da cujem koje su zemlje EU ukljcene u projekat?
eu kao celina finansira projekat koji se radi na oxfordu i jos nekim univerzitetima po evropi.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...