Jump to content
IGNORED

resident


pacey defender

Recommended Posts

Evo ovako. Prijatelj iz Australije već neko vreme boravi u Srbiji, može se reći da ako igde živi, onda je to Srbija, zbog posla kojim se bavi. Tim povodom treba da ode u Nigeriju. Ispostavlja se da u nigerijskoj ambasadi u Mađarskoj (nadležna za Srbiju) ne može da dobije tu vizu, već samo u nigerijskoj ambasadi u zemlji čiji je državljanin, tj Australiji. Izuzetak su građani (citizen) Australije koji imaju status residenta u Srbiji ili Mađarskoj. Elem, stvar je prilično hitna. On je već sebe pripremio na put za Australiju kako bi otišao na taj intervju u tamošnjoj nigerijskoj ambasadi. Osim solidne količine para koje će firma njegova platiti za avio karte, izgubiće i nekoliko dana u putu i 10 dana koliko im treba za obradu dokumentacije od predaje aplikacije za vizu. Inače, interesantno je da ambasadi Nigerije za isti posao u Mađarskoj treba 5 dana. No, kakva je procedura za dobijanje statusa residenta ovde u Srbiji? Jer to je izgleda jedino rešenje. Meni pada na pamet da se za stalni boravak u Srbiji traži neka potvrda o rentiranom stanu, što on naravno ima za period unazad od 6 meseci u kontinuitetu. šta je sve potrebno? Potvrda o zaposlenju? neki svedok da potvrdi da je on ovde već neko vreme?I najvažnije, koliko vremena treba da se dođe to takvog statusa, u smislu procedure, od predaje dokumenata?

Link to comment

Rezident je lice koje boravi u Srbijici minimum godinu dana. Viđao sam kod Kineza potvrde o prebivalištu koje izdaje MUP, čak im generiše i JMBG.

Link to comment
Rezident je lice koje boravi u Srbijici minimum godinu dana. Viđao sam kod Kineza potvrde o prebivalištu koje izdaje MUP, čak im generiše i JMBG.
ambasadama je obicno dovoljna potvrda da zivis u nekoj zemlji i da imas status koji nije turisticki da bi mogao da u toj zemlji konkurises za vizu. koliko ja znam, svi stranci koji zive i rade u srbiji moraju da imaju neku vizu (dve vrste: privremeni boravak i stalni boravak). mislim da je viza dokaz da aplikant ima rez. status u srbiji (to vazi za veliki broj ambasada po svetu, mozda nigerija ima neka specijalna pravila).
Link to comment

Hartman, hvala. On ovde nema vezanih godinu dana ugovora o renti stana, mada je u poslednje dve godine sigurno proveo godinu dana ovde, u više intervala. da li to znači da stranac rezident u Srbiji dobija našu ličnu kartu?jedino što je uradio jeste prijava policiji da boravi na toj i toj adresi, od tog i tog datuma.paculla, isto i tebi hvala. Međutim, mislim da on nema nikakvu našu vizu jer Srbija nema takvu politiku prema Australcima. Moguće je da stranac ovde ne sme da proboravi neograničeno vreme, ali on putuje minimum dva puta mesečno u neke treće zemlje, tako da i ta priča otpada. Nigerija očigledno ima specijalna pravila. Da svi imaju takva pravila, drugar bi morao svako malo da trči do Australije, po vizu Rusije, Brazila, Kambodže. Međutim, te vize je sve sređivao u Beogradu, ili okolnim državama.....

Edited by pacey defender
Link to comment

Rezident nije obavezno i državljanin, pa samim tim ne mora da dobije i ličnu kartu - pogledaj izbeglice koje su ovde živele a neke i danas sa izbegličkim legitimacijama. Ti ljudi su rezidenti, ali nemaju srpsko državljanstvo.Ono što meni nije ovde jasno je koji dokument je nigerijskoj ambasadi u Mađarskoj dokaz da je neko rezident Srbije? Možda se upecaju na potvrdu o prebivalištu, koja se zasigurno može dobiti u MUPu?

Link to comment
paculla, isto i tebi hvala. Međutim, mislim da on nema nikakvu našu vizu jer Srbija nema takvu politiku prema Australcima. Moguće je da stranac ovde ne sme da proboravi neograničeno vreme, ali on putuje minimum dva puta mesečno u neke treće zemlje, tako da i ta priča otpada.
ako stranac hoce da zivi duze od 90 dana u srbiji, mora da ima vizu, nema veze odakle je. isto je ako neko radi, bez obzira koliko putuje. e sad, ako on dolazi u srbiju uvek na manje od 3 meseca i ne radi u srbiji, onda moze i sa turistickom vizom. mozda da proba da dobije tu privremenu vizu (tip D, sad mi rece prijatelj koji je ima)? to bi mu sigurno vise pomoglo nego iznajmljeni stan. nemam pojma koliko dugo treba, ali u srbiji sve traje izmedju 1 i beskonacno dana, tako da se verovatno moze nesto uraditi. mom prijatelju sredila firma za dan.
Link to comment

hartmann, ni meni nije baš najjasnije kojim se dokumentom potvrđuje status residenta; moja je namera bila da otvaranjem ovog topika dobijem odgoovor i na to pitanje :D . Pretpostavljam da MUP izdaje neki dokument(kao što izbeglice imaju legitimaciju koju pominješ). I ne, eksplicitno mu je rečeno da prijava boravka nije dovoljna. A šta jeste - ne znam...pakulja, on upravo to i radi; u proseku dva puta mesečno napušta Srbiju, i vraća se, tako da nikada nije u kontinuitetu ovde duže od 3 meseca. Zato mu i ne treba nikakva viza. U svakom slučaju, on za 15 dana ide na taj put. Nema šanse da za 10 dana sredi svoj status, sve i da zadovoljava sve kriterijume. Uspeo je da kontaktira nigerijski MIP, australijski MIP, službenike u nigerijskoj ambasadi u Australiji, i sredio da ne mora lično da preda pasoš, već će ga uz prateću dokumentaciju, poslati poštom. Očekuje da ga dobije nazad za 10 dana, i nesmetano ode u JAR i tamo primi Yellow fewer. Inače, to ovde ne može da se sredi a u tom periodu neće moći da ode do Zagreba ili Pešte i to obavi, jer, pogađate, neće imati pasoš pri sebi.Kada se vrati, pokušaće da sve što mu je potrebno uradi da dobije taj status rezidenta Srbije. Vrlo verovatno da će izvaditi tu vizu koju pominješ. Tada će mi trebati saveti forumaša šta i kako, pa ako nešto saznate, jer ja na sajtu MUPa nisam uspeo da nađem ništa što bi pomoglo pri prolasku kroz proceduru dobijanja tog statusa, slobodno ovde napišite. I ako ima interesenata, voleo bih da od vas dijasporaca vidim kako ste vi rešili ovo pitanje u zemlji u kojoj boravite. I da li ste imali sličnih problema da morate da se vraćate u Srbiju da bi ste dobili vizu neke treće zemlje?Hvala vam oboma još jednom.

Edited by pacey defender
Link to comment
I da li ste imali sličnih problema da morate da se vraćate u Srbiju da bi ste dobili vizu neke treće zemlje?
ne, od kad sam ovde, izvadio sam nekih 15-ak viza [razne schengen, CRO, USA, HU, itd] sve u ambasadama u Londonu i poneku u konzulatima sirom UK.
Link to comment
Hartman, hvala. On ovde nema vezanih godinu dana ugovora o renti stana, mada je u poslednje dve godine sigurno proveo godinu dana ovde, u više intervala. da li to znači da stranac rezident u Srbiji dobija našu ličnu kartu?jedino što je uradio jeste prijava policiji da boravi na toj i toj adresi, od tog i tog datuma.paculla, isto i tebi hvala. Međutim, mislim da on nema nikakvu našu vizu jer Srbija nema takvu politiku prema Australcima. Moguće je da stranac ovde ne sme da proboravi neograničeno vreme, ali on putuje minimum dva puta mesečno u neke treće zemlje, tako da i ta priča otpada. Nigerija očigledno ima specijalna pravila. Da svi imaju takva pravila, drugar bi morao svako malo da trči do Australije, po vizu Rusije, Brazila, Kambodže. Međutim, te vize je sve sređivao u Beogradu, ili okolnim državama.....
Stranac koji je rezident u Srbiji, tj. koji ima prebialište u Srbiji DOBIJA ličnu kartu za strance, u kojoj takodje dobija i specijalni JMBG za strance.Ukoliko on ima vizu za duži boravak, koji nije turistički, ima pravo, uz saglasnost nekog svog prijatelja da prijavi prebivalište na adresi tog prijatelja. Potrebno je da odu zajedno do policijske stanice mislim Savski venac gde je uprava za strance, i tamo prijavi prebivalište. Nakon toga, dobiće potvrdu o prebivalištu, i ličnu kartu za strance sa upisanim prebivalištem. Lična karta traje onoliko koliko mu traje viza za boravak.Ukoliko je i zaposlen u Srbiji(čak i od strane firme, ili predstavništva), onda sigurno ima radnu vizu, i nije nikakav problem da prijavi prebivalište. Ako nema iznajmljen stan, sa regularnim ugovorom, onda kod nekog od poznatih.Ovde ti je i regulativa i objašnjenja:Privremeni boravakStalni boravakA ovde imaš sve varijante boravka i prebivališta i potrebna dokumenta:Boravak stranaca u Srbiji Edited by Tresko
Link to comment
I da li ste imali sličnih problema da morate da se vraćate u Srbiju da bi ste dobili vizu neke treće zemlje?
Nema nikakve potrebe da se vracas u Srbiju zbog vize neke trece zemlje (ne odavde). Dovoljno je imati urednu dozvolu boravka ovde. Cak je i procedura dobijanja vize laksa/brza nego kada trazis iz Srbije (iz mog iskustva). No, posto tvoj prijatelj po svoj prilici nema regulisan status u Srbiji onda mozda i nije cudno da je uleteo u birokratske makazice. Bas paradoksalna situacija! Ajd? nek mu je sa srecom.
Link to comment

tresko, puno hvala na linkovima, ja sam tražio na sajtu MUPa, ali zapravo nisam znao šta tačno tražim. Internet nepismenos :)U svakom slučaju, poslao je DHLom pasoš i dokumentaciju, biće to sve u redu. U međuvremenu ćemo se raspitati, a ako možete da pomognete, izvolite to učiniti, da saznamo koje sve zemlje imaju istu birokratsku proceduru poput ove nigerijske. Može da bude koristno našim državljanima koji se zateknu negde u svetu, kao i strancima koji borave ovde.Svakako će izvaditi sve moguće dokumente. cyberworld, prvi put mu se ovo dešava. gomile i gomile viza je dobijao ovde u srbiji; izgleda da je Nigerija baš izuzetak.Inače, ista stvar mu se dešavala i sa francuskom vizom, onomad kada je morao da je vadi. Nije mogao u trećoj zemlji da je dobije. U međuvremenu je vizni režim između Francuske (šengena) i Australije obustavljen, ali eto - i neke "ozbiljnije" države od Nigerije imale su tu praxu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...