Jump to content
Heineken

LDP: šta širiti dalje?

Recommended Posts

Budja
ldp moze da izraste u pristojnu srpsku liberalnu partiju tokom par godina opozicije, u kojoj ce podrzavati pro-eu zakone, a uzdrzavati se ili buniti se protiv onih koji im se ne dopadaju.ali prvo sto mora da uradi je da ustanovi stranku. da se zna ko sta radi i ko se cime bavi. da se proverava sta ko prica i da li ume o tome da prica. da se elitizam zameni temeljnim obrazovanjem i kadrova i forumskih aktivista o postupcima i planovima, namerama i programima.ds je pokupio veci zalogaj novoprobudjene srednje klase. kada ona jos malo ojaca, bice mesta i za liberalnije, zelenije, pravovernije i ostale.
Hvala, Luba.Drago mi je da neko od ne-LDP glasaca i ne-levih LDP glasaca prepozna sta je problem.Nije problem u ideologiji kampanji, problem je u strategiji za duzi rok i profesionalnosti.

Budja
To je klasicna greska onih koji mapiraju politicke trendove tako sto ih zamrznu u jednoj vremenskoj tacki i odatle vuku naravoucenija za kampanju. Ista ta greska se potkrala i onima koji su procenjivali javno mnjenje, doduse, iz relativno opravdanog razloga (praznici zbog kojih su ispali iz kalkulacije trendovi od poslednje dve nedelje pred izbore, sto je velika stavka). U politici je razmak izmedju demagogije i ostvarljivog zapravo merljiv, ali se uvek meri u buducim projekcijama. Ne moze se iskljuciti nada biraca da ce nesto sto u ovom trenutku izgleda potpuno nerealno u buducnosti biti ostvarljivo (ovde ne govorim o Kosovu, vec generalno). Pogledaj samo ankete pred izbore sa slucajnim prolaznicima. Gotovo da svaka izjava pocinje sa "nadam se da ce posle ovih izbora...". Znaci, prakticno samo u toj kratkoj frazi ti se vec nalaze te dve bitne komponente koje cine predizbornu demagogiju uopste mogucom. Ljudi nisu glupi koliko politicari cesto misle, ali su im nadanja cesto veca od onoga sto su mogucnosti. To je prosto tako i to spada u domen psihologije biraca. Ko u tome uspe da nadje pravu meru, ubio je dzek-pot na izborima.Legendarni argument za ovo dolazi iz Velike Britanije. Kada je Toni Bler ruzno utukao Mejdzora (bilo je komentara tipa "labour rocket hit the conservative planet and destroyed all life on it") to je bilo ogromno iznenadjenje, jer je Mejdzor (jasuci na talasima tacerizma) u to vreme VB ucinio prakticno jednom od najpozeljnijih drzava za zivot. Naknadne analize su pokazale da je glavni razlog za takav poraz Mejdzora bila njegova orijentacija u kampanji koja se bazirala u najvecoj meri na onome sto je do tada uradjeno, a projekcije buducnosti su bile prilicno nejasne, uopstene i u fazonu "nastavicemo da gradimo na dosadasnjem velikom uspehu". Mejdzor je pokusao da presekom trenutne, i po njega povoljne, drustvene situacije u VB izgradi svoju kampanju. Rezultati su pokazali koliko je pogresio. U politici se racuna samo buducnost, to jest samo buducnost zanima birace. Proslost je za, sto rece Djindjic, radoznale istoricare i udzbenike iz politicke teorije. To biracima ne znaci nista.
Ovo je, naravno, netacno.U suprotnom ne bi postojalo plasenje gradjanima devedesetim. Pitanje je da li je pobedila "nada" ili "strah". Obama ili Hilari. Bler ili Mejdzor.Ja mislim da je u pitanju strah.Porediti Tadica sa Blerom iz 1997 nije uputno - Bler je bio mlad, svez i nov, inspirativan. Da li se ista od toga moze pripisati Tadicu?Da li pobedjuje strah ili nada zavisi od okolnosti.Oko i jare i pare, i znamo da je Kosovo izgubljeno ali nije lepo da se kaze bilo je reci i pre izbora, i to onih predsednickih. I to nike nije osporavao kao izbornu strategiju. Problem je bio sa postizbornim legitimitetom i u kojoj granici se nakon takve kampanje mogu vuci radikalni potezi. Ovi izbori daju mnoooogo veci legitimitet za tako nesto nego prethodni predsednicki.

SleeperSleep

budjo, ja sam recimo jedan od glasaca ldp-a koji ne glasa za njih zbog liberalne orijentacije. moja motivacija je prilicno jednostavna - smatram da je neophodno u parlamentu imati opciju koja se bez kompromisa zalaze za srbiju u eu, ociscenu od ratnih i poratnih zlocinaca. uopste ne smatram da ldp treba da bude levo orijentisana. naprotiv, postoje organi stranke, postoji clanstvo, neka oni odredjuju program. to je sve ok. dobro je da srbija ima i liberale. smatram medjutim da, kao sto luba kaze, stranka treba da se najzad profilise i, sto meni povremeno smeta, mora da postoji jasna resenost da se stranacki interesi nikad ne stavljaju ispred opstih. videcemo kako ce se rukovodstvo ldp ponasati u narednih nekoliko nedelja. sto se mene tice, nakon prvog kruga predsednickih su puno i opasno gresili. rezultat na parlamentarnim bi bio, po mom sudu, bolji da su se ponasali drugacije. losi potezi u narednih nekoliko nedelja ce odvesti stranku ispod cenzusa na sledecim izborima. a to stranka nece moci da prezivi.

Edited by ikar

chandra
LDP ima razlicite birace.Tvoje je misljenje oduvek da GSS i LDP moraju da budu "levo svesni". Pretpostavljam da ima takvih i u LDP-u koji verovatno jos uvek obozavaju tirade Zagorke Golubovic.Ja, pak, kao glasac LDP-a zelim da vidim LDP kao liberalnu stranku, najpre jer su te ideje meni bliske, i stoga sto je Srbiji potrebna klasicna liberlna stranka.U tom smislu, bas me briga da li je LDP odradio posao onako kako bi ti zeleo da ga odradi. Da, drago mi je sto se Biljna nije slikala sa slemom na glavi. Ne, radnicka klasa nije glasala za LDP a i zasto bi?Postoje socijalisti, radikali, clan socijalisticke internacionale DS.
pa to je sasvim ok stav. meni je smrdljivo sto je ldp koketirao i lizuckao se u pocetku sa levim idejama, sto je izabrao crvene simbole (samo mi nemoj reci da je to bilo iz estetskih razloga) i tako dalje. ne znam kakvo je biracko telo ldp-a i nije moj problem. ne mislim da ldp mora da bude levo orijentisan, ali mislim da morate da se smislite kome se obracate ako zelite da dodjete na vlast (ah, da, to nas vraca na osnovno pitanje - ldp ne zeli vlast!).edit: podsetio me je ikar u ovom prethodnom postu: budite sta god hocete, boli me patak za vas program, ali ga iznesite otvoreno. iscitao sam sad ovu temu o katalaksiji na brzinu - ivana jankovica znam iz neke sasvim druge price - tunjav momcic izazivao je uvek prilican prezir svojim antiantifasizmom. njegova znanja o ekonomiji su na nivou diskusija na ovom forumu. ajde, stavite jankovica pred glavni odbor ili napravite glasanje u stranci ili kako god vec to radite, pa pitajte vase clanstvo sta mu je blize. socijaldemokratija, ili nema besplatnog rucka ideologija. cisto sumnjam da bi liberalska struja pobedila. bez toga ostaje vonjavo da stranacka elita odredjuje ekonomske ciljeve stranke, pa i da se stidi kombinezona i radnickog slema. Edited by chandra

harper
Ovo je, naravno, netacno.U suprotnom ne bi postojalo plasenje gradjanima devedesetim.
Mislim da gresis. Ne postoji plasenje gradjana devedesetim vec plasenje gradjana mogucnoscu da se te devedesete ponove u buducnosti. To je politicka referenca za buducnost a ne za proslost.I nisam uporedjivao Blera i Tadica. To je prosto bio primer za tezu koju sam prethodno izneo a ticala se opsteg raspolozenja biraca u bilo kojoj situaciji, a koliko ja znam to je najpoznatiji primer te vrste.

uros_s78

@ ikar-iz istog razloga i sam glasam za LDP (posto sam na granici socliba i socdema, ne mogu glasati za neoliberalni ekonomski program, ali uvek se slazem sa onim sto LDP promovise glede gradjanskog drustva, suocavanja sa prosloscu i saradnje sa ICTY).@ luba-sam Cedomir mora da nauci da javno nastupa bez dignutog nosa, ne samo u odnosu na DS, nego pre svega u odnosu na one koji mu nisu ciljna grupa, npr, to sto je neko sa sela, ne znaci da je glup, primitivan, neobrazovan i zaostao, i vv.Isto mislim i glede Nikole Samardzica i Nenada Prokica.I Ceda mora prestati da izgovara izandjale floskule, koje su bile OK onda kada je bio zrtva i kada ga se izbacilo iz DS-a.Sada vise nije zrtva, predsednik je jedne od retkih pravih gradjanskih partija u Srbiji, mora da nauci da pazi sta izgovara, koliko dugo prica i na nacin na koji to prica.Jedino sto kvari LDP-ovu pricu su katalaksicari, koji nisu desno samo u ekonomskom smislu, u kom se ocekuje da budu, vec i u drustvenom, u kom opravdavaju fasizam i zlocine Augusta Pinochea i Dragoljuba Mihailovica.To treba da promene.

Edited by uros_s78

Ryan Franco
sto je izabrao crvene simbole (samo mi nemoj reci da je to bilo iz estetskih razloga)
samona kratko posto mi je struka, pa necu da smetam:coffinposter.jpglogo ldpa lici na logo srederove partije ne verujem da to treba posmatrati kao neki vizuelni citat necije politike ali, jebiga, da ldp lici na levu partiju zbog znaka, lici... mene prevarise :)

Budja
Mislim da gresis. Ne postoji plasenje gradjana devedesetim vec plasenje gradjana mogucnoscu da se te devedesete ponove u buducnosti. To je politicka referenca za buducnost a ne za proslost.I nisam uporedjivao Blera i Tadica. To je prosto bio primer za tezu koju sam prethodno izneo a ticala se opsteg raspolozenja biraca u bilo kojoj situaciji, a koliko ja znam to je najpoznatiji primer te vrste.
To je sad malo kruzna definicija.Umesto buducnost-proslost, bolja mi se cini dihotomija nada-strah, kao nacin da se upravlja emocijama u politici.Nada kao: bice bolje.Strah kao: samo da ne bude gore.

Budja
pa to je sasvim ok stav. meni je smrdljivo sto je ldp koketirao i lizuckao se u pocetku sa levim idejama, sto je izabrao crvene simbole (samo mi nemoj reci da je to bilo iz estetskih razloga) i tako dalje. ne znam kakvo je biracko telo ldp-a i nije moj problem. ne mislim da ldp mora da bude levo orijentisan, ali mislim da morate da se smislite kome se obracate ako zelite da dodjete na vlast (ah, da, to nas vraca na osnovno pitanje - ldp ne zeli vlast!).edit: podsetio me je ikar u ovom prethodnom postu: budite sta god hocete, boli me patak za vas program, ali ga iznesite otvoreno. iscitao sam sad ovu temu o katalaksiji na brzinu - ivana jankovica znam iz neke sasvim druge price - tunjav momcic izazivao je uvek prilican prezir svojim antiantifasizmom. njegova znanja o ekonomiji su na nivou diskusija na ovom forumu. ajde, stavite jankovica pred glavni odbor ili napravite glasanje u stranci ili kako god vec to radite, pa pitajte vase clanstvo sta mu je blize. socijaldemokratija, ili nema besplatnog rucka ideologija. cisto sumnjam da bi liberalska struja pobedila. bez toga ostaje vonjavo da stranacka elita odredjuje ekonomske ciljeve stranke, pa i da se stidi kombinezona i radnickog slema.
OK, to je u redu.U pravu si, i Lecic i Prokic se pozvali na Blera i revoluciji (mozda je i neka krv pominjana). Ali bilo je i drugacijih vidjenja.Da, koketiralo se sa levicom ali i sa liberalizmom. Nadam se da toga vise biti nece.Prosto, zeleo bih da se Srbiji ne ukine sansa da konacno dobije normalnu liberalnu stranku (NDi DuMi to svakako nisu bili, pa ni GSS). Nisam siguran da liberaln struja ne bi pobedila. To je vec tvoje predubedjenje - na ovom Forumu je valjda lapo-lapo, + 30% onih koji samo mrze Kostunicu i Tadica.A sto se Jankovica tice - da ponovim, daleko mu lepa kuca. LDP ima ionako visak ideologa a manjak profesionalaca.

harper
To je sad malo kruzna definicija.Umesto buducnost-proslost, bolja mi se cini dihotomija nada-strah, kao nacin da se upravlja emocijama u politici.Nada kao: bice bolje.Strah kao: samo da ne bude gore.
Samo kratko, posto sam jednom nogom vec u kolima. :lol: Igras na sigurno - politicka teorija je na tvojoj strani. :rolleyes: Medjutim, ja sam prvenstveno govorio o tome sta biracima znaci i sta im je bitno kad se opredeljuju. To je vise stvar psihologije, kako ja to vidim. Gde prestaje strah a pocinje nada? Za mene je to jednacina sa previse nepoznatih.Proslost koja visi na jednoj odluci jedne male stranke sa velikim udelom u toj proslosti da se pretvori u buducnost nije proslost vec moguca realnost, to jest moguca varijanta buducnosti. Mi smo iz devedesetih izasli kalendarski, ali je veliko pitanje da li smo u potpunosti izasli i politicki. To je sustinska tema svih izbora od 2000. naovamo. Gramatickim zargonom - devedesete kod nas nisu simple past nego past perfect.Primer: Srebrenica (na zalost, mrzim to da uzimam kao primer)Ona je ziva u nasoj javnosti samo po formuli: Mladic kriv - Mladic nije uhapsen - ne mozemo u EU jer on nije uhapsen. Da on jeste bio uhapsen, recimo, 2001. godine ja sam potpuno uveren da bi Srebrenica gotovo potpuno nestala iz opticaja, bez obzira na sav trud odredjenih NVO-a u Srbiji. Ne ulazim u moralnu prihvatljivost i ispravnost takvog ponasanja, zna se sta ja mislim o tome. Ali to je prosto tako.

fancy
...radikalsko/dss glasacima se mogu uzeti glasovi po dva osnova. ili "nacionalno svesnom politikom" (ovo sto radi ds) ili zvakom o socijalnoj pravdi. ds je izmuzao sve sto je mogao na racun ovog prvog. umesto da ldp postane zastitnik svih koji su osiromaseni tranzicijom, umesto da jovanovic krene po fabrikama, vi ste mahali svojim liberalskim zastavama i pokenjavali se na 3/4 srbije. umesto da se biljana slika u radnickom kombinezonu i sa slemom na glavi, ona se slikala u svojim kompleticima koji kostaju koliko i prosecna godisnja plata u srbiji. i ako ste nekome isli na kurac, isli ste na kurac sirotinji i ostacima radnicke klase u srbiji. sada svi kusamo posledice vaseg elitizma.
O falim ti se Bože da neko razmišlja racionalno. :thumbsup: Uvek sam se pitao čemu crvena ikonografija kad se uopšte nije igralo na kartu socijalne pravde i pridobijanje razočarane (a takvi su svi!) radničke klase. Poruka koju je LDP slao je poprilično zbunjujuća - osim već opredeljenima. Time je LDP prepustio levo krilo socijalistima... sad se vidi da je to, izgleda, na jako dugo vreme <_<

uros_s78
O falim ti se Bože da neko razmišlja racionalno. :thumbsup: Uvek sam se pitao čemu crvena ikonografija kad se uopšte nije igralo na kartu socijalne pravde i pridobijanje razočarane (a takvi su svi!) radničke klase. Poruka koju je LDP slao je poprilično zbunjujuća - osim već opredeljenima. Time je LDP prepustio levo krilo socijalistima... sad se vidi da je to, izgleda, na jako dugo vreme <_<
Ovo sto kazete ti i chandra je potpuno tacno.LDP se u fullu bavi prosloscu, nikako buducnoscu, i to je ono sto je jako lose.Osim sto, na drustvenoj strani, izigrava NGO, na ekonomskoj strani se ponasa kao zastitnik krupnog kapitala.U Srbiji, zemlji u kojoj vise od milion ljudi zivi na granici siromastva, to prosto nije normalno.Suocavanje sa prosloscu je normalna stvar, ona treba da se desava zbog pravde za zrtve i moralne katarze Srbije kao drustva i Srba kao nacije, ali em nije jedina stvar, em nije nesto na cemu treba insistirati kao da je samo sebi cilj.Iako sam za nezavisno Kosovo 100%, mislim da zabadanje prsta u oci onima, koji su em osiromaseni, em im je patriJotskim poskocicama i nudjenjem lakih resenja ispran mozak, prosto placa svoj danas, danas, 2 dana posle vanrednih parlamentarnih izbora.Na ekonomskoj strani je vise trebalo da dodje do izrazaja SDU, cini mi se da bi na osnovu toga LDP dobio dosta glasova socijalno ugrozenih i obespravljenih.A hardline trzisni model da promovise tek kada 50% i vise stanovnistva bude u stanju da zivi i radi po njemu.

Dimitrije
ldp moze da izraste u pristojnu srpsku liberalnu partiju tokom par godina opozicije, u kojoj ce podrzavati pro-eu zakone,
Pre ili kasnije ce se naci u raskoraku sa ustorjstvom i delanjem centralizovane briselske birokratije koja nije u saglasnosti sa nacelima liberalizma.

Eraserhead

Chandra, vidim da se marketingizam proširio i van granica države. :) Cela politika se podređuje broju osvojenih glasova i zanemaruje se ono što je suština u Srbiji, a to je posao koji treba da se odradi i promena koja mora da nastupi. Da je to razmišljanje postojalo 2001. nikada ne bi bilo privatizovano ni jedno preduzeće, a ni jedna reforma ne bi ni započela. Da taj pristup možda daje izborne rezultate, ali blokira onda kada ti rezultati treba da se pretvore u ono zbog čega se valjda svi oni bave politikom, a to je konkretan uticaj u zemlji i društvu. Tako smo imali godinu dana vlade u kojoj je DS imao većinu a koja je svoju prvu dobru stvar uradila nakon pada kada je usvojen SSP i to samo zato što je procenjeno da će to biti dobro pred izbore. OK izbori jesu važni, ali kada se uđe u taj začarani krug samodopadanja onda se iz njega jako teško izlazi. Dosetka o Biljinim kompletima je dobra, ali je ipak samo dosetka jer niti ljudi znaju koliko oni koštaju niti znaju koliko koštaju Đilasova odela. Mada znaju da Vučić šalje decu u najjeftinije obdanište koje je pri tome rusko. :lol: Elem, LDP ne treba da bude stranka koja će populistički juriti glasove već treba da gradi svoju poziciju polako i mukotrpno. Ovi izbori su bili najveći test za LDP jer je lako bilo preći cenzus kada je Tadić u bend-over pozi sa Koštunicom, ali je teško kada su oni u sukobu. Čeda ipak ima više iskustva nego ova dvojica i znao je da ne može LDP da opstane samo na negaciji Koštunice već da mora imati svoj politički identitet. Otuda i vizuelni identitet LDPa. Promena u stavovima DSa po mnogim pitanjima mu je omogućila da LDP po mnogim stvarima ima sopstvenu poziciju i to je ono što je LDPu ovog puta donelo 220 000 glasova. Skok u odnosu na prošlu godinu je oko 40 000 ili 50 000, ali u odnosu na pre par meseci postoji skok od samo par hiljada. Ja bih to pripisao sinergetskom efektu ZESa i kampanji. Ipak, najvažniji cilj je posignut.Takođe jasno je da na duže staze ni to nije dovoljno. Zato se ušlo u projekat izgradnje LDP politike nezavisne od denvih dešavanja. Kao prvi korak u tom smeru ja vidim ekonomski program. To je prvi ozbiljan ekonomski program kod nas što se vidi i po tome što o njemu pričamo već nedeljama. Bilo bi dobro kada bi i ostale stranke pratile taj trend. LDP je danas je to jasno liberalna stranka sa naglasenim levim drustvenim opredeljenjem. Ni jedna druga stranka u Srbiji se na taj način ne bavi istorijom, ljudskim pravima, pravima manjina uključujući i gay populaciju itd. Ono što LDPu fali a što se započinje ekonomskim programom jeste politika okrenuta budućnosti. Vizija Srbije za 5 ili 10 godina. Vidim da ste raspravljali o tome koliko koja liberalna stranka u evropi ima. To je nebitno. Stranke koje ne potpadaju ni pod jednu ideologiju u Srbiji vladaju godinama.Sad malo o onome što LDPu fali, a mislim da je to Kusovac jednom jako lepo opisao. To je ono što bi se zvali middle line management. LDP ima stranački vrh, ima hordu aktivista, ali joj nedostaju ljudi koji su tu već godinama koji su mladi ili ne tako mladi profesionalni političari i koji čine suštinu organizacione piramide između vrha i terenaca (klinaca). Oni su najproduktivniji deo stranke i oni su ono što stranke održava. DS ima najrazvijeniji taj stranački sloj ali zbog specifičnih okolnosti obavljanja lokalne vlasti godinama po celoj Srbiji. Naravno to nisu i ne smeju biti sitni lokalni profiteri kojih je DS pun već ljudi koji će voditi stranku on day to day basis. Ono što je problem je što se ti ljudi ne prave preko noći, već su potrebne godine da neki od klinaca koji su izneli stranku na leđima stasa i sazri da može biti između ostalih aktivista i stranačkog vrha. U skladu sa tim kako LDP bude razvijao ovaj aspekat organizacije zavisiće da li će ostati na 5% ili će ići na 15 ili 20% za 5 godina.Takođe LDPu bi najviše odgovaralo da ne pravi nikakve kombinacije oko vlade osim u slučaju loaklnih skupština. To bi možda i Srbiji najviše odgovaralo jer ne bi bilo dobro da jedina opozicija budu SRS i DSS iako mislim da njihova budućnost nije svetla.

yolo
Promena u stavovima DSa po mnogim pitanjima mu je omogućila da LDP po mnogim stvarima ima sopstvenu poziciju i to je ono što je LDPu ovog puta donelo 220 000 glasova. Skok u odnosu na prošlu godinu je oko 40 000 ili 50 000, ali u odnosu na pre par meseci postoji skok od samo par hiljada.
mislim da si masio. LDP ima pad od preko 10.000 u odnosu na cedomirove glasove u 1. krugu predsednickih.
To je prvi ozbiljan ekonomski program kod nas što se vidi i po tome što o njemu pričamo već nedeljama. Bilo bi dobro kada bi i ostale stranke pratile taj trend.
ne znam sta smatras pod prvim ozbiljnim, bilo bi lepo da definises cisto kriterijuma radi. ako je to ono sto jedan prosecni ljudski mozak smatra pod tom odrednicom, i ako racunamo postpetooktobarske programe, mozes da pocnes od omrazenog G17+ .... jos cete nam ovde mrsiti i da ekonomija pocinje od vlade gligorova i ivana jankovica. Edited by gazza1