Jump to content
Heineken

LDP: šta širiti dalje?

Recommended Posts

Weenie Pooh
U politici je razmak izmedju demagogije i ostvarljivog zapravo merljiv, ali se uvek meri u buducim projekcijama. Ne moze se iskljuciti nada biraca da ce nesto sto u ovom trenutku izgleda potpuno nerealno u buducnosti biti ostvarljivo (ovde ne govorim o Kosovu, vec generalno). Pogledaj samo ankete pred izbore sa slucajnim prolaznicima. Gotovo da svaka izjava pocinje sa "nadam se da ce posle ovih izbora...". Znaci, prakticno samo u toj kratkoj frazi ti se vec nalaze te dve bitne komponente koje cine predizbornu demagogiju uopste mogucom. Ljudi nisu glupi koliko politicari cesto misle, ali su im nadanja cesto veca od onoga sto su mogucnosti. To je prosto tako i to spada u domen psihologije biraca. Ko u tome uspe da nadje pravu meru, ubio je dzek-pot na izborima.
Bold: :lol:Problem je u tome da je meni teško da povežem sliku tog tvog hopeful birača pogleda uperenog u budućnost sa onim rezigniranim čikicom što za te iste ankete kaže "svi su oni isti, svi lažu", itd. Doduše, ima smisla da oni koji oguglaju na te upbeat "biće bolje, samo još ovi sudbonosni izbori" priče jednostavno odu u apstinenciju, a ne ka nekoj od drugih opcija koje im ni ne nude te vizije svetle jarepare budućnosti. Edited by Weenie Pooh

Time Crisis

Ne treba zanemariti ni (po meni) veliki broj onih koji javno (bilo pred kamerama ili pred komšijama) pričaju "svi su oni isti", "mene politika ne zanima", a zapravo sve vreme imaju sasvim jasnu ideju za koga će glasati i glasanje ne propuštaju. :)

harper
Bold: :lol:
Interesantno, ali upravo ovo je ono sto ja najvise zameram strankama koje pozivaju na "prihvatanje realnosti". Nema apsolutno niceg loseg u tome da covek zeli i vise nego sto moze da postigne, jer ono sto moze da postigne se uvek meri sa onim sto su mu trenutne mogucnosti. A to se moze unaprediti i promeniti.Uostalom, na tome pociva citav napredak civilizacije. Pozivanje na realnost je odlika retrogradnih ideja. Uvek bila i uvek ce da ostane.

mioba
Pozivanje na realnost je odlika retrogradnih ideja. Uvek bila i uvek ce da ostane.
osim ako pozivanje na realnost nije jedan skroz avangardni politički koncept, kao u srbiji

uros_s78
osim ako pozivanje na realnost nije jedan skroz avangardni politički koncept, kao u srbiji
Zavisi s kojim ciljem to radis.Ako je pozivanje na realnost samo sebi cilj, onda :ph34r: & :puke:, a u ovoj zemlji ona jeste svedena na to da je sama sebi cilj, s obzirom na to da oni koji pozivaju na realnost u velikoj vecini slucajeva zgrcu ogromne kolicine novca, pa ne dozovu u realnost sami sebe, glede okruzenja u kom zive i standarda istog.Ali, ako je svrha pozivanja na realnost ozdravljenje drustva i pravda za zrtve, to je i moj cilj, uvek cu ga pozdraviti i podrzati.Edit: Da je ovo drugo bilo zaista cilj, fasisticke stranke kao sto su DSS, SRS i SPS bi odavno bile zabranjene.S obzirom da mnogima u ovoj zemlji odgovara da bude lose da bi njima bilo sto bolje, mislim da je cilj u velikoj vecini slucajeva samo ovo prvo.I ne samo zbog toga, npr, suocavanje sa prosloscu iliti dovodjenje u realnost se shvata kao privilegija malobrojnih, koji sektase u svojim malim svetovima, umesto da tu pricu prosire.I, btw, MMW, za 5-10 godina, kada u ovoj zemlji konacno bude objavljeno sirim slojevima stanovnistva, a ne samo nama koji smo slusali i gledali i slusamo i gledamo B92,veliki deo tih sirih slojeva, osobito mladi, ce postati ekstremni na levici onoliko koliko su sada ekstremni na desnici i pocece da osnivaju srpske varijante RAF-ova.A onda smo ga najebali svi-i oni koji su te zlocine naredjivali i cinili i mi, koji smo sektasili, i nismo sirili dalje istinu na pravi nacin, s njima u paketu. Edited by uros_s78

yolo
Pozivanje na realnost je odlika retrogradnih ideja. Uvek bila i uvek ce da ostane.
velika filozofska tema.... vredna topica za sebe

harper
velika filozofska tema.... vredna topica za sebe
Dobro sad, nisam mislio u hegelovskom smislu. :lol: Malo sam se neprecizno izrazio. Trebalo je da stoji "pozivanje na prihvatanje realnosti".

Weenie Pooh
Dobro sad, nisam mislio u hegelovskom smislu. :lol: Malo sam se neprecizno izrazio. Trebalo je da stoji "pozivanje na prihvatanje realnosti".
Ma meni se samo svidela tvoja formulacija - "ljudi nisu glupi (...) ali su im nadanja cesto veca od mogucnosti". U datom kontekstu - priča o tome kako samo DS nudi jare & pare a glasači se primaju jer imaju visoka nadanja - to ističe navodnu razliku između ljudske gluposti i ljudske podložnosti manipulacijama.Ali odosmo sa teme. Nema to mnogo veze sa pozivanjem na prihvatanje realnosti... što bi rekao Dr. Protić - "Realnosti: Odjebi!"

SleeperSleep

mislim harperu da precenjujes znacaj jareta u jare-pare kombinaciji. i kosovo i eu prica u ds retorici je cisto psihoterapijska intervencija. u ds znaju da ce kosovo tesko u skorije vreme biti deo srbije na nacin na koji je to bilo pre 1999. (ili 1989.). biraci ds-a to takodje znaju. i, onako najrealnije, velikoj vecini uglavnom nije ni vazno sta ce biti sa kosovom. ono sto je njima vazno je da srbija kao drzava sacuva elementarno dostojanstvo. prosto, ako se deo teritorije odvoji na nacin koji ne podrazumeva dogovor suprotstavljenih strana, sasvim je prirodno reagovati, iskazati nezadovoljstvo, traziti pravdu i/ili bolje resenje. nereagovanje nije samo mirenje sa realnoscu vec, u neku ruku, i mirenje sa ponizenjem kojem je srbija kao drzava cinom otcepljenja izlozena. ljudi ne vole da budu ponizeni, to je barem svakome jasno. upravo zato je to 'i kosovo' u ispraznoj 'i kosovo i eu' mantri opstalo i dalo rezultate.vec koliko na sledecim izborima jareta se vise niko nece ni secati.

Edited by ikar

harper
Ma meni se samo svidela tvoja formulacija - "ljudi nisu glupi (...) ali su im nadanja cesto veca od mogucnosti". U datom kontekstu - priča o tome kako samo DS nudi jare & pare a glasači se primaju jer imaju visoka nadanja - to ističe navodnu razliku između ljudske gluposti i ljudske podložnosti manipulacijama.
Kada je Kosovo u pitanju, mislim da stvari stoje malo drugacije. Naime, postoji jedan ocigledan prostor u kojem smo mi po tom pitanju posteno zakinuti. Da ne otvaram sad raspravu o tome kakav je i koliki taj prostor, samo cu reci da postoji mnogo misljenja da je Srbija u procesu resavanja kosovskog pitanja ostecena preko zasluzene mere. U Srbiji su ta misljenja veoma rasirena. Takva misljenja podrazumevaju ideju da nije smisleno ukinuti sebi pravo da pokusamo da taj prostor na neki nacin umanjimo ili necim kompenzujemo. Hocu reci da srpsko biracko telo u vecini nema nikakvih zabluda da je to sa Kosovom zavrsena prica sto se tice statusa, ali da se od drzave ocekuje da intervenise u onom delu price koja nije zavrsena, a to je oblast eventualne kompenzacije. Naravno, ne mislim tu iskljucivo na finansijsku kompenzaciju, vec na borbu za poboljsanje statusa kosovskih Srba, njihovu eventualnu mogucnost da za sebe naprave aranzman koji ce njima biti u interesu i slicno.Takodje, takva misljenja iskljucuju mogucnost da se podrzi stranka koja ce jednostavno preci preko svog tog zakidanja zarad neke sumnjive i neizvesne buducnosti koja se iz sadasnje sumorne stvarnosti uopste ne moze cak ni detektovati, a kamoli predvideti.

harper
mislim harperu da precenjujes znacaj jareta u jare-pare kombinaciji. i kosovo i eu prica u ds retorici je cisto psihoterapijska intervencija. u ds znaju da ce kosovo tesko u skorije vreme biti deo srbije na nacin na koji je to bilo pre 1999. (ili 1989.). biraci ds-a to takodje znaju. i, onako najrealnije, velikoj vecini uglavnom nije ni vazno sta ce biti sa kosovom. ono sto je njima vazno je da srbija kao drzava sacuva elementarno dostojanstvo. prosto, ako se deo teritorije odvoji na nacin koji ne podrazumeva dogovor suprotstavljenih strana, sasvim je prirodno reagovati, iskazati nezadovoljstvo, traziti pravdu i/ili bolje resenje. nereagovanje nije samo mirenje sa realnoscu vec, u neku ruku, i mirenje sa ponizenjem kojem je srbija kao drzava cinom otcepljenja izlozena. ljudi ne vole da budu ponizeni, to je barem svakome jasno. upravo zato je to 'i kosovo' u ispraznoj 'i kosovo i eu' mantri opstalo i dalo rezultate.vec koliko na sledecim izborima jareta se vise niko nece ni secati.
Pozurio si. Da si jos malo sacekao video bi da se manje-vise slazemo oko toga. :lol:

Budja
koje je ovo tvrodglavo ldp proseravanje!? dokle bvre vise?! da ste svoje dobermane drzali na lancu i da ste pokusali da otmete poneki glas jos od nekoga, a ne samo od ds-a, danas biste em bili prihvatljiv partner za ds, em biste imali dovoljan broj glasova da sa ds i manjinama pravite vladu. sva seruckanja na pragmatizam i oportunizam ds kada je pakt sa sps u pitanju licemerna su do bola, jer je ldp taj koji nije odradio svoj posao.radikalsko/dss glasacima se mogu uzeti glasovi po dva osnova. ili "nacionalno svesnom politikom" (ovo sto radi ds) ili zvakom o socijalnoj pravdi. ds je izmuzao sve sto je mogao na racun ovog prvog. umesto da ldp postane zastitnik svih koji su osiromaseni tranzicijom, umesto da jovanovic krene po fabrikama, vi ste mahali svojim liberalskim zastavama i pokenjavali se na 3/4 srbije. umesto da se biljana slika u radnickom kombinezonu i sa slemom na glavi, ona se slikala u svojim kompleticima koji kostaju koliko i prosecna godisnja plata u srbiji. i ako ste nekome isli na kurac, isli ste na kurac sirotinji i ostacima radnicke klase u srbiji. sada svi kusamo posledice vaseg elitizma.
LDP ima razlicite birace.Tvoje je misljenje oduvek da GSS i LDP moraju da budu "levo svesni". Pretpostavljam da ima takvih i u LDP-u koji verovatno jos uvek obozavaju tirade Zagorke Golubovic.Ja, pak, kao glasac LDP-a zelim da vidim LDP kao liberalnu stranku, najpre jer su te ideje meni bliske, i stoga sto je Srbiji potrebna klasicna liberlna stranka.U tom smislu, bas me briga da li je LDP odradio posao onako kako bi ti zeleo da ga odradi. Da, drago mi je sto se Biljna nije slikala sa slemom na glavi. Ne, radnicka klasa nije glasala za LDP a i zasto bi?Postoje socijalisti, radikali, clan socijalisticke internacionale DS.Koliko socdem stranaka po imenu postoji u Srbiji? Barem 100. I koliko je neuspesnih pokusaja bilo. I umesto da siljis patku na raznorazne Covice, Obradovice, Trajkovice, Mirkovice... nasao si da projektujes svoje zelje na LDP.Evo, britanski ambasador kaze da je ok da se ljudi menjaju, SPS brine o socijalnoj pravdi, svi su srecni. SPS odvukao glasove radikalima i sve je na svom mestu. U cemu je problem?

SleeperSleep

kao i obicno ;)edit: @ harper

Edited by ikar

harper
kao i obicno ;)edit: @ harper
Kao i obicno si pozurio ili kao i obicno se slazemo? :lol:

SleeperSleep
Kao i obicno si pozurio ili kao i obicno se slazemo? :lol:
oboje :D