Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

57 minutes ago, Weenie Pooh said:

A inače su na PPP sve super-ozbiljne diskusije :D 

 

Skinuo sam ovo poslednje, javljam (da je sranje) kad i ako se budem izborio sa svih 717 strana.

:D

Закаснио сам да едитујем са смајлијем.  Знаш адресу па не било ти заповеђено, да се не трошим...:happy:

Link to comment

Pročitao 200 strana, the verdict is in: Fire & Blood je očekivano sranje kroz gusto granje. Samo kratko:

 

Pseudo-istoriografski stil potpuno je beživotan. Minimum dijaloga, minimum živih likova, sve neutralna naracija iz sveznajuće perspektive nekog post-festum piskarala. Bar da je sveznajuća, nego često opisuje neku krizu i onda kad dođe do ključnog trenutka, samo kaže "...a kako se to tačno razrešilo, ostaće zauvek nepoznato. Jedni misle da se desilo ovo, drugi misle ono, treći nešto treće, ko će ga znati" Pa šta koji moj pišeš ako ne znaš?! Na primer, jedno 20 strana čitamo kako Aegon the Conqueror godinama vrši pogrom nad nelojalnim Dornjanima, odbija da prestane, oni su na ivici snaga... a onda mu pošalju pismo, on ga pročita, zaškrguće zubima, i naprasno sklopi mir. Šta je pisalo - nemamo pojma. :isuse: Milion je takvih scena u tekstu. Kao da autor samo nabaca nekoliko draft verzija raspleta, nije se odlučio ni za jednu od njih, nego nam ih je tako sketched out ostavio da sami izaberemo šta nam se sviđa. Beskrajno ošljarenje na sedam stotina debelih strana.

 

Spoiler

A kad se odluči rasplete neku zavrzlamu, rešenje ispadne toliko glupo da poželiš da ga je ipak ostavio nedorečeno. Na primer u jednom trenutku je kraljevstvo na ivici bankrota, ne znaju šta će, podigli bi poreze ali se boje da feudalci ne odgovore novom bunom. I tu 16-godišnji Jaeherys dođe na genijalnu ideju - hajde da ipak oporezujemo lordove ali lukavo, indirektno: "The lords would pay, but of their own free will; he would tax the things they wanted, fine and costly things from across the sea. Silk would be taxed, and samite; cloth-of-gold and cloth-of-silver; gemstones; Myrish lace and tapestries..." Znači, cunning plan su trade tariffs! Na nivou celog kontinenta. U feudalnom sistemu vladavine. Bez ikakve carinske kontrole. Iako je bukvalno u prethodnom poglavlju opisao kako se time samo guši trgovina, jer uvoznici prosto odlaze u druge luke gde te tarife ne moraju da plaćaju. E, ali sad kad je tu meru predložio mladi Jaeherys, odjednom se pokaže kao uspešna i spase im ekonomiju. Because reasons.

 

Da ne bude da nisam uključio i dissenting voices, evo vam ovog američkog izuzetnika™ sa Tora kome se knjiga svidela: "Fire & Blood almost reads like a history of the United States of America, as the events and overall tone of the reigns of many of the initial Targaryens coincide with broad eras in the history of the U.S., from the Founding era, to the Era of Good Feelings, to Jacksonian democracy, to the Civil War, and so on."

 

Ladno ga pseudoistorija sa vitezovima, zamkovima, zmajevima, i dinastičkim borbama za presto asocira na istoriju Amerike :isuse: Ne na istoriju nekih drugih zemalja koje su bar neke od tih stvari stvarno imale? Ne, nego baš na US of A. When all you have is a hammer...

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Pa to će malo teže da ide, morao bi da izbaci novi materijal. Sve što je poslednjih godina štancovan se bavi ovim periodom, i sad je to sve ubudžio u ovu jednu knjižurinu.

 

The Young Dragon, Baelor the Blessed, onaj Henry VII, Blackfyre Rebellion njegovih potomaka, i posle toga the reign of Egg - o tome koliko znam još praktično ništa nije pisao. Trebalo mu jedno 20 godina da isprede tu drugu polovinu zmajevite dinastije :yawn2: 

Link to comment
On 25.11.2018. at 21:35, Pantelija jr said:

bijah i ja u iskušenju da te zamolim da pošlješ to napisanije i meni, ali me poslije ovog tvog sažetka nešto prošla volja

 

A dobro, nemoj da dižeš ruke zbog mog rezigniranog frusta. Ima i pozitivnih strana, evo npr. juče pročitao jedan baš dobar horor-opis posledica posete Valiriji:

 

jV6sjs8.jpg

Link to comment
  • 1 month later...

Pročitao "Oni drugi" od Džoa Voltona....

 

Jako, jako lepo mi leglo, izuzetno dobro pisana, topla knjiga. Malo o duhovima i vilama, malo o odrastanju, ljubavi, strahovima, hrabrosti...

 

Sve u svemu, veoma prijatno iznenađenje.

Link to comment
  • 4 weeks later...
On 8.1.2019. at 17:55, Dankan Ajdaho said:

Pročitao "Oni drugi" od Džoa Voltona....

 

Jako, jako lepo mi leglo, izuzetno dobro pisana, topla knjiga. Malo o duhovima i vilama, malo o odrastanju, ljubavi, strahovima, hrabrosti...

 

Sve u svemu, veoma prijatno iznenađenje.

Жена је у питању. Једва је нађох. Хвала на препоруци.

 

Link to comment
  • 2 months later...

Čitaj svakako, Forever War je klasik žanra, sećam ga se iz nekog izdanja Monolita od pre Hrista. 

 

Otprilike jedan kroz Starship Troopers, tj. roman koji bi Hajnlajn napisao o SF militarizmu i alijenaciji veterana da nije bio fašističko govno.

 

 

Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...