Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

On 18.4.2018. at 14:53, Jean-Luc Picard said:

Hiperion i pad Hiperiona su  nešto najbolje što sam ikada pročitao ( subjektivno naravno )  , neovisno o pripadajućem književnom žanru .  Endimion i Uspon Endimiona su već daleko lošiji ( kao što to obično bude sa sequel-ima ) ali i to bi bilo sasvim zadovoljavajuće ako se kao reper ne uzimaju prva dva naslova.

 

Da li su prve dve knjige zatvorena celina?

Link to comment

Možeš čitati Hiperion i Pad Hiperiona kao zasebnu celinu. Ne ostavlja nikakve repove, zaokruženo je. Endimion i Uspon Endimiona su sequeli koji su dosta kasnije napisani.

Link to comment
On 18.5.2018. at 14:24, variola said:

Ja sam stao još kod njegovog prvenca - Bespuće. Zanimljiv početak, ima šmeka Bredberija, Simaka... Kasnije se nekako previše raspline za moj ukus (česte reference su magijski realizam, hispano-američka književnost). Svakako probaj. 

 

On 18.5.2018. at 15:34, raindelay999 said:

Probaj sa zbirkom prica "Knjiga izgubljenih snova" pa vidi da li ti odgovara( meni ne odgovara a procitao sam i Tekiju za koju sam bio siguran da ce mi se dopasti pa nije :sad:)

 

Niste me bas ohrabrili  :D

 

drugo pitanje za znalce: kakve su Martinove SF price? Vidim laguna izbacila u 3 knjige.

 

Link to comment

Ja čitao nekad davno u Alefu neke njegove priče, meni to nije loše, ima tu materijala, kasnije sam se sjetio imena kad je postao faca sa ASOIAF :D

Link to comment
On 18.4.2018. at 14:53, Jean-Luc Picard said:

Hiperion i pad Hiperiona su  nešto najbolje što sam ikada pročitao ( subjektivno naravno )  , neovisno o pripadajućem književnom žanru .  Endimion i Uspon Endimiona su već daleko lošiji ( kao što to obično bude sa sequel-ima ) ali i to bi bilo sasvim zadovoljavajuće ako se kao reper ne uzimaju prva dva naslova.

 

Evo istinite price: kad je Zivkovic negde 93 preveo Pad Hiperiona, (buduci) kum i ja smo brojali dane da izadje i trcali na njegovu kucnu adresu da uzmemo prve primerke. 93. nismo imali para za lebac ali smo za ovo nasli. 

p.s. taj primerak jos imam u Beogradu negde.

Edited by burekdzija
Link to comment
  • 2 weeks later...

Zavrsio i pad hiperiona.

Istovremeno i pad kvaliteta u odnosu na prvi deo, neke ideje su banalizovane, ima kontradikcija u radnji, ostaje dosta nejasnoca..

ipak, i dalje je dobro delo, i ima interesantnih resenja(da ne spojlujem), i moram priznati da je najvecim delom neverovatno ludo i zabavno, pravi page turner...

 

cesto citam da su dva endimiona dosta slabija, to jedino na engleskom ako uzmem, nasa su rasprodata. Ova dva su zaokruzena celina, ali cu lagati ako kazem da me ne zanima i ostatak price, kakav god da je.

 

 

 

 

Link to comment

Jebiga, ako ti je primetan bio pad kvaliteta između prve dve knjige, biće neuporedivo osetniji između prvog i drugog para knjiga.

 

Meni je i Endymion dvojac bio dobar, ali sam ga čitao kao klinac i možda mu se ukupno jednom vraćao. Samo nemoj da se nadaš odgovorima na time travel shenanigans - Simmons se tu zadržava na nagoveštajima i pseudomisticizmu gde god mu je zgodno.

 

To načelno ima smisla jer ti ljudi iz budućnosti koji šalju Šrajka i grade grobnice i sve ostalo su post-singularity, dakle nama potpuno nepojmljivi... samo bi autor upravo zato trebalo da ih koristi umereno, što nije slučaj u Endimionu. Čitavu radnju prati osećaj predestinacije, Deus Ex Machina na sve strane. Dve knjige piše svoju Space Christ alegoriju u kojoj protagonista počinje sa vrlo malim uticajem na razvoj događaja, a do kraja nastavlja da gubi taj agency.

Link to comment

Hoćeš da me uvučeš u neki beskrajno meandrirajući ciklus od šesnaest knjiga, sve samo da bi mi se osvetio za Bakkera i taslačenje leševa :sad: 

Link to comment
  • 3 months later...

Upravo procitao Tales from Earthsea, knjigu prica iz Zemljomorja Legvinove, tj. petu i pretposlednju knjigu serijala. Njen arhipelag je mozda najbolje konstruisan svet u citavoj Fantasy literaturi i svaka nova prica zapravo se savrseno uklapa, ali i otvara nove linije i ideje. A sad poslednja kniga, Drugi Vetar.  Inace uskoro konacno izlazi ilustrovano izdanje celog ciklusa. Neke ilustracije koje sam video cine da ga silno zelim na polici. :)

Link to comment

@chandra Tales from Earthsea je meni bio super, ali nije baš hronološki  deo serijala (samo jedna priča ima neke veze i to jedva).

 

The Other Wind se nadovezuje direktno na Tehanu, i meni je bio tragično loš. Potpuno nepotrebno izvlačenje iz naftalina Geda, Tenar, i ostalih likova čije su priče bile sasvim lepo i efektno završene. Apsurdno obesmišljenje one poslednje orig trig priče (The Farthest Shore), zato što se autorka eto 20 godina kasnije predomislila na temu smrtnosti pa odlučiula da napiše jedan kroz to. 

 

Najcrnje od svega, totalna banalizacija onih ideja o ljudsko/zmajevskom dualitetu, kao da je prvi draft nekog BioWare autora u pitanju:

 

iwanttobeadragon.jpg

 

Ali, mislim, nemoj da ti kvarim.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
8 hours ago, Weenie Pooh said:

@chandra Tales from Earthsea je meni bio super, ali nije baš hronološki  deo serijala (samo jedna priča ima neke veze i to jedva).

 

The Other Wind se nadovezuje direktno na Tehanu, i meni je bio tragično loš. Potpuno nepotrebno izvlačenje iz naftalina Geda, Tenar, i ostalih likova čije su priče bile sasvim lepo i efektno završene. Apsurdno obesmišljenje one poslednje orig trig priče (The Farthest Shore), zato što se autorka eto 20 godina kasnije predomislila na temu smrtnosti pa odlučiula da napiše jedan kroz to. 

 

Najcrnje od svega, totalna banalizacija onih ideja o ljudsko/zmajevskom dualitetu, kao da je prvi draft nekog BioWare autora u pitanju:

 

iwanttobeadragon.jpg

 

Ali, mislim, nemoj da ti kvarim.

 

Nema sta da kvaris. Meni je Ursula u top pet pisaca svih zanrova, znam zasto je citam i sta trazim u njenim knjigama. Za Drugi vetar je izasla zanimljiva kritika pre par godina, upravo suprotna ovome sto si ti napisao - velica se roman kao zaokruzivanje prethodna 4. Ali, kazem, zaista mi nije sama prica preterano bitna, koliko uzivanje u nacinu na koji pise i posebno pracenje ideja koje razvija a koje su nekad naznacene samo u detaljima, duboko ispod slojeva same radnje.

 

 

Od 4 prva romana skoro da mi je nemoguce da izdvojim koji vise volim. Mozda upravo Tehanu zbog mucne atmosfere straha.

 

 

Link to comment

I meni je Tehanu bio posebno drag, svi prethodni su dosta kraći IIRC, nekakve novele. Ali videćeš, sve što je tamo bilo suptilno ovde je banalno, sve što je tamo bilo ostavljeno čitaocu da sluti ovde je banalno spelled out: here comes the daughter of Kalessin, using her breath weapon against Charizard, who fails his Reflex save for half damage, bla bla truć.

 

Možda blago preterujem, davno sam čitao, ali ipak.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...