Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

Postoji međutim nešto drugo. Naime, iako su četnici nastali od ostataka jugoslovenske vojske, njihov pravi cilj je formulisao Moljević još 1941. Znači, njihov primarni cilj je bio stvaranje velike i etnički čiste Srbije. Naravno da to podrazumeva ubijanje ili prisilno preseljenje velikog broja nesrba, što se i događalo.
moje dede ovo da su videle, našle bi te i odstrelile na licu mesta.vodilo se računa (koliko i kako je meni prenošeno) da se sačuva srpski živalj na celoj teritoriji Kraljevine Jugoslavije.Oficirima vlada u izbeglištvu ni u jednom trenutku nije naložila da stvore "etnički čistu Srbiju".
Link to comment
moje dede ovo da su videle, našle bi te i odstrelile na licu mesta.vodilo se računa (koliko i kako je meni prenošeno) da se sačuva srpski živalj na celoj teritoriji Kraljevine Jugoslavije.Oficirima vlada u izbeglištvu ni u jednom trenutku nije naložila da stvore "etnički čistu Srbiju".
Jest, pa šta fali ako se pokolju muslimani i Hrvati u "čuvanju"... :rolleyes:Usput, kako se u priču o očuvanju uklapaju pokolji Srba od strane četnika i suradnja sa ustaškim režimom? Edited by ArleKino
Link to comment
Jest, pa šta fali ako se pokolju muslimani i Hrvati u "čuvanju"... :rolleyes:Usput, kako se u priču o očuvanju uklapaju pokolji Srba od strane četnika i suradnja sa ustaškim režimom?
šta mene pitaš, nisam ja ratni izveštač ? :lol: šalu na stranu, ono što ja znam jeste da nisu sve jedinice kraljevske vojske bile lojalne vladi u londonu. oni koji su ostali dosledni su posle rata jednako tretirani i izjednačavani sa ostalima... no, to je druga priča
Link to comment
Čuo sam za Bajta, za štukelja ne, no svejedno moram primetiti da su u Ljubljani i Nemci dočekani kao oslobodioci...
Nisu u Ljubljani, u Mariboru jesu. Maribor je do Drugog svetskog rata imao dosta Nemaca. U vreme kada su se odredjivale granice posle Prvog svetskog rata, lokalni Nemci su izashli na ulice da pred medjunarodnom komisijom izraze zhelju da se prikljuche Austriji, i dochekani su pushchanom vatrom od strane demobilisanog slovenskog zhivlja i delova srpske vojske koja se vracala iz zarobljenishtva.
To što ga Amerikanci nisu izručili nije dokaz da nije ratni zločinac. Oni su po tim pitanjima bili veoma pragmatični. Poznato je da su koristili i neke usluge nemačkih nacističkih zločinaca. .
Opet ti sa poluistinama. Verner fon Braun je bio chlan nacistichke partije, ali nije bio ratni zlochinac jer je bio isuvishe dragocen Hitleru da bi ga slao da ubija. To vazhi i za njegove inzinjere koje je dovukao u Ameriku. Sve ostale chlanove nacistichke partije su deponovali, kao i sve koji su ikada radili u konc logoru, bez obzira na nacionalost.
Link to comment
Jest, pa šta fali ako se pokolju muslimani i Hrvati u "čuvanju"... :rolleyes:Usput, kako se u priču o očuvanju uklapaju pokolji Srba od strane četnika i suradnja sa ustaškim režimom?
Kako se u prichu o "suradnji" uklapa streljanje Djurisica i njegovog shtaba od strane Ustasha u Jasenovcu? Odbijanje Mihajlovica da se poveruje Sekuli Drljevicu i Pavelicu i krene sa Djurisicevim chetnicima ka Hrvatskoj? U tom ratu je bilo svega. Pre 9-10 meseci neko je onamo postavio link na neki ratni dnevnik prvoborca iz Zagreba koji je u leto 1941-ve otishao u partizane. Do 1943-ce su zarobljene ustashe pushtali kucama. Zarobljene domobrane su primali u svoju vojsku, kako na pochetku tako i na kraju rata. Interesantan odnos prema vojsci NDH, nemachkog saveznika, zar ne? Ali zarobljene chetnike su uvek ubijali, sve, ne pitajuci ih nishta, kao i nemachke vojnike. A poshto i sam pisac ratnog dnevnika ne poriche da su u to vreme veliku vecinu boraca njegove jedinice chinili Srbi, onda su, tehnichki, opet Srbi ubijali ratne zarobljenike Srbe, zar ne? Medjutim da se vratimo Nemcima. Pisac partizanskog dnevnika belezhi prve sukobe sa Nemcima u Hrvatskoj marta 1943-ce, do tada ih nisu ni videli. Fon Ler tvrdi da Nemaca do proleca 1943-ce nije ni bilo u NDH. A nama su prichali u shkoli da su zbog partizana silne nemachke divizije morali da ostanu u ex-YU i da zbog toga Nemci nisu mogli sa SSSR-om? Pa s proleca 1943-ce su Nemci vec krenuli u povlachenje iz SSSR-a. Koje smo mi to nemachke divizije vezivali kada ih u Hrvatskoj i Bosni nije ni bilo kada se vodila bitka za Staljingrad i Lenjingrad?Sve ovo govori da je u ex-YU, do preokreta na istochnom frontu u prolece 1943-ce, prevashodno vodio gradjanski rat sa povremenim sukobima manjeg intenziteta sa Italijanima i Nemcima. Posle neuspeha ofanzive na Sutjesci i Neretvi, a narochito posle kapitulacije Italije, situacija se menja i nastaje pravi rat protiv Nemaca u kojem su prednjachili partizani, jer su u to vreme pocheli da dobijaju pomoc od saveznika.
Link to comment

U mom kraju su 100 posto bili Talijani, znam da su bili jako nasrtljivi prema lokalnom stanovništvu ženskog spola.što se tiče četnika koje su partizani pobili, kako je moguće da je toliko četnika zadržalo uniforme (dobrim dijelom i ideje; recimo, Prnjavor, Višegrad)?Međusobna rokanja ustaša i četnika liče na rokanja bandi - "zalutao na krivi teritorij". Đurišić, o kojem su Nedićevi mediji objavili da je dobio Gvozdeni krst, je očito prekršio dealove vođa zločinačkih bandi.

Link to comment
što se tiče četnika koje su partizani pobili, kako je moguće da je toliko četnika zadržalo uniforme (dobrim dijelom i ideje; recimo, Prnjavor, Višegrad)?
kako to misliš zadžalo uniforme ?
Link to comment
moje dede ovo da su videle, našle bi te i odstrelile na licu mesta.vodilo se računa (koliko i kako je meni prenošeno) da se sačuva srpski živalj na celoj teritoriji Kraljevine Jugoslavije.Oficirima vlada u izbeglištvu ni u jednom trenutku nije naložila da stvore "etnički čistu Srbiju".
Nisam ni napisao da im je vlada naložila. Da je bilo po toj vladi ne bi četnici radili ništa, jer im je naloženo mirovanje. Pisao sam o onom što se dešavalo na terenu
šta mene pitaš, nisam ja ratni izveštač ? :lol: šalu na stranu, ono što ja znam jeste da nisu sve jedinice kraljevske vojske bile lojalne vladi u londonu. oni koji su ostali dosledni su posle rata jednako tretirani i izjednačavani sa ostalima... no, to je druga priča
Ne, to je prva priča, jer je svima Mihajlović bio formalni komandant, pa samim tim ne može biti izuzet od odgovornosti za zločine.
Link to comment
Međusobna rokanja ustaša i četnika liče na rokanja bandi - "zalutao na krivi teritorij". Đurišić, o kojem su Nedićevi mediji objavili da je dobio Gvozdeni krst, je očito prekršio dealove vođa zločinačkih bandi.
"Ochigledno prekrshio dealove zlochinackih bandi"? Pa ti bash nishta ne znash o tom dogadjaju.Sekula Drljevic, koji je rat proveo u Zagrebu zagovarajuci prijateljstvo Crnogoraca sa Ustashama, a koji nikakvu vojnu ili politichku moc nije imao u Crnoj Gori, je poslao izaslanika Drazhi Mihajlovicu i Djurisicu, obecavajuci im slobodan prolaz kroz delove NDH koje su Ustashe i dalje drzhale, i zauzvrat trazhili da zajedno deluju protiv partizana. Ova ponuda je ishla navodno direktno od Pavelica. Mihajlovic u nju nije poverovao, ali Djurisic jeste, jer mu je Drljevic bio neki rodjak. Pavle je sa sobom poveo ne samo jake chetnichke snage iz CG, vec i chitave porodice. Kada su stiglo do Lijevcha polja, sa jedne strane su ih napale Ustashe sa tenkovima i avionima, a sa druge partizani. Prezhiveli chetnici su tvrdili da je to bila sinhronizaovana akcija, mada je moguce da su jednostavno zashli u liniju razgranichavanja partizana i Ustasha. Tu se Djurisic na nagovaranje domobranskog pukovnika poznanika iz vremena sluzbovanja u Kraljevskoj vojsci predao sa svojim vojskovodjama, i odveden je u Jasenovac gde je i ubijen.I sad se postavljaju pitanja na koje ti, i svi ostali koji su uchili istoriju samo iz zbornika NOB-a nemate odgovore: Ako su Ustashe i chetnici bili u velikoj ljubavi pa su bosanski chetnici primali penzije NDH, zashto je uopshte Drljevic morao da lobira kod Drazhe i Pavla da dolaze u NDH i da se bore zajedno protiv partizana? Zashto bi Mihajlovic tu ponudu odbio, kad dolazi od proverenog saveznika? Ako je Hitler dao Djurisicu gvozdeni krst, zashto se Djurisic nije povlachio sa Nemcima kroz Slavoniju, nego se sa sve civilima pred kraj zime jebavao po bosanskim vrletima? Ustashe nikada nisu udarale na Nemce, nikakve navodne Paveliceve garancije mu nisu trebale.
Link to comment
Zadržalo četničke uniforme u kući, a primalo partizansku penziju jer su prešli u partizane "posljednjih dana transfer-roka".
Ja za Bosnu ne znam, ali u Srbiji je to izgledalo ovako, po prichanju mog pokojnog dede:U leto 1941-ve kada je izbio ustanak u Srbiji, dolazili su naoruzhani ljudi u sela i vrshili mobilizaciju. Ljudi su uzimali oruzhje i stupali u odrede jer su hteli da se bore protiv Nemaca. U njegovo selu su, sticajem okolnosti, prvo doshli partizani, pa je on postao partizan. Kad je ustanak te jeseni slomljen, on se vratio kuci. Posle nekoliko meseci su krenuli Nedicevci da mobilishu po selima, ali on nije hteo sa Nedicevcima jer su oni bili uz Nemce. Da bi izbegao tu mobilizaciju, a poshto partizana nije bilo, otishao je u chetnike. Kada su chetnici posle nekog vremena krenuli van Srbije, on je pobegao jer nije hteo da ratuje van Srbije. Kada su u jesen 1944-te doshli partizani, opet su ga mobilisali i poslali na Sremski front.I to ti je bio zhivot vecine srpskih seljaka. Mobilishe te jedna vojska, pa te puste, pa te mobilishe druga, pa ti i njima sluzhish, pa onda opet dodju oni prvi. Nije tu bilo neke ideologije, dodju ti na vrata sa pushkom u ruci i daju ti 5 minuta da pokupish stvari krenesh sa njima. Pa ti biraj, ocesh da odbijesh pa da te odma streljaju, ili da krenesh sa njima pa mozhda i prezhivish.
Link to comment
Da je bilo po toj vladi ne bi četnici radili ništa, jer im je naloženo mirovanje.
pa vidiš li da sam ti napisao da nije :blink: a te priče formalni komandant tralala, ne razlikuješ četničke jedinice od jedinice kraljevske vojske u otadžbini
Link to comment
Ja za Bosnu ne znam, ali u Srbiji je to izgledalo ovako, po prichanju mog pokojnog dede:U leto 1941-ve kada je izbio ustanak u Srbiji, dolazili su naoruzhani ljudi u sela i vrshili mobilizaciju. Ljudi su uzimali oruzhje i stupali u odrede jer su hteli da se bore protiv Nemaca. U njegovo selu su, sticajem okolnosti, prvo doshli partizani, pa je on postao partizan. Kad je ustanak te jeseni slomljen, on se vratio kuci. Posle nekoliko meseci su krenuli Nedicevci da mobilishu po selima, ali on nije hteo sa Nedicevcima jer su oni bili uz Nemce. Da bi izbegao tu mobilizaciju, a poshto partizana nije bilo, otishao je u chetnike. Kada su chetnici posle nekog vremena krenuli van Srbije, on je pobegao jer nije hteo da ratuje van Srbije. Kada su u jesen 1944-te doshli partizani, opet su ga mobilisali i poslali na Sremski front.I to ti je bio zhivot vecine srpskih seljaka. Mobilishe te jedna vojska, pa te puste, pa te mobilishe druga, pa ti i njima sluzhish, pa onda opet dodju oni prvi. Nije tu bilo neke ideologije, dodju ti na vrata sa pushkom u ruci i daju ti 5 minuta da pokupish stvari krenesh sa njima. Pa ti biraj, ocesh da odbijesh pa da te odma streljaju, ili da krenesh sa njima pa mozhda i prezhivish.
Post sa kojim se sasvim slažem. U jednom haosu kakav je rat, a pogotovu građanski u Jugoslaviji mali čovek je slamka međ vihore. Gleda kako da preživi sranje i sutra se vrati porodici. Nikakve tu filozofije nema. U Vojvodini je ta lekcija još bolje naučena jer su ljudi ratovali i za austrijskog cara i kasnije za jugoslovensku vojsku (svejedno kraljevska ili partizanska). Znači ko dođe po tebe sa nijm ideš, ako te usere vratiš se čitav pa ponovo zemlju raditi. Edited by Hartmann
Link to comment
Post sa kojim se sasvim slažem. U jednom haosu kakav je rat, a pogotovu građanski u Jugoslaviji mali čovek je slamka međ vihore. Gleda kako da preživi sranje i sutra se vrati porodici. Nikakve tu filozofije nema. U Vojvodini je ta lekcija još bolje naučena jer su ljudi ratovali i za austrijskog cara i kasnije za jugoslovensku vojsku (svejedno kraljevska ili partizanska). Znači ko dođe po tebe sa nijm ideš, ako te usere vratiš se čitav pa ponovo zemlju raditi.
živa istina! Jedan od mojih deda :mellow: je 1941-1944 bio oficir Kraljevske vojske u Otadžbini, a potom kad je video da će život njegov i cele njegove jedinice da traje još cirka 15 dana, raspustio je jedinicu. Dva meseca posle toga došli su partizani i mobilisali ga. Penzionisao se kao potpukovnik JNA 20 i kusur godina kasnije.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...