Jump to content
IGNORED

Borislav Pekić o tuđini


Recommended Posts

sta mi Australijanci, Amerikanci i slicno, uopste radimo na ovom forumu?
ti si, bre, no 1 spam na svim srpskim forumima od 1864 do danas. smanji, bre, malo dozivljaj. pa, ne drukaju svi ostali 20 drivel-a na dan :D
Link to comment
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    21

  • Aineko

    11

  • alberto.ascari

    9

  • cyberwor/L/d

    7

Inace, za ove sto se brinu da mi je lose - pa nije u tome sustina, vec u onome sto sam stavio u podnaslov: "nista nece biti kao pre". Dakle, cak ni od nekog povratka nema vajde.
Па неће бити исто. Не само што је "прошлост је страна земља", то је и будућност. Ја се некима намерно не јављам, да би ми остали у лепом сећању :rolleyes: . Стара добра времена су данас или никад; е кад се и ако се будемо враћали или свраћали, како онда буде, тако ће бити. Срешћемо нове старе људе, па ако се свидимо једни другима, добро, ако не, опет добро, свако на своју страну.Више бих се забринуо да затекнем све исто.Едита: свратила и подсетила ме да додам ово:А такође, да не заборавимо, г. Пекић је био малко ван оптицаја во оно времја - њега нису пуштали да се врати, доста дуго, био је малтене у прогонству. Друго, није било интернета, чак је и телефон био скуп, а вероватно и прислушкиван, па је и тако био осуђен да се обраћа и саобраћа са ужим кругом људи. Читао сам шта је писао док је био у Лондону, и јесте, то је та емигрантска тескоба.Друга су времена; ја сам променио државу а да нисам много променио друштво - са мање више истим људима разговарам сад као и пре. То напросто није могло раније, и ту је разлика дубока, темељна, суштинска и штогод вам падне на ум. Edited by расејан
Link to comment
A, da nastavim na Pekicevu tezu, to vazi za sve, tj. svaka osoba je pomalo i tudjin, ali svoj tudjin je nekako ipak drazi.
Да ли би реченица "ја сам дете планете" (Милан Младеновић) имала мање смисла да је пореклом из, шгјз, арапског или свахилија?
Moglo bi se, u vezi s tim, postaviti osnovano (mada i vrlo iritirajuce) pitanje i sta mi Australijanci, Amerikanci i slicno, uopste radimo na ovom forumu? Postoji mnogo sjajnih foruma baziranih u nasim maticnim drzavama.
Да, и на једном од тих сам управо навршио једанаест година стажа, и још нам није досадило. Али није ово фудбал па да не смем да навијам за три клуба. Ово је као да сам обишао две три кафане, и ни у једној ми није промакло шта се причало, и још притом нисам морао да постанем алкос - неурони још на броју, колико се већ може.А ако ћемо право, и годи ми да мало подмазујем језик, да не зариба скроз.
Link to comment
zar je covek stvarno osudjen na mogucnost da bude srecan iskljucivo tamo gde se rodio i nigde vise?
Да, ако верује у то.Што је, кад се боље размисли, измишљотина оних од којих остали беже. Ко ми следећи испоручи "сунце туђег неба", "остати и борити се", "патриотизам", "родољубље" и остале химне, добија вербалну циглу у главу. Као што и она руска прича о писцима који пукоше од носталгије, сликарима којима се у иностранству створи одбојно поље силе између четкице и платна, не иде без мајчице... може да држи воду само донекле, да су остали без материјала који умеју да прочитају. Има материјала гдегод се окренеш, само им треба ући.Као што има и људи, само их треба упознати. Мени ће САД доживотно остати страна земља већ због тога што сам ноторни атеиста, и што ми је сва та фразеологија прилично страна - а ако ћемо тако, онда ми је сад већ и Србија страна земља. И обратно, могу да кажем да сам у обе подједнако код куће, јер имам исти нагон да пођебавам, због истих ствари - џамахирија је џамахирија.Те је у ствари свеједно где ћу да будем странац. Ту где ми је породица, ту је некако најбоље :rolleyes: .
Link to comment
diskvalifikovati pekica zato sto je bio clan sanu je, da budem pristojna, mnogo glupo.
Uopšte se ne radi o tome da li je Pekić i kada bio član SANU i da li je bio ili ne u opoziciji prema tvorcima novog srpskog nacionalnog bića i poretka, već o tome da taj tekst danas zvuči baš kao da su ga pisali Dobricini akademici u svoje i Slobodanovo najbolje vreme.A i nije (Pekić) neki pisac pa da bude toliko nedodirljiv i da sve što izgovori je automatski svetinja.
Link to comment

Sad ću se vratiti na početak topica da pročitam sve, za sad samo da kažem da sam u svemu suglasan s pacejanNm, a ovo Ascari za Pekića je strašno što veliš. Pekić je daleko najbolji srpski pisac.Edita je pročitala šta je bilo: naravno, Pekić je mudrica. Oni za koje nam je stalo da nas razumiju su ljudi s kojima smo proživjeli formativne godine i koji su nam jedini intimni prijatelji do kraja života. Ljudi s kojima smo otkrivali svijet i naučili ga gledati ovim očima. Prijatelji koje steknemo kao odrasli ljudi ne mogu više biti takvi. Zato je zavičaj zakon.

Edited by king louie
Link to comment
Iz mog iskustva, cini mi se da je generalno jace izrazeno kod ruralne populacije, verovatno zato sto je formativni period provela u tesnijoj vezi sa sredinom (mi iz velegrada nekako startujemo otudjeni... mada je i to relativno).
pricaj mi o tome... : ). ja sam odrasla u ruralnoj sredini i odlicno znam taj stav - "a sto bi se islo od svoje kuce", "tudjina je to" itd. mislim da je to ipak jednim delom vezano za mentalitet. kad ja kazem kako sam otisla, stvarno previse puta cujem od nasih ljudi stvari tipa "sama?!", "zasto?!", "pa to je bas hrabro!" bla, bla...kod nas nije normalno da uzmes i sam se otisnes u svet, narocito daleki i da uopste ne moras da imas neki vanserijski razlog za to (a mi u Srbiji ga jos i imamo), dok ovde vidim mnogo ljudi koji bez mnogo filozofije rade upravo to - promene drzavu na par godina,, neki se vrate, neki ostnu zauvek...mi stvarno kao da imamo korenje pa cemo uvenuti ako nas presadis (ne mislim ovde samo na Srbiju, vec i na Balkan uopste, a rasejani je pomenuo i Rusiju...mozda ovo zvuci kao predrasuda,mozda malo preterujem : ), ali upravo zbog odrastanja u onakvoj sredini, imam poprilicnu averziju prema slicnim stavovima)
Pa Pekic, ispod prividne "patetike", upravo to i kaze - svuda je tudjina, samo je tamo odakle smo - najpodnosljivija
dakle, again, obrni okreni - najsrecniji mozes da budes samo tamo gde si odrastao? ne vredi, ne mogu nikako da se slozim sa time - jeste nas to gde smo odrasli podosta definisalo pa se po nekim aspektima tamo najlakse uklapamo, ali moja licnost (sta god to bilo : ) nije definisana samo time sto govorim srpski jezik, volim balkansku muziku i mogu bez problema da citam Pekica u originalu...postoji jedan ogroman deo moje 'licnosti' gladan i otvoren za sve sto se moze nauciti i doziveti u jednom zivotu...ustvari sve se svede na onoo sto je rekao rasejani: ako covek veruje u to, onda je tako.
Moglo bi se, u vezi s tim, postaviti osnovano (mada i vrlo iritirajuce) pitanje i sta mi Australijanci, Amerikanci i slicno, uopste radimo na ovom forumu? Postoji mnogo sjajnih foruma baziranih u nasim maticnim drzavama.
a zasto bismo se odrekli necega ako, zahvaljujuci internetu, ne moramo? : ) pa Srbija jeste deo mene i uvek ce biti, ali nije jedini deo : ).samo da kazem da se slazem i sa ostalim stvarima koje je rekao rasejan. : )
Oni za koje nam je stalo da nas razumiju su ljudi s kojima smo proživjeli formativne godine i koji su nam jedini intimni prijatelji do kraja života. Ljudi s kojima smo otkrivali svijet i naučili ga gledati ovim očima. Prijatelji koje steknemo kao odrasli ljudi ne mogu više biti takvi. Zato je zavičaj zakon.
pa vidi...i ovo je relativno. prijatelji koji su meni najblizi nisu oni sa kojima sam provela formativne godine zivota (osim ako u to ne racunas i faks, a to opet nije bilo bas davno, ja se jos osecam kao da sam u tom periodu :rolleyes: ). ja imam jedno ulitimativno prijateljstvo, osobu koja mi je najbliza na svetu, ali mislim da je ipak sreca naci takvo prijateljstvo i da mi se to ne bi ponovilo pa da i jos tri zivota sedim u Srbiji...jednostavno, ljudi su razliciti...
Link to comment
Uopšte se ne radi o tome da li je Pekić i kada bio član SANU i da li je bio ili ne u opoziciji prema tvorcima novog srpskog nacionalnog bića i poretka, već o tome da taj tekst danas zvuči baš kao da su ga pisali Dobricini akademici u svoje i Slobodanovo najbolje vreme.A i nije (Pekić) neki pisac pa da bude toliko nedodirljiv i da sve što izgovori je automatski svetinja.
Mene ovo što pišeš dovodi do ivice očajanja. Pekić je najbolji srpski pisac i jedan od najboljih evropskih pisaca XX veka. Sve što je napisao sigurno nije svetinja (niti je on to želeo), ali reći da je to isto kao nešto što bi napisao D. Ćosić je ravno izjednačavanju Zvezdana i Zorana. Zaista moram da te stavim na Ignore listu, ne samo zato što ne želim više da pročitam ni jednu reč koja izađe iz tvoje tastature, već i zato što definitivno pripadaš u listu ignoranata.
Prijatelji koje steknemo kao odrasli ljudi ne mogu više biti takvi. Zato je zavičaj zakon.
Hvala Čarlsu Darvinu da barem neko razume sentiment iz inicijalnog posta. :)
Link to comment
А такође, да не заборавимо, г. Пекић је био малко ван оптицаја во оно времја...
Hm... ne bih da prejudiciram, ali da li smo svi mi sigurni da nismo i mi malko van opticaja... :rolleyes:
Да ли би реченица "ја сам дете планете" (Милан Младеновић) имала мање смисла да је пореклом из, шгјз, арапског или свахилија?
Ne znam šta da kažem na to. "Dete planete" je teorija, praksa je nešto drugo. Pokojni Milan baš nije ni imao prilike (a, na žalost, ni vremena) da proveri svoju tezu u praksi. Pitaću jednom Koju, ako ponovo naletim na njega kad sam tamo, šta bi on rekao, posle svog londonskog iskustva.
А ако ћемо право, и годи ми да мало подмазујем језик, да не зариба скроз.
Da, pa na tragu si istine... Maternji jezik je u mozgu smešten negde tamo gde se više ne može lako zaći... ovo nije baš naučno, nemojte me sad mnogo kritikovati. (BTW. Jezik ne da ti nije zaribao, nego bi mogao da podučiš mnoge od nas.)
Мени ће САД доживотно остати страна земља већ због тога што сам ноторни атеиста, и што ми је сва та фразеологија прилично страна - а ако ћемо тако, онда ми је сад већ и Србија страна земља
Istina je to. Ali, to važi i za Australiju, koja nije džamahirija. Ono što mogu da kažem da je Beograd (posebno Voždovac, Blok 45 i Zemun), a u nešto manjoj meri rahmetli SFRJ, od pre cirka 30 godina za mene manje strana zemlja od svih dosad pomenutih (i nepomenutih). Edited by Indy
Link to comment
...dakle, again, obrni okreni - najsrecniji mozes da budes samo tamo gde si odrastao? ...
Ukratko - da. S tim da to vise ne postoji, barem kad sam ja u pitanju.
Link to comment
Ukratko - da. S tim da to vise ne postoji, barem kad sam ja u pitanju.
ali zar to nije uvek tako (prosto chinjenica?) i veoma nevezano sa emigracijom kao takvom (kad smo vec oko pekica)?tj ne se mozesh vishe vratiti u svoje selo, pa makar preshao samo iz gruze u guberevac :P (kojima blizina nadoknadjuje * ono sto sveckijim putnicima nadoknadjuje mreza?)* naravno, vecina stvari je tu nenadonadiva, bar u 2x ulazenja u istu vodu :D Edited by thermal bug
Link to comment
Kakav patetičan šit. Još sa prizvukom SANU.
Jel to neka tvoja licna odbrana? :lol: Poenta ovog "sit" i povezivanjem "SANU" je? :o Sto volim vas koji niste nostalgicni (jer je to nesto sto je "sit"), vas koji ste se tako asimilirali pa postali... :Hail: <_< Ma, ko je, Pekic za tebe? :huh:
Link to comment
ali zar to nije uvek tako (prosto chinjenica?) i veoma nevezano sa emigracijom kao takvom (kad smo vec oko pekica)?
Pa, nije. (Ako zamisliš celu stvar na hortikulturni način, ima mnogo više smisla... većina višegodišnjih biljaka ima "rok" u kome se može presađivati. Posle toga - nema više... Na to se cela priča svodi).
Link to comment
Ukratko - da.
znaci - zadovoljenje gladi za prozivljavanjem sveta (tj onog dela koji je moguce proziveti za jedan ljudski vek) ce uvek ici na ustrb srece?a Pekic jeste jedan od najvecih.mali trol:da li je "Besnilo" prevedeno na engleski?
Link to comment
da li je "Besnilo" prevedeno na engleski?
Jeste - skoro ceo tekst se može naći (tj. tako je barem bilo) na blogu Ljiljane Pekić. Ja sam počeo to da skidam parče po parče u želji da kompletiram u jedan fajl, ali se to pokazalo kao sizifov posao... možda nastavim.Mislim, estel, da između nas ipak stoji i neki (mali, malecni!) generacijski jaz. :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...