Jump to content
IGNORED

Borislav Pekić o tuđini


Recommended Posts

Pekićev doživljaj tuđine:?U prostoru opšte, prinudne, zadate otuđenosti, postoje zone u kojima se ona dobrovoljno pooštrava. Tuđinci, voljom ljudske sudbine, postajemo to i svojom. Više načina ima da se dvostruka otuđenost iskusi.Govorićemo samo o jednoj koju su migracije, ekonomske, kao i političke, istorijske kao i životne poslednjih vekova učinile opštom pojavom.Govoriću o osećanju tuđinstva, proisteklom iz okolnosti da, ma kakvi bili razlozi, ne živite u svojoj zemlji, sa svojim narodom, u prostorima njegovog duha, mentaliteta, običaja i jezika. U prostorima koje je krvlju, gresima, zabludama, ali i ponekim trijumfom, obeležila njegova istorija.Svako ko je duže vremena živeo u geografskoj tuđini, zna šta to znači i koliko ? čak i ako je dobar ? život gubi kad se ne živi na pravome mestu. A, pravo je mesto uvek ono na kojem smo porasli, jer od svih tuđina na koje je čovek osuđen, najsnošljivija je ipak ona sopstvena.Odlaskom iz zemlje, iz nje se čupaju koreni koji nas spajaju saporeklom, rodnim tlom, njegovom istorijom i sudbinom. U tuđem svetu ne nalaze odgovarajuću hranu i venu. Puštaju se drugi, ali su oni lažni i veštački. Oni nas site, ali ne hrane. U međuvremenu staro korenje trune.Možemo se mi fizički vratiti u svoju zemlju, još dugo živeti pa i umreti, ali ništa više neće biti kao pre.Staro korenje ne može se obnoviti, novo se ne može pustiti. Nesporazum nije u tome što zemlja nije spremna da nas prihvati, nego što mi više nismo sposobni da nju prihvatimo.Odbaciti nešto zašta znate da mu pripadate, teže je nego biti odbačen od nečega čemu se ne pripada i nikada se nije pripadalo.Nije najteža tuđina što su vam je svojim nerazumevanjem nametnuli drugi, najteža je ona koju ste svojim nerazumevanjem drugih sami stvorili. Zato se od onih do čijeg vam je razumevanja stalo, od onih za koje vam je presudno da ih razumete, nikada dugo nemojte razdvajati. Zateći ćete druge ljude.?
Link to comment
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    21

  • Aineko

    11

  • alberto.ascari

    9

  • cyberwor/L/d

    7

Moje licno iskustvo se prilicno poklapa sa Pekicevim opisom. Medjutim, mislim da ovo vazi uglavnom za ljude koji su emigrirali kada su vec sazreli, negde oko i posle 25. Mladji ljudi koji emigriraju, a koji svoje odrastanje, skolsko i ulicno druzenje nisu zavrsili u maticnoj zemlji, to vrlo lako pokupe i zavrse u novoj zemlji. U tom smislu, oni uspevaju da puste korenje u novoj sredini i potpuno postanu njen integralni deo, bez obzira u kojoj se meri ta sredina razlikuje od one iz koje su dosli. Ovo je glediste iz ugla Novog sveta. U Evropi to uklapanje je mozda mnogo teze cak i za veoma mlade imigrante pa cak i za njihovu decu rodjenu u Evropi; klasni i kastinski sistem i nepovreljivost prema dosljacima koji su, imam utisak, jos uvek veoma snazni u Evropi ne dozvoljavaju generacijama potomaka "auslendera" da se u zemljama u kojima su rodjeni i odrasli osecaju kao domaci.

Link to comment
Kakav patetičan šit. Još sa prizvukom SANU.
diskvalifikovati pekica zato sto je bio clan sanu je, da budem pristojna, mnogo glupo.
Nije najteža tuđina što su vam je svojim nerazumevanjem nametnuli drugi, najteža je ona koju ste svojim nerazumevanjem drugih sami stvorili. Zato se od onih do čijeg vam je razumevanja stalo, od onih za koje vam je presudno da ih razumete, nikada dugo nemojte razdvajati. Zateći ćete druge ljude.
skroz se slazem sa ovim. cak i ne mora imati veze sa geografskom odvojenoscu. odvojenost od nekih ljudi, koliko god vam bili bliski ranije, pojacava njihove mane, tako da pocnu da vas nerviraju i izgubite razumevanje za njih. slicno je i sa vasim stavovima prema nacinu zivota ili drustvu u kome ste ranije ziveli. kod mene to ide u fazama posle odlaska iz mesta x u mesto y. prva faza: sve me nervira u mestu x. druga faza: navikla sam se, prihvatila da je to neki deo mene, i onda uzivam, gde god odem na odmor. povratak jos nisam iskusila, ali verujem da bi bio tezak, gde god se 'vracala'.
Link to comment

@ alberto: Pekic jeste bio akademik, ali je bio na suprotnoj strani (pendreka) od onih koji su obelezili SANU u poslednjih 18-tak godina. Mislim da je utoliko zasluzio da ne bude asociran sa svojim politickim neprijateljima, u najmanju ruku. Patetike - ima. Ne znam zasto mislis da je to shit, ali verovatno imas svoje razloge.Inace, za ove sto se brinu da mi je lose - pa nije u tome sustina, vec u onome sto sam stavio u podnaslov: "nista nece biti kao pre". Dakle, cak ni od nekog povratka nema vajde. Mi iz vremena interneta i pristupacnih avionskih letova mozda manje intenzivno osecamo ovo sto je Pekic pisao, ali to ne znaci da se negde ispod povrsine svakodnevnice to ne dogadja i u nama. A cinjenica je da puno vremena provodimo zagledani u povrsinu ("entertajnmenta" nikad vise nije bilo).

Link to comment
...jel mogu ovi postovi da se obrisu sa teme, zajedno sa mojim?...blago su neumesni i poprilicno glupavi...mozda topic i uspe...
Jel' moze jednom da prestane ta beskrajna prica o 'brisanju postova sa teme' i slicno (sa sve 'seobama' na ovaj ili onaj podforum plus splitovanje)??? Pa svaki (ponaosob plus grupno) post 'govori' na ovaj ili onaj nacin o autoru (posta) i o temi i samim tim je vishe nego vredan ( & zasluzio ) da tu i ostane. Meni da neko kaze da je neko (drugi) spomenuo Pekica u kontekstu akademaca mislio bih da se shali - al' eto - kao sto smo videli - ima i toga. Mis'im, ne lozim se ja ni na Pekica ni na ostatak akademskog sveta al' je dobro videti kako 'dishe & mirishe' i ovaj ( PPP ) kamen zamlje Srbije - pa u tom smislu odreagovati. Ko kako voli & oseca. I moze, s obzirom da nismo svi ni moderatori ni organizatori ni prvobroci... cool.gif
Link to comment

@ BigLebowskyajde sto mi je post 'poprilicno glupav' ali sto si ga stavio zajedno sa ovim sto omalovazava Pekica - to je vec neoprostivo : )da probam da preformulisem, da ne bude da je trol:dakle, mene stvarno interesuju motivi postavljanja ovakvog topika, tj. da li to Indy mozda oseca nesto slicno?meni su ovakva osecanja strana i bas me interesuje da li to varira "od coveka do coveka" ili mozda sa godinama moze da dodje svakom? npr.:

"Svako ko je duže vremena živeo u geografskoj tuđini, zna šta to znači i koliko ? čak i ako je dobar ? život gubi kad se ne živi na pravome mestu. A, pravo je mesto uvek ono na kojem smo porasli, jer od svih tuđina na koje je čovek osuđen, najsnošljivija je ipak ona sopstvena."
zasto, o zasto je jedino pravo mesto za coveka ono na kome se rodio? dalje:
"Odbaciti nešto zašta znate da mu pripadate, teže je nego biti odbačen od nečega čemu se ne pripada i nikada se nije pripadalo."
moj problem je mozda u tom 'osecaju pripadanja' - ja to za 26 godina nikad nisam osetila. ne vezuju me mesta nikako...meni je dobro svuda i lose mi je svuda, pa ako ovo drugo preovladava, nije mi problem odatle otici...e sad, ljudi su druga stvar:
" Zato se od onih do čijeg vam je razumevanja stalo, od onih za koje vam je presudno da ih razumete, nikada dugo nemojte razdvajati. Zateći ćete druge ljude.?
ovo me malo brine, ali, s druge strane, zasto ljudi "do čijeg mi je razumevanja stalo i onih za koje mi je presudno da ih razumem" mogu da se nadju iskljucivo na geografskom prostoru gde sam rodjena? sta je sa ljudima koji odu negde pa se zaljube i provedu ceo zivot sa osobom koja nikako nije sa njihovog prostora?...
Link to comment
ovo me malo brine, ali, s druge strane, zasto ljudi "do čijeg mi je razumevanja stalo i onih za koje mi je presudno da ih razumem" mogu da se nadju iskljucivo na geografskom prostoru gde sam rodjena? sta je sa ljudima koji odu negde pa se zaljube i provedu ceo zivot sa osobom koja nikako nije sa njihovog prostora?...
ja sam to tako i shvatila. ne treba se razdvajati od ljudi do cijeg nam je razumevanja stalo. ne vidim da je bas receno da ti ljudi moraju biti sa istog prostora gde smo rodjeni.
Link to comment
ne vidim da je bas receno da ti ljudi moraju biti sa istog prostora gde smo rodjeni.
ma da, ali u sklopu celog citata, moze da se tumaci i ovako...ustvari, da skratim, moje pitanje svih pitanja u vezi odlazaka iz rodnog kraja, kad god se povedu ovakve diskusije...: zar je covek stvarno osudjen na mogucnost da bude srecan iskljucivo tamo gde se rodio i nigde vise?
Link to comment
zasto, o zasto je jedino pravo mesto za coveka ono na kome se rodio?
Pa pravo mozda jeste, ali nije i jedino (ocigledno). Zasto je pravo? Ne znam. Mozda je u pitanju prosto navika koja se stice u periodu formiranja licnosti. Mozda je to kod nekog jace izrazeno, kod nekog slabije. Iz mog iskustva, cini mi se da je generalno jace izrazeno kod ruralne populacije, verovatno zato sto je formativni period provela u tesnijoj vezi sa sredinom (mi iz velegrada nekako startujemo otudjeni... mada je i to relativno). Moja eks-komsinica Bo (Bojana), koja je ostala da se druzi tamo sa Kojom, ima pesmu "Mene treba ovaj grad". Mislim da taj grad treba i mene... na zalost, to se nece desiti. Mislim da on treba mene (mada to mozda i ne zna) vise nego ja njega.
ne vezuju me mesta nikako...meni je dobro svuda i lose mi je svuda
Pa Pekic, ispod prividne "patetike", upravo to i kaze - svuda je tudjina, samo je tamo odakle smo - najpodnosljivija. Ja se bas tako nekako osecam.
sta je sa ljudima koji odu negde pa se zaljube i provedu ceo zivot sa osobom koja nikako nije sa njihovog prostora?...
Licnost je (uzmimo zacas da takvo nesto stvarno postoji) vrlo kompleksna stvar. Jednim delom oni su sjedinjeni s tom "tudjom" osobom, drugim delom i nisu... A, da nastavim na Pekicevu tezu, to vazi za sve, tj. svaka osoba je pomalo i tudjin, ali svoj tudjin je nekako ipak drazi. Moglo bi se, u vezi s tim, postaviti osnovano (mada i vrlo iritirajuce) pitanje i sta mi Australijanci, Amerikanci i slicno, uopste radimo na ovom forumu? Postoji mnogo sjajnih foruma baziranih u nasim maticnim drzavama.
Link to comment
Moglo bi se, u vezi s tim, postaviti osnovano (mada i vrlo iritirajuce) pitanje i sta mi Australijanci, Amerikanci i slicno, uopste radimo na ovom forumu? Postoji mnogo sjajnih foruma baziranih u nasim maticnim drzavama.
Pa mi verovatno malo "saramo" i menjamo kanale jer nam se moze. Malo maticna drzava a malo matica. To je luksuz imati rezervnu drzavu. Mada, nekima ni to ne pomaze. Svugde jesu nigde nisu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...