Jump to content
IGNORED

Brza hrana - ostalo


yolo

Recommended Posts

da ti kazem, majstor te zeznuo posto je na kraju trebalo da ti posluzi supu od kostura te patke koju ti je tako fino iseckao tako da moz da mu trazis da ti vrati pare.inace verujem da je uzitak kineske hrane u njenoj postojbini jedinstven, ali nije sasvim tacno da se vrhunska, autenticna kineska hrana ne moze jesti u evropi. najbolji kineski restoran u kome sam bio je u zapadnom berlinu, u jednoj od ulicica u blizini zoo stanice i pamtim ga kao pravi carski dozivljaj - od usluge do hrane koja nema nista zajednicko sa onime sto prolazi pod oznakom kineska kuhinja kakvom je poznajemo. nazalost se ne secam imena.kinesko povrce se uveliko gaji u evropi zato sto za to postoji trziste - restorani i prodavnice azijske hrane kao i dijaspora. mnoge namirnice su iste kao u drugim azijskim kuhinjama. izmedju ostalog se gaji i u srbiji i to na vise mesta, od sela u vojvodini do leskovackog kraja. tacno je da nema na svakoj pijaci ali ko hoce moze da nabavi. prosto je sumanuto sta se sada moze naci na pijacici kod bloka 70 - 3-4 vrste kineskog zelenisa, bok coj, karela, razne vrste tikvi i tikvica, nekoliko vrsta boranije (ona super tanka, onda ona od pola metra itd), dugacki plavi patlidzani, uskoro stize okra (bamije) itd itd. sve se uzgaja u surcinu.tacno je da je vrhunska kineska kuhinja (isto kao i indijska) poslednjih godina u defanzivi u evropi pred fusion restoranima ili cheapo fast food mestima. ali postoje mesta gde se moze pojesti zakonito dobra pekinska patka i takva mesta se brzo procuju zato sto ih nema puno. najbolju patku sam pojeo u pariskom restoranu village tao tao blizu place d'italie u kome 95% klijentele dolazi upravo na patku. ritual je uvek isti, kolica na kojim sedi pecena patka umotana u svileni salvet, livrejisani kelner sa sataricom i daskom na kojoj pred vama tranzira pticu, palacinke, dzem, zelenis. kada vam servira komadice mesa sa hrskavom kozicom, majstor odnosi kostur koji se 30-tak minuta kasnije servira u vidu supe sa dosta cimeta u sebi. jedinstveno iskustvo, jedino sto moja bolja polovina ne jede pacetinu tako da sam manje vise uskracen za ovaj spektakl - nije da ne bih mogao da potamanim celu patku sam, naprotiv, ali zbog mira u kuci nije uputno javno demonstrirati ovakav varvarski apetit. jedini problem je sto ovo mora da se plati, mada realno 50-tak E za celu patku i nije neka cifra za ovakav spektakl pogotovu sto se ovo jelo apsolutno ne moze napraviti kod kuce, niti imate odgovarajucu patku niti sve ostalo sto je potrebno da se ona pripremi (premaz i mesto gde se moze "prosusiti" na vetru). i da, moje iskustvo je staro vec 7-8 godina a u medjuvremenu sam cuo i kontradiktorne informacije vezane za ovaj restoran koji je dugo vazio za najbolji u francuskoj kada je u pitanju canard lacque.
Ma bre, zato sam i otisla u taj malo skuplji restoran da konacno jedem i tu supu.Ali nish, odneli je zauvek ;) Patka je mnogo fajn stvar ( ne mora na kineski nachin i ne mora od te sorte),zao mi je sto zbog mira u kuci ne mozesh makar dva putagodisnje ( dva Bozica) da je i sam spremish. Moze i te kako da se pravi u domacoj radinosti. Cak je meni i vece uzivanje da jepunim kako ja zelim ( kod Kineza se i ne puni) ,napravim sos od pomorandze,knedle, crveni kupus (naravno sve varijacije su dozvoljene).Kod Kineza ( ovo Hong Kong) me se jako dojmilo dimljeno svinjche pa onako premazano nekim slatkim sosom ( kao med nesto).Malo masno, al taman kolko treba. Njihovi svinjcici su josh uvek mali i ukusni, nisu kao ove nashe evropske krmache, za koje neznash jal su svinje ijal nilski konji. A takav im i ukus i miris.
Link to comment

kineska (pekinška) patka može sasvim fino i bez napora da se napravi u kućnoj izvedbi.prvi put sam jela kinesku patku u njujorku pre 20 godina, na rubu kineske četvrti (u restoranu na uglu canal i mott street). restoran je tada izgledao kao rupa poput brodarske kasine. preporučio nam ga je prijatelj kinez, a gosti su bili, uglavnom, kinezi. patku su sekli sekirčetom na panju i služili sa nudlama i povrćem, ništa rukavice i livreja, ali je pačetina bila izvrsna. u izlogu se sušilo bar 30 pataka.nabavila sam dobar kuvar i precizno sledila uputstva i napravila do sada bar pet odličnih pata. moji gosti, koji su jeli na boljim mestima, uključujući i restorane u pekingu, kažu da ono što su kod mene probali sasvim liči na pravu pekinšku patku.posao oko pripreme ne traje duže od 20 minuta, ali ume da se rastegne na ceo dan.pekinšku patku pravim kada duva košava, ili je sušim obešenu ispred kineskog ventilatora.ako nekoga zanima recept, rado ću ga napisati.

Link to comment

pekinška patkapatka oko 2,5 kg3 kašike konjaka5 kašika svetlog meda (bagremovog)3 kašike soja sosapatku staviti u đevđir iznad nekog pleha i preliti ključalom vodom da koža omekša.obrisati dobro kuhinjskom krpom patku spolja i iznutra.patka se premaže konjakom. ovo je važno da bi se koža brže sušila, a prilikom pečenja posatla hrskava.patka se veže ispod krila i obesi na promaji ili se na nju usmeri ventilator, da bi se brže sušila. ispod patke postaviti neku posudu da se sačuva sok koji curi. ostaviti patku da visi 4 sata dok se potpuno ne osuši.zatim pomešati med i soja sos i četkom namazati patku. ostaviti da se suši jedan sat.ponovo premazati patku i ostaviti da se suši tri sata.zagrejati rernu na 190 stepeni. patku staviti na rešetku iznad pleha i peći 90 minuta.ne otvarati rernu tokom pečenja.obavezno peći na rešetki da višak masti iscuri, a koža bude hrskava. pečenu patku iseći na tanke šniteako se držite recepta, nema šanse da patka omane.ostatak, ako imate strpljenja možete da pročitate i probate.uz patku služiti kineske palačinke sa mladim lukom, krastavcima i umakom od šljiva.za kineske palačinke:250 g brašna2 dl vrele vode3 kašike susamovog uljaoljušten i narendan komad đumbira dužine 2,5 cm2 kašike sojinog brašna200 g džema od šljiva1 kašičica čilija u prahu25g smeđeg šećeraod brašna i vode napraviti elastično testo i ostavite da odstoji pola sata. premesite testo. mesite pet minutanapravite od njega valjak dužine 40 cm, prečnika 2,5 cm. isecite na 16 delova i od svakog napravite kuglu.palčinke pravite po dve istovremeno, tako što ćete umočiti kuglu do pola u susamovo ulje, pritisnuti drugu kuglu i razvaljatipalačinku prečnika 15 cm. pržite palačinke u tiganju sa debelim dnom. dok pržite, gotove palačinke ušuškajte u alu foliju.umakna zagrejanom ulju propržite đumbir, dodajte sojino brašno, čili i smeđi šećer i kuvajte dok se umak ne zgusne.

Link to comment

Odlican recept :wub: Kopiracu ga ,pa kad zaladi eto mene da se javim.I ja tu svoju mazem sa medom i soja sosom, ali je punim nekim djakonijama, i ima drugaciji ukus od ovekineske.Ovo za sushenje je novost :Hail:

Link to comment
lubo, djana u bloku 70 ima i kin. hleb i kolenice, treba samo doci na vreme;=)
dok ja predjem reku i stignem do djane, kolenica ce da se pretvori u nogaru.mada, ionako odavno planiram jedan izlet na nbgd, pa da uklopim i djanu i deltasiti, merkator i razna ta cudesa.nego, da se vratim na kineza. povrce je sveze da svezije ne moze biti, sto se u jednom od jela sa piletinom dobrano i osetilo. bilo je mnogo vrucina za patku, ali neki komsijski stolovi su je jeli i mirisala je kao ruza, a po njihovom mljackanju zakljucujem da je i ukusna.ima i silne neke ribe, jednu sam probala na zub i bila fina, ali nisam neko merilo za to.ne razumem sto ne bi bilo kolenice, ako vec gaje svinje.i sa zadovoljstvom se secam jedne povelike porcije koju sam sljustila u bese 10arond, pored one ogromne samiske.
Link to comment
Antipreporuka za izvikani restoran Toma u Dobroj, nizvodno od Golubca. Precenjena "riblja čorba" bez ribe, nalik tankoj paradajz čorbici, sramota za ribu, čorbu i za inače lepu lokaciju na kojoj je restoran.
Skoro sam svratio kod Tome iz ciste nostalgije, nisam cak ni bio gladan nego aj da svratim kad sam vec tu....Nikome nikada necu preporuciti da svrati kod Tome. To je bila takva bruka i sramota da sam ostao bez reci i nisam cak ni osoblje mogao da nahranim nejestivim materijama.Izlazim napolje iz kafane, a na ulazu nalepnice raznih 'turistickih patrola' i ostalih drangulija ali datiranih na osamdesete godine proslog veka. :(Posle u kolima vozeci ka Beogradu bilo mi je nekako tuzno sto je jos jedan veliki simbol 'nekih boljih vremena' upropasten.:(
Link to comment
  • 2 weeks later...
maksimalan rispekat za pilecu corbicu u grif grafu, simpa lokalcic u onom redu objekata na pocetku bulevara zorana djindjica, pri kraju tamo pored nekog girosa i kineza.
Ovaj giros izuva, ali opako. Postoje dve opcije: 1. batak i karabatak 2. pileci file, prvi je 180 a drugi 200 kinti. I meso i lepinja su odlicni i svezi. I sve ovo ne bi bilo nista spektakularno kada ne bi bilo priloga, kojih ima 20ak razlicitih. (od standardnih kupusa i paradajza, preko senfa s medom, preliva s mirodjijom, tikvica, plavog patlidzana, do nekih priloga koji nemaju ime vec samo brojne oznake za koje majstor ne zeli da otkrije sastojke).sve u svemu definitvno vredi probati.Porcija je, inace dovoljna za full obrok.Pozdrav
Link to comment

potrebujem savet za kućnu dostavu. donesi.com me trenutno ne inspiriše, mrzi me da cunjam po reklamicama da se odlučim, posebno što nemam neku specijalnu želju - ne znam šta bih jela, znam samo da sam jako gladna i da uskoro moram da se zalebim. kuvanje nije opcija ni u jednoj varijanti, danas, a friendly neighborhood kinez (novi hong kong) je tako zastrašujuće podigo cene (neko veče 2 jela 1900 dinara), da mi ne pada na pamet da naručujem od njih više. picu ne bih ako ne moram. isto važi i za ćevape. pomozite gladnom popinsu.

Link to comment
potrebujem savet za kućnu dostavu. donesi.com me trenutno ne inspiriše, mrzi me da cunjam po reklamicama da se odlučim, posebno što nemam neku specijalnu želju - ne znam šta bih jela, znam samo da sam jako gladna i da uskoro moram da se zalebim. kuvanje nije opcija ni u jednoj varijanti, danas, a friendly neighborhood kinez (novi hong kong) je tako zastrašujuće podigo cene (neko veče 2 jela 1900 dinara), da mi ne pada na pamet da naručujem od njih više. picu ne bih ako ne moram. isto važi i za ćevape. pomozite gladnom popinsu.
Preporucio bih ti najblizu picu ili cevape.
Link to comment
potrebujem savet za kućnu dostavu. donesi.com me trenutno ne inspiriše, mrzi me da cunjam po reklamicama da se odlučim, posebno što nemam neku specijalnu želju - ne znam šta bih jela, znam samo da sam jako gladna i da uskoro moram da se zalebim. kuvanje nije opcija ni u jednoj varijanti, danas, a friendly neighborhood kinez (novi hong kong) je tako zastrašujuće podigo cene (neko veče 2 jela 1900 dinara), da mi ne pada na pamet da naručujem od njih više. picu ne bih ako ne moram. isto važi i za ćevape. pomozite gladnom popinsu.
znaci, restoran "sumadija" na dnu nebojsine ulice. imaju dostavu, uvek parkirana 2 skutera ispred objekta, doduse ne znam radijus dostave. nekadasnje vlasnistvo 3 grozda, u medjuvremeno privatizovano i izdato revnosnom ugostitelju koji nudi jednu od postenijih ponuda koju sam video u poslednje vreme u beogradu. podnaslov je "srpski specijaliteti na starovracarski nacin", ponuda je starog kova ali zaista vrlo solidno spremljena, kao sto se nekada radilo pre nego sto je tranzicija pregazila tradicionalno srpsko ugostiteljstvo. tamo sam jeo pohovane paprike punjene sirom i kajmakom (bez greske), salatu od pecenih paprika (2 kapitalca sa jedno 3 cena belog luka) i malu telecu glavu koja je bila potpisujem najbolja koju sam pojeo u beogradu jos od doba slave avalice prekoputa marakane. inace ambijent je odlican, cisto je i kultivisano a pri tom nije neukusno napucano kao u ovim modernim kafanama na temeljima starih (manjez, mali pariz). od specijaliteta kuce, ima baba julin gulas, gurmanska muckalica (svinja, pile), sumadijska tepsija, sarmice od zelja, teletina ispod saca i naravno sve od rostilja sto vam padne na pamet. telefoni: 011 2439 616, 063 111 44 19, 065 222 44 19
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...