Jump to content
IGNORED

Besmrtnost


Amos

Recommended Posts

A gde taj "um" ide posle smrti po tebi? Sta je to sto tebe odredjuje kao "Mother's Milk", prozivljeno iskustvo?
Mislim da ne ide nigde. Ostaje tu gde je i bio, na nekoj frekvenciji, u intergalaktici, i mislim da putuje i kroz prostor i kroz vreme. I to je moje shvatanje besmrtnosti. Onda se desi, da se frekvencija necijeg mozga (kao da se aktivira neki prijemnik) u nekom momentu izjednaci sa frekvencijom nekog zapisa; mislim da su to - ono sto nazivamo parapsiholoski fenomeni. Kada nam bljesne u mozgu neka slika, jasna i konkretna, ali koja nije deo naseg iskustva npr.Ili glasovi, koji govore sasvim razumljive, ali zbunjujuce poruke. Zbunjujuce zato sto ih ne prepoznajemo iskustveno, a neki odbrambeni sistem, kao neki antivirus, ih blokira, zato sto smo ga mi podesili tako, iz straha od nepoznatog.Osobe koje cuju glasove u svojoj glavi ili vide slike, po meni nemaju ''trojanca'' u sistemu. Prosto im je ostao prijemnik u mozgu na nekoj frekvenciji, koju ne mogu ili ne zele da promene. Mozda je Nikola Tesla umeo da se ukljuci ali i iskljuci sa te frekvencije - voljno. Zato sto je bio genije i shvatio je kako to da cini. Oni koji to ne umeju, ostanu zaglavljeni na toj frekvenciji i uglavnom budu proglaseni ludacima. Verujem da je svako od nas imao tu situaciju u nekom posebnom stanju svesti. KAda uzasno tugujemo za nekom dragom osobom, kada nam um radi samo jedno, -pokusava da na makar na trenutak vrati sliku, zvuk... Mozda se tada ispise taj neki password, koji aktivira taj prijemnik...
Link to comment
Mislim da ne ide nigde. Ostaje tu gde je i bio, na nekoj frekvenciji, u intergalaktici, i mislim da putuje i kroz prostor i kroz vreme. I to je moje shvatanje besmrtnosti. Onda se desi, da se frekvencija necijeg mozga (kao da se aktivira neki prijemnik) u nekom momentu izjednaci sa frekvencijom nekog zapisa; mislim da su to - ono sto nazivamo parapsiholoski fenomeni. Kada nam bljesne u mozgu neka slika, jasna i konkretna, ali koja nije deo naseg iskustva npr.Ili glasovi, koji govore sasvim razumljive, ali zbunjujuce poruke. Zbunjujuce zato sto ih ne prepoznajemo iskustveno, a neki odbrambeni sistem, kao neki antivirus, ih blokira, zato sto smo ga mi podesili tako, iz straha od nepoznatog.Osobe koje cuju glasove u svojoj glavi ili vide slike, po meni nemaju ''trojanca'' u sistemu. Prosto im je ostao prijemnik u mozgu na nekoj frekvenciji, koju ne mogu ili ne zele da promene. Mozda je Nikola Tesla umeo da se ukljuci ali i iskljuci sa te frekvencije - voljno. Zato sto je bio genije i shvatio je kako to da cini. Oni koji to ne umeju, ostanu zaglavljeni na toj frekvenciji i uglavnom budu proglaseni ludacima. Verujem da je svako od nas imao tu situaciju u nekom posebnom stanju svesti. KAda uzasno tugujemo za nekom dragom osobom, kada nam um radi samo jedno, -pokusava da na makar na trenutak vrati sliku, zvuk... Mozda se tada ispise taj neki password, koji aktivira taj prijemnik...
Ajde da posmatramo stvari iz Teorije Evolucije. Da li sva ziva bica (ukljucujuci tu i Amebe, Alge, Bakterije, Bizone, Orhideje, itd.) imaju um? Ako nemaju, kada se i kako razvijao tokom evolucije? Posebno stanje svesti ne mora da se vezba, ono uvek nastaje i kao posledica hronicnog odsustva sna. I da dodam na kraju, smatram da ljudi ne zude toliko za besmrtnoscu koliko za slobodom. Ko bi zeleo da zivi vecno kao 90 - godisnjak? Smrt se na neki nacin shvata kao atak na neciju volju za zivotom. Uostalom, kao i bolest ili starost. Edited by jolanda.kirschner
Link to comment
Ajde da posmatramo stvari iz Teorije Evolucije. Da li sva ziva bica (ukljucujuci tu i Amebe, Alge, Bakterije, Bizone, Orhideje, itd.) imaju um? Ako nemaju, kada se i kako razvijao tokom evolucije? Posebno stanje svesti ne mora da se vezba, ono uvek nastaje i kao posledica hronicnog odsustva sna. I da dodam na kraju, smatram da ljudi ne zude toliko za besmrtnoscu koliko za slobodom. Ko bi zeleo da zivi vecno kao 90 - godisnjak? Smrt se na neki nacin shvata kao atak na neciju volju za zivotom. Uostalom, kao i bolest ili starost.
Imaju um, naravno. Nastao je onoga momenta kada je nastao nekakav impuls. I ostao je negde sigurno. Sa boldovanim se slazem apsAlutno, dodala bih jos i da vreme postaje irelevantna kategorija. Ali moze i da se vezba. A neki ljudi usled nekog soka ili zato sto se nadju u nekoj ekstremnoj situaciji savladaju tehniku instant. Ljudi zude za nekom vrstom nezaborava najvise.
Link to comment
A kada jednog lepog dana bude napredovala robotika, da li ce i ti androidi imati neki svoj um ili ne?
eh, pa mislim ne. svoj ne, um svakako to htedoh da kazem.
Link to comment
A kada jednog lepog dana bude napredovala robotika, da li ce i ti androidi imati neki svoj um ili ne?
a koji će to dan biti?da li možeš da ga označiš na ovom grafikonu?limits-to-growth.JPG Edited by dekss
Link to comment
ne, ne postoje. samo se veruje da postoje.
Pa nisam rekla da ih je lako moguce izvesti, ali teoretski svakako da. Nego, kada si vec pomenuo ovaj grafikon odakle ti on? Sta, hoces da kazes da me ceka bas mracna buducnost?
Link to comment
Pa nisam rekla da ih je lako moguce izvesti, ali teoretski svakako da. Nego, kada si vec pomenuo ovaj grafikon odakle ti on? Sta, hoces da kazes da me ceka bas mracna buducnost?
teoretski? svakako? opet vera.odakle? recimo odavdeinače, grafikon je nastao 70-ih na MIT-u, a po "narudžbi" rimskog kluba.a nedavna provera pokazala je da je još uvek tačan...mračna budućnost?neeeto je samo odgovor na tvoju tvrdnju o "sigurnom" napretku robotike...
Link to comment
teoretski? svakako? opet vera.
Brkas stvari. Nemam ja nikakav odnos prema tom problemu sada da bih verovala ili ne, tj. da bi procenjivala mogucnost sprecavanja takvog scenarija. Samo navodim da je, po meni, vrlo moguce da ne dodje do tog scenarija.
odakle? recimo odavdeinače, grafikon je nastao 70-ih na MIT-u, a po "narudžbi" rimskog kluba.a nedavna provera pokazala je da je još uvek tačan...
Primeti da jos uvek nije doslo do drasticnog obrtanja smerova kao sto je prikazano na grafikonu da ce se desiti za nekih desetak godina (ili nesto manje). Tako da jos uvek ne znamo kraj, a to je ono najzanimljivije.
mračna budućnost?neeeto je samo odgovor na tvoju tvrdnju o "sigurnom" napretku robotike...
Pa buducnost bez robotike je mracna buducnost za mene. Salu na stranu, ljudi masovno pocinju da umiru u mojim pedesetim, hrane i resursa skoro i da nema, a ti to ne nazivas mracnom buducnosti? Srecom da su tu uvek sredstva za sopstveno smaknuce, izgleda da ce mi trebati.
Link to comment
Brkas stvari. Nemam ja nikakav odnos prema tom problemu sada da bih verovala ili ne, tj. da bi procenjivala mogucnost sprecavanja takvog scenarija. Samo navodim da je, po meni, vrlo moguce da ne dodje do tog scenarija.
kako nemaš? ako kažeš: "..po meni, vrlo moguce da ne dodje do tog scenarija."govoriš o svom mišljenju odnosno odnosu prema tom problemu.
Primeti da jos uvek nije doslo do drasticnog obrtanja smerova kao sto je prikazano na grafikonu da ce se desiti za nekih desetak godina (ili nesto manje). Tako da jos uvek ne znamo kraj, a to je ono najzanimljivije.
istina. nije.rekoh već ponovna provera modela potvrdjuje da smo na "dobrom" putu40 godina smo bili na "dobrom" putu. promene koje se dešavaju su kozmetičke, obično farbanje... dakle, šta bilo koga može navesti da će se bilo koji od trendova promeniti tih sledećih 10, 20 godina? vera u "svemoguću" i "beskrajnu" nauku i tehnologiju?
Pa buducnost bez robotike je mracna buducnost za mene. Salu na stranu, ljudi masovno pocinju da umiru u mojim pedesetim, hrane i resursa skoro i da nema, a ti to ne nazivas mracnom buducnosti? Srecom da su tu uvek sredstva za sopstveno smaknuce, izgleda da ce mi trebati.
sve je relativno
Link to comment
kako nemaš? ako kažeš: "..po meni, vrlo moguce da ne dodje do tog scenarija."govoriš o svom mišljenju odnosno odnosu prema tom problemu.
Vera je aktivan odnos prema problemu, misljenje pasivan, zar ne? Ja verujem da je to moguce = ja se nadam da je to moguce, a ja mislim da je to moguce = iskazujem svoj neutralan stav. To nije isto.
istina. nije.rekoh već ponovna provera modela potvrdjuje da smo na "dobrom" putu40 godina smo bili na "dobrom" putu. promene koje se dešavaju su kozmetičke, obično farbanje... dakle, šta bilo koga može navesti da će se bilo koji od trendova promeniti tih sledećih 10, 20 godina? vera u "svemoguću" i "beskrajnu" nauku i tehnologiju?
Nista, posto je nauka 'bespomocna' u ovom slucaju ostaje da se svi pomolimo Bogu da ne dodje do takvog raspleta dogadjaja. A ako ni to ne pomogne (a ne sumnjam da hoce) onda da se okrenemo malo ekstremnijim metodama.
sve je relativno
To i ja kazem.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...