Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

odmarati. poludim kad to čujem.

odmarati, odmoriti, umesto odmarati se, odmoriti se (" -šta radite? - Odmaramo", "Idem malo da odmorim") potpuno je neprihvatljivo u knjiž. jeziku.
treći razred srednje škole. jedna beogradska gimnazija, čas književnosti....profesorka: malkmuse, ne spavaj na času!malkmus: ne spavam, slušam zatvorenih očiju. čujem kako ste novokomponovani. ne kaže se: "odmoriti", nego odmoriti se".profesorka: malkmuse, mogao bi kod psihologa.malkmus: hoću, ako se dokaže da nisam u pravu....na početku sledećeg časa je morala da citira jedan pasus iz klajnove knjige. B) i pored toga, bila je jedina dobra profesorka književnosti u toj školi.
Link to comment

kad se pomenuse novokomponovani, imam jos dva hejta:projekat i odraditi.zasto je svaki posao, od najmanjeg do najveceg "projekat"? pocelo je od pevaljki koje su najavljivale svoje nove projekte, a sada se rasirilo k'o rdja. siroti projektanti, kako li prezivljavaju ovu konkurenciju.kad cujem "odraditi", uvek pomislim na nekog ko radi nesto, sto bi se reklo: k'o od bede, tek da otalja. a u tu rec nasi vedri i nasmejani, pretezno politicki, pajaci sve vise guraju nekakvu dinamiku, efikasnost.kako vam zvuci: odradili smo veliki projekat rekonstrukcije xy ulice.a "projekat" se razvukao 3-4 meseca preko roka, a pola godine posle "odradjivanja" (odrade :blink: ) opet mora da se kopa.poz

Link to comment

Najviše volim TV voditelje i njihove goste koji po 597 puta tokom svog "izlaganja" kažu "prosto" :yucky: i to, onako, punim plućima, da se tako izrazim. Tortura.Zašto ne "naprosto" ili "jednostavno"?Naročito kada iznesu neko "epohalno" mišljenje, stav, tezu, teoriju zavere... uz mlataranje rukama i ostalo, al' to je već za neku drugu temu...

Link to comment
stvarno, orginalno -_- i krajnje nepredvidljivo
To da postoje orginali, saznala sam tek u firmi u kojoj radim. Inače, moje koleginice, orginale obično čuvaju u fijoci, a kada pogreše rado se izvinu.
Link to comment
izgasiti nije isto sto i ugasiti -_- @apotekarica: zar je nepredvidljivo pogresno?
hm, nisam sigurna, ali mi (ne)predvidivo zvuci bolje. (videti - vidljiv :unsure: ali ne bih se zaklela da analogija moze da se sprovede i u slucaju predvidjati?)edit: stilske figure Edited by apotekarica
Link to comment

pretpostavljam da su obe varijante prihvatljive i primenljive (?)inace, jedan od najsimpaticnijih i najdosadnijih ljudi na svetu, moj profesor srpskog, imao je obicaj da svaku drugu recenicu zapocinje sa: kao sto kaze ivo andric... dakle, nisam verovala da cu ovo ikada uraditi, ali, kao sto kaze ivo andric:Poučen svojim dugim iskustvom, ja znam da ona spava u mojoj senci kao u čudesnom logu iz kojeg ustaje i javlja mi se neredovito i neočekivano, po zakonima kojima je teško uhvatiti kraj. Ćudljivo i nepredvidljivo, kako se samo može očekivati od stvorenja koja je i žena i avet. ovde nekako dobro lezi nepredvidljivo.

Link to comment
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...