Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

On 29.9.2018. at 10:10, darling said:

 

desi nese, brate po hejtu, tvoje reci greju moje srce :) pezorativno upotrebljavanje reci ciganini i imenica, glagola i prideva izvedenih iz nje za oznacavanje negativnih drustvenih radnji i pojava mi je nepodnosljivo, stomak mi se zaveze u cvor kad cujem u razgovoru, al eto, zgodno je i ko brzi test za da znas s kim imas posla, ako predje preko usta, diskvalifikacija, cao. viceve o ciganima da ne pominjem..

koliko razocaravajuce mi je bilo kad sam pre par godina u recniku stranih reci sipke i klajna naletela na recnicku legitimaciju ciganluka i cigancenja. tvom tvom ortaku i svim drugim ortacima uopste ne treba argument onisetakoizmedjusebe, kad lepo pise u recniku da reci postoje i da znace bas to. 

izbacivanje ovih reci iz recnika staviti na to do listu za srbiju jednog lepog dana. 

 

 

Циганин, -а м , ми . Цигани (ж . Циганка, -ё,
дат. и лок. Циганки , геи. ми . Циганки) [према
и мену номадског народа Цигана, пореклом из
Инд ије] 1. Ром. 2. фиг. п еј. а. онај који се често
с ел и ; скитница, луталица, бескућник, номад. б.
1438
цигларскй
онај који драмчи и има потребу да слаже, превари.
З . мед . кожна болест ; добија се од утиц аја
ватре с огњишта.
циганлук, -а м, МfI . цигiIНЛУЦИ, ге ... м и . циганлука
[в . Циганин, -лук] 1. место , д ео града
или села , махала где станују Цигани ; циганско
насеље. 2. фиг. пеј . а. неред , прљавштин а. б. ружно,
недостојанствено понашање ( к а к во се
приписује Циганима).
циганчити, -им иесврш. [в. Циганин] пеј. 1.
просити, изнуђивати новац, најчешће н а улици,
по кућама . 2. варати на ситн о, слагати , ценкати
се.

Citam ovo pa se nesto mislim :D: bojim se da si preostra, buduci da ne mogu da ti pripisem politicku korektnost:plz:: necu da potezem Lorku ili celu jednu granu ruske knjizevnosti koja je nastala na ciganskom narativu, ali - da ostanemo da nama, domorocima -  tesko da bi Ciganin moglo/smelo da bude kritikovano/izbaceno iz 1 'Travnicke hronike' i opisa izvrsenja smrtne kazne od strane...

Ovo samo primera radi, naravno.

Tesko, nemoguce da bismo i kulturno i jezicki dobili nesto zamenom Cigana Romima i u ovom i u jos onoliko drugih slucajeva, obaska sto sam siguran da ni sam Andric, kad smo ga vec pomenuli, koristeci izraz nije imao na umu ni jednu jedinu modernu konotaciju samog izraza, a jos manje da je bio pezorativan cak i u najsirem znacenju pezorativnosti.

Cigani i izvedenice su, bojim se, jednostavno deo ovdasnje i ne samo ovdasnjeg kulturnog nasledja - i u pozitivnom i u negativnom smislu - i dirati u to je jednako nedopustivo kao sto je danas potezanje argumenta poznatog kao 'i oni sami sebe tako zovu' ili (nedopustivo) insistiranje na domacinskoj :isuse: tradiciji :isuse: ili produciranju sa vicevima... 

 

A ti kako 'oces.

Link to comment

taj dan u kom bi se realizovao moj simboliciki cin ionako nikad nece osvanuti u srbiji, tako da mozes slobodno prestati da se brines za kulturno nasledje. sve ce ostati kako jeste i jos gore. 

Link to comment

I to je neki odgovor.

Nije, doduse, na moju brigu o:

On ‎29‎.‎9‎.‎2018‎. at 10:10, darling said:

izbacivanje ovih reci iz recnika staviti na to do listu za srbiju jednog lepog dana. 

jer izbacivanje reci iz recnika jos nikom srece donelo nije, ali 'ajde.

Obaska sto nije lepo od tebe da mi na taj nacin uvaljujes brigu za kulturno nasledje, onu domacinskutm,,,

 

Itakoto :D

Link to comment

Sada se i reč "Rom" često koristi u pežorativnom smislu. Ili se koristi "sakupljači sekundarnih sirovina", "pripadnik manjina".

 

Na primer:  "Ne volim da idem u Lidl, gužva je, ima puno penzionera i pripadnika manjina".

 

Link to comment

da, to sam videla na ana.rs, na temi lidl: prezrivo "lidl pun pripadnika nacionalne manjine", il zabrinuto "dosli tamnoputi ljudi, izgleda neki arapi, i pokupovali sve fenove i prese za kosu. ko zna sta ce im".

da dizu srbe u vazduh, eto sta ce im :D

bela sirotinja nece da se mesa sa crnom sirotinjom. 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Uhapsilo ga zbog...

Uhapsilo me zbog...

 

Odakle to?

Prvi put sam na ovom forumu videla da ljudi ovako koriste prošlo vreme u trećem licu jednine u srednjem rodu umesto treće lice množine:

 

Uhapsili su ga zbog...

Uhapsili su me zbog...

 

Edited by halloween
Link to comment

U Vojvodini se ta formulacija relativno često čuje, ali moguće da jeste zapadnjačka... dovoljno ima pripadnika nacionalnih manjina™ od ratova na ovamo, pun Lidl.

 

Edit: ali hejt ne potpisujem, "uhapsilo ga" je meni baš zgodan izraz u pravom kontekstu.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
9 hours ago, halloween said:

Uhapsilo ga zbog...

Uhapsilo me zbog...

 

Odakle to?

Prvi put sam na ovom forumu videla da ljudi ovako koriste prošlo vreme u trećem licu jednine u srednjem rodu umesto treće lice množine:

 

Uhapsili su ga zbog...

Uhapsili su me zbog...

 

 

Uzela ga visa sila.

Evo, kad sam vec tu, gledam americki fudbal i tamo igraca ne obore, nego biva oboren. Ovo biva me mnogo nervira. Sto bi se reklo bivam mrzen - mrzi me moja draga (to nikad nije bivalo, nego za potrebe ovog eksperimenta).

Link to comment

Ima vise posati poslednjih godina, mada i internet, drustvene mreze i forumi svasta izbacuju. Najvise me nervira neutemeljena i prazna fraza ovih "reformatora" kako su na takvim mestima slobode vece. Jeste, na forumu pises (govoris) nakaradno, a onda "tamo gde treba" onako kako knjige i pravila zapovedaju...da, ali malo morgen.

Nego da se vratim na svoj hejt.

Predlog, obicno je to ZA ispred infinitiva (ok, glagola uopste).
Aooooooooo...
Za poneti
Za neverovati
Za kupiti
Za pogledati
Za ocekivati

Ovo je bas uzelo maha i kosa mi de dize na glavi. Kaze kolega...nije los taj film, narocito sa devojkom za pogledati.
I ostade ziv, od mene naravno.

Koliko god da je jezik ziva stvar i da je sasvim normalno da se neka pravila i stereotipi menjaju, prosto ne ide to na silu i po svaku cenu ili zato sto je moderno, jer je vise njih to ponovilo.

Link to comment
4 hours ago, Nesh said:

Uzela ga visa sila.

Izraz je, koliko znam, u opticaj pustio Milos Vasic, novinar Vremena, negde sredinom 90-ih, kao sastavni deo (polu)sprdajuceg ezopovskog jezika primerenog tim vremenima.

Da li ga je o odakle pokupio, ne znam, ali se u znacenju koje si naveo, dakle vise sile za koju svi znamo ko je i staje i odakle je ali necemo, ili ne smemo da je imenujemo, savrseno uklapa

Ne bih ja tu nista dirao.

Link to comment
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...