Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

Menja se pre svega govorni jezik, on je živ.

 

A kako ćemo pisati je određeno pravopisom. Ne sumnjam da će se i pravopis menjati. Do tada, hejt za tvorevine tipa "13og ovog meseca će se po 52gi put sastati nekadašnji 1vi teniser... ".

Link to comment

ne mogu da prihvatim da sprdati nije povratni glagol. ja kad sam bila mlada bilo je samo tako. cak i recnik kaze da nisam u pravu. al mi nije jasno zasto mladi tako masovno koriste sprdati onako kako ja ne umem i sto me nervira.

 

спрдати, спрдам несврш. говорити којеш-
та, брбљати, трућати. — Хајд не спрдај,
лакИ Маџарине! Није слика није ни прилика
да утече твоја доратина. НП Вук.
~ се збијати шалу, шегу (с ким или с
чим), подсмевати се, ругати се (коме, чему).
— Спрдају се и шегаче са мном, сто. Бан.
Он се спрда његовим дубоким етичким за-
садама и вреднотама. Гор. Да ли сс

Link to comment

U novom jednotomniku stoji samo povratni, ovo tvoje je iz šestotomnika sa sve prastarim citatom iz narodne pesme "Gojeni Alil pod Udžbarom", koju je zabeležio Vuk. Pride se danas sprdati među omladinom ne koristi kao nepovratni u značenju "trućati" kako piše tu, tako da ne, rečnik ne kaže da grešiš.

 

Sprdati nekoga je otprilike pravilno taman koliko i gostovati nekome ili krasti nekoga.

Edited by vememah
Link to comment

mozes krasti nekoga, kradem decu po kucama :D

 

 

dosla sam da dodam i da intenzivno mrzim recenice bez subjekta u srednjem rodu, kad je sigurno da dete il bilo sta drugo srednje nije moglo da izvrsi radnju, tipa "zvalo me je iz policije". ospem se sva iznutra kad cujem. osnovano sumnjam da najvecu krivicu za konstrukcije tog tipa odgovornost snosi "vreme", i iz "vremena" misa vasic glavom i bradom.  (tri puta sam brisala i pisala misa vacic vasis vasic.)

 

 

Link to comment

uf, mislim da, bar delom, gresis.

 

kraijisnici tako pricaju oduvek, bar koliko ja znam.

 

zvalo te iz suda/policije. 

 

edit

obicno je vezano za neki formalni autoritet.

Edited by nenad
Link to comment

ne gresim, nisam rekla da je nepravilno, nego da ja ne volim.

 

krajisnici, inace, ruzno govore. imam osecaj da se stide jezika. mada, na koju krajinu mislis kad kazes krajisnici? :D

 

Edited by darling
Link to comment

mislio sam to da to ne potice od mise vacica.

 

edit

svakako nije po pisanim pravilima, kao uostalom i dobar deo krajiskog govora.

Edited by nenad
Link to comment

ne potice od mise vasica u smislu da je misa vasic izmislio, nego je iz "vremena" uneto u javni govor, novinari vremena tako govore u kafani, tako pisu u novinama. u beogradu, i u srbiji inace, ne govori se kao u krajini. 

 

nisam od branilaca pisanih praviila, vec sam iz one skole koja se zalaze da pravila beleze i uoblicavaju jezik, a ne da ga propisuju. bez obzira na pisana pravila, postoje i lep i ruzan jezik. ako mislimo na istu krajinu, meni je krajiski ruzan. 

Edited by darling
Link to comment
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...