Jump to content
IGNORED

Bicikl


Delija67

Recommended Posts

On 2.2.2020. at 19:56, kipo said:

Zna li ko da me uputi za dijete 140cm, odnosno 158cm visine, kojih dimenzija bicikl da trazim?

 

Za niže dete će verovatno odgovarati ram od 13 inča. Za visočije je prava mera 15 inča, mada može i 16, ako namerava još da raste. 🙂

 Preporučujem dobar sajt za kupovinu bajkova:

 

https://www.2bike.rs/cikloberza/mali-oglasi/bicikli-6/mtb-bicikli-7?fl11[]=45&fl11[]=46

Edited by Mindaugas Žukauskas
Link to comment

S tim što bih napomenuo da za starije dete tražiš već u adult odeljcima. 158cm je negde na granici između dečije/odrasli. Bicikli za odrasle tog uzrasta imaju veće točkove (26") u odnosu na dečije (24").

Link to comment
3 hours ago, kipo said:

E hvala. Oboje rastu ko iz vode i bice bas visoki, na mene. Tako da onda jurim 14" i 16", zar ne?

 

Što se starijeg tiče, definitivno da, ako će tako da raste, tražiš odrasli bajk veličine rama 16".

 

Što se tiče mlađeg, kod dečijih bajkova se uglavnom mere izražavaju u veličini točka, tako da traži bajk od 24" točka i usput čisto proveri, najčešće je navedeno za koju je starosnu dob/visinu napravljen. Recimo, ovde sam isfiltrirao sve dečije 24" bajkove:

 

https://www.2bike.rs/cikloberza/mali-oglasi/bicikli-6/deciji-bicikli-11?fl12[]=83

Link to comment

Klincu smo pocetkom godine nabavili novi, jer mu je stari postao premali. Najbolje je probati nekoliko i videti sta odgovara. Da me neko sad pita koja je velicina ne bih znao.

 

Velicina je pomalo relativna stvar, jer proizvodjaci ponekad mere drugacije stvari, a zavisi i od "geometrije" bicikla. U teoriji se meri duzina cevi u kojoj je sediste, ali broj je relativan ako se ne meri uvek isto. Takodje i visina rama od zemlje igra ulogu, tj. nije uvek ista a utice na efektivnu poziciju za sedenje. Na to dodaj specificnosti svake osobe (neko ima duze/krace noge/ruke) i problem prave velicine postaje dosta komplikovan. Mislim da sam negde procitao preporuku da ljudi s duzim nogama mogu da uzmu manji ram, jer im je "dohvat" rukama kraci. Itd. itsl.

 

Tako da u praksi velicina moze da bude dobra za orijentaciju, ali najbolje je probati. Ja sam jednom probao bicikl koji je u teoriji bio dovoljno velik, ali sam bio smesno nisko na njemu, osecao sam se kao pingvin.

Link to comment
  • 6 months later...

Za onog ko bi rekreativno ponekad seo na bicikl i mahom po asfaltu (25. Maj, Ada) obrnuo koji kilometar pretpostavljam da je najbolje da nadje na oglasima neki očuvan polovan bicikl - ali ako su se ti bicikli (makar ono što vredi, i sa velikim ramovima) rasprodali gde otići i kupiti novi? PlanetBike ili Capriolo ili ima i negde drugde?

Nišanim aluminijumski ram, tj. da ne bude baš entry level model, a što se veličine točkova tiče gledam 28" mada mi svi kažu da je 26" standardnije i lakše se sve za njih nalazi... 

Svaki savet dobrodošao :)

 

Edited by JakeBlues
Link to comment

Ako pikiras 28'' ili 29'' za (nas) visoke, mislim da nemas puno izbora, juri sve sto ima, i oglase i prodavnice, pa gledaj sta nadjes. Ja sam imao pretprosle godine otprilike iste prohteve kao ti, velik tocak/ram i lagan zbog nosenja uz stepenice, jedan-jedini je bio u PlanetBikeu sa tolikim tockovima.

 

Van toga ja ne bih bio gadljiv na kupovinu polovnog bajsa, kupujemprodajem recimo, bajs je (bar meni) sezonsko vozilo koje se aka dok se ne raspadne, a mora bas mnogo da se raspadne da ne bi bio u voznom stanju.

Link to comment

Idi na onu cikloberzu ili kako vec, naci ces valjda sta ti treba. Ja sam svoj uzeo kod nekog dede Lajosa u Temerinu, covek ima u dvoristu jedno 17 miliona bajsova i mnogo delova i svega, nema sta nema.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
4 minutes ago, Zli Gli said:

Idi na onu cikloberzu ili kako vec, naci ces valjda sta ti treba. Ja sam svoj uzeo kod nekog dede Lajosa u Temerinu, covek ima u dvoristu jedno 17 miliona bajsova i mnogo delova i svega, nema sta nema.

Daj kontakt ako nije problem, molim te: godinama pokusavam da nadjem klasicnog контраша, po mogucstvu Rog...

Ako nema neku strariju pa jos stranu marku, a mozda mi se i posreci: pocetkom 90-ih je neko uvezo, cuo sam, oko 20,000 kineskih kopija Bugatti bicikla koji su otisli ko zna gde i ko zna kome...

Nije vazno u kom stanju, imam poprilicno rezervnih delova.

Link to comment

Mogu da se nađu Capriolo i Polar po online prodavnicama po Srbiji. Zapamtio Zlatni točak radnju iz Vršca - odobrili ih na 2bike.rs. Ima poneka Nakamura u Intersportu (ne preporučuju jeftine modele). Ima onih Cross, isto online.

Ograđujem se da nisam osoba koja je poznavalac tematike.

 

Ako neko nije gadljiv na polovne bicikle, a ne zna mnogo o biciklima, može da ode na taj 2bike.rs forum, kaže za šta mu treba bicikl, visinu i težinu, i onda bi valjalo razmotriti relativno brzu reakciju na preporuku, jer koliko sam shvatio to prate mnogi i onda lurkeri umeju da uzmu preporučeni bicikl. Nisam registrovan, ali po svemu sudeći tamo prodavci imaju neku reputaciju koja se ne vidi ako kupac nije registrovan na sajt. Na forumu postoji i tema za prodavce koje ne preporučuju.

 

 

e. Naravno i probike.rs i capriolo.rs

Edited by Malkmus
Link to comment

Ja bih predlozio da ne kupujes sam ako ne znas mnogo o njima, citava nauka je. Najgore, skoro svak ko prodaje bajs odmah te provali da ne znas i zavrne te za vece pare ili krs. Vec lijepo nekoga ko zna pod ruku, sta valja i nek sve iskomunicira sa prodavcem. Druga prica je ako ces za male pare nesto samo za tako kratke dionice, sve sto uzmes ce sluziti godinu dvije. 

Edited by kipo
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...