Jump to content
IGNORED

Kina


Kudravi Gaucos

Recommended Posts

  • 2 years later...
27 minutes ago, Poludziber said:

Ne moze sve u jedan post, pa cu polako redom.

:thumbup:

 

Off, ali preporuka da se kao uvod u Sangaj procita, obnovi recimo Balardovo Carstvo sunca...

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

:thumbup:

 

Off, ali preporuka da se kao uvod u Sangaj procita, obnovi recimo Balardovo Carstvo sunca...

 

Nisam citao nazalost. Odgledao Spilberga naravno. Sangaj koji je ostao iz tog perioda je i danas onaj najlepsi.

Link to comment

Staaari Sangaj u zaledjini Bunda.

 

BtPjuRul.jpg

 

Za mene najlepsi i najautenticniji deo grada. Na prvi pogled deluje klasicna bivsa kolonijalna prestonica sa nekoliko neoklasicnih palata bivsih guvernera okruzenih zelenilom, stari Sangaj je neverovatan miks vise arhitektonski stilova prenetih iz evrope i amerike u periodu od kraja 19 i pocetka 20og veka. Prvo, povrsinski je veliki kao neka srednja evropska prestonica i potrebno je dosta vremena, strpljenja ali i ljubavi prema otkrivanju detalja od ulice do ulice. Drugo, stvarno nigde ne postoji mesto gde se za trenutak osecate u jednom gradu a par trenutaka u nekom drugom i tako bez prestanka. A naravno ne govorimo o novim fejk gradovima nastalih poslednjih decenija sirom planete.

 

DwSiaZ1l.jpg

 

Postoji par ulica koje stvarno podsecaju na njujorski downtown tamo oko tribeke i male italije sa mnostvom zgrada u art deko stilu 30ih 20og veka. Nalaze se izmedju pesacke zone Nanjin road i Fuzhou road. Ko je imao srecu da seta po tom donjem delu NYC, sigurno ce prepoznati slicnu atmosferu pokrivenu patinom vremena koja u Sangaju jos nije skinuta kao u najvecem delu donjeg Menhetna. Ova dole poslednja me uvek podseti na palatu Albanije.

 

uKXEIAUl.jpg

 

Uvkitrbl.jpg

 

Esyd18ql.jpg

 

mbYV5jml.jpg

 

EWRBTG2l.jpg xhWNLTKl.jpg

 

Opet na minut setnje i u nekim trenucima imate osecaj da ste u Londonu a onda opet u Stokholmu pa cak i u Moskvi. Nije lako objasniti, treba ukljuciti cula i prepustiti se svoj toj nesvakidasnjoj atmosferi. U Juanmingjuan road da vas neko ubaci teletrasoprtom nikad ne biste posumnjali da niste u Evropi. U ovoj ulici se nalaze neki ekskluzivni restorani.

 

XSvjLLTl.jpg

 

3MBanHql.jpg

 

7sMTX5Rl.jpg

 

Zgrade koje su poredjane da fasadama gledaju reku Huangpu i Pudong preko puta su nekadasnja razglednica Sangaja i vecinom su bivsa trgovacka predstavnista stranih (prvenstveno zapadnih) kompanija ili samih drzava. Danas su pretvorene u muzeje, hotele a u jednoj je i sediste Sangajske berze. O setalistu i waterfrontu kasnije.

Kinezi imaju prilicno oprecno misljenje o ovom delu grada. Mnogi od njih sa kojima sam o tome razgovarao ne samo da ga ne vole vec gaje i neku vrstu mrznje je ga smatraju mrljom u sopstvenoj istoriji kada su bili prinudjeni da ustupe grad strancima. Zapravo je to najaktuelniji narativ. U pocetku su bili ponosni i isticali lepotu tog dela grada ali dnevna politika i sve naglaseniji nacionalizam su okrenuli sasvim novu ne bas lepu stranicu. Neke zgrade koju su bile zaista vazno svedocanstvo tog perioda su srusene i na njihovom mestu su nikli stakleni neboderi.  Naravno, malobrojni staaari sangajcani ovaj deo grada i dalje s ponosom pokazuju gostima koji znaju da ga cene.

 

G5RTk2kl.jpg

 

JyRSB7Ol.jpg

 

Ako trazite fensi lokale ali ne previse skupe i narocito ako hocete da izbegnete haos Nanjing rouda i ultraturistickih mesta slobodno cunjajte po ovom kvartu. Nocu se u sporednim ulicama pojave prodavci svega i svacega bez dozvole sa svojim improvizovanim punktovima konstruisanim na biciklima. Moja zena je pila sveze iscedjeni nar kad je lik pobegao na signal ortaka da stize policija sa novcanicom u rukama. Onda nas je nakon 10 min sustigao izvinjavajuci se i iscedivsi 2 soka po ceni jednog. Ovo dole sam slikao par sekundi pre stampeda. Neretki si ovi sto rostiljaju na crno na ulici i stave stoklice i stocice po trotoaru kao na slici ispod. Nazalost, toga je svake godine sve manje jer vlasti dovode sve pod konac narocito u najvecim gradovima.

Uglavnom ima svega a i mnogo je malih ususkanih kafica koji nekad podsecaju (zenine reci) na BG.

 

zISmbhal.jpg

 

ZZ0QAqTl.jpg

 

 

Ako ste lovci na mesta za savrsenu fotku kao ja, preporucujem vam da Bundom idete levo do Waibaidu mosta. Rec je o najstarijem celicnom mostu u Kini iz 1908. Nakon sto predjete most idite levo kanalom do sledeceg mosta. Odatle se pruza savrsen pogled na skajlajn Pudonga iza starog mosta. Usput cete proci i pored ruskog predstavnistva i hotela Broadway iz 30ih godina u prepoznatljivom njujorskom stilu.

 

5T3v5FBl.jpg

 

CBOHPg9l.jpg

 

6YarAyml.jpg

 

Prastajte mi na preobradi poslednje 2 fotke. Malo su starije s losijim aparatom. U prvoj mi se slucajno namestila ova kineskinja sa kisobranom. Druga bila u maglovitom (smog) danu pa sam preterao u obradi.

 

ABgcfk3l.jpg

 

ndALopEl.jpg

 

Za danas dosta.

 

 

 

 

 

  • +1 9
Link to comment
3 hours ago, mlatko said:

jbt, kakve slike! sve tvoje? nastavi samo, jesi bio u Molise?

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

Samo ona s Tai Chi nije moja, ostalo sam sve ja slikao. 
Molise mi jos uvek fali na listi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...