Jump to content
IGNORED

Kina


Kudravi Gaucos

Recommended Posts

Sad sam guglala, nisam znala da terasasta polja pirinča ovako dobro izgledaju.

fenomenalne su ti fotke sve.

:)

 

Puno hvala ... i ja sam se iznenadio :)

Link to comment

yunnan je izgleda fantastican, svi su odusevljeni, a ja nikako da stignem da odem, nema fabrika da uguram neki sluzbeni put. nadomescujem malo cestim odlascima u yunnanske restorane. posto je turisticka provincija let iz pekinga je na nivou cena do pariza ili nekih jos udaljenijih destinacija. 

 

rice terrases po jugoistoku azije su prelepe. mozda ima veze sa sezonom, ove sto sam ja gledao po indoneziji su mnogo zelenije, ne vidi se voda. 

Link to comment

kina je pocela opasno da me lozi. samo ne znam kako da putujem kad ne znam a da beknem na kineskom. kad recimo ides u putovanje yunnanom u svom aranzmanu, kako se uopste covek snalazi? ili se mora ici sa vodicem preko agencije.

Link to comment

 kako se uopste covek snalazi? 

 

ja ne znam da objasnim, mogu samo pokazati.

u restoranima je 80% "point it" sistem. u tom procentu imas has na fotografijama ili uzivo  :lolol:

Link to comment

yunnan je izgleda fantastican, svi su odusevljeni, a ja nikako da stignem da odem, nema fabrika da uguram neki sluzbeni put. nadomescujem malo cestim odlascima u yunnanske restorane. posto je turisticka provincija let iz pekinga je na nivou cena do pariza ili nekih jos udaljenijih destinacija. 

 

rice terrases po jugoistoku azije su prelepe. mozda ima veze sa sezonom, ove sto sam ja gledao po indoneziji su mnogo zelenije, ne vidi se voda. 

 

Yunnan je fantastican, uz Sichuan, moja omiljena provincija. Prelepa priroda (cak i prava divljina u nekim delovima), raznovrsnost u svakom pogledu, fenomenalni ljudi, svi pevaju i graju u Yunnanu :)

Link to comment

kina je pocela opasno da me lozi. samo ne znam kako da putujem kad ne znam a da beknem na kineskom. kad recimo ides u putovanje yunnanom u svom aranzmanu, kako se uopste covek snalazi? ili se mora ici sa vodicem preko agencije.

 

Nemoj da brines, dosta ljudi prica engleski. Jedini problem sam imao u Jiuzhaigou, na aerodromu (3700 m) kada sam video da je let za Chengdu otkazan (a kasnije sam leteo iz Chengdua za Guilin). Nista me nisu razumeli zaposleni tamo, ali je bila jedna devojka iz Chengdua koja je nesebicno pomogla i ubacen sam u drugi avion, te sam cak stigao i ranije.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Sine, pare ti nisu potrebne.

Imaju hongkoski kinezi legendu o bledolikom, srednjeg rasta, sa nehajnom, ali retkom bradicom, koji se razume u sve i koji ce da se pojavi i opali im sve zene u apokalipticnih 60 dana. Usput ce da ih nauci koje se pivo slaze sa kojim pirincem i gurnuce ih na put globalne dominacije. Igraj na kartu sujeverja i nemas brige.

Molim i drugi put.

Link to comment

Imam ponudu da radim u Hongu Kongu dva meseca preko leta, pa me interesuje nekoliko stvari.

 

  • Viza. Vidim da se moze uci bez vize na 14 dana, da li mogu odavde da apliciram za vizu na dva meseca? Ako ne, da li mogu da izadjem iz HM i vratim se na jos 14 dana?
  • Kakva je klima preko leta?
  • Ako imam obezbedjen smestaj, koliko mi treba para mesecno za zivot?

 

 

 

prvo pitanje ne znam. ne znam ni opcije za visa run na ovako kratke 14 dana visa free boravke, u blizini (45min metroom) je shenzhen tj mainland china u koju mozes regularno da udjes i izadjes sto ti resetuje HK vizu, moras imati vizu ali je ona besplatna, ili je uzmes ovde ili na granici uzmes vizu koja vazi samo za shenzhen. sad, mene su zadrzali na izlazu iz HK posto nisam imao sacuvan papiric sa prvim ulazom u HK sto ionako nisam obavezan a nisu mogli da me nadju u bazi, iako mi je totalni boravak bio 7 dana. tako da je moguce da postoji neka zapetljancija (plus srpski pasos) ali recimo da je moj odgovor u prvoj recenici.

 

klima preko leta je uzasna. ja sam prosle godine u prvoj nedelji septembra zatekao prosecno 35-36C sa oooogromnom vlaznoscu tako da ne zelis da provedes minut izvan zatvorene prostorije ili vozila sa klimom. sada sam bio u aprilu i vec se priblizavalo 30C i bilo je za nijansu prijatnije ali ne bitno. znojis se kao stoka.

 

trece pitanje, cene. najskuplja stvar u HK je smestaj tj renta stanova. to je sumanuto koliko to kosta, kao i same nekretnine (stan od 50-60m2 u soliteru od 30 spratova na north pointu sto je relativno OK mesto ali nista posebno kosta milion evra danas). sve ostalo je manageable. prevoz je besmisleno jeftin cak i za nase standarde, u zavisnosti od toga da li treba da prelazis luku ili ne i koliko stanica prelazis, metro/bus je od 50-tak centi do evro i po po voznji, placa se octopus karticom koja je isto sto je pasmo ili suica u japanu. taksi kosta otprilike kao beogradski, mozda za nijansu skuplji ali tek na duzim voznjama.

 

hrana ima ogromne raspone ali uz malo paznje potrosices manje para nego u beogradu. rucak ima milion raznih opcija, uglavnom je svuda 4-5e. ne znam kako je u biznis zonama i po japi mestima, nisam bio. fine dining je skup ali opet mozes da iskontrolises 50e po glavi. ima dosta michelin restorana sto ne znaci automatski i 250e bill po osobi, ja sam bio u one dim sumu i mislim da je racun bio mozda 25e za nas dvoje za pun astal raznih dim sum opcija. 

 

clubbing je skup, i ulaz i pice. to je vec na NYC nivou.

 

ribe su cheap, u svakoj opciji - sponzoruse, profesionalke i sve izmedju. inace su super, nisu namunjene kao na omotesandu ali svejedno, imaju dobar vajb i vrlo se razlikuju od mainland kineskinja. kolonijalna cizma je uradila svoje.

 

grad je fenomenalan po bilo kom osnovu, meni je u top 5 najboljih na planeti i ne bih razmisljao sekunda ako je opcija iole pristojna. realno nema nikakve veze sa tokijom ali je u nekim stvarima slicno zabavan. za mene je to jedan od onih gradova u kojima svako treba da provede neko vreme u zivotu a posto si jos uvek single, ovo je lifetime mogucnost. HK je mnogo neprijatniji za zivot sa porodicom i to vec ne bih preporucio sem ako nije neka sumanuta lova.

Link to comment

ako imas gde da spavas i ne loces po barovima nije skupo. meni 90% love ode na te dve stavke kada sam solo. sa zenomdecom pored hotela kolju diznilend i slicne atrakcije, zenin shopping. 

Link to comment
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...