Jump to content
Otto Katz

BiH, sadašnjost, budućnost

Recommended Posts

ToniAdams

ako neko ima problema sa zatvorom

Tsai
17 minutes ago, ToniAdams said:

ako neko ima problema sa zatvorom

Stvarno si mazohista. Ja udbashkog gorstaka ne mogu duze od 2 sekunde da gledam

ToniAdams

jbg ja odgledo i zavet

doktor faustus

On 4.1.2019. at 18:13, mackenzie said:

Sarajevo prije 100, Stokholm za 100.

Čemu takva reakcija. Ništa tu nije uvredljivo ili neistinito.
Sve do donošenja Zakona o zabrani nošenja zara i feredže koji je Narodna skupština Bosne i Hercegovine usvojila 27. septembra 1950. godine muslimanske žene u Sarajevu su nosile feredžu ili zar. Ne znam kad je tačno ukinut zakon, ali se to desilo nakon građanskog rata, pa je Sarajevo opet puno žena umotanih u nešto što se sada zove "nikab".
Stari snimci Baščaršije i okolnih mahala pokazuju kako je to izgledalo:

11-Custom2.jpg

170040-10150116321306098-1565289-o.jpg

rsz-1img009.jpg

Inače, mahale iznad Baščaršije su bile mahom muslimanske, a vremenom su evoluirale u nešto što liči na nekakva urbanistički neregulisana prigradska naselja iako su administrativno utrpane u opštine Stari Grad i Centar.
Doduše, to i jeste stari grad jer su naseljene mahale postojale na tom mestu još u tursko doba.... dakle postoji kontinuitet naseljenosti od nekoliko stotina godina.
Međutim, po merilima savremenog grada to nije pravi centar Sarajeva. Taj centar grada nikad nije bio muslimanski. To je pešačka zona oko katoličke Katedrale i pravoslavne Saborne Crkve, kao i glavna široka ulica sa poprečnim okolnim ulicama. To je oduvek bio hrišćanski i jevrejski deo grada. Ta glavna ulica je bila centar srpske trgovine, a nosila je nazive Cara Franca Jozefa 1878-1918, Kralja Petra 1919-1941 i Maršala Tita (Titova) od 1945 do danas. To je pravi centar Sarajeva.
U tom kontekstu je poruka Karla Bilta o ženama umotanim po islamskim propisima odraz neznanja.

Stare slike Sarajeva
Centar Sarajeva
Glavna ulica (Kralja Petra 1919-1941 i Maršala Tita od 1945 do danas)

pic43.jpg

739-001.jpg

Saborna Crkva sa Bogoslovijom

sarajevska-bogoslovija.jpg

Obala Vojvode Stepe

Sarajevo-Obala-Vojvode-Stepe-Stepanovica

Katedrala

strosmajerova-stara.jpg

Osim ova dva Sarajeva nastalo je nakon Drugog svetskog rata i treće Sarajevo, Novo Sarajevo, koje je etnički uglavnom odgovaralo slici ostalog dela BiH, barem kad se radi o većini naselja.  Usled ubrzane urbanizacije regionalni gradski centri su u etničkom smislu odražavali sliku čitavog regiona. Doduše, neka naselja su bila pretežno srpska ili muslimanska jer su od nekadašnjih sela u Sarajevskom polju i okolini Sarajeva evoluirala u gradska ili prigradska naselja sa privatnim kućama, a vlasnici placeva su imali tendenciju da ih prodavaju pripadnicima svog naroda. Naselje Grbavica je bilo pretežno srpsko jer su ti bili stanovi vojnih lica, profesora, inženjera i ostale gradske inteligencije.
Ni u tim delovima grada koji su zapravo nastali nakon zakonske zabrane feredže i zara oblačenje žena po islamskim propisima nije bilo uobičajeno.

djeneralche
53 minutes ago, doktor faustus said:

Naselje Grbavica je bilo pretežno srpsko jer su ti bili stanovi vojnih lica, profesora, inženjera i ostale gradske inteligencije.

NA Grbavici je bilo dosta vojnih stanova i Miljevici u pozadini, a otprilike zbog Miljevica su i ostali sa ove strane. I naravno da nije bilo pretezno srpsko naselje, izmesano je kao i ostatak grada.

Kampokei

Mislim da nas Bilt zna kao zlu paru, a na kraju krajeva, i ziveo je u Sarajevu kao Visoki predstavnik. Tako da ne verujem da je ovo odraz nekog neznanja. Najblizi sam tome da verujem da je malo provocirao za svoju dusu. On se na Tviteru oseca dosta komotno i ne preza od kontroverze.

doktor faustus
4 hours ago, djeneralche said:

NA Grbavici je bilo dosta vojnih stanova i Miljevici u pozadini, a otprilike zbog Miljevica su i ostali sa ove strane. I naravno da nije bilo pretezno srpsko naselje, izmesano je kao i ostatak grada.

U vreme kad je završena  gradnja prvih blokova zgrada na Grbavici, ljudi kažu da je to bila neka vrsta modernog i ekskluzivnog naselja za to doba, ali ono što je nekad bilo moderno je izgledalo kao staro već osamdesetih. Nešto kao Novi Beograd.
Prijateljica moje mame je stanovala na Grbavici i to u prvim (za to doba) modernim zgradama koje su sagrađene u tom naselju. Nije vojna zgrada. Većina onih koji su dobili stanove u toj zgradi su bili fakultetski obrazovani. U njenoj zgradi je većina stanova bila srpska. Ona je to tumačila činjenicom da je obrazovanija sarajevska populacija u to doba bila mahom srpska, a žena je bila dosta upućena u situaciju u gradu. Kasnije sagrađene zgrade su već bile više mešovite nacionalno.
Većina sarajevskih naselja jeste bila nacionalno mešovita, ali ne i nekadašnje mahale po brdima iznad Baščaršije, utrpane u opštinu Stari Grad (neke i u opštinu Centar). To su bila skoro isključivo muslimanska naselja. U onom pravom centru je stanovništvo dosta stradalo od ustaša, nekima su po osnovu viška stambenog prostora oduzimani stanovi nakon rata, bilo je i gradnje novijih zgrada... Uglavnom, etnička slika i naglo i vremenom dosta promenjena u odnosu na onu od pre Drugog svetskog rata. 

djeneralche

Pricali ti ljudi, komsinica poznanice od prijateljice od mamine bake. Sigurno je tacno.

Kampokei
3 hours ago, doktor faustus said:

Uglavnom, etnička slika i naglo i vremenom dosta promenjena u odnosu na onu od pre Drugog svetskog rata. 

Jedino Prvi svetski rat nije narocito promenio demografsku strukturu. Svi ostali vazni dogadjaji - K&K okupacija, Drugi svetski rat i rat 90-tih su potpuno menjali i identitet i etnicku sliku grada. 

doktor faustus
1 hour ago, Kampokei said:

Jedino Prvi svetski rat nije narocito promenio demografsku strukturu. Svi ostali vazni dogadjaji - K&K okupacija, Drugi svetski rat i rat 90-tih su potpuno menjali i identitet i etnicku sliku grada. 

Slažem se.

doktor faustus
2 hours ago, djeneralche said:

Pricali ti ljudi, komsinica poznanice od prijateljice od mamine bake. Sigurno je tacno.

Radi se o prijateljici moje mame. Svakako da su prijatelji mojih roditelja i moja rodbina koja je rat provela u Sarajevu kao i njihov krug prijatelja i poznanika pouzdani svedoci nepisane istorije Sarajeva, predratne, ratne i posleratne.

Meni su oni daleko pouzdaniji svedoci nego izveštaji Kristijan Amanpur, novinarke CNN iz ratnog Sarajeva, koja je obmanjivala svetsku javnost na jedan strahovito odvratan način i bez iole obzira prema istini i novinarskoj profesiji. Ona je recimo rekavši da izveštava iz srpskog dela Sarajeva otišla u Kiseljak pod hrvatskom kontrolom, tamo snimila punu pijacu, rekla da Srbi imaju svega dok muslimani gladuju. Iza nje se na snimku vijorila hrvatska zastava. A u to vreme Grbavica i ostala sarajevska naselja pod srpskom konrolom su bila pod stalnom snajperskom i artiljerijskom paljbom muslimana  o čemu pomenuta novinarka i ostali novinarski ološ nikad nije izveštavao. Neki su svoje stavove o ratnom Sarajevu formirali na osnovu njenih priloga i uopšte propagande koja je svetskoj javnosti poturala Izetbegovićeva klika i jadni tako "informisani" misle da nešto znaju.

Isto tako uzimam u obzir svedočenja ljudi koji znaju o čemu pričaju. Primera radi, sarajevski glumac Josip Pejaković (inače Hrvat po nacionalnosti) je pre neku godinu u jednoj tv emisiji održao lekciju o istoriji sarajevskog Narodnog Pozorišta, a sve u kontekstu priče o prećutkivanju današnjeg šikaniranja glumaca srpske nacionalnosti i poturanja priča o nekakvog posebnoj sarajevskoj toleranciji (u suštini lažnoj) koja je i tokom rata služila kao paravan za prikrivanje zločina nad Srbima, a danas kao paravan za prikrivanje jedne užasne netolerancije.
Pejaković je govorio o lažnoj toleranciji osoba koje su ga uveravale da je sarajevska sredina mnogo tolerantna i multietnička jer je na fasadi zgrade Narodnog pozorišta u Sarajevu pored latiničkog i ćirilični natpis.
Pejaković u tv emisiji kaže da je tim ljudima ovako odgovorio.
PEJAKOVIĆ : ''Dragi moj profesore... na fasadi Narodnog Pozorišta u Sarajevu stoji ćirilični natpis jer je to pozorište osnovala ugledna srpska porodica Despić....od administracije do umjetničkog ansabla sve do 1940 tu gotovo da nije bilo ljudi druge nacije osim Srba ....pa u rat smo ušli sa većinskim srpskim osobljem....''.

Pejaković u toj emisiji govori o istoriji sarajevskog najstarijeg pozorišta od minuta 5:22.

E sad da Pejaković nije poznati glumac koji je to ispričao u tv emisiji, nego prijatelj prijateljice moje bake koji je to ispričao na proslavi njenog rođendana, neko bi sarkastično rekao:  "ma daaa, pouzdan izvor".

doktor faustus
8 hours ago, Kampokei said:

Mislim da nas Bilt zna kao zlu paru, a na kraju krajeva, i ziveo je u Sarajevu kao Visoki predstavnik. Tako da ne verujem da je ovo odraz nekog neznanja. Najblizi sam tome da verujem da je malo provocirao za svoju dusu. On se na Tviteru oseca dosta komotno i ne preza od kontroverze.

Čini mi se da on zna dosta toga, mada ne i sve.

Pročitah i komentare na Biltov tvit, a imam utisak da su se muslimanski propagandisti uskomešali i da im nešto nije pravo. Njima su omiljeni stranci koji ništa ne znaju, novinari CNN-a i "drugosrbijanska" klika koja truća o "opsadi Sarajeva".  Stranci koji dosta znaju i koji su upućeni u sve finese njihove propagande i masovnog obmanjivanja svetskog javnog mnenja im nikad nisu bili omiljeni jer postoji opasnost da razvežu jezik i sve izbrbljaju.
Zato nijedan komadant Unprofora nije bio omiljen kod te klike koja je načisto poblesavila od muke kad je izašla knjiga komadanta Unprofora, britanskog generala Majkla Rouza, u kojoj je on izneo svoje viđenje rata. Knjiga je objavljena prvi put u Londonu 1998, a kod nas je prevedena pre nekoliko godina.

Odlomci iz knjige:

Rouz o taktici  "bosanske vlade"

"Pošto smo prešli liniju razdvajanja, jedna muslimanska baterija minobacača od 120 milimetara, razmeštena blizu puta sa leve strane, otvorila je vatru. Gađali su srpske položaje, koji su se nalazili u brdima oko grada. Nervozno sam upitao, šta se dešava. Viktor Andrejev, ruski civilni savetnik Ujedinjenih nacija u Sarajevu, koji je došao da me dočeka na aerodromu i koji je kasnije postao moj dobar i nerazdvojni prijatelj i kolega, rekao mi da se ne uznemiravam zbog toga. To nema veze sa politikom bosanske vlade – dodao je odsečno. U pitanju su čisto vojne aktivnosti. Ovde se vodi računa samo o političkim posledicama. Oni uvek na taj način pozdravljaju pridošlice, a Srbi im odgovaraju artiljerijskom vatrom po gradskim četvrtima. Posetiocima se tako na praktičan način demonstrira agresivnost Srba prema državi Bosni. Bosanska vlada se nadala da će takvom taktikom ubediti Zapad da uđe u rat na njenoj strani. Kada sam upitao, šta se dešava sa civilnim žrtvama, Viktor mi je odgovorio da je to za bosansku vladu najmanji problem. Mnogo su im važnije slike patnji, koje se svakodnevno šalju u svet."

Rouz o davljenju Sarajeva  

"Francuski bataljon, koji je čuvao aerodrom, uspeo je da uništi jedno vatreno gnezdo u muslimanskom naselju Butmir, koje se nalazilo u neposrednoj blizini linije razdvajanja. Francuski vojnik je jednom prilikom uočio momenat otvaranja vatre minobacača iz sredine Butmira na avion koji je čekao odobrenje da istovari robu. Bosanske snage su očigledno htele da pred svetom održe sliku Sarajeva pod opsadom.
Srbi nikada nisu toliko drsko i proračunato ometali i sprečavali konvoje, da bi bio neizbežan vojni odgovor UNPROFOR-a. Čak ni 1994. godine, u vreme kada su Srbi optuživani da "dave Sarajevo", magacini hrane u gradu nisu do kraja ispražnjeni. Gas i voda su dostavljani, doduše u mnogo manjim količinama, a i električne energije je bilo dovoljno."

Majkl Rouz o granatiranju Sarajeva od strane Armije BIH

"Mada je prekid vatre bio na snazi, ponekad su granate doletale sa strane i padale na Sarajevo, najčešće danju i mahom sa muslimanskih položaja. U to vreme sam gledao dramatičnu reportažu Pitera Arneta iz CNN, snimljenu sa krova "Holidej ina", u kojoj je rekao da je prekid vatre skoro narušen i da se Sarajevo opet nalazi pod teškom artiljerijskom vatrom srpske vojske, mada se nama činilo da su ispaljene granate dolazile sa muslimanskih, a ne sa srpskih položaja."

Majkl Rouz o ubijanju gradjana Sarajeva

"Mnogo su ozbiljniji bili izveštaji koje smo primali od Francuza, da su muslimanske trupe u gradu otvarale vatru na sopstvene građane. Jedan od takvih slučajeva se zbio kada je gađan tramvaj sa zgrade na muslimanskoj strani linije razdvajanja, koju je držala neka paravojna policija. U drugom slučaju, zbog posledica minobacačkog napada u blizini Rezidencije, ubijeno je dvoje dece, a dve mine su pale na istu lokaciju kada je francuski tim istraživao prvi slučaj. To ponovljeno gađanje su mogli da izvedu samo muslimani sa vatrene linije. Na drugoj strani grada su u više navrata avione s oznakama Ujedinjenih nacija i NATO, prilikom sletanja na aerodorom, gađali vojnici iz muslimanskog naselja Butmir. Bosanska vlada je uvek negirala, da njene snage otvaraju vatru na sopstveni narod i na pripadnike misije Ujedinjenih nacija. Čak su postavljali pitanje da li su Ujedinjene nacije u stanju da u uslovima građanskog rata tačno utvrde ko je gađao u nekom posebnom slučaju i da li je moguće tačno utvrditi mesto odakle je gađano. Nismo isključivali mogućnost da bosanska vlada ne učestvuje u tom poslu i da nije izdavala naređenja da se otvara vatra. Lično sam bio ubeđen da muslimanska vojska otvara vatru nasumice kako bi izazvala Srbe da dejstvuju protiv civila, a i kada su gađali civile, činili su to s namerom da optuže Srbe."

Majkl Rouz o ubijanju Srba

Sredinom avgusta 1994. muslimanska je vojska artiljerijom gađala srpski grad Ilijaš na prilazima Sarajevu. Ilijaš je bio unutar zone od 20 kilometara zabranjene zone oko Sarajeva, što je značilo, da su muslimani još jednom prekršili ultimatum NATO. U tom napadu je pogođena škola i ubijeni su neke žene i deca.

Majkl Rouz o nehumanoj taktici
Posmatrali smo uživo bitku skoro dva sata, a potom je vatra naglo prestala. Srbi, koje smo jasno mogli da vidimo u njihovim rovovima na padini obrasloj borovim drvećem, potpuno su zaustavili muslimanski napad. Tada su i upotrebili svoju artiljeriju i minobacače da bi odgovorili na vatru muslimana, čiji su minobacači bili razmešteni po gradu, a jedan od njih i u samom krugu bolnice na Koševu (o čemu je govorio još moj prethodnik general Brikmon). Muslimani su otvarali vatru na Srbe u nadi da će oni odgovoriti udarima po naseljenoj četvrti, što bi bio novi povod da međunarodna zajednica osudi Srbe, a njih prigrli.
Istorija će biti najbolji sudija muslimanskim vođama zbog primene takve nehumane taktike...

O borbama na Igmanu i ratnom zločinu nad zarobljenicima i medicinskim sestrama

"Sledeće noći, 6. oktobra, kada su dobili tražene zatvorenike, muslimanske diverzantske jedinice su prodrle u demilitarizovanu zonu i ubile 20 srpskih vojnika i medicinskih sestara, smeštenih u sanitetskoj stanici komandnog mesta. Prošavši kroz zonu, oni su iznenada napali Srbe, a većinu pobili u vrećama za spavanje. Francuski lekar, koji je video tu užasnu scenu, zabeležio je da je osam Srba zaklano noževima i da je većina ubijena iz blizine, metkom u potiljak. Nekoliko tela je izgorelo. Ubijene su i četiri bolničarke. Tog popodneva, u otvorenom kamionu, kroz Sarajevo su paradirali muslimanski vojnici obučeni u crne uniforme sa crnim trakama oko glave, mašući svojim oružjem i uzvikujuć: "Alahu akbar!" Rekli su nam, da je to naročito uvežbana jedinica koja je upravo proslavljala pobedu na planini Igman.
Ovo je nesumnjivo bio jedan od većih ratnih zločina, što je Akaši hrabro i rekao kvalifikujući taj potez muslimanske vojske kao hladnokrvno ubistvo i divljaštvo. Bosanska vlada je tu akciju nazvala legitimnom vojnom operacijom. "Naši momci su ih upravo isterali izvan zone" – brbljao je Ganić, dok je Izetbegović optužio Akašija da vređa njegovu vojsku."

O novinarima koji su izveštavali iz Sarajeva

"Nije bilo teško uočiti razlike između izveštaja novinara koji su koristili materijale i informacije dobijene od bosanske vlade i njene propagandne mašinerije, i onih koji su se trudili da što realnije predstave situaciju na terenu. Mnogo toga je zavisilo od ličnosti novinara, ali i od odnosa koje su reporteri uspeli da uspostave sa ženama prevodiocima koje je bosanska vlada ustupila novinarima. Nisu svi novinari bili tog soja, ali ja sam upoznao mnoge koji su hrabro i istinoljubivo iznosili svoja zapažanja, prikupljali informacije na mestu događaja, izlažući život opasnosti da bi objektivno izveštavali.
Veliki broj novinara u Sarajevu je takođe podržavao ratno opredeljenje, ali je bilo i onih koji su verovali da je "sveti rat" protiv Srba neka vrsta moralne obaveze, odnosno onih drugih koji su smatrali da prizori rata u novinskim tiražima prolaze bolje od slika mira."

O logoru za Srbe u Tarčinu

"Nikada nam nije uspelo da oslobodimo bilo kog Srbina iz onog silosa u Tarčinu, ali nam je Crveni krst omogućio da ih jedanput posetimo. Bila je to prilika da se međunarodni mediji proslave. Nažalost, izgleda da nehumani postupci prema zatvorenim Srbima za njih nisu bile naročite novosti."

Rouz u američkom dokumentarcu govori o masakrima koje je u Sarajevu režirala Izetbegovićeva klika

doktor faustus
9 hours ago, djeneralche said:

Obično se tvrdi da je paravojna formacija Beli Orlovi koja se  "istakla" i u "oslobađanju" Vukovara, Zvornika i Višegrada ušetala i na Grbavicu na samom početku rata.
Inače, muslimanski propagandisti vole da ratna dešavanja na Grbavici svode isključivo na teror paravojnih formacija, i ti napori da Grbavica postane nekakav sinonim za takvu vrstu terora su očiti u nazivu filma J. Žbanić koja je svoj uradak nazvala baš Grbavica.
S druge strane  o terorisanju stanovništva Grbavice od strane muslimanskih snajperista postoji neka vrsta zavere ćutanja, baš kao i teroru koji je nad srpskim stanovništvom sprovođen na teritorijama pod kontrolom tkz. Armije BIH.  
Ispovesti onih koji su rat proveli na Grbavici (uživo saslušah više sličnih svedočenja):

link
Nakon što je razvezalo jezik i otkrilo pravu istinu nekoliko insajdera koji su rat proveli u tkz. Armiji BIH, a imajući u vidu izveštaje Unprofora koji na isto upućuju, moje čvrsto uverenje je da su isti snajperisti, organizovani od Izetbegovićeve klike, terorisali stanovništvo u oba dela grada.