Jump to content
Otto Katz

BiH, sadašnjost, budućnost

Recommended Posts

Jerry

Tako što se kopira sve loše iz okoline , a ne i sve dobro.To je veoma loše iskustvo iz Hrvatske i sigurno ni građanima Hrvatske koji tamo žive nije svejedno jer ovi ne plaćaju porez u Hrvatskoj nego u BiH.

Valkyrie
Tako sto svako ko je Srbin moze biti drzavljanin Srbije i dobiti lk Srbije.I glasati.
Član 8. U članu 23. stav 1. menja se i glasi:"Pripadnik srpskog naroda koji nema prebivalište na teritoriji Republike Srbije ima pravo da bude primljen u državljanstvo Republike Srbije bez otpusta iz stranog državljanstva, ako je navršio 18 godina života i nije mu oduzeta poslovna sposobnost i ako podnese pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom."Posle stava 2. dodaje se novi stav 3. koji glasi:"Pod uslovima iz stava 1. ovog člana u državljanstvo Republike Srbije može biti primljen pripadnik drugog naroda ili etničke zajednice sa teritorije Republike Srbije."Zakon o izmenama i dopunama Zakona o državljanstvu Republike Srbije. Now what?

Jerry
Član 8. U članu 23. stav 1. menja se i glasi:"Pripadnik srpskog naroda koji nema prebivalište na teritoriji Republike Srbije ima pravo da bude primljen u državljanstvo Republike Srbije bez otpusta iz stranog državljanstva, ako je navršio 18 godina života i nije mu oduzeta poslovna sposobnost i ako podnese pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom."Posle stava 2. dodaje se novi stav 3. koji glasi:"Pod uslovima iz stava 1. ovog člana u državljanstvo Republike Srbije može biti primljen pripadnik drugog naroda ili etničke zajednice sa teritorije Republike Srbije."Zakon o izmenama i dopunama Zakona o državljanstvu Republike Srbije. Now what?
Da, ali uz saglasnost druge države odnosno sporazum sa drugom zemljom.

Valkyrie
Da, ali uz saglasnost druge države odnosno sporazum sa drugom zemljom.
Džeri, čitaj.''BEZ otpusta iz stranog državljanstva''Znači da saglasnost druge države nije potrebna da bi se dobilo državljanstvo Srbije.
Svejedno, prvo spominju Srbe.
A ti ne vidiš ništa logično u tome?

uros_s78
A ti ne vidiš ništa logično u tome?
Ne.Zato sto sam za gradjanski koncept, a ne nacionalni.Zato sto smatram da je glavni grad Srbima u Hrvatskoj Zagreb, a ne Beograd, u BiH Sarajevo a ne Beograd, u CG Podgorica, a ne Beograd, na Kosovu Pristina, a ne Beograd, u Sloveniji Ljubljana, a ne Beograd.

No7
Ne.Zato sto sam za gradjanski koncept, a ne nacionalni.Zato sto smatram da je glavni grad Srbima u Hrvatskoj Zagreb, a ne Beograd, u BiH Sarajevo a ne Beograd, u CG Podgorica, a ne Beograd, na Kosovu Pristina, a ne Beograd, u Sloveniji Ljubljana, a ne Beograd.
Pa nije tako. Pravo pojedinca je da bira i oseca sta god hoce tako da mu moze biti glavni grad i Moskva.

uros_s78

A, znaci, Albancima u PMB-u glavni grad moze da bude Pristina ili Tirana?

Jerry
Džeri, čitaj.''BEZ otpusta iz stranog državljanstva''Znači da saglasnost druge države nije potrebna da bi se dobilo državljanstvo Srbije. A ti ne vidiš ništa logično u tome?
A ja ti kažem da se radi prevashodno o građanima druge države pa makar bili i Srbi. Jesi li videla koja je sad pometnja nastala u Crnoj Gori zbog toga ?I to je posao MIP-a , pa tek onda MUP-a.

No7
A, znaci, Albancima u PMB-u glavni grad moze da bude Pristina ili Tirana?
Moze. Samo administrativni centar im je u Beogradu a kazem ostalo mogu i u Moskvi.Nesto tebi Urose tu nije jasno oko tih prava, sloboda itd.

uros_s78
Moze. Samo administrativni centar im je u Beogradu a kazem ostalo mogu i u Moskvi.Nesto tebi Urose tu nije jasno oko tih prava, sloboda itd.
Sve je meni jasno, izgleda da tebi nije.:D

No7
Sve je meni jasno, izgleda da tebi nije.:D
U pravu si Urose.Ali i dalje mislim da moze mnogo toga da se uradi u Moskvi.

uros_s78
U pravu si Urose.Ali i dalje mislim da moze mnogo toga da se uradi u Moskvi.
Ja sam vise za Washingtoh DC i Brisel.:D

nesha taxista
Zato sam i pitao da nije slučajno Mrkonjić tu umešan makar kao konsultant. Mislim da me razumeš? wink.gif
Naravno.
mislim da je dobro .. od 01.01.2008 tamo imas proglasenu od Hrvatske - zonual' nesto drugo htjedoh pitat'?kad Hrvatska udje u EU 2009te hoce li (ona) sa sobom povesti i Hrvate BiH? :D
To jedino ako ti Hrvati žele da se presele u Hrvatsku. Princip ''Gde smo mi većina to je naša država'' je prezren i osuđen davno.
Pa ništa, to znači da Srbi imaju pravo glasati na dva mesta, ali ne mogu zamerati drugima ako rade to isto. Nije to samo naša specijalnost, mada bi po mom mišljenju tu mogućnost trebalo ukinuti.

Valkyrie
Ti si očigledno za neki ''državni'' koncept, bez da poštuješ pravo pojedinca na izbor državljanstva (onoliko koliko može da bira).Samo za tvoju informaciju, francuski Zakon o državljanstvu favorizuje građane ne samo francuskog porekla već i one sa ''francuskog govornog područja'', poljski je dao državljanstvo Poljske svim Poljacima sa teritorije raspalog SSSR-a koji su to hteli. Italijanski je takođe na toj liniji te tako današnji državljani USA itd italijanskog porekla s pola snage mogu da dobiju i italijanski citizenship. To je potpuno legitimno pravo svake države, a u evropskim zakonodavstvima i inače dominira ius sangvinis. E, problem ti jedino vidiš kad su u pitanju Srbi, zar ne?Džeri, znam da je Zakon ekspresno menjan i prepravljan zbog razlaza sa CG. Ono što sam napisala ipak stoji. Dura lex, sed lex, šta da ti kažem.