Jump to content
Otto Katz

BiH, sadašnjost, budućnost

Recommended Posts

Eraserhead
ne. o pitanju ujedinjena ne govorim. nisam cak siguran koliko bi to bilo pametno.ali vidim tri naroda koja se ne vole bas puno. i zar je to cudno na kraju krajeva? pa ratovali su pobogu. prinudjeni su da zive u ocigledno disfunkcionalnoj drzavi. ja ne vidim sta se resava centralizacijom? sustinski problem je ocigledan.tamo postoje granice. mislim da bi bilo dovoljno pameti medju ljudima da pokusaju da nadju neki kompromis.
Narodi nit se vole nit se ne vole, oni žive predrasude koje stvaraju elite. Nefunkcionalnost jeste problem Bosne, ali je pitanje da li je dalja podela recept za njegovo prevazilaženje.

Otto Katz
ove granice su svorene nakon poslednjih ratova i u najvecoj meri zasnovane na etnickom principu.
Očito ne razumijem značenje izraza "etnički princip". Uključivanje Posavine s hrvatskom većinom i Podrinja s bošnjačkom u RS je izvedeno po etničkom principu tako da postanu dio tvorevine srpske. To je etnički princip? Teritorije očišćene po etničkom principu?

Кристофер Лумумбо
Narodi nit se vole nit se ne vole, oni žive predrasude koje stvaraju elite. Nefunkcionalnost jeste problem Bosne, ali je pitanje da li je dalja podela recept za njegovo prevazilaženje.
hm, ovo isto prica vecina politicara kada je kosovo u pitanju.

Eraserhead
hm, ovo isto prica vecina politicara kada je kosovo u pitanju.
Tačno i najbolje rešenje bi bilo da je Kosovo ostalo deo Srbije, ali na žalost to nije moguće sada više. Mislim ad je u Bosni moguće učiniti da ta zemlja ostane jedinstvena.
Uključivanje Posavine s hrvatskom većinom i Podrinja s bošnjačkom u RS je izvedeno po etničkom principu tako da postanu dio tvorevine srpske. To je etnički princip? Teritorije očišćene po etničkom principu?
Etnični princip je vrlo diskutabilna stvar. U Vukovaru Srbi nisu bili većina ali je neko taj grad smatrao "srpskim" i ratovao za njegovo "oslobođenje". Edited by Eraserhead

Minimoog
Očito ne razumijem značenje izraza "etnički princip". Uključivanje Posavine s hrvatskom većinom i Podrinja s bošnjačkom u RS je izvedeno po etničkom principu tako da postanu dio tvorevine srpske. To je etnički princip? Teritorije očišćene po etničkom principu?
slazem se sa tobom. ali je mozda moguce da se napravi neki dogovor, recimo, teritorijalni ustupak RS na odredjenom delu, neka vrsta kompenzacije koja bi za Bosnjacku i Hrvatsku stranu bio prihvatljiv a koji ne bi ostetio RS?

Otto Katz
slazem se sa tobom. ali je mozda moguce da se napravi neki dogovor, recimo, teritorijalni ustupak RS na odredjenom delu, neka vrsta kompenzacije koja bi za Bosnjacku i Hrvatsku stranu bio prihvatljiv a koji ne bi ostetio RS?
Sigurno. Mislim da si ovim konačno unio malo svjetla u bosanski mrak. Dodik će drage volje dati onaj dio oko Varcar vakufa, svoju polovicu Brčkog, Višegrad, Srebrenicu i Foču. Riješit će se tako pasivnih krajeva, tako da ne samo da neće oštetiti RS, nego će je učiniti mnogo prosperitetnijom. Srbija će vjerujem biti oduševljena takvim rješenjem, pa ostaje samo da se Hrvati i Bošnjaci razdijele. Ali to je sitnica. Kako su genijalna rješenja zapravo jednostavna.

savindan
Pa pustili su 1992-1995.
Не бих рекао да је интервенција на потписника Кутиљеровог плана да се повуче пуштање.@ Мокћа, ajде лепо увећај ту слику да видимо јасније ефенди Зукорлића.

Minimoog
Sigurno. Mislim da si ovim konačno unio malo svjetla u bosanski mrak. Dodik će drage volje dati onaj dio oko Varcar vakufa, svoju polovicu Brčkog, Višegrad, Srebrenicu i Foču. Riješit će se tako pasivnih krajeva, tako da ne samo da neće oštetiti RS, nego će je učiniti mnogo prosperitetnijom. Srbija će vjerujem biti oduševljena takvim rješenjem, pa ostaje samo da se Hrvati i Bošnjaci razdijele. Ali to je sitnica. Kako su genijalna rješenja zapravo jednostavna.
obestecenje se ne mora vrsiti samo preraspodelom teritorija, vec i novcem, pokretnom imovinom.i dalje verujem da bi ovakvi pregovori dali bolje rezultate nego ovi koji se trenutno vode.

Otto Katz
obestecenje se ne mora vrsiti samo preraspodelom teritorija, vec i novcem, pokretnom imovinom.
I to, i to. Malo teritorija, nešto u kešu, ostatak u industrijskim i energetskim postrojenjima. Dil je na vidiku.

mokca
@ Мокца
post-2499-1257269775.jpg Edited by mokca

Otto Katz

Desno rame mu još nije ogrezlo u kriminalu. Ima nade za njega.

savindan
Tačno i najbolje rešenje bi bilo da je Kosovo ostalo deo Srbije, ali na žalost to nije moguće sada više. Mislim ad je u Bosni moguće učiniti da ta zemlja ostane jedinstvena.
И радикали мисле да је могућа Србија до Вировитице-Карловца-карлобага...

Minimoog
I to, i to. Malo teritorija, nešto u kešu, ostatak u industrijskim i energetskim postrojenjima. Dil je na vidiku.
ali sta ostaje? kakve mogucnosti?veruj mi da zelim stabilnost i prosperitet svima u BIH. uz puno postovanje, i to svima jednako, u skladu sa njihovim sopstvenim zeljama i interesima. razmisljam o resenju. ne postoji prekidac koji ce ljudima tamo iskljuciti sva ta secanja, i uciniti da se ponovo vole kao da nicega nije bilo. zao mi je zbog svega sto se desilo, i mislim da su bosanci sjajni ljudi, svi do jednog, i zelim im sve najbolje. nemam nista pametnije.

savindan

Машаллах, Мокца, машаллах!

Eraserhead

Mesić protiv novog entiteta u BiH 4. novembar 2009. | 15:51 | Izvor: Beta Zagreb -- Predsednik Hrvatske Stjepan Mesić istile da eventualno stvaranje trećeg entiteta u BiH ne smatra rešenjem za tu državu jer bi to bio bi put u raspad BiH. Mesić je kaže da rešenje odnosa u BiH vidi u tome da novi ustav poštuje konstitutivnost sva tri naroda na teritoriji cele BiH. "U ovom trenutku, kada se pod pokroviteljstvom međunarodne zajednice vode pregovori između političkih predstavnika tri naroda o novim ustavnim rešenjima, a to se dogadja u senci početka procesa Radovanu Karadžiću, konstitutivnost sva tri naroda kao izvor njihove ravnopravnosti, valja uzeti s najvećom ozbiljnošću kao nosivi stub njenog održavanja", rekao je Mesić. On je istakao da bi stvaranje trećeg entiteta predstavljalo "takav politički debalans koji bi značio put u raspad BiH", što bi, kako je rekao, bio poraz BiH i međunarodne zajednice.