Jump to content
IGNORED

Vaš najomiljeniji umetnik-ca sa pričom o njemu-njoj


Indy

Recommended Posts

siouxsienew.jpgDženet Suzan Balion, rođena 27. maja 1957. u londonskom predgrađu Čislhrst. Bolje je poznata pod svojim umetničkim imenom Suzi Su. Pevačica je grupe Suzi end d Banšiz, kao i sestrinske grupe, D Kričrz. Takođe je snimala sa drugim muzičarima, kao što su Morisi i Mark Almond.Divlje tinejdž godineBila je najmlađa od troje dece, rođena u Gaj bolnici u južnom Londonu. Pohađala je Motingem srednju modernu školu za devojke u Kentu. Majka joj je bila dvojezična sekretarica, a otac laboratorijski tehničar koji je muzao zmijski otrov za proizvodnju seruma.Kad je Su napunila 14 godina, otac joj je umro od komplikacija izazvanim alkoholizmom. Sa 15 godina je preležala čir debelog creva, iskustvo za koje je kasnije rekla da je bilo nadrealno i da je isto za nju učinilo ljudsko telo sasvim neromantičnim.Dok je odrastala, Su je često bila prepuštena samoj sebi, u potpunom odsustvu discipline. Pre smrti, njen otac je bio onesposobljen alkoholizmom, tako da je majka morala da radi puno radno vreme. Bašta njihove kuće u naselju Pets Vud izrasla je u džunglu, sa visokim živicama i ružama koje su puzale na sve strane, tako da su se susedi žalili.U svojim tinejdž godinama, bila je, kako sama kaže, usamljenik, zaljubljena u muziku Dejvid Bouvija, Lu Rida, Ti Reksa i D Studžisa. Takođe je počela da odlazi u lokalne gej disko klubove. Postala je vrlo dobro poznata na londonskoj pank sceni zbog svoje šokantne odeće u glem, fetiš i bondidž stilu, a koja je kasnije postala okosnica pank mode.Sredinom sedamdesetih, novinarka Karolina Kun je stvorila termin Bromli Kontigent, koji se odnosio na grupu ekscentričnih tinejdžera posvećenih Seks Pistolsima. Suzi je bila član Kontigenta, zajedno sa saosnivačem Banšiza, Stiven Severinom.Suin prvi nastup, sa grupom Suzi and d Banšiz, bio je nepripremljen, a nastupila su dve večeri, kao zamena, na festivalu ?Festival 100 Klab Panka?, koji je organizovao Malkom Meklaren. Grupa nije znala niti svirala nijednu pesmu; improvizovali su dok je Su recitovala pesme i molitve koje je ranije naučila.Istog meseca, Bromli Kontigent sledio je Seks Pistolse u Francusku, gde je Suzi neko udario jer je nosila otvoreni brushalter, crne plastične čarape, kao i crnu traku oko ruke sa kukastim krstom na njoj. Ideja ovoga je bila da se šokira buržoazija, a ne profašistički stav. Da spreči dalju kontroverzu, Su je kasnije napisala pesme ?Metalna razglednica (Mitagajzen)? (posvećenu sećanju na anti-naci umetnika Džon Hartfilda), kao i singl ?Izrael?.Jedan od njenih prvih javnih nastupa bio je sa Seks Pistolsima na TV emisiji Bil Grandija, decembra 1976. Tokom intervjua sa članovima Pistolsa, Grandi je pokušao da flertuje sa njom. Kao odgovor na to, gitarista Pistolsa Stiv Džons je počeo da ga vređa, što je stvorilo medijsku furtutmu, koja je imala veliki uticaj na kasniju karijeru Pistolsa.siouxsie13-peepshow.jpgProfesionalna karijera1976. godine Su je oformila Suzi end d Banšiz, sa drugim članom Bromli Kontigenta, Stiven Severinom, na bas gitari.Prvi album ?Vrisak?, izdat 1978. opisan je od strane Nik Kenta u listu NME ovako: ?Bend zvuči kao jedinstveni hibrid Velvet Andergraunda sa ingenioznošću grupe Ken iz doba albuma Tago Mago, ako su paralele uopšte moguće.? Na kraju članka, dodao je i da ?sigurno da tipični zvuk tročlanog sastava nikada nije bio korišćen na netradicionalniji način, a sa tako očaravajućim rezultatima?.1981. godine Suzi je formirala grupu d Kričrz, sa bubnjarom Badžijem, inače članom Banšiza.1982. godine britanska štampa je sa entuzijazmom dočekala album Banšiza ?Poljubac u kući snova?. Ričard Kuk u listu NME je ovako završio recenziju: ?Obećavam. Ova muzika će vam oduzeti dah.?1984hyaena27.jpg1996. godine, posle niza uspešnih albuma, Suzi end d Banšiz su se rasformirali.Solo karijeraSredinom 1990-tih, Suzi je počela sa serijom kraćih projekata sa drugim umetnicima.Morisi je sa njom snimio duet 1994. Oboje su pevali na singlu ?Intermeco? koji je originalno izvodila Timi Juro.1995. godine je objavila pesmu ?Svetionik? na albumu francuskog producenta Ektor Zazua pod imenom ?Pesme sa hladnih mora?. Su i Zazu su prilagodili odlomak poeme ?Flanansko ostrvo?, engleskog pesnika Vilfred Vilson Gibsona za tu priliku. Pesma je uključivala pevanje ženskih Nanai vračeva iz Sibira, a drugi muzičari su bili Badži i Mark Išam.2003. godine Suzi je angažovana da komponuje i otpeva naslovnu pesmu za album Kiš Keš, sastava Bejzment Džeks. Godinu dana kasnije, išla je po prvi put na turneju kao samostalni izvođač, pri čemu je izvodila Banšiz i Kričrz pesme; DVD pod imenom ?šou snova? je snimljen na poslednjem londonskom nastupu septembra 2004, gde je nastupila sa Milenijumskim Ansamblom. Ovaj DVD je izašao 2005 i dostigao 1. mesto na listi muzičkih DVD u Britaniji. Zahvaljujući tom uspehu, kompanija Univerzal joj je dala ugovor na svojoj etiketi W14.Njen prvi solo album MantaRej izašao je 10 septembra 2007 u Britaniji, kome je 3. septembra prethodio singl ?U labuda?. MantaRej je izdat i u S.A.D. 2 oktobra. Kritičari su dočekali album sa pohvalama. Uticajni Pičfork medija je napisao: ?Ona je stvarno pop?, završivši recenziju sa ?to je uspeh.?Pevačica treba da nastupi na raznim festivalima u julu 2008: Bežični festival u Londonu, 4. jula, zatim Međunarodni Benikasim festival, te u Madridu 19. jula.Uticaj na druge umetnikeSuzi end d Banšiz su jedan od najuspešnijih i najrevolucionarnijih post-pank i novotalasnih bendova.Jako su uticali na trip-hop umetnike.Njihove pesme su izvodili: Triki (Tatu), Mesiv Atak (Metalna razglednica), El Si Di Saundsistem (Sloudajv); Džef Bakli (Ubijanje vremena); Beta Bend (Obojena ptica); Red Hot Čili Pepers (Kristina); D Mars Volta (Raskidan na komade); pevač Arkejd Fajr Vin Batler je predložio bendu Devočka da izvede Suzinu pesmu Poslednji otkucaj mog srca.Pohvale Su i njenim bendovima: širli Menson iz Garbidž; Morisi (?niko nije dobar kao Suzi end d Benšiz u punoj snazi?); Džoni Mar; PiDžej Harvi; Rediohed; D Kjur; U2 ? Di Edž je uručio Suzi nagradu na Modžo ceremoniji 2005; Dejv Navaro iz Džejns Adikšn je rekao da je svoj bend uvek video kao ?mušku verziju Suzi end d Benšiz?; Ana Matronik iz Sizor Sestara je nazvala d Banšiz svojim najomiljenijim bendom svih vremena.Su se 1991. udala za Badžija, a 1992. su se preselili u jugozapadnu Francusku, u jedno selo, gde su imali ?baštu, mačke i planine knjiga?.Juna 2005. dobila je nagradu Ikona na Modžo počastima u Londonu.2007. se pojavila u reklamnoj kampanji za lažne trepavice kozmetičke kompanije šu Uemura. Nedavno je objavila da se razvela od Badžija, kao i da nikad nije precizirala ?da li je hetero ili lezbejka?, te da ona nije ?definitivno ili jedno ili drugo?.siouxsie-sioux_001387_MainPicture.jpgsiouxsie.gif(Sa King Kongo Pauerzom)Više informacija: http://thebansheesandothercreatures.co.uk/
Link to comment
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 2 years later...
...cak i vokalno eksperimentishe? :) kada bi napravio umetnicku koloniju sa glamochkom umesto so-hoa to bi bio rusvaj :lol:
Ovaj tip je, ovakav kljakav i pun opstih mesta zivopisniji i talentovaniji od svakog ocvalog hipstera kojeg ste ti i Dark okacili na Art Abortusu. Nisam napisao "slusati sta peva" vec "slusati sta prica":) Edited by CowBoy
Link to comment
  • 3 months later...
  • 11 years later...

Kad se nauči nešto i od trollova sa fejsbuka - tamo gde pratim "najomiljenijeg umetnika" tj. Fridu Kahlo, napisao neki mangup u komentaru "Remedios Varo > Frida Kahlo". OK glup komentar, pošto to nije tenis pa da se traži GOAT (a i u tenisu je glupo)... Ali, odoh da vidim štagod od Remedios, pa... hvala gos'n trollu. :D

 

remedios-varo-19.jpg

 

Varo-Remedios-6857423303.jpg

 

Edited by Indy
  • +1 3
Link to comment
  • 9 months later...

Kroz nekoliko dana krenusmo natrag, u Firencu i dodjosmo noćnom svratištu imedju Kiodje 1 Ferare. Gazda svratišta hteo je da mu platimo na neuobičajen način pre  no što podemo na spavanje. Mi mu rekosmo de se u svim drugim svratištima obično plaća ujutru, ali on nam to odvrati: E vidite, a ja zelim da mi se plati uveče. To je moj poseban način."

Ja mu rekoh kako oni Ijudi koji hoće da sve rade na svoj način moraju izgraditi poseban svet na svoj način jer u ovome takvi običaji ne vladaju. Krčmar mi odgovori da mu ne solim pamet jer on želi da tako bude. Tribolo je sav drhtao od straha i gurao me laktom da ćutim, jer se bojao da nas ne snadje još nešto gore. Tako mu platismo kako je želeo, pa podjosmo na spavanje. Dobili smo divne postelje, nove novcate i zaista čiste. Pa ipak, čitave noći oka nisam sklopio smisljajući kako da se osvetim Najpre pomislih da mu zapalim kuću, a onda da mu zakoljem tri četiri dobra konja koja je imao u staji: sve to mi ne bi bilo teško učiniti, ali nisam znao kako bih posle toga spasao sebe i svog saputnika. Jedini mi je izlaz bio da najpre ukrcam u ladju prtljag I drugove, pa tako i učinih. Potom vezah konje užetom kojim se vuče ladja, pa rekoh du ostane ukotvljena dok se ne vratim, jer sam zaboravio papuće u spavaonicl. Tako ze vratih u svratište i zapitah gde je gazda. Odgovoriše mi da nemam šta s njim da razgovaran i neka nas djavo nosí. Tu je bio jedan krčmarev konjušar, golobrado momče, sav nekako sanjiv, i on mi reče: „Gazda se ne bi pokrenuo ni da ga potraži papa lično, jer spava s nekcom ženom za kojom je dugo čeznuo." Momče potom zatražl napojnicu a ja mu dadoh nešto malo onih venecijanskih novčića i zamolih ga da malo zadrži čoveka koji je vukao uže od čamca dok ne nadem papuče i vratim se.

Potom se popeh u spavaonicu, uzeh nožić za brijanje pa sva četiri kreveta koja su se tamo nalazila, iseckah tim brijačem tako da sam sigurno načinio štete u vrednosti od preko pedeset talira. Kad sam se vratio čamcu, u torbi sam imao parčad krevetskih čaršava i zato brzo rekoh onom doveku koji je držao konopac ladje da ga odmah pusti kako bismo što pre isplovili. Čim smo se malo udaljili od svratišta, kum Tribolo mi reče da su mu ostali neki kaiščići ko jima je vezivao putni kovčeg pa se mora po svaku cenu vratiti kako bi ih pronašao. Ja mu na to odgovorih neka se oprosti od tih svojih kaiščića, a ja ću mu napraviti veće lepše kad god zaželi. On mi prebaci da sam stalno oran za šalu, ali ipak mora da se po svaku cenu vrati po te kaišiće. Zatim poče da utiče na čoveka, koji je puštao konopac ladje, da obustavi rad, a ja sam mu zapovedao da produži. Kad ga više drukčije nisam mogao uveriti, izvadih jedno parče čaršava. Moj kum na to poče sav da cepti od straha kako sam veliku štetu napravio krčmaru, pa je neprestano ponavljao: "Isplovimo, isplovimo brzo, Nije se osećao siguran sve dok nismo stigli do samih rata Firence...

Edited by namenski
  • Wub 1
Link to comment
2 hours ago, Hermetico said:

Niko mene :(

ne brini, kad napuniš stotu. kačićemo tvoje slike i najbolje postove na posebnom topiku

hermetico između voja stanića i save šumanovića

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...