Jump to content
IGNORED

Osamostaljivanje dece po svetu


leptirica

Recommended Posts

Aj sad ti meni objasnjavaj kako nemacki roditelji izbacuju svoje dete na ulicu jer im se yebe za dete.Vidim znash sve pa verovatno znash kako nemacki roditelji mrze svoju decu.BAF?G se to u Nemackoj zove,od toga ne moze da se zivi, a o kupovini auta i nekom zezanju i da negovorim. Osim toga deca imucnijih roditelja taj kredit ne mogu da dobiju.
Kredit je opsteraspoloziva stvar, to je civilizacijska tekovina zapadnog sveta. Niko ne pita za imovinsko stanje. Limitirano na 3 godine pa kad se zaposlis i snadjes, vracajOd tog kredita moze da se zivi, ko hoce vise, a mnogi hoce, objasnjava tajnu stalnih part-time poslova koje deca (studenti) rade, za sebe i svoj dzep. Svako zivi sam u kakvom-takvom stanu, ima i kakav-takav auto, niko mu ne treba. O zezanju, njihovo zezanje nije St Tropez i Monte Carlo, mnogo su manje zahtevni, cak i obican i na miru sex je fina stvar, posle se ispostavi da je niihov footlose san mnogih mnogo bolje imovno situiranih. Cak i njih samih, kad zadju u godine.Niko ne kaze da roditelji izbacuju decu na ulicu, suprotno, deca ostavljaju roditeljske domove i idu da prave i stvaraju svoj zivot, kako i treba.
Link to comment
zar u nemackoj faks nije besplatan, cak i za strance?
I za strane studente je besplatan faks, pri cemu oni nemaju prava da dobijaju ove kredite ,ali ni dadzobuju. Nego nije to ovde tema.Za neki normalan zivot potrebno je mesecno oko 1000 Eura (stanovanje u studentskom domu ili nekoj "komuni") Auto ( a svi ga imaju), cipelice,letovanja i putovanja nemaju naravno veze sa ovih 1000 Eura. Sve to roditelji finansiraju. Roditelji dopunjuju i budzete deci koja i rade, finansirajuci im ove lepe stvarikoje zivot znache. Pa svaki covek na ovom svetu zeli da ima srecno,lepo i pametno dete. Sto bi Svedjani,nemciili Englezi bili izuzetak?A obicno i imaju samo jedno dete.
Link to comment
Kredit je opsteraspoloziva stvar, to je civilizacijska tekovina zapadnog sveta. Niko ne pita za imovinsko stanje. Limitirano na 3 godine pa kad se zaposlis i snadjes, vracaj
BAf?G ne moze svako dobije. Samo deca iz porodica sa malim prihodima.
Link to comment
Pa svaki covek na ovom svetu zeli da ima srecno,lepo i pametno dete. Sto bi Svedjani,nemciili Englezi bili izuzetak?
Nisu "Englezi" izuzetak (mislim na ove ovde), oni samo misle da je to da dete bude srecno, lepo i pametno pre svega biznis samog tog deteta. Mislim, postoje i kulturne razlike u tom pogledu medju nacijama, ne moze se ni to negirati. Ovde se upisavaju od smeha sa Italijanima koji "zive kod mame do 30-te godine" i slicno... Doduse, ti Italijani kod mame barem nisu beskucnici i uglavnom su lepo vaspitani, ali to je druga prica.
Link to comment
Nisu "Englezi" izuzetak (mislim na ove ovde), oni samo misle da je to da dete bude srecno, lepo i pametno pre svega biznis samog tog deteta. Mislim, postoje i kulturne razlike u tom pogledu medju nacijama, ne moze se ni to negirati. Ovde se upisavaju od smeha sa Italijanima koji "zive kod mame do 30-te godine" i slicno... Doduse, ti Italijani kod mame barem nisu beskucnici i uglavnom su lepo vaspitani, ali to je druga prica.
I u Nemackoj je to bila stori za podjebavanje do pre 10 godina ( italijanski sinovi kojima je kod mame lepo, a nesto se i ne zene),ali je to sada i ovde postala uobicajena praksa. Pa josh ako tata i mama imaju povecu kucu sa dva ulaza,onda sreci (za sve ucesnike ) nigde kraja. Edited by Teja
Link to comment
BAf?G ne moze svako dobije. Samo deca iz porodica sa malim prihodima.
Ma pusti Yoyogija. On sve zna. Univerzalac :D Divna je njegova definicija kredita kao tekovine zapadne civilacije gde te niko ne pita za imovinsko stanje ;) Samo daju. Nish ne traze i ne pitaju. ;) Skoro pa kao u Jamerici za nekretnine.Ali nije tako. A od tih kredita i ne mozesh da prezivish.
Link to comment
Pa josh ako tata i mama imaju povecu kucu sa dva ulaza,onda sreci (za sve ucesnike ) nigde kraja.
Ja mislim da je to super. No ovdasnja ekonomija je bazirana na mobilnosti mladih ljudi (nije za dzaba da mogu da voze sa 15 godina, bukvalno golobradi), na McPoslovima (to je onaj skoro robovski rad za najnize satnice, koji samo mlad organizam koji jos ne zna za umor i bol u nogama i ledjima moze da otrpi)... Pritom je uloga skole srozana (kako rekoh), pa moraju da uvoze nas tele-ktualce iz nedodjija. Postoji drustveni pritisak da se peva i igra od veselja zbog te (pre)rane samostalnosti (koja takodje znaci i po potrebi svakih nekoliko godina selidbu hiljadama km tamo-amo po ovom kontinentu)... tu pucaju etnicke grupe kojima to stvarno ne pashe (od Aboridzina, pa preko Grka, Srba do Libanaca i drugih). Prakticno nema zajednice (community, iliti sto se kod nas lepo govorilo "Mesna Zajednica - Prosirena Porodica"), svako je za sebe, cak ni taj brak vise nije nista, bukvalno je doslo do atomizacije. Donekle se to ocuvalo u unutrasnjosti po malim nazadnim mestima u kojima se paucina navatala po izlozima radnji dizajniranih po poslednjoj modi iz 1960-tih. To je jedna vrsta pritiska na "etnicare" (to smo mi, je li) da se drze zajedno... dakle, ne zato sto "njima nesto fali" i sto su "mentalno segregirani", vec prosto jer nemaju ni pribliznu verziju nekog "normalnog zivota" (a to je da postoje neki ljudi negde koje uopste zanima da si ziv i koji bi, recimo, primetili ako umres... mozda bi im bilo i zao, cak)... Mozda je to sve tako, a mozda i nije. Edited by Indy
Link to comment
stipendije? studentski domovi? naravno nekom roditelji daju veci nekom manji dzeparac a nekom i nikakav, al ne govorimo o tome sada.+sto ima part time poslica za studente, ko hoce.
I u Nemackoj stipendije ne postoje,barem ne onako kako je to slucaj u USA.Mozesh da budesh najveci genije,ali stipendiju dobijash tek kada zavrshis faks i idesh na neke postdiplomske studije.Sigurno da postoje ineke interne stipendije (Siemens,.Philips neke svoje ljude stipendiraju) , ali to nije vredno pomena.
Link to comment
Pa nikad nije kasno, nauce se neke stvari i u kasnijem periodu, ako se nisu naucile ranije... ali, nema se vremena, mora da se radi. Decom se u stvari malo ko bavi na regularnoj bazi; u skoli "borave" (funkcija skole ovde je da deca budu na sigurnom dok traje radno vreme, tj. barem do 3 po podne). Kod kuce - ako tamo imaju oba roditelja, sto je sve redje - svi odrasli rade, babe i dedovi su negde na surfovanju... i to bi bilo to. Imas omladinu koja ne ume da kaze izvolite i hvala, ne daj boze da se izvini, ako nesto zabrlja.
Tacno tako, za decu ima jako malo vremena a ono sto se ima se koristi na raznorazne sportske aktivnosti jer ovde bas i nema neke razonode namenjene deci. Razlog je malo nemanje vremena, malo klima, malo obicaji... Nije bas uobicajeno da se deca igraju ispred zgrada i u dvoristima jer su uglavnom u sportskim halama, fitnesu, plivanju...Inace, ovde radno vreme obicnih smrtnika (kancelarijskih) traje do 17h a mnogi rade duze i vise, po smenama... Ovde su prostranstva ogromna i mozda su baba i deda stotinama kilometara daleko, jos uvek rade ili su prestari za unuke. Ovde omladina kaze hvala ali to je samo konvencionalno bez da se tako i "misli". Obavezno se pri ustajanju od stola kaze "Hvala na rucku". E sad, sto omladina ne postuje starije...toga vise nema ni kod nas. Potom, ko nije znao: ovde smo svi na ti osim sa kraljevskom porodicom.
Link to comment
Ovde deca pocinju da rade veoma rano i ima tacno propisano kolike su im plate. Leti vecina dece radi (naravno ne ovi iz osnovne skole ali sredjoskolci da).
Pogresno. Rade i osnovci, oni od sedmog do devetog razreda. Do pre dve godine su opstine imale obavezu da svakom od njih (naravno samo oni koji zele, a to je vecina jer se bas i ne satru radeci :) ) obezbedi tri nedelje letnjeg posla. Obicno su to poslovi sisanja trave, pomoci kod renoviranja skola (odlepljivanje zvaka i sl.), setanja i druzenja sa starima i hendikepiranima itede. Sad to vise nije obaveza, ali je vecina opstina zadrzala tu praksu jer gradjani tako zele. Placaju ih poslodavci sami, a cesce opstina. Posto je taj prihod oslobodjen poreza (do 16-te godine zivota), zaradi se tu lepih para. Ali poenta nije u tome, nego da nauce kako se sopstvene pare zaradjuju, a bogami i trose.
Link to comment
Prakticno nema zajednice (community, iliti sto se kod nas lepo govorilo "Mesna Zajednica - Prosirena Porodica"), svako je za sebe, cak ni taj brak vise nije nista, bukvalno je doslo do atomizacije. Donekle se to ocuvalo u unutrasnjosti po malim nazadnim mestima u kojima se paucina navatala po izlozima radnji dizajniranih po poslednjoj modi iz 1960-tih. To je jedna vrsta pritiska na "etnicare" (to smo mi, je li) da se drze zajedno... dakle, ne zato sto "njima nesto fali" i sto su "mentalno segregirani", vec prosto jer nemaju ni pribliznu verziju nekog "normalnog zivota" (a to je da postoje neki ljudi negde koje uopste zanima da si ziv i koji bi, recimo, primetili ako umres... mozda bi im bilo i zao, cak)... Mozda je to sve tako, a mozda i nije.
Isto i ovde: individualizam, kratkotrajni brakovi sa vecinom dece iz istih...Na selu i krajnjem severu je nesto drugacije. Ovde mozes da se ucrvljas u stanu a da komsije reaguju tek kada osete smrad. Inace, bez obzira koliko deluju otvoreno nisu bas otvoreni (dok ne popiju kuju). Mislim, jesu ali to je samo povrsno, i, svuda sa osmehom. Mi smo, recimo, u jednom kraju ziveli nekih 17 god. (etnicki cisto svedski) i nismo imali ni jednog "pravog" poznanika a kamo li prijatelja. U zgradi smo se svi pristojno pozdravljali i popricali o vremenu i..to je to. Izuzetak je bila jedna baka (komsinica preko puta) koja je ulazila i "bez kucanja" :) Neki od mojih poznanika (Austrijanci i Danci) su se zalili da je bilo potrebno vise od decenije da se "upoznaju" sa komsijom koji ima kucu do njih. Doduse, u sadasnjem kraju (mesanom) i sadasnjoj zgradi je situacija malo drugacija pa ima i onih koji su kao "nase gore list".
Link to comment
Pogresno. Rade i osnovci, oni od sedmog do devetog razreda. Do pre dve godine su opstine imale obavezu da svakom od njih (naravno samo oni koji zele, a to je vecina jer se bas i ne satru radeci :) ) obezbedi tri nedelje letnjeg posla. Obicno su to poslovi sisanja trave, pomoci kod renoviranja skola (odlepljivanje zvaka i sl.), setanja i druzenja sa starima i hendikepiranima itede. Sad to vise nije obaveza, ali je vecina opstina zadrzala tu praksu jer gradjani tako zele. Placaju ih poslodavci sami, a cesce opstina. Posto je taj prihod oslobodjen poreza (do 16-te godine zivota), zaradi se tu lepih para. Ali poenta nije u tome, nego da nauce kako se sopstvene pare zaradjuju, a bogami i trose.
Vidis, to nisam znala, mislim za osnovce.
Link to comment
E sad, sto omladina ne postuje starije...toga vise nema ni kod nas.
Toga nije bilo ni u staroj Grckoj, ima pisanija iz bogtepita kojeg veka pre nove ere kako se Grci zale da ih omladine ne postuje i ne slusa. :lol: A i moji su se zalili na mene & moju generaciju, nesto slicno kao sto je Joe Jackson pevao 1982-ge:Kids today - theyre all the sameAll call themselves - some crazy nameAll those drugs - they cant be saneAll that noise - affects their brainsAnd its such a crimeHow they waste their timeThey cant get nowwhereTheyve all gone beat crazyBeat crazyThey say the world - is in a messBut they can talk - the way they dressCant get no jobs - cant get no careersWith safety pins - stuck through their earsAnd its such a crimeHow they waste their timeThey cant get nowwhereTheyve all gone beat crazyBeat crazyAnd if the russians ever comeTheyll all be beating bongo drumsSo wholl defend - in world war iiiWhere could we turn - where would they be
Link to comment
Ja nisam to rekao. Ja sam rekao da su nevaspitani (da ne govore "izvolite", "hvala" i tome slicno).
Nisam ni ja rekla da si ti rekao nego sam nastavila komentar. Mozda nisam bila jasna.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...