Jump to content
IGNORED

Osamostaljivanje dece po svetu


leptirica

Recommended Posts

Kako ti mislis da vaspitavas decu drugacije a ista ce nastaviti da zive u tom drustvu? Uostalom, sta ima lose u osamostaljivanju kada si punoletan? Z
I da citiram sama sebe a nadovezem se: takvo ponasanje je segregacija i dovodi do zivota u getima (onog koje je dobrovoljno). Znaci, segragacija moze da bude dvopolna.
Link to comment
Nazad na temu asimilacija, segregacija...Nije mi jasno zbog cega posteri ne shvataju da smo mi, Srbi, ipak hriscanski narod i odakle nam ta potreba da pricamo o asimilaciji u nesto vrlo slicno i nama poznato.Da li bi Svedjani ili Englezi mislili na takav nacin kad se sele u svoje kuce u Spaniji? Ili u Grcku.Ko od njih krene u pravoslavne crkve ili se odrekne svojih obicaja?Mislim da se radi o nepotrebnom (i od zemlje domacina netrazenom) osecanju da se istice kako nisi neko od njih i kako ces sto pre da budes kao oni, samo sto nisi.Gledaj njihove vrednosti i postuj ih. Ne moras da ih primenjujes u svojoj kuci, niko to ne trazi.Jedan primer, kako oni gledaju na osamostaljenje svoje dece.Deca odu od kuce sa 19 godina, +/- godinu dana i roditelji im pozele srecu, nesto (ne puno) materijalno i pomognu. Nasi kazu, "da, deco, idite, hocete da me vidite samu u starackom domu?. Zato sam vas gajila?".
Oni samo to i ocekuju od ueseljenika. Ne ocekuju da Marokanci ( na primer) postanu protestanti.Ali im i smeta kada ,na primer ,ljudi deca ispred vrata u hodniku zgrade ostavljaju svojih 20 pari cipela,ili kada odvrnu neko arapsko arlaukanje do daske,kada su preterano glasni, kada se na priemer u javnomprevozu glasno,dugo raspravljaju na svom jeziku. Sve te stvari smetaju i meni pa ih zato ovde i navodim.Deca ne odlaze od kuce sa 19 (20) godina. Odlaze na faksove koje roditelji finasiraju.Ne postoje razlike u ljubavi roditelja prema deci.
Link to comment
Deca ne odlaze od kuce sa 19 (20) godina. Odlaze na faksove koje roditelji finasiraju.
Tejo, ovde je to drugacije. Roditelji retko izdrzavaju decu posle 18 godina a deca studiraju tako sto uzmu kredit. Roditelji retko kada finansiraju studiranje, placanje stanova i ostalo.
Link to comment

Ovde neki odu i sa 15-16 od kuce. (Vazno je da se ima vozacka dozvola, posle toga sve moze). To je jedan od razloga sto su tako "nevaspitani", u stvari nemaju ni kad da se vaspitaju.

Link to comment
Ovde neki odu i sa 15-16 od kuce. (Vazno je da se ima vozacka dozvola, posle toga sve moze). To je jedan od razloga sto su tako "nevaspitani", u stvari nemaju ni kad da se vaspitaju.
Nebih se slozila sa tobom. Deca su do tih godina vec "vaspitana" a ostalo je nadogradnja.
Link to comment
Deca ne odlaze od kuce sa 19 (20) godina. Odlaze na faksove koje roditelji finasiraju.Ne postoje razlike u ljubavi roditelja prema deci.
Ma nemoj?Deca idu i iznajme stanove, uzmu studentske kredite i bi-bi family. Ceo zapadni svet tako radi.Koje faksove roditelji finansiraju? Neko sigurno i to radi ali to je manjina.Znas sta je HECS? To je kredit koji deca pocnu da vracaju kad zavrse fakultet, zaposle se i postignu platu vecu od 35K US$ godisnje. Jebe im se za roditelje.Nikad cula? Gde bre ti zivis?
Link to comment
Tejo, ovde je to drugacije. Roditelji retko izdrzavaju decu posle 18 godina a deca studiraju tako sto uzmu kredit. Roditelji retko kada finansiraju studiranje, placanje stanova i ostalo.
Ti i sigurna da je to tako? Poznajesh roditelje kojima je manje vishe svejedno sta ta deca sa 19 godina rade?I ovde se deca sele i iznajmljuju stanove (?cak i kada u istom gradu studiraju), ali razlog nije taj sto to tako roditeljizele, nego deca zele da slobodno zive. A roditelji debelo finansiraju tu "slobodu". Trend je zapravo (Italijani su trendseteri) da deca ostaju i do 40 godina u kuci roditelja.Uglavnom sinovi ;)
Link to comment
Ma nemoj?Deca idu i iznajme stanove, uzmu studentske kredite i bi-bi family. Ceo zapadni svet tako radi.Koje faksove roditelji finansiraju? Neko sigurno i to radi ali to je manjina.Znas sta je HECS? To je kredit koji deca pocnu da vracaju kad zavrse fakultet, zaposle se i postignu platu vecu od 35K US$ godisnje. Jebe im se za roditelje.Nikad cula? Gde bre ti zivis?
Aj sad ti meni objasnjavaj kako nemacki roditelji izbacuju svoje dete na ulicu jer im se yebe za dete.Vidim znash sve pa verovatno znash kako nemacki roditelji mrze svoju decu.BAF?G se to u Nemackoj zove,od toga ne moze da se zivi, a o kupovini auta i nekom zezanju i da negovorim. Osim toga deca imucnijih roditelja taj kredit ne mogu da dobiju.
Link to comment
Ti i sigurna da je to tako? Poznajesh roditelje kojima je manje vishe svejedno sta ta deca sa 19 godina rade?I ovde se deca sele i iznajmljuju stanove (?cak i kada u istom gradu studiraju), ali razlog nije taj sto to tako roditeljizele, nego deca zele da slobodno zive. A roditelji debelo finansiraju tu "slobodu".
Tejo, stvarno je tako. Zena je u pravu. Poneki roditelj cusne neku susku ponekad ali deca se sama izdrzavaju kad odu od kuce. Imam i primere u svojoj okolini.
Link to comment
Nebih se slozila sa tobom. Deca su do tih godina vec "vaspitana" a ostalo je nadogradnja.
Pa nikad nije kasno, nauce se neke stvari i u kasnijem periodu, ako se nisu naucile ranije... ali, nema se vremena, mora da se radi. Decom se u stvari malo ko bavi na regularnoj bazi; u skoli "borave" (funkcija skole ovde je da deca budu na sigurnom dok traje radno vreme, tj. barem do 3 po podne). Kod kuce - ako tamo imaju oba roditelja, sto je sve redje - svi odrasli rade, babe i dedovi su negde na surfovanju... i to bi bilo to. Imas omladinu koja ne ume da kaze izvolite i hvala, ne daj boze da se izvini, ako nesto zabrlja. Edited by Indy
Link to comment
Ti i sigurna da je to tako? Poznajesh roditelje kojima je manje vishe svejedno sta ta deca sa 19 godina rade?I ovde se deca sele i iznajmljuju stanove (?cak i kada u istom gradu studiraju), ali razlog nije taj sto to tako roditeljizele, nego deca zele da slobodno zive. A roditelji debelo finansiraju tu "slobodu". Trend je zapravo (Italijani su trendseteri) da deca ostaju i do 40 godina u kuci roditelja.Uglavnom sinovi ;)
Sigurna sam da je tako. Jedino sto u poslednje vreme nema stanova pa je tu problem ali onda se zivi u studentskim stanovima, koridorima, privatnom smestaju.Ovde deca pocinju da rade veoma rano i ima tacno propisano kolike su im plate. Leti vecina dece radi (naravno ne ovi iz osnovne skole ali sredjoskolci da).Ovde je takav obicaj i, veruj mi, roditelji ovde retko finansiraju "slobodu". Potom, "propisano je" koliki dzeparac u kom uzrastu dobije devojcica, koliki decak. Itd. itd.
Link to comment
Besplatan faks ali treba od neceg da se zivi i negde da se stanuje.
stipendije? studentski domovi? naravno nekom roditelji daju veci nekom manji dzeparac a nekom i nikakav, al ne govorimo o tome sada.+sto ima part time poslica za studente, ko hoce.
Link to comment
stipendije? studentski domovi? naravno nekom roditelji daju veci nekom manji dzeparac a nekom i nikakav, al ne govorimo o tome sada.+sto ima part time poslica za studente, ko hoce.
U Svedskoj svako moze da uzme studentski kredit. Neki i rade uz studiranje. Zavisi kako se ko snadje. Stipendije su aktuelne tek na postdiplomskim studijama i veoma se lako dobijaju. Postoje i studentski stanovi. Naravno, nema ih dovoljno. Studenti iznajmljuju i sobe ili se skupi njih nekoliko pa iznajme stan.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...