Jump to content
IGNORED

Kuce/stanovi, krediti/kamate


расејан

Recommended Posts

Za kredit je tako nesto vazilo 3-3.5 X godisnji prihod. Ili bi neki rekli da tvoja mesecna otplata pomnozena sa 40 treba da bude manja ili u najgorem slucaju jednaka tvojoj godisnjoj zaradi. A to za kuce u CA i za blizinu auto putu, to sad prvi put cujem. Nekako mi cela stvar dodje ironicna - dotcom boom, promocija interneta, radis izdaleka ili od kuce, kupujes/prodajes/placas racune preko interneta, sve to da bi manje vremena gubio vozeci se okolo, a opet glavni kriterijum - sto si blizi auto putu, to bolje :lol::lol:
Pa telekomjuting nije josh zazhiveo tada, nisu dzabe Netskejp i Gugl pravili ogromne kampuse u silikonskoj dolini. Apropo iste... tamo je tek bio cirkus shto se prodaje kuca tiche. Koleginica koja se tamo otselila negde... hm... 1999-te mislim, je prichala kako ju je rialtorka zvala ujutro da joj kazhe kako je upravo tog jutra izashla kuca na prodaju u kraju koji joj odgovara (pored auto-puta :lol: ). Doshla je u 11 da je pogleda, al' su ljudi koji su doshli u 10 bili brzi i vec napravili ponudu. :lol: Tamo su se tada kuce prodavale po 110% cene objavljene u oglasu. A onda je 2000-te doshao mrmot...Tejo: 20% treba da imash u keshu, a i malo preko za usputne troshkove kad potpisujesh ugovor. A avatar drzhim dok nam je 1 genije i borac za pravdu i istinu u apsu.
Link to comment
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Teja

    22

  • ObiW

    22

  • расејан

    20

  • Viloticka

    15

jebote, zao mi da vas vidim u mashini :( placate poreze, placate kredite... jebote, dal' ste se u US preselili da budete shraf u mashini :P cigla u zidu? ili, da se oslobodite ;) stvarno ste me depresovali.

Link to comment
:thumbsup: Мени цела идеја да ја некоме 20 дина дугујем силне паре звучи језиво. Да не причам о томе да кроз камате исплатим минимум 50% почетне вредности. Надам се да нећу бити у ситуацији да то морам да радим.
Link to comment
:thumbsup: Мени цела идеја да ја некоме 20 дина дугујем силне паре звучи језиво. Да не причам о томе да кроз камате исплатим минимум 50% почетне вредности. Надам се да нећу бити у ситуацији да то морам да радим.
Ja sam tako kupila stan (dodushe kredit je bio 60% vrednosti stana, ostalu lovu sam imala), ali sam stvarno bila bolesnaplacajuci te kamate ( a bile u to vreme relativno niske) tako da sam se potrudila (sticaj okolnosti je bio lep,moj muz dobio neko nasledstvo)da taj kredit za 4-5 godina i zavrshim.Uzasavam se pomisli da nekome dajem lovu.Ocu bre da se meni daje lova :) U Nemackoj je do pre nekoliko godina bila fiskalna praksa da se oslobodjash poreza ako uzimash kredit za stan.I to oslobadjanje je bilo na 7 godina ( 7B Abschreibung), tako da je to sve bilo jako primamljivo.Ali je cudno da Nemci uopste ne naginju tome da po svaku cenu imaju svoju imovinu u nekretninama.Radije zive u iznajmljenom stanu i zezaju se.
Link to comment
Ja sam tako kupila stan (dodushe kredit je bio 60% vrednosti stana, ostalu lovu sam imala), ali sam stvarno bila bolesnaplacajuci te kamate ( a bile u to vreme relativno niske) tako da sam se potrudila (sticaj okolnosti je bio lep,moj muz dobio neko nasledstvo)da taj kredit za 4-5 godina i zavrshim.Uzasavam se pomisli da nekome dajem lovu.Ocu bre da se meni daje lova :) U Nemackoj je do pre nekoliko godina bila fiskalna praksa da se oslobodjash poreza ako uzimash kredit za stan.I to oslobadjanje je bilo na 7 godina ( 7B Abschreibung), tako da je to sve bilo jako primamljivo.Ali je cudno da Nemci uopste ne naginju tome da po svaku cenu imaju svoju imovinu u nekretninama.Radije zive u iznajmljenom stanu i zezaju se.
Па добро 60 % звучи боље од 80% (или не дај боже 90%). Још боље је када можеш да се после неког времена ратосиљаш дугова.По мом укусу би било прихватљиво 60 % кеш, а 40% кредит. А то за Немце си у праву, паметан народ. Ставили на папир, па видели да је то велико оптерећење и рекли "Мани бре".
Link to comment
Па добро 60 % звучи боље од 80% (или не дај боже 90%). Још боље је када можеш да се после неког времена ратосиљаш дугова.По мом укусу би било прихватљиво 60 % кеш, а 40% кредит. А то за Немце си у праву, паметан народ. Ставили на папир, па видели да је то велико оптерећење и рекли "Мани бре".
Pa vidi, ja sam placala taj kredit mesecno ca 1200 DM( ako me memorija pamcenja ne vara :D ), a toliko bih verovatno placalai neki trosoban stan da sam ga iznajmila.Kredit je bio (opet po secanju) 160.000 DM na 30 godina. Yebo te ,kad jednog dana sedoh da to sve zbrojim,shvatih da mene moj stan skoro pa duplo kosta, Puko mi film i ,pa se postarah (ovo se shalim naravno)da nemacka tetka sa 93 ode u vecna lovishta :) Ma meni je to sve sa Amerima i njihovom nacinu zivota sa 20 kredit karti,i revolving kreditima, jednostavno nezamislivo.
Link to comment
Pa vidi, ja sam placala taj kredit mesecno ca 1200 DM( ako me memorija pamcenja ne vara :D ), a toliko bih verovatno placalai neki trosoban stan da sam ga iznajmila.Kredit je bio (opet po secanju) 160.000 DM na 30 godina. Yebo te ,kad jednog dana sedoh da to sve zbrojim,shvatih da mene moj stan skoro pa duplo kosta, Puko mi film i ,pa se postarah (ovo se shalim naravno)da nemacka tetka sa 93 ode u vecna lovishta :) Ma meni je to sve sa Amerima i njihovom nacinu zivota sa 20 kredit karti,i revolving kreditima, jednostavno nezamislivo.
На крају се ипак своди све на појединачне случајеве. Капирам да је у Франкфурту скуп најам, гомила банкара који су ту неко краће време, неће да купују, а имају лове да плате високе ренте. Углавном је према причама које сам ја чуо прилично скупља рата за кредит од најма (изузетак је рецимо стан у бољем кварту у Паризу), а осећај да поседујеш нешто је чиста илузија, све док не отплатиш тај јарам. Амери и њихова презадуженост су ескалирали у глобални проблем.
Link to comment
На крају се ипак своди све на појединачне случајеве. Капирам да је у Франкфурту скуп најам, гомила банкара који су ту неко краће време, неће да купују, а имају лове да плате високе ренте. Углавном је према причама које сам ја чуо прилично скупља рата за кредит од најма (изузетак је рецимо стан у бољем кварту у Паризу), а осећај да поседујеш нешто је чиста илузија, све док не отплатиш тај јарам. Амери и њихова презадуженост су ескалирали у глобални проблем.
ovde je iznamljivanje stana oko 30% skuplje nego rata za krediti to sa sve kamatom
Link to comment
jebote, zao mi da vas vidim u mashini :( placate poreze, placate kredite... jebote, dal' ste se u US preselili da budete shraf u mashini :P cigla u zidu? ili, da se oslobodite ;) stvarno ste me depresovali.
Da se oslobodim od Srbije i zivim kao sav normalan svet su bile jedina dva cilja koja sam imao kada sam dolazio. Prema makini, porezima i kreditima sam ravnodusan. Ti si im objavio dzihad? Ako, ako... mora neko i da se sveti Amerima za bombardovanje i Kosovo.
Link to comment

Cekajte ljudi, ja ne kapiram koji je problem sa placanjem kamate?Ako ti imas recimo $500.000 SADA, ti lepo plati SADA i nosi kucu. Ako nemas, ne mislis valjda da mozes da placas $500.000 bez kamate na 20-30 godina pa kad otpatis? Pa gde to ima?? Da li bi VI dali meni recimo auto vredan $40.000 SADA da ga vozim i da bude moj a da vam ga otplacujem $50-$60 mesecno sledecih 20tak godina? Ne bi? Bas me cudi...Druga stvar, banke su sjajna stvar. Banke su apsolutno fenomenalna stvar. Omogucavaju ti da imas kucu a da nemas pare. (Ja kad bih i imala $500.000 POSLEDNJA STVAR koju bih uradila je da je naguram u kucu da nemam loan. Pare su da se obrcu, ziva lova je greota da se ne okrece nego da se nagura u kucu).Koliko kuca kupljena na kredit kosta? Zavisi od uslova kredita.Na loan od $500.000 sa kamatom od 8.5% za 30 godina banka dobije nesto preko 1.300.000. Da li je to fer? Apsoutno je fer. Jer da si u slamarici 30 godina skupljas $500.000 te 30te godine ti imas pola miliona a da li je market tebe cekao? Naravno da nije. Ta ista kuca otisla je pzdu materinu sa cenom.Takoda ti zapravo i kupujes kucu za pola miliona - kamata samo prati trend rasta vrednosti nekretnine. Ako si birao pametno tebi se tvoja investicija vrati za 10 godina a ako nisi - jebes ga, ti si sa one donje strane statistike.Ovde u Australiji kamate rastu ko lude u poslednje vreme. Ima milion loan proizvoda na trzistu, medjutim sve se na kraju svede na to koliko imas depozita i koja ti je platezna moc. Ako imas preko 20% depozita mozes da dobijes loan na bilo koji iznos. Razlog je jer su takvi krediti manje riskantni za banku - ona ce uvek moci da proda tu nekretninu ispod cene i da izvuce svoje pare.

A jel postoji neka centralna institucija kod koje se proverava bonitet kupca.U Nemackoj postoji pa cim dash zahtev za kredit odmah se vidi da li vec imash kredite,kakav si platisha inache i tako.
Ovde postoji takodje i radi upravo to sto i ta institucija kod tebe. Prati tvoje aplikacije za kredit, tvoje platezne zavrzlame (neplacene racune itd), podignite kredite, itd itd.
Link to comment
jebote, zao mi da vas vidim u mashini :( placate poreze, placate kredite... jebote, dal' ste se u US preselili da budete shraf u mashini :P cigla u zidu? ili, da se oslobodite ;) stvarno ste me depresovali.
Pa to ti je zivot, napustis 1 mesto da se oslobodis necega i odes negde drugde, i onda te tamo uhvate u neku sasvim drugu masinu. Mozes i da odatle zapalis na neko trece mesto, ali te i tamo sigurno ceka neka nova masina. Na kraju vidis gde masina najmanje melje i tu se skrasis. Kombinacija nekih prirodnih osobina i raznih stvari koje su se desile u mom detinjstvu i na koje nisam imao mnogo uticaja su me napravile mnogo vise kompatibilnijeg za ovu US&A masinu nego za onu tamo u Srbiji, pre ili post petooktobarsku. S druge strane, znam ljude mojih godina u Srbiji kojima je tamo odlicno i u zivotu im ne bih preporucio da dodju ovde u US&A, jer bi lose prosli i brzo bi se razocarani vratili u Srbiju. Sta ces, neko placa poreze i otplacuje zajam za kucu, nego drugi zivi sa roditeljima i raducka nesto na crno. I svi srecni i zadovoljni, a to je najvaznije.
Link to comment
Pare su da se obrcu, ziva lova je greota da se ne okrece nego da se nagura u kucu).
Mnogo pojednostavljeno, za 2M CZK kupim stan, iznajmim ga za 15000 mesečno i imam yield 9%. Ovakvu šemu u životu ne mogu da uradim sa bankom. Znači, živa lova u kuću, pa se onda okreće.
Link to comment
Haha. Vidi se da si cash & carry chovek.
Па или то или да плаћаш на све стране по двапут и за ништа.
Ako pljunesh 10% down, ne zhurish da otplacujesh brzo da bi ti pala glavnica na ispod 80%, nego zato shto ti na tih 10% manjka nakache "piggyback loan" koji ima vecu kamatu od onog koji drzhi 80% glavnice. Zato pishesh dva cheka, jedan za onu veliku kamatu (kolko mora) i jedan za onu drugu (shto vishe, to bolje).
Под један, скупило се за 20% управо зато да избегнем све то. Друго, није код банке него код ШКЗ (тј кредит јуниона, ал' то му је то), па нису баш такви дерачи, то је кредит за члана а не за овцу са улице.Мада, ови нису никад видели да неко уплати два чека у истом месецу, па су ми писали други чек за наредни месец... а пошто смо ми овде на обали а они у Ричмонду, нисам хтео да се акам телефоном и алалио сам тих 2-3 долара камате што бих мање платио да су обе уплате укњижене под стварним датумом, и онда прешао да уплаћујем ђутуре, колико год може. Легне повраћај пореза, тап, свих $3000 или колико је било иду за отплату. Како која лова наиђе, оставимо колико ће требати за редован живот, и остало само трпај у отплату. На крају смо уместо 26 хиљада камате платили једва три.
Ajde recimo da si nekako izbegao Ms Piggyback, i da su ti dali 90% zajma sa kamatom istom kao shto bi imao i za 80%. Ipak bi trebalo da se pozhuri da se dobaci do ispod 80%, da se skine to dodatno osiguranje sa vrata, zar ne? Pa i ne mora... kada cene kuca u okolini rastu ohoho svake godine, onda je samo potrebno da uradish refinancing & dobijesh crno na belo (estimate) da ti kuca sada vredi vishe nego shto je vredela kada si je kupio. I gle chuda, kada dobijesh napismeno da ti je cena kuce porasla 10% za godinu dana, odjednom ti je i glavnica ispod tih 80%. Nestade to dodatno osiguranje dok dlanom o dlan...
Мммм да, али ту плаћаш свакога у том ланцу папирологије, и поврх свега проценитеља (беше ли $200 или $300, сликао споља и није ни ушао, саставио неки типски извештај на 5-6 страна и готово) - и приде мислим да (не знам тачно како је код тебе) проценитељ мора да пријави граду на колико је проценио, да би градски проценитељи знали како се креће - то је граду главни извор прихода. Тако ми је прве две године пореска основица била, гле чуда, тачно онолико колико смо платили кућу, а толико је рекао и проценитељ (у име ШКЗ). Треће године је то скочило за неких 30%, па онда за још 46%... сад је отприлике 90% скупља (каже град) него кад смо је узели, и сразмерно је отишао и порез.
Link to comment
Nema 1 nego ih ima vise - www.equifax.comwww.experian.comwww.transunion.com
Луди Амери, они и у војску практично иду код приватника :unsure: . Ни те савезне резерве (Гринспен па Берненки) нису никаква народна банка, САД нема никакву народну банку, то је конзорцијум приватних банака који је на мутљавину прогуран кроз конгрес, и без обзира што је аксиом да "the buck stops here", доларе ипак не емитује држава него те приватне банке. И од оног што је радила држава, тренутна булумента је приватизовала (тј дала својим пајтосима да раде) штогод је могла, тако да неколика министарства савезне владе плаћају кирију приватницима, јер су им седишта у зградама у приватном власништву (!).
Link to comment
jebote, zao mi da vas vidim u mashini :( placate poreze, placate kredite... jebote, dal' ste se u US preselili da budete shraf u mashini :P cigla u zidu? ili, da se oslobodite ;) stvarno ste me depresovali.
Ја депресујем само дугмиће на татастури. А ово са кредитом итд - управо причам како у што згоднијем луку заобићи систем и не упасти у дужничко ропство. Још нисам почео о томе зашто немам кредитну и нећу је ни имати, иако су ми онолико пута нудили, чак и са стартом од $50К.Да не спомињем да сам ево већ скоро две године слободни стрелац... ма милина, скроз ван система. А кључ је управо у томе да се што мање зајми, а кад сам морао, отплатили смо га бесомучно - целу кућу за 30 месеци, и још смо је истовремено доводили у ред (пошто није била баш у највознијем стању). Шашаво, леђа не боле.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...