Jump to content
IGNORED

Vase knjizevne kreacije


zzzzz

Recommended Posts

Ne znam gde bih ovo stavio, malocas sam napisao, pa ko velim, vidim ovde pise "kreativnost". A kako sam upravo kreirao jednu... pa, recimo pesmu, reko' da vidim kako vam se cini i da vidim sta vi imate da podelite od svojih knjizevnih dela i nedela. Naravno, ako to ovde ne pripada, pozivam moderatora da nemilosrdno obrise. Ionako ujutro verovatno necu imati bog zna kakvo misljenje o ovome. Ali, dok je frisko, eto vam... Svetska premijera.

Nešto se čudno danas zbilo sa Velikim VođomNije ličio na sebeMahao je rukamaVikaoGovorio nepovezane, čudne rečiSvi smo se prvo, po starim običajima, okupili na TrguČekajući, palili smo cigarete, pa ih brzo gasili kad bi se čulo zujanje mikrofona, pa ih ponovo palili, kad se ispostavi da je to bila samo proba i tako po nekoliko putaCigarete, na paklicama imena naših rekaKoje nose blato uvek, osim na lepim slikamaKoje pokazuju kako je naša domovina onakva kakva bismo hteli da budeSamo nam je zapetiKrv naša rekama teče, reći će vođa, a mi ćemo pljeskatiGrejući, između aplauza, dlanove, tvrde i hladnePričali smo o stanju u državi, mada ne baš glasno niti sa žaromDa se iz naših reči ne nasluti šta se zbivaSvugde je neko ko nije MiI ko nam dobro ne želiČekali smo da Vođa konačno kažeOno što nam je već rekao više putaSamo mi, očito, ne umemo da slušamoIsuviše smo sami sebe nedostojniNe zaslužujemo se ovakve kakve jesmoJedva smo čekali da nam još jednom to kažePa natrag kući, na čorbu od vodeMeđutim, Vođa nije izlazio na binuTrg je bio krcat, a delovao je pust jer nije bilo NjegaPa zašto da bude krcatAko se On ne pojavi, zašto bi nas pa bilo?Sutrašnje novine bi samo preskočile da smo ikada postojaliDa je Trg ikad postojaoDa je svet ikada bio mesto dostojno NjegaI, stoga, sav svet na progonstvo osuđujemoBez prava žalbe, bez prava čekanja i na štaOsim na zasluženu smrtU to se začu komešanjeRetki koji su videli nešto (kao što se ne čuti moglo nije)Odjednom zapljeskaše uvežbano i časnoVršeći svoju dužnostStečenu postojanjemA mi za njimaNedostojni, ali ponosniNa ovaj svečani trenZaču se, zatim, zujanje zvučnikaRaspetih kablovima po TrguI odmah zatim, kao što trebaDobro poznati glasGovna!Nismo baš sigurni bili, te zapljeskasmo, za svaki slučajGovna!Sad je aplauz već postajao tiši, ućutkanVođa je, izgleda, imao da nam kažeNešto što nije svakodnevnoI što zaslužili nismoOvakvi, bedni i tromiGovna, reče po treći put Vođa, tek nešto višim glasomVi mislite da nosite cvetove polja plodnih?Vi izgleda da mislite da ste dostojni ičeg?A sve što ste činili, činili ste za sebeVi sebe narodom zovete?Svako bi zabo nož u prsa onog do sebeI svaki bi zaslužio od takve hulje da skončaAli, narod, narod ne znate šta jeNarod je nešto svetoVi hulje!I polja na koja pada kišaSad, kad vas tamo nemaI fabrike iz kojih kulja dimKoji na slikama bujaDa ničeg na nebu sem dima ne budeI životinje i bilje i dim i otpad i ljudi; sve, sve je to svetoAli vi!Vi!Vi ko ste?Znate li zašto ste ovde? Svesni li svoje svrhe?Ili tek traćite vreme, da uzmete mesto drugomKao kad sedneš u voz u kome ima slobodnog mestaTek da ne sedne neko drugiIz pakosti i zlobeSebičnosti, koja je sve što vas činiSve što ste ikada biliBila je samo sebičnostI krv kada bih vam dao, popili bi je tog trenaSamo da ne bude mojaSamo da otmete svakom ono što mu je dragoVaše su oči gladneStrvine biste jeliZa narod vas nije brigaKo ste vi?Nezahvalna bando od razvratnih očeva i majkiNe znate za šta živiteNi umreti ne biste znaliOsim za svoje dobroBando nezahvalnaSve što sam imao sam daoI to vam nije dostaKad biste bili ljudiDao bih vam da me na taljigama raznesete na četiri strane svetaNi mrav da od mene ne ostaneAli ovako ne dam!Neću vam dati pravoBudite sigurni sasvimTo vam se svečano kunemU meni, od dana ovogJedina ostala željaJe da vas ne gledam višeKada se sretnemo, poznavati se nemojmoNeću da čujem za vaše isprike i pritvorstvaDosta je bilo svih vaših istina i poklonstvaOd sada za mene vas nemaPoslednje što ćete čutiIz mojih otišlih ustaJe jedna jedina rečZbogom!GovnaBili smo tihi, ne znajući da li je to ono mestoGde obično sledi aplauzJedan je stajao na krošnji najvišeg drveta u graduI pričao je posleDa je videoA mogao je i da izmisli istoKako su prišla dva fina čovekaVelikom VođiI, laganim pokretom ogromnih rukuSvakako s poštovanjemIspratili ga sa bineUveče, pred prodavnicomDok smo pušili cigareteNazvane po imenima naših velikih rekaJedan poznati denuncijant, ali inače dobar čovekReče nam, u poverenjuNama petnaestoriciDa je Vođa odveden do daljnjegU neki sanatorijum u inostranstvuKasnije je, pošto je popio maloDodao da, iz najpoverljivijih izvoraToliko tajnih da im ime i ne postojiČu da je jutros, pre skupaVođa posetio školuGde su ga dočekali svi članovi kolektivaSva deca, roditelji, učitelji, čistačiceSvako ko nešto znači u toj maloj, dalekoj školiI bila je priredba Vođi u častKoja mu se jako dopala i kojoj se smejao vrloI dobio je cvet od najpametnijeg đakaI jedna devojčica ga je poljubila u obrazI sve je išlo kao što trebaKada, odjednom, van protokola i svakog smislaTihim glasom jedna majka reče svojoj brbljivoj čerki"Tiše, čuće te Veliki Vođa"A na šta malaVan protokola i svakog smislaUpita"A šta je to Veliki Vođa?"Velikom Vođi se, reče nam tad naš pijani drug, najednom smrknu pogledOči zacakliše, a lice postade bledoI izgledao je odjednom kao da jedva čeka da odeKao da ga je to pitanje učinilo nespokojnimKao da je odjednom počeo da, i mimo svoje voljeO toj besmislici misliI kao da je tog trenaSve što je ikada bioPostalo lišeno smisla7.4.2008. 22:15-23:00

Link to comment
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...