Jump to content

Hagijada(tm)

ArleKino

Recommended Posts

6 hours ago, dragance said:

@namenskiideš djonom i posprdno se obracas svakome ko se ne slaže sa tobom ili jednostavno pita drugačije. Bivstvovanje po Americi per se nije argument, ali jeste da vidiš kako se tamo shvataju stvari.

Ne branim Ameriku, nemam potrebe za tim, naravno da sam protiv mučenja, Gvantanama itd. Ali to ne znači da se negde neću složiti sa njima.

@namenskividi bold

Edited by dragance
  • Replies 5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Roger Sanchez

316

• Nesh

146

• Eraserhead

121

• ArleKino

116

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Potvrđena prvostepena presuda, Mladiću doživotna.

Konkretno za Mladića - a sve je povezano, pa i ovi slučajevi spaljenih, porušenih džamija i na tuđoj otetoj zemlji sagrađenih crkava - ko je bio prisutan u Bosni tokom rata zna da su te lokalne kabada

Naravno, Komsic nije propustio da izjavi da je ova presuda dokaz da Republika Srpska nikada nece postati drzava a Zeljka Cvijanovic da je dokaz antisrpske prirode Tribunala. Boli njih kurac, sutra da

Posted Images

7 minutes ago, dragance said:

Pa već sam rekao: ne.

:) 

Pa tako brate, kazi.

Jeste bilo - meni barem - malo, onako, sumnjivo...

Hvala :) 

Edit: pogledao ponovo.

IZVINJENJE.

Edited by namenski
  • +1 1
On 12.6.2021. at 12:15, čekmeže said:

Može li nešto više o ovome?

Negde u Bgd imam knjigu na tu temu izdatu krajem 70-tih (ceka se na istureno odeljenje da pokusa da locira kutiju i iskopa knjigu).

U medjuvremenu, Google je prepun izvora za manje poznate (Studenica, Zica, i drugi najznacajniji su dobro opisani, lako je naci podatke.)

Čokešina (Prvi radovi na zaštiti manastira radjeni su posle II sv. rata, 1955 god, konaci su podignuti 1962.god.)

Čitluk sa crkvom Svete Trojice (Hram Svete Trojice sagrađen pre Prvog srpskog ustanka, srušen u ustanku, obnovljen 1814. godine, pa 1878. godine, sadašnja crkva građena 1966. godine.)

Denkovac (Nјegova obnova je trajala od 1965. do 1987. godine, kada je okončana obnova Uspenijskog hrama.)

Divostin (Na mestu današnjeg Blagoveštenskog hrama manastira Divostina u istoimenom selu kod Kragujevca, podignutog 1974. godine, nalazilo se u prošlosti više manastirskih crkava.)

Grnčarica (Tokom Prvog svetskog rata austrougarska vojska je opustošila manastir, spalila arhivu i odnela tri zvona. Istu sudbinu doživela je ova svetinja i tokom Drgog svetskog rata. Nemci su prognali monahe, manastirske konake i manastir zapalili. Posle rata (1946) u zapusteli i razoreni manastir dolazi igumanija Efrosinija sa četiri monahinje iz Svete Petke kod Paraćina.)

Jošanica (Posebno se izdvaja scena Molitva u Getsimanskom vrtu, naslikana na južnom zidu. Konzervacija ovog slikarstva počela je 1969. godine.)

Kalenić (Posle Drugog svetskog rata, konzervatorski radovi su obavlјeni u dva maha – između 1968. i 1970. godine i tokom poslednje decenije XX veka.)

Kaona (Manastir je stradao vise puta. Pod Turcima i za vreme svetskih ratova. Zadnja velika obnova počela je 1962 god. Godine 1984 izgradjena je krstionica u ranohrišćanskom stilu po uzoru na krstionicu iz Tebe Tesalijske. Od 1977 good u manastiru je osnovana nastava veronauke.)

Kastaljan (Ostaci manastira su evidentirani od službe zaštite 1963. godine, da bi nakon arheloških iskopavanja tokom 1969-1971. godine bio otkriven manastirski kompleks koji se sastoji od crkve, konaka, trpezarije i ostataka nekropole.)

Kuveždin (Kuveždinski manastir je delimično obnovlјen od 1973. do 1975. Iz drugog izvora: Manastir su pljačkali i uništavali ustaše i Nemci tokom Drugog svetskog rata. Njegova obnova započeta je 1973. godine. - Slika koju je neko postovao je zastarela, u medjuvremenu je manastir skockan i sredjen.

Manasija (Desno od glavnog ulaza i sada postoji mali konak, koji je rekonstruisan 1958. godine.)

Mileseva (Konzervacija slikarstva izvedena je pedesetih godina prošlog vijeka.)

Radovašnica (Hram Sv. arhangela Gavrila iz vremena Despotovine, postojao 1541. godine, porušen 1941. godine. Kapela Pokrova Presvete Bogorodice sagrađena je 1948.)

Raletinac (Konačno uređenje – obnova manastira završena je 1977. godine. Rad na uređenju manastira nastavlјen je u XX veku zidanjem priprate, podizanjem konaka i ograđivanjem porte. Ovi radovi završeni su 1977. godine. U II svetskom ratu manastir je teško stradao. Sama crkva je rekonstruisana 1958/59 god i izgrađen je nov mali zvonik ispred ulaza u crkvu.)

Šišatovac (Obnovljen je 60-tih.)

Tronosa (Nemci su ga zapalili 1941. i odneli sve vrednije stvari. Obnovljen je ponovo šezdesetih godina prošlog veka.)

Lista je duza, ovo je valjda dovoljno kao prilog onome sto sam ranije napisao.

Ništa, čekamo tu knjigu da vidimo šta je od tog obnovila država 50-ih obimnim ulaganjima. Ja iz svega ovoga što si taksativno navelo nigde ne vidim šta je država uradila?

Zadržaću se samo na tvom odgovoru za Kuveždin, slika 1000 reči

5 minutes ago, chandra said:

Kuveždin (Kuveždinski manastir je delimično obnovlјen od 1973. do 1975. Iz drugog izvora: Manastir su pljačkali i uništavali ustaše i Nemci tokom Drugog svetskog rata. Njegova obnova započeta je 1973. godine. - Slika koju je neko postovao je zastarela, u medjuvremenu je manastir skockan i sredjen.

Šta na ovoj slici izgleda da je delimično obnovljeno 1973-1975, dakle za dve godine? I kako se to delimično obnavlja? Znam da je slika zastarela, tu je bila da ilustruje da manastir nije bi obnovljen ni u 21. veku a kamoli za vreme sfrj.

spacer.png

4 minutes ago, čekmeže said:

Ništa, čekamo tu knjigu da vidimo šta je od tog obnovila država 50-ih obimnim ulaganjima. Ja iz svega ovoga što si taksativno navelo nigde ne vidim šta je država uradila?

Zadržaću se samo na tvom odgovoru za Kuveždin, slika 1000 reči

Šta na ovoj slici izgleda da je delimično obnovljeno 1973-1975, dakle za dve godine? I kako se to delimično obnavlja? Znam da je slika zastarela, tu je bila da ilustruje da manastir nije bi obnovljen ni u 21. veku a kamoli za vreme sfrj.

spacer.png

To pitaj eparhiju sremsku - https://www.eparhija-sremska.rs/manastiri/kuvezdin/

Sve to i dalje govori da manastir nije obnovljen ni 50-ih, ni 70-ih tek nedavno. Cela priča je krenula od obimnih ulaganja 50-ih.

Ta rečenica mi zvuči kao iz referata našeg omladinskog rukovodstva. Pre mogu da zamislim kako se materijal sa tih ruševina 50-ih koristi za izgradnju kuća po selima nego da su došli komunistički ktitori da vozdišu porušene manastire.

@djeneralce

niko ne tvrdi da ništa nije obnavljano. 

35 minutes ago, čekmeže said:

Sve to i dalje govori da manastir nije obnovljen ni 50-ih, ni 70-ih tek nedavno. Cela priča je krenula od obimnih ulaganja 50-ih.

Ta rečenica mi zvuči kao iz referata našeg omladinskog rukovodstva. Pre mogu da zamislim kako se materijal sa tih ruševina 50-ih koristi za izgradnju kuća po selima nego da su došli komunistički ktitori da vozdišu porušene manastire.

@djeneralce

niko ne tvrdi da ništa nije obnavljano. 

Problem je sto si ti "ozbiljna sredstva" shvatio bez ikakve perspektive i toga sta je to znacilo 50-tih godina. Mostanica je obnovljena 1947, Zica 1965 (pa porusena u zemljotresu 1987), i tako dalje.  Ili mislis da je to crkva sama obnavljala? Naravno iz predratne ili danasnje perspektive bogatstva crkve, to je svakako izgledalo kao represija.