Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

Odličan post, samo brate nemoj Dragaša. Čovek je totalna neznalica i bitanga. Otkad mu je izbijen iz ruku jedini zanat koji zna(šticovanje i ulično dilovanje), do kraja se pogubio.NBS je povećao money supply u poslednjih par godina samo ispod 5%. I namerno ne žele ni da povećavaju. Kakvih crnih 42%. :lol: Peace.
Ma ja nemam pojma ko je taj Dragash...Ali uzeo da to sto napisao tacno, otkud znam, ja te podatke niti imam niti pratim. Ne znaci mi nista ni Katic, ni Nikolic, ni sl. Jednostavno ne pratim to, nisam u toku. Eu 15, Indija/Kina 20%, USA 16% sad, Rusija pominju 40%, sto je nenormalno sasvim, mislim 42% bi bilo surovo. :lol: Zajebali bi i Mariju Antoanetu. :lol: Ako Mladja pocne kolace da deli, e, onda cemo da panicimo :lol:. 5%, ako je tako, je nista. Peace.
Link to comment
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

doduse, ako ode EPS za 20-30B, iha, moze tako poduze, wise shema da traje.
OMG, kako to mislis - 20-30B :blink: no way, ako dobiju i 2-3B bice fantasticno, keba moze odma' da snimi novi CD sa mladjinim pesmama...
ps. a da, btw, ja mislim da su iz G17 svi potpuni retardi, ali kompletni, najveci bi Labus, on je njih sve prestigao. On je retard pa faktorijal,ono n!
:lolol:
Nego da ja zavatim sebi, al posteno, na trzistu, ne ko ovi vodoinstalateri, oni ko Pande, neka zasticena vrsta valjda. :lol:
e pa, sa srecom :) Edited by Diskutant
Link to comment
OMG, kako to mislis - 20-30B :blink: no way, ako dobiju i 2-3B bice fantasticno, keba moze odma' da snimi novi CD sa mladjinim pesmama...:lolol:e pa, sa srecom :)
Iza EPS-a vreba, D.K.Keba. :lol: Pardon, 2-3, jest sa 0 bi bilo ipak mnogo. ali jesu pominjali i vece cifre, za kompletan EPS, da je NIS 1B, ali EPSdosta vise, par x toliko, ili cak i do 8B, navodno. Ali bez obzira, dotok Evra osiguran, a posto sve stoji ionako, epilog...Jak dinar, reklama bato. :lol: Nego se ti kolega, prebacuj na azijate, http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=206...&refer=homee, nije sramota, kad Soros sad hrli kod komunista, sto smo pa mi budale. A, jest bizzare vreme doslo, kad Benjamin moras ajd u yen ok, ali u neki yuan/renminbi (ja jedva to izgovorim) da menjas... Ej, Hvala, ali sreca nema mnogo veze tu. To ona pricica o vukovima i ovcama. Na krace staze, ides samo u skladu sa trendom, ne kontra. Ali na duze, e, tu mora kontra, vukovi trce za grupom ovaca, a jednu, sto trci u kontra smeru, i ne primete. Survival taktika u ovcarstvu. :lol::lol::lol: A G(lock)17 jesu to. Taman provalih gde Labusu splav, i sa drugarima planirao da konstruisemo onaj srednjevekovni katapultpa da ga gadjamo uginulom kravom npr, sa nbgd strane, kad nista, nestade taj. Mora da briljira u Sv.Banci ili gde je vec, sad. Cool. Our loss is their gain. Fair enough. :) Malo zezanja, preozbiljna tema ovo. Peace.
Link to comment

Inace u to medijsko prepucavanje oko kursa dinara su poceli svasta da ukljucuju. Sada vec vidim da se Djelic pojavljuje na konferencijama klanicara i malinara koji se slazu da je dinar prejak.

Edited by Maltese
Link to comment

Evo im rešenja wink.gif

Sprovesti evroizaciju ? Iako je dinar delimično stabilizovan, moguća inflacija je i dalje problem sa kojim je suočena srpska ekonomija. Inflacija iznad najavljivane ove godine je sasvim dovoljan dokaz da NBS nije u stanju da garantuje stabilnost valute. Promena rukovodstva NBS bi mogla dodatno da zakomplikuje situaciju jer niko ne može da garantuje da će prioritet budućeg guvernera biti obuzdavanje inflacije. Prelazak na evro bi bilo jedino dugoročno rešenje ovog problema. Jednostavno, Evropska centralna banka poseduje kredibilitet koji NBS nema. Crna Gora je odličan primer. Već par godina posle uvođenja evra inflacija u Crnoj Gori je dostigla evropski prosek od oko 2 procenta. Dosta se raspravlja o tome da li bi jednostrano uvođenje evra, kao što je to uradila Crna Gora, bio sistem koji bi EU odobrila Međutim, kako EU nema mehanizam kojim bi mogla da zabrani korišćenje evra zemljama koje nisu članice monetarne unije, ovo pitanje nije previše relevantno. Za najzabrinutije, nudimo sledeće rešenje - ukidanje zabrane korišćenja stranih valuta u Srbiji. Kako je evro već opšte prisutan polako bi postao nacionalna valuta, a EU ne bi mogla da nas kritikuje zbog liberalizovanja tržišta novca. Jedna od pozitivnih eksternalija uvođenja evra bi bio i kraj mita o spoljnotrgovinskom deficitu. Mnogi ekonomisti i političari u Srbiji po već dosadnoj mantri: izvoz dobar uvoz loš pokušavaju da nas ubede da je zbog stabilnosti valute neophodno ograničavati uvoz i posebno podsticati izvoz. Evroizacijom bi i taj argument, koliko god bio besmislen, konačno bio potpuno diskreditovan. Takođe, evroizacija bi dovela i do verovatnog ukidanja ograničenja na iznošenje deviza is Srbije, koje je sada na snazi.
Modovi brišite ako mislite da je inappropriate.
Link to comment
  • 3 weeks later...

Ovih dana se privodi kraju još jedna akcija u sklopu prvobitne akumulacije kapitala u Srbiji, aka tranzicija. Kurs evra je otišao za nedelju dana od grubo 78 na 85 dinara za 1evro. Da li je iko primetio ikakvu promenu u sferi ekonomije na bilo kom planu koja bi dovela do ovakve promene? Odgovor je ne, iz čega proizilazi da je drastična promena uzrokovana neekonomskim faktorima iliti muljanjem. Bogatima treba još pred nastupajuće novogodišnje praznike pa su zasukali rukave i udarnički zapeli u poslednjih 10ak dana i bogami udarnički i zaradili.Ono što me je naročito iznerviralo je skandalozna izjava srpskog ministra finansija g. Cvetkovića, koji je dešavanja objasnio odnosom ponude i tražnje :wacko: . Nakon toga je lopticu prebacio u NBS i sve svalio na monetarnu politiku. Pretpostavljam da je za ministra biran kao stručnjak, a on daje objašnjenja kao baba sa pijace(slučajno ili namerno).

Link to comment
Ovih dana se privodi kraju još jedna akcija u sklopu prvobitne akumulacije kapitala u Srbiji, aka tranzicija. Kurs evra je otišao za nedelju dana od grubo 78 na 85 dinara za 1evro. Da li je iko primetio ikakvu promenu u sferi ekonomije na bilo kom planu koja bi dovela do ovakve promene? Odgovor je ne, iz čega proizilazi da je drastična promena uzrokovana neekonomskim faktorima iliti muljanjem. Bogatima treba još pred nastupajuće novogodišnje praznike pa su zasukali rukave i udarnički zapeli u poslednjih 10ak dana i bogami udarnički i zaradili.Ono što me je naročito iznerviralo je skandalozna izjava srpskog ministra finansija g. Cvetkovića, koji je dešavanja objasnio odnosom ponude i tražnje :wacko: . Nakon toga je lopticu prebacio u NBS i sve svalio na monetarnu politiku. Pretpostavljam da je za ministra biran kao stručnjak, a on daje objašnjenja kao baba sa pijace(slučajno ili namerno).
Druze Hartmanne, dusa ti se zacrvenjuje! Neguj svoj bes i nezadovoljstvo...
Link to comment
Ovih dana se privodi kraju još jedna akcija u sklopu prvobitne akumulacije kapitala u Srbiji, aka tranzicija. Kurs evra je otišao za nedelju dana od grubo 78 na 85 dinara za 1evro. Da li je iko primetio ikakvu promenu u sferi ekonomije na bilo kom planu koja bi dovela do ovakve promene? Odgovor je ne, iz čega proizilazi da je drastična promena uzrokovana neekonomskim faktorima iliti muljanjem. Bogatima treba još pred nastupajuće novogodišnje praznike pa su zasukali rukave i udarnički zapeli u poslednjih 10ak dana i bogami udarnički i zaradili.Ono što me je naročito iznerviralo je skandalozna izjava srpskog ministra finansija g. Cvetkovića, koji je dešavanja objasnio odnosom ponude i tražnje :wacko: . Nakon toga je lopticu prebacio u NBS i sve svalio na monetarnu politiku. Pretpostavljam da je za ministra biran kao stručnjak, a on daje objašnjenja kao baba sa pijace(slučajno ili namerno).
:blink::blink: :blink: To sto ti nisi primetio sta se desilo ne znaci da nije niceg bilo... :rolleyes: 19.11. pukao tender za prodaju DDOR-a20.11. kao posledica toga belex se strmoglavio, pocelo mahnito povlacenje para i prodaja akcija i prebacivanje kesa u devize po tada relativno niskom kursu. Posledica jasna, ubrzana deprseijacija dinara. Mozda ovo nije jedini razlog ovakvog kretanja kursa ali je ocito lajtmotiv cele price.P.S. Ne sporim prilicno realnu mogucnost da se neko iz vladajuce ekipe i ovde omastio, ali ovo je ipak posledica a ne planirana akcija po mom misljenju...
Link to comment
Kad se sve to sabere, ponuda dinara je ista, ali je tražnja za dinarom (tj. ponuda deviza) manja. Dakle realni uslovi za pad dinara postoje. Ali zašto se toliki pad (8 dinara po evru ili 10%), desio za samo tri dana, a ne postepeno, u roku od recimo mesec dana, nije jasno. Jedino objašnjenje za to može biti političko -- zaoštravanje situacije oko Kosova, pobeda Hašima Tačija i propast poslednjih pregovora.
svinjarija da je u pitanju jeste,samo je pitanje koja,na nama je da nagađamo
Link to comment
:blink::blink: :blink: To sto ti nisi primetio sta se desilo ne znaci da nije niceg bilo... :rolleyes: 19.11. pukao tender za prodaju DDOR-a20.11. kao posledica toga belex se strmoglavio, pocelo mahnito povlacenje para i prodaja akcija i prebacivanje kesa u devize po tada relativno niskom kursu. Posledica jasna, ubrzana deprseijacija dinara. Mozda ovo nije jedini razlog ovakvog kretanja kursa ali je ocito lajtmotiv cele price.P.S. Ne sporim prilicno realnu mogucnost da se neko iz vladajuce ekipe i ovde omastio, ali ovo je ipak posledica a ne planirana akcija po mom misljenju...
Prodaja DDORa po ceni nižoj od očekivane je sigurno faktor koji utiče na negativna finansijska kretanja. Daj Bože da mi postanemo ekonomija u kojoj će vladati ekonomski principi. Nismo mi taj nivo da promena u jednoj sferi, investicije, preko berze utiče na kurs valute, tako snažno u tako kratkom roku. Nešto nije prodato za 400 nego za 200 miliona evra i to pomerilo kurs za 10 posto? NBS intervenisala sa 4 miliona i kurs stao...ma daj. šta će onda biti kad ode Kosovo? Kurs 150? šta je 1 DDOR za 15% teritorije.Recimo da i nije u pitanju špekulacija. U svakom slučaju izvršena je neophodna korekcija jer je kurs bio nerealan i uzde su morale da se popuste.
Link to comment
Prodaja DDORa po ceni nižoj od očekivane je sigurno faktor koji utiče na negativna finansijska kretanja. Daj Bože da mi postanemo ekonomija u kojoj će vladati ekonomski principi. Nismo mi taj nivo da promena u jednoj sferi, investicije, preko berze utiče na kurs valute, tako snažno u tako kratkom roku. Nešto nije prodato za 400 nego za 200 miliona evra i to pomerilo kurs za 10 posto? NBS intervenisala sa 4 miliona i kurs stao...ma daj. Šta će onda biti kad ode Kosovo? Kurs 150? Šta je 1 DDOR za 15% teritorije.Recimo da i nije u pitanju špekulacija. U svakom slučaju izvršena je neophodna korekcija jer je kurs bio nerealan i uzde su morale da se popuste.
Nisu to nikakvi posebni ekonomski principi vec obicna stihija.Niska cena DDOR-a je dovela do preispitivanja vrednosti ostalih kompanija(prvenstveno finansijskih) na berzi.Spekulanti koji su uglavnom ulagali u ove HoV su krenuli da brze bolje izlaze i ta sredstva su se odmah prelila na devizno trziste koje je inace prilicno plitko i podlozno ovakvom uticaju.Naravno kao sto vlada nije ocekivala onakvu cenu za DDOR tako se ni izgleda NBS nije dala ovakvom scenariju iako je on sve samo ne neocekivan...U slucaju nezavisnosti Kosova i nase ostrije kontrareakcije realno je ocekivati znacajno veci poremecaj na finansijskom trzistu a i u celoj privredi nego sto je ova korekcija kursa ..
Link to comment

post sa teme o ddor-u jos od pre dve nedelje.

UPDATE 2-Serbia asks Fondiaria for more in insurance saleBELGRADE, Nov 19 (Reuters) - Serbia asked Fondiaria (FOSA.MI: Quote, Profile, Research) on Monday to raise its offer for the country's second biggest insurer, DDOR, in a bid to save what was supposed to be the first major privatisation in the sector.The fact that the Italian company's bid was the only one, and its pricing at at barely 1.2 times DDOR's annual gross written premium, were seen in financial markets as a vote of no confidence in Serbia's financial sector.Sources familiar with the talks told Reuters that Fondiaria offered 184 million euros ($269.4 million) for an 83.3 percent stake in the insurer."We would have expected at least 2.2-2.3 times the premium to reflect a fast growing market and a 30 percent market share," a senior source in the company told Reuters. "But this is even less then our expected gross written premium for this year."DDOR's gross written premium was 145 million euros in 2006.Dragan Djuricin, chairman of accountants Deloitte in Serbia, DDOR's auditors, called it "a bad signal, because DDOR is a good company"."We are seeing an impact of the global credit crunch. At a time of crisis you don't buy risk and Serbia is a high-risk country," Djuricin told reporters while waiting for official word on the bid's fate.The government appeared resigned."The tender commission is not head over heels with this offer," Slobodan Ilic, state secretary in the Finance Ministry, told reporters. "We will try to find the best possible solution in the next five days."The news weighed on the stock exchange, bruising the financial sector, with some listed banks and insurers dipping by more than 4.0 percent.Currency dealers said worse was yet to come."This is a clear no-confidence vote and the dinar <EURRSD=> will not be spared. Today, many people refrained from selling euros. We could see a lot of euro buying tomorrow," one dealer said.Unhappy that just one bid emerged from 11 original potential buyers for unlisted DDOR, the government initially accused financial adviser BNP Paribas of a "bad call" in leading it to believe it would get a good price.But later, Ilic said that some bidders said they could not meet the high price it expected, and he acknowledged some might not have found DDOR financially attractive."Some cited the political situation and the forthcoming Kosovo status settlement process," he added, referring to Serbia's negotiations with its Albanian-majority breakaway province, which demands independence.When the government launched the tender in May 2006, bids came from a dozen firms including France's Axa (AXAF.PA: Quote, Profile, Research), Germany's Allianz (ALVG.DE: Quote, Profile, Research), and Belgium's KBC (KBKBt.BR: Quote, Profile, Research), Swiss Baloise (BALN.VX: Quote, Profile, Research), Greece's National Insurance (ETHr.AT: Quote, Profile, Research).
Link to comment
  • 4 months later...

Danas je dinar oslabio prema evru, praznici su prošli, ma da restriktivna monetarna politika dosta dobro utiče na jačanje dinara. Sutra će izgleda evro nastaviti da jača. Mislim da nam sledi interesantan period što se kursa tiče, nadam se da će sve biti u redu. Sad nam treba stabilnost, a ne neke zezancije sa kursom. Guverner ne bi trebalo da se igra sa kursom, pogotovo ako pobede "narodnjaci", i očekujem ozbiljnost i ako je potrebno intervenciju NBS da se stabilnost održi. Ma da će to biti jako teško ako pobede antievropske snage.

Link to comment

Evro odlepio, danas se trgovalo i po 82.3 din za eur(*). Reklo bi se da je intervenisala NBS jer se trenutno na MDT trguje sa 80.69 din za eur. Srednji kurs evra sutra biće prosečna vrednost na današnjem trgovanju na MDT.(*) govorim o trgovanju na međubankarskom deviznom tržištuupdate: kurs evra sutra iznad 82

Edited by Spirit
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...