Jump to content
IGNORED

barselona, spain


denise

Recommended Posts

Dodjes do samog terena na koji ne smes da zgazis, odes do media centra i novinarske loze, ispod je loza za "ljude" gde imas i monitore da pratis lepo utamicu posto je pogled ocajan.Obilazak sve tri tribine (2 terase i tribina uz teren), mogucnost slikanja sa fudbalerima (ti se namestis kako hoces, a oni te ubace pored igraca i to ti prodaju za 12e uz prigodan album), obilazak muzeja gde su trojefiji koji su osvojili FK, KK, RK Barselona, dresovi i sl. I na kraju ulazak u shop gde kupujes sve i svasta od Barsinih proizvoda.Nama je vodic dao oko 100 minuta, s tim sto je 20 minuta jurio karte, tako da smo imali samo 1h sto je bas malo.

Link to comment

Bićemo u Barsi tri dana u maju. Može li par dobrih saveta:- Kako najjeftinije od aerodroma do centra Barselone?- Da li je neko koristio Barcelona Card i vredi li uzeti je?- Da li je metro najbolji način transporta po Barseloni?- Šta treba obići u ta tri dana?- Ako je neko išao na trku Formule 1 u Barselonu, kako je stigao do staze? - Jel Španci razumeju engleski ili se prave blesavi?

Edited by stoka
Link to comment

- peske, zasigurno- ja nisam- dosta je kul i tocan, imas i laki na periferiji- zavisi od vremena, al verovatno sorc i majicu- ne znam- blesavi, morao sam da se prisecam prebijednog francuskog

Link to comment
Sagradu spolja i iznutra, nemoj da stekaris na liftu, odlican je dozivljaj.
+1000, ali gađaj dan bez vetra, kad duva malo jače tornjevi su zatvoreni za posetioce. Kad je red oko pola Sagrade čeka se oko pola sata, brzo ide, a vredi svaki sekund čekanja...1008474.jpg
Link to comment
Bićemo u Barsi tri dana u maju. Može li par dobrih saveta:- Kako najjeftinije od aerodroma do centra Barselone?- Da li je neko koristio Barcelona Card i vredi li uzeti je?- Da li je metro najbolji način transporta po Barseloni?- Šta treba obići u ta tri dana?- Ako je neko išao na trku Formule 1 u Barselonu, kako je stigao do staze? - Jel Španci razumeju engleski ili se prave blesavi?
Pazi svoje stvari i sve sto nosis uza sebe posto ima uzasno mnogo dzeparosa, a posebno su aktivni u vreme praznika kad su najvece guzve. Bukvalno nemoj ostavljati ranac pored sebe u kaficu na susednoj stolici. Kad ti pridje super riba da te pita gde je neka turisticka atrakcija, ti pazi na torbicu i ranac, a manje gledaj u dekolte :P Uzmi obavezno mapu, napravi plan unapred, setaj kroz Barsu, prelepa je. Gaudija obavezno, imas dosta parkova koji su odlicno sredjeni. Metro je dobar izbor samo pazi da ne promasis smer. Znaju engleski koliko im treba. Ako skupis vise od sat i po poseti Kamp Nou :DI lepo se provedi. Edited by Milosh76
Link to comment
Bićemo u Barsi tri dana u maju. Može li par dobrih saveta:- Kako najjeftinije od aerodroma do centra Barselone?- Da li je neko koristio Barcelona Card i vredi li uzeti je?- Da li je metro najbolji način transporta po Barseloni?- Šta treba obići u ta tri dana?- Ako je neko išao na trku Formule 1 u Barselonu, kako je stigao do staze? - Jel Španci razumeju engleski ili se prave blesavi?
Evo na brzaka, direktno iz Barse, posto ne znam kad ides, pa da ne zakasne informacije.1. Vozom ili busom br. 46. Oboje kosta 2 eur. Ali moze i manje, uzmi odmah na aerodromu T-10 kartu, kosta 9,25 eur i vredi za 10 voznji bilo kojim prevozom. Takodje, mozes i da menjas prevoz u roku od 1h15min, racuna se kao 1 voznja, osim ako izadjes iz metroa, pa ponovo ulazis u njega, onda se racuna posebno.2. Kontam da ne vredi, ali ne znam, nisam uzimala. Neces za 3 dana obici bas onoliko muzeja i ostalog da bi ti se isplatilo.3. Na pitanje za obilaske odgovaram za par dana kad se vratim.4. Ne znam.5. Uglavnom razumeju, ali odgovaraju na spanskom. Ako si gledao neku spansku seriju, taman toliko ce ti trebati. :DDetaljnije kad se vratim.Inace, FENOMENALAN je grad!
Link to comment

Kao sto neko vec rece, pazi na stvari, dzepare nevidjeno! Mene pokusali, srecom nisu uspeli. Jedno jutro silazim u metro, ruksak na ledjima (u njemu nista sem vode i mape), kad osetim kako me nesto dira po ledjima. Okrenem se, a ono decak od nekih 15-16 godina mi otkopcava ruksak! Samo sam podviknula pa je pobegao, ali stvarno treba biti pazljiv. Sto se tice obilazaka: Gaudi! Sagrada, obavezno i iznutra, ja sam pokusala 2 puta da uhvatim kad su otvorene terase, ali nijedno nisu bile, iako nije duvao vetar. Nema veze, isplati se uci i bez toga, fantasticno je. Meni se otelo jedno: "WOW!" kad sam usla. Inace, sa penjanjem na terase je ulaz 16 eur, bez toga 13. I te kako vredi svake pare. Park Guell, besplatan je ulaz, a predivno mesto, samo krcato turistima. Opet, vredi se malo gurati i kroz guzvu. Ja sam isla i u La Pedreru, i to je fenomenalno, ne mogu sad da se setim tacno, mislim da je isto 16 eur. Ako volis fudbal, idi u obilazak Nou Campa. Ja sam razmisljala da li da idem dok nisam dosla tamo i videla da grad zivi za klub, pa sam se nalozila i otisla. Provela sam 3,5 sata tamo, ostala bih i vise da nisam popizdela zbog guzve u muzeju, kad god hoces nesto da procitas ili pogledas na onim multimedijalnim stvarcicama koje imaju, uleti ti neki klinac i sve ispritiska samo da bi video kako slike iskacu. :rant: (22 eur)La Boqueria pijacu nemoj da propustis. Ja sam svako jutro isla tamo da doruckujem. Riba, voce, slatkisi, djusevi, sve i svasta. Cim udjes, boje, mirisi i ukusi ti napadnu sva cula, a uopste ne zelis da se branis. :) Preporucujem djus borovnica-kokos. Pijaca se nalazi na La Rambli kojom ces verovatno svakako da prosetas, pa svrati.Setaj. Rambla, Raval, Gracia, Born, Barri Gotico... Kroz sve vredi prosetati, Gracia ima gomilu malih trgova gde ne mozes da odlucis koji je lepsi. Ipak, moje omiljeno mesto: Placa Sant Felip Neri u Barri Gotico. Zavuceno, mirno, nije toliko popularno kod turista, tu se nalazi crkva iz koje se Gaudi vracao kad ga je udario tramvaj, a ja sam ga trazila i zato sto se spominje u knjizi "Senka vetra" (zbog ovoga sam se peske penjala i Tibidabo avenijom, a nazad vozila plavim tramvajem :) ). Idi na Montjuic. Ja sam isla peske, ali mozes i uspinjacom za koju takodje vazi T-10 karta koju sam spominjala. Tu je Olimpijski stadion (na koji moze da se udje besplatno), Palau Sant Jordi, Calatrava toranj, Miroov muzej i prilicno neobicno groblje. Takodje, u podnozju Montjuica su Magicne fontane koje sam ja cekala da propevaju 4 veceri, ali - nista. Nemam pojma u cemu je bio problem, ali tuda svakako treba da prosetas, super je pogled na Placa Espanya sa terase MNAC-a (Muzej nacionalne umetnosti Katalonije). U podnozju je i Poble Espanyol kroz koji takodje treba prosetati. Ulaznica je 9,5 eur preko dana, a posle 20h je 5,5 eur. Idi uvece, do pola 10 ima sasvim dovoljno dnevne svetlosti, a i posle toga je super za setnju.Valjda je dovoljno za 3 dana. :)

Link to comment
  • 2 weeks later...

Kao prvo, da se zahvalim svima na odgovorima na moja pitanja u vezi puta u Barselonu, apsolutno svaka sugestija ili preporuka je bila na mestu ...Za one koji nameravaju da putuju, da iznesem neka iskustva ...Po meni, ako idete prvi put a ostajete recimo samo tri dana u ovako atraktivnom gradu, manje vremena trošite na šopingovanje i sedenja po restorančićima, jer onda nećete stići da obiđete neki minimum atrakcija ... Bolje vam je za prvi put da se hranite sa nogu da biste imali više vremena za druge aktivnosti ...Do prošle godine moglo se avionom direktno iz Beograda za Barselonu, ali aviokompanija "Spen-er" je u međuvremenu propala, tako da valja potražiti druge opcije. Jedna od jeftinijih je autobusom do Skoplja, odatle jeftinim letom Vizera (oko 30-tak evra u jednom pravcu) do Treviza, a odatle takođe jeftino (oko 30-ak evra u jednom pravcu) do Barselone ...Uzeli smo Barcelona Card i Barcelona Bus Turistic, i to preko neta, jer ih onda dobijate sa popustom. Dakle, ako imate kreditnu karticu (Viza, Ameriken, Master), savetujem naručivanje pomenutih na adresama: Barcelona Card: http://www.bcn.trave...CFQpj3wodyguMMgBarcelona Bus Turistic: http://www.bcn.trave...CFcNN3wodNgQAPwNakon "onlajn" kupovine, na mejl koji ste naveli prilikom narudžbine, dobijate vaučere koje odštampate i predajete ih na šalterima turističkih ofisa (na aerodromu ili centru Barselone, adrese su navedene kako na sajtu tako i u instrukcijama koje dobijete na mejl) i u zamenu dobijate kartice, plus vodiče, plus mape, plus kupone za popuste i besplatne obilaske muzeja i ostalih atrakcija ...Bus Turistic autobusi imaju dve rute - crvenu i plavu. Najbolje je ukrcati se na trgu Katalunja, sa kojeg polazi još jedna vrsta "hop-on" i "hop-of" autobusa, koje ne treba brkati sa gorepomenutim ... Karta za autobuse je dnevna i sa njom silazite i ulazite u autobuse kad hoćete i koliko hoćete. Oni voze od jutra do negde 8-9 uveče ...Sagradu, Rambalu, pijacu u Rambali, Guadijeve građevine su već drugi pomenuli. Naravno, ne zaboravite magičnu fontanu (nekoliko stotina metara od trga Espanja), kada sa prvim mrakom kreće muzičko-vodeni performans. Ova grandiozna fontana je sigurno jedna od malobrojnih u svetu koja dobija aplauz od više stotina gledalaca nakon svakog svog "nastupa" ...Barselona karta omogućava besplatan prevoz javnim saobraćajem (ako dolazite avionom, kartica omogućava i besplatan prevoz busom 46 do trga Espanja). Uz to, dobijate i set kupona koji omogućavaju besplatan ulazak na mnoga mesta, kao i popuste (za Nou Kamp i Akvarijum, na primer). Kad već pomenuh Nou Kamp, preporučujem ga svim fudbalskim zaljubljenicima, na interaktivnom stolu u okviru muzeja, nalazi se i video-zapis Maradoninog gola protiv Zvezde u Beogradu (onaj čuveni lob-šut). Akvarijum je zanimljiv samo zbog osećaja kada ajkula pliva iznad vas na dva metra udaljenosti ...Kolumbov toranj na kraju Rambale jeste zanimljiv jer sa Barselona karticom imate besplatnu vožnju liftom do vrha tornja, ali, baš tog dana kada smo nameravali da uživamo u panorami Barselone sa oko 60 metara visine, lift nije radio ...Kad ste već kod spomenika, jedno 15-20 minuta hoda pored obale dovešće vas do Barselonete, gradske plaže. Idealna je za "rileks", da se izrazimo fensi rečnikom ... I ako imate Barselona karticu, obavezno koristite metro, sa svojom jako razvijenom mrežom, koji vam omogućava brz dolazak do većine atrakcija. Na displeju svake stanice pokazuju vam se minuti i sekundi (?!) do dolaska sledećeg voza. Metro jeste dobar, ali nije najbolji. Recimo, svi treba da zamislimo kako je slabije pokretnim građanima na nekim stanicama gde nemaju pokretne stepenice ili lift za lakši odlazak na perone. Prag platformi metro stanica nije sasvim u nivou praga vozova, a i na stanicama je malo zagušljivo (da li je tek leti pakao ili se tada pale neki ventilacioni uređaji, to ne znam) ...Mi nismo stigli, ali preporučujem žičaru koja vozi od Monžuika, do tamo možete stići upravo gorepomenutim Bus Turistic autobusom koji tu ima jednu od svojih stanica ... Za one koji žele maksimalni užitak u panorami Barselone, to mora da bude pod obavezno ... I ono što je već globalni fenomen jeste veliki broj džabalebaroša i sitnih džeparoša u centru grada. U ulici Rambala i ulicama oko nje ima i šibicara (znate ono - tri kutije, a jedna kuglica), crnaca koji prodaju ženske torbe i stalno beže od policije, a o Arapima koji na svakih deset metara stoje i prodaju neke besmislene igračke koje niko ne kupuje, da i ne pričamo. Nisam sklon teorijama zavere, ali mislim da je to njihovo zujanje u glavnoj ulici samo paravan za neke druge aktivnosti. Jer još nikada nisam primetio da iko kupuje ta njihova sranja i kada bi im od prodaje tih gluposti zaista zavisila egzistencija, pa oni ni za leba ne bi imali ...Dakle, ako apstrahujemo ove negativne aspekte, Barselona je zaista grad gde bi čovek sa nekom većom kintom rado kupio gajbu ... Ko hoće metropolu koja je 24 sata u "spidu", eto mu Barselona. A ko želi privremeno da pobegne od gungule, ne mora ni u parkove, već može odmah od Rambale da skrene u neku od poprečnih uskih uličica i da se oseća kao da je u nekom malenom primorskom gradu ...Nabavite dobru obuću, spremite se za puno šetnje i uvek u rasporedu ostavite lufta od par sati. Tako smo i mi planirali da u okolini Rambale i Katalunja trga ostanemo sat i po, pa smo se zadržali skoro tri sata. Jer mnoga mesta su tako privlačna da kada krenete u njihovo istraživanje, zaboravite na vreme, pojave se uvek neki drugi zanimljivi detalji ...

Edited by stoka
Link to comment
Možeš iz Temišvara Wizzom za iste te pare, a mnogo manje drkanje + direktan let.
Tako je, matori, i to je jedna od opcija, možda čak i bolja. Nama ta opcija jedino nije odgovarala zbog kasnog vremena leta (oko pola 7 uveče) ... A i Trevizo je blizu Venecije (40-ak minuta vozom iz centra Treviza, ili sa aerodroma u Trevizu bus-transfer do Venecije), koju smo takođe overili ...Tako da, ko hoće i u Barselonu i u Veneciju u jednom paketu, može da razmotri ponuđenu opciju ... Edited by stoka
Link to comment

Ja sam u Barsi početkom Septembra, u stanu, 7 noćenja za smehotresne pare.Ima još 2 mesta, ako neko želi da ide, ima par sati fore da se prijavi. :D

Link to comment
...
samo par komentara:nije Rambala nego Ramblageneralno u Španiji, a pogotovo na Rambli, uvek!!! veoma veliki oprez sa stvarima jer se pljačka najstrašnijemoju kumu su tako opljačkali usred restorana baš na Rambli pred nas troje-četvoro, odneli celu tašnu koja je visila na stolici, išli smo i u policiju i sve ali džabadakle, oprez na ulici, oprez u prevozu (kao i u Srbiji uostalom), a pogotovo na Rambli :)a Crnaca i Arapa koji prodaju bezvezarije ima po celoj Španiji, i ništa se specijalno ne valja iza brda, a verovali ili ne nađu se i ljudi koji to kupuju Edited by Amelija
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...