Jump to content
IGNORED

barselona, spain


denise

Recommended Posts

Prvi put smo porodicno u Barseloni, hvala svima koji su pisali!
 
Da, predivam grad, smesteni smo u El Bornu, jako zanimljiva cetvrt.
 
ALI: sve zivo se placa, ulazak u svaki jebeni park cak, sto nije ni problem, ali kad ti u podne kazu da je park Guel „rasprodat“ i tog dana i sutra, koji kurac??? Pri cemu u parku naravno ima mesta kolko hoces. I tako za svaku jebenu stvar. Da ok, treba sve unapred online kupiti ali jebes takav gradski turizam. 
Ti ko da ne živiš u Berlinu. Do pre 20 dana si mogao da kupiš kartu za skoro sve muzeje ali zato čekanje u redu od sat i po vremena, minimum.
Link to comment

Od nestandadno turistickih stvari bih dve izdvojio.
 

Lepu izlozbu o olimpijadi 92 sam video, otvoreno se suceljavaju sa njihovom BnV, jer je ceo priobalni deo bio zaravnjen i iznova gradjen zbog olimpijade. Osamdetih, kad je ideja olimpijade zazivela, Spanija je takoreci tek izasla iz diktature, i bilo je vazno privuci strane novce. Sto im je i uspelo, po cenu unistavanja stare Barselone / udzerica (zavisi koju stranu pitas). S tom razlikom sto su Barselonu na vodi jos projektovali arhitekte koji znaju, pa to sve izgleda i funkcionise smisleno.

 

Takodje sam slucajno video arheolosko nalaziste na mestu stare pijace El Born, jako lepo uradjeno i ocuvan lokalitet. I u pola price o pijaci krece guslanje o ratu za spansko nasledje i poslednjem jurisu junacke katalonske konjice protiv osam puta jaceg spanskog (i francuskog) agresora — na stranu sto su katalonsku stranu podrzavali Engleska, Holandija i Austrija, ko se ne seca ovog rata i njegovih razloga nek obnovi, ceo besmisao feudalizma u Evropi i radost moja kad su poceli da im seku glave bice odmah jasni — uglavnom nicim izazvani lepu izlozbu uneredjuju katalonskim patriotizmom i zalom za pre 300 godina izgubljenom nezavisnoscu. I junacki general sto je kao prvi izjahao poput Aragorna u susret Orcima pardon Francuzima, je ipak preziveo dok njegova vojska mahom nije.

Link to comment
3 hours ago, burekdzija said:

Prvi put smo porodicno u Barseloni, hvala svima koji su pisali!

 

Da, predivam grad, smesteni smo u El Bornu, jako zanimljiva cetvrt.

 

ALI: sve zivo se placa, ulazak u svaki jebeni park cak, sto nije ni problem, ali kad ti u podne kazu da je park Guel „rasprodat“ i tog dana i sutra, koji kurac??? Pri cemu u parku naravno ima mesta kolko hoces. I tako za svaku jebenu stvar. Da ok, treba sve unapred online kupiti ali jebes takav gradski turizam. 

 

Imaš onaj park na Monjucu gde je pored park sa kaktusima koji sam spominjala na prethodnoj strani, tamo je sve dž.

 

Guel ni ja nisam videla baš iz tog razloga sto je te 2019. bilo tako da kupiš kartu za određeno vreme i onda imaš pola sata da udjes tad ili nikad, što mi sa bebom nije odgovaralo.

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Zlurad said:
4 hours ago, burekdzija said:
Prvi put smo porodicno u Barseloni, hvala svima koji su pisali!
 
Da, predivam grad, smesteni smo u El Bornu, jako zanimljiva cetvrt.
 
ALI: sve zivo se placa, ulazak u svaki jebeni park cak, sto nije ni problem, ali kad ti u podne kazu da je park Guel „rasprodat“ i tog dana i sutra, koji kurac??? Pri cemu u parku naravno ima mesta kolko hoces. I tako za svaku jebenu stvar. Da ok, treba sve unapred online kupiti ali jebes takav gradski turizam. 

Ti ko da ne živiš u Berlinu. Do pre 20 dana si mogao da kupiš kartu za skoro sve muzeje ali zato čekanje u redu od sat i po vremena, minimum.

Ma sve ok, evo sad sam kao pravi turista seo i kupio karte za sve stvari do kraja ali to mi je nekako sranje, ja volim spontano po gradu da se setam, sad mi je ostatak posete programiran i nema odstupanja, sad marsiramo od slota do slota. To me nervira, first world problems jebiga.

Link to comment
2 hours ago, burekdzija said:

Ma sve ok, evo sad sam kao pravi turista seo i kupio karte za sve stvari do kraja ali to mi je nekako sranje, ja volim spontano po gradu da se setam, sad mi je ostatak posete programiran i nema odstupanja, sad marsiramo od slota do slota. To me nervira, first world problems jebiga.

 

Sad verovatno nije takva navala kao nekad, ali kapiram da bez tih ogranicenja stvarno ne bi mogli da funkcionisu uzevsi u obzir tu masu naroda koja hoce da vidi najpoznatije stvari i zavrsilo bi se lose po same posetioce, jer ne bi mogao nigde ni da svratis spontano.

  • +1 1
Link to comment
  • 5 months later...
On 3. 11. 2022. at 19:06, burekdzija said:

Takodje sam slucajno video arheolosko nalaziste na mestu stare pijace El Born, jako lepo uradjeno i ocuvan lokalitet

Jos jedna preporuka :). Najbolji deo grada je Born. Barselona je tako raznolika, nije ni cudo sto privlaci toliko turista. Na jednom mestu je more, Gaudi, stari delovi grada, noviji delovi. Ulaznice su uzasno skupe i opet je guzva. 

Ako neko zeli da spoji letovanje i obilazak Barselone moze da bira mesto Badalona. To je spojeno sa Barselonom, gradic za sebe. U starom delu su kuce na dva nivoa, zgodno za iznajmiti ako ide vise ljudi. 

Jedina mana je sto se do plaze (koja je odlicna) prelazi pruga (to je Franko smislio).

 

 

 

IMG_20230414_085311.jpg

IMG_20230414_085404.jpg

  • +1 4
  • Wub 3
Link to comment

Ko zeli u Barseloni da pobegnen od guzve preporucujem deo koji se zove Poblenou i Ramblu del Problenou. Za razliku od glavne Ramble koja se ne vidi od turista ovde je mir. 

Lepa je ulica i izbija direktno na more. Okolne ulice su takodje zivopisne

 

IMG_20230414_205338.jpg

IMG_20230414_205356.jpg

  • +1 1
Link to comment
  • 1 month later...

Ćao društvo, pre svega da pohvalim odlične savete ovde za posetu Barsi, prvi put sam bio 2010. i sve je bilo jako korisno. Sledeće nedelje idem po drugi put, na pet dana, i držaću se utabanih staza ali me zanima ova Barsa-karta...da li se isplati generalno..

 

Inače volim da špartam što više peške i otkrivam samostalno što je moguće više.. Od muzeja bih overio pomorski, vojni i istorijski, zbog cice verovatno i čokolade, i tog nekog Pikasa:tongue: ...e sad, ekstremno mi se sere od čekanja termina sa znojavim američkim babama, dok se kao svoj na svome osećam opružen s pivom na besplatnim travnjacima i/ili nogama u nekoj fontani. Don't get me wrong ali volim videti i neko dobro groblje :evil:, a nisam to video u ponovnom prelistavanju topika.. Pijace ste pokrili do jaja, paelja je bila top preporuka, usraćemo se i ovog puta...više puta, abstint, sangrija i kokteli, takodže.

 

Tako daaa...karta i groblje, u osnovi :D 

 

ps. da slučajno neko nije koristio ove Safonove "ture"? ..bivši sam ovisnik o njegovom opusu, ali razmišljam da se puknem još jednom kad sam tamo, čisto da proslavim uspešno skidanje.

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Muzej Pikasa u Barseloni mozda nije top atrakcija grada ali je veoma simpatican. Svake prve nedelje u mesecu je besplatan ulaz, samo je potrebno uzeti tu besplatnu kartu unapred onlajn. Onda se ulazi mimo reda koji uglavnom bude ogroman taj dan. 

Muzej je u jednoj divnoj palati velicine da se zaista uziva. Uvek bude jos neka postavka nekog drugog umetnika.

Tu je pikasova kolekcija dok je studirao i postovao sva pravila akademije (uz imitacije velakseza, el greka), slike iz pikasove plave faze i kolekcija vise desetina slika njegovih varijanti Las Meninas :D. Muzej koji nece nikoga umoriti, bas za uzivanje :)

 

  • +1 6
  • Hvala 2
Link to comment

Palau Guelj je manje reklamirano Gaudijevo delo. Ona je u vlasnistvu opstine te su ulaznice za nju jeftinije nego za Batljo i Pedreru (Milja) koje su u vlasnistvu nekih investicionih fondova. Bespatan je ulaz svake prve nedelje u mesecu (kao i za Pikasov muzej).

Ne znaci da je slabije Gaudijeco delo, usudjujem se reci mozda i najbolje. Palata je pravljena za porodicu Guelj koja je zaista tu zivela pa je utisak najkompletniji (sve je Gaudi radio za svog prijatelja od vrhunskih materijala) -od konjusarnice do terase na krovu.

 

Cuvene Gaudijeve kvake koje krase mnoge barselonske domove i danas :heart:

IMG_20230813_231209.jpg

  • +1 5
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...