Jump to content
IGNORED

barselona, spain


denise

Recommended Posts

Za Guelj obavezno online, navala je uvek, pogotovo u prolece, tako da moze da se desi i da ne docekas. S tim sto se ulaz naplacuje samo u mali ogradjeni deo sa gusterima, ostatak parka je potpuno slobodan za setnju i, meni licno, mnogo lepsi dozivljaj od ove izlozbe.

Za pravoz ovo sto je rekao Kampo - 10vozna karta je najisplativija jer dobijes voznju za 1 eur.
Ne znam jesam li pisao vec ranije - kad ste blizu Monzuika obavezno overiti uspinjacu - odvede te na vrh brda gde je muzej/tvrdjava, pa odatle mozes lagano peske nizbrdo.

Sto se tice klope, Barselona ume da bude jeftina ako se snabdevas u supermarketu pa sam kuvas. Takodje, ima puno nekih bife-kantina koji ti nude all-u-can-eat obrok za 10-12eur, sto moze da ti pokrije celodnevne potrebe, uz dobar dorucak izjutra i laganu veceru uvece. Moras samo da pazis na radno vreme, uglavnom svi imaju dvokratno, do nekih 15-16h, posle ponovo otvaraju tek oko 18-19h i isti bife je duplo skuplji.

Edited by goofs
Link to comment

Hvala vam :thumbsup:

 

Vlasnica stana mi za park rece da nije tako velika guzva i da mozemo da kupimo kartu jedan dan unapred. Posto nikad nisam bila a nemam ni predstavu kako tacno izlgeda park, meni se ucinilo da je ceo zatvoren sad? Citam da ce karta jos poskupeti od 1. aprila :dry:

Takodje mi rece da ako idemo u Figueras, da je bolje radnim danom nego vikendom. "Its gonna be less crowded in the Figueres city and I think not so many people commute to Figueras for work so I think the train should not be crowded." I da nam je lep deo na obali (la Barceloneta) nekih 20 min prevozom (bus D20 from Plaza España which is near my apartment) - tako sam i mislila gledajuci kartu da nemamo nista lepo sta je u blizini.

 

Sajt za vremensku prognozu: https://www.eltiempo.es/en-provincia-barcelona

 

Za prevoz i ona spomenu tu T10 kartu, a za aerodrom se kupuje odvojena.

Link to comment
7 hours ago, I*m with the pilots said:

I da nam je lep deo na obali (la Barceloneta) nekih 20 min prevozom (bus D20 from Plaza España which is near my apartment) - tako sam i mislila gledajuci kartu da nemamo nista lepo sta je u blizini.

 

 

 

:blink:

 

Lep deo pocinje jos od Plaza Espanya, na par minuta hoda od vas. Tu vam je ona fontana i lep pogled ka MNAC. Tu vec ulazite u Esquerra Eixample, Sant Antoni, i samo malo dalje Raval. To je sve lepo i treba videti. Barseloneta je lep kraj, vrlo poseban i "najspanskiji" od starih delova grada (moja omiljena Gracia je pak najkatalonskija). Dobro se i jede u Barseloneti, a tu je i more.

 

Inace, sto se tice mora i Barselone, uvek sam imao utisak da mentalitet grada nije toliko morski. Oni sami kazu da je to vekovima bio grad ledjima okrenut moru. Vise je kao Rijeka, nego kao Split.

Link to comment

cuvajte se lopova.

 

rade na svim prometnim mestima, u blizini svih turistickih atrakcija (ulazak/izlazak iz metroa, starbucksovi, parkovi, redovi za ulazak). uglavnom love torbice, ranceve.

 

prijatelju su dvojica prosuli kafu po stolu u starbucksu, prekrili mu novinama iPad. dok su se izvinjavali i brisali stol, maznuli mu iPad i izleteli napolje. on pojurio za njima ali je shvatio da nema sanse da ih uhvati. po povratku ukapirao da mu je druga ekipa u medjuvremenu pokupila torbu sa stolice... kamere nista, svedoci nista.

 

drugi prijatelj je preko airbnb unajmio stan kod Arc de Triomf. dok je sa porodicom setao gradom, ekipa usla u stan i pokupila sve laptopove, iPadove i slicno. ispostavilo se da su imali kljuc od stana. murija kaze "ah, da, desava se".

 

sestra je izlasla iz metroa na Plaça d'Espanya i penjuci se uz stepenice je osetila kako joj neko od nazad ceprka po torbici. okrenula se, videla otvorenu torbu, shvatila o cemu se radi i svom snagom sutnula lopova i gurnula niz stepenice. mladic u ranim dvadesetim pocne da bezi a muskarci iz sestrinog drustva za njim. tek, iskoce dvojica starijih pred njih, jedan sa nozem i pokazuju im prstom: "No! No!" srecom, nista joj nisu ukrali.

 

u sva tri slucaja policija ni pristom da mrdne. a i sta ce, jel'... 

Link to comment
1 hour ago, Kampokei said:

 

:blink:

 

Lep deo pocinje jos od Plaza Espanya, na par minuta hoda od vas. Tu vam je ona fontana i lep pogled ka MNAC. Tu vec ulazite u Esquerra Eixample, Sant Antoni, i samo malo dalje Raval. To je sve lepo i treba videti. Barseloneta je lep kraj, vrlo poseban i "najspanskiji" od starih delova grada (moja omiljena Gracia je pak najkatalonskija). Dobro se i jede u Barseloneti, a tu je i more.

 

Inace, sto se tice mora i Barselone, uvek sam imao utisak da mentalitet grada nije toliko morski. Oni sami kazu da je to vekovima bio grad ledjima okrenut moru. Vise je kao Rijeka, nego kao Split.

 

Nene, pogresno si me shvatio, mislila sam da lepi deo obale nije blizu. :)

Kad sam vec tu, nisam ti se zahvalila za smernice i predloge za setnje po Stokholmu, bilo nam je bas super!

 

 

1 hour ago, Djuro said:

cuvajte se lopova.

 

 

Huh, da, ovo su nam svi rekli. Necemo imati nista sem mobilnih telefona i fotoaparata koji ce biti sa nama; deluje mi da je stan okej: prijavljen je i ima prilicno dobre recenzije vise godina unazad - ne znam koliko se to moze lazirati na AirBnB, cini mi se da ne.

 

Secam se da sam na negde citala o slicnoj situaciji sa kljucevima za ormarice na autobuskoj stanici - mislim da je bila Malaga u pitanju, i da sam zbog toga otisla do zeleznicke da tamo ostavim torbu dok sam svrljala po gradu pre odlaska na aerodrom.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Sve vreme, čitajući neki putopis, pitam se gde je sad taj Ešample :D i onda mi proradi kliker da je to Eixample koji ste spominjali. Da li je Gracia - bas tako, Gracija? I kako se na kraju cita to brdo Mon..?

 

Vidim da MACBA ima subotom besplatni ulaz popodne, 16-18h...da li se tu ceka red kao u Momi ili nije tako strasno? Takodje videh da imaju i neke vodjene ture, bas sad ove subote kada cu biti tamo, ali cekam odgovor na kom jeziku se to odrzava, verovatno nece biti na meni upotrebljivom.

MNAC ima takodje besplatni ulaz subotom od 15h, i jos bolje zbog neobaveze organizovanja, prve nedelje u mesecu ceo dan, pa da li ima tamo neceg jako vrednog videti? Osim upoznavanja sa bas katalonskom umetnoscu, posto je na tome akcenat?

 

Znam da je ovo vrlo individuelno, ali koliko vam je ~ trebalo da vidite Sagrada Familiju unutra? I recimo za Guelj, pretpostavljam da mozemo da planiramo ili celo prepodne tamo, ili popodne?

Nervira me malo to sto za SF covek moze da kupi samo karte sa audio ili zivim vodicem za preko dana; solo karte su samo od 18h, sto nam je kasno. Imamo neke druge audio vodice za SF pa smo mislili da ne moramo da placamo i to tamo, ali bas su napravili sve da covek mora da ostavi bubrege..

 

E da, neki izvrsna poslasticarnica (sladoled)...?

 

Sad ovo za one koji su bili bas mnogo po Spaniji...Gledam gde mozemo da nadjemo BlanxArt cokolade, i na sajtu vidim da ih ima u nekom izgleda lancu radnji, "Casa Ametller"..pogledam cene i - frapiram se. 80g kosta preko 2,5 evra. To mozda ne bi bilo cudno, da pre samo tri godine nismo u Baskiji kupovali iste po mnogo, mnogo nizoj ceni. Hajde da uzmem da su malo poskupele, ali toliko? I jos tu u Kataloniji, odakle i jeste ta firma - nema mi smisla uopste.

Link to comment
  • 2 years later...

@Kampokei gde je najbolje za kupanje u okolini barse. idem u subotu i vremenska kaze da ce svih 8 dana koliko ostajemo biti oko 31-32. koliko sam videla na karti i fotkama, meni se najvise dopalo u okolini palafrugela, begur i taj deo.... a kako idemo kod drugarice koja je pre mesec dana dosla na master u barselonu, ona nam nece biti najpozudaniji vodic, jos nije upoznala ni grad, a tek okolinu nije. jel ima zgodnog prevoza do tamo? jel ima nesto bolje obzirom da ipak ne ocekujem neki ekstra morski ugodjaj, ali ne bih bas ni da prospustim. mozda cak i nadjemo neki airbnb tamo na tri dana, ako nam se svidi.,... no, videcemo  kad i ti preporucis :D

Link to comment
2 hours ago, nezvanova said:

@Kampokei gde je najbolje za kupanje u okolini barse. idem u subotu i vremenska kaze da ce svih 8 dana koliko ostajemo biti oko 31-32. koliko sam videla na karti i fotkama, meni se najvise dopalo u okolini palafrugela, begur i taj deo.... a kako idemo kod drugarice koja je pre mesec dana dosla na master u barselonu, ona nam nece biti najpozudaniji vodic, jos nije upoznala ni grad, a tek okolinu nije. jel ima zgodnog prevoza do tamo? jel ima nesto bolje obzirom da ipak ne ocekujem neki ekstra morski ugodjaj, ali ne bih bas ni da prospustim. mozda cak i nadjemo neki airbnb tamo na tri dana, ako nam se svidi.,... no, videcemo  kad i ti preporucis :D

 

E ovo mi je slaba tacka. Dok sam ziveo tamo, ja sam uglavnom letovao na Jadranu :D Vise volim kamencice nego pescane plaze, jbg. Od tih mesta oko Begura sam bio u Llafrancu, ali tamo drugarica ima kucu, pa se islo kolima, ne znam kako se inace dolazi. Ono sto znam da je lako dostupno, a pristojno, to je Sitges ka jugu i Sant Pol del Mar ka severu. U oba se lako stize vozom, mozda cak i sa Plaza Catalunye, dakle iz centra grada, da ne morate da idete na glavnu stanicu. Ako biste ostali tri dana, onda uzmite nesto slatko ka francuskoj granici (tipa Cadaques), pa makar se iscimale oko prevoza.

  • +1 2
Link to comment

Sitges je ok za posetiti i dostupan je vozom, ali ako se ide na tu juznu stranu zbog kupanja i lencarenja na plazi sasvim je pristojan i Castelldefels. Isti voz koji ide za Sitges, R2 Sud, ide do plaze u Castelldefelsu. Sitges je malo dalje (par stanica) nakon Castelldefelsa. Castelldefels ima dve stanice, druga se nalazi bukvalno na plazi (par minuta hoda). Stize se za 20ak minuta sa Sants stanice. Plaza je bas ogromna, standarno pescana i uglavnom dolaze lokalci. Voda je cista, neuporediva sa onom na plazi Barceloneta, ima pristojnih chiringuitosa.

  • +1 2
Link to comment

hvala drugari, mi cemo biti u Carrer de Tagamanent 2, bice nam generalno blizu sve. a za plaze cemo videti... mozda ako se ne smorimo od vrucine ipak ostanemo sve vreme u barsi, ima puno toga sto hocemo da vidimo, obe idemo prvi put pa cemo morati i one pocetnicke korake, tipa miroov muzej, dalija, pikasa, misa, gaudija i kalatravu da vidimo.... trebace nam vremena za sve to...a na neku plazu cemo svakako ici, mozda zaista neki izlet do Cadaquesa, pa uz put i Begur i ostalo da vidimo i bucnemo se

Link to comment
24 minutes ago, nezvanova said:

hvala drugari, mi cemo biti u Carrer de Tagamanent ...

 

Koliko vidim, Gracia. Pa to je najbolji kraj, meni najdraza cetvrt u ovome sto sam video od Evrope (mada to je samo moj utisak, bolje da ti ne idu ocekivanja previsoko pred put). 

Link to comment
43 minutes ago, Kampokei said:

 

Koliko vidim, Gracia. Pa to je najbolji kraj, meni najdraza cetvrt u ovome sto sam video od Evrope (mada to je samo moj utisak, bolje da ti ne idu ocekivanja previsoko pred put). 

 

+ 1 za Gracia, odlicna cetvrt.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Nema teme o Spaniji generalno. Ima ova i druga o Andaluziji. Anyway, da ne otvaram novu, par crtica sa nedavnog izleta na Mallorcu. 

 

Za par dana smo obisli skoro celo ostrvo. Ostrvo je veliko, sigurno ima mnogo skrivenih dragulja, ali za neki opsti utisak je bilo dovoljno.

 

Priroda je apsolutno nestvarna. Podseca mnogo na "mediteran kakav je nekad bio", borovi koji se spustaju do vode, more super toplo u septembru, mnogo obale na kojoj se moze kupati i gde mozes da izaberes od najfinijeg peska, preko malo krupnije, sitnog sljunka, oblutaka ili stena. Bukvalno, sta ko voli. Ima plaza na otvorenom moru, ima fantasticnih uvala kojih se ne bi postidela najlepsa ostrva hrvatskog primorja.

 

Ostrvo je veliko i zapravo na par km od obale vec mozes da zaboravis da si blizu mora. Sela po unutrasnjosti imaju neki vajb koji vuce na Italiju ili Provansu pre negoli na Spaniju (bar ono sto sam ja video od Spanije). U tom kontekstu, unutrasnjost je lepa, ali ne nesto najlepse u tom zanru.

 

Palma preturisticka za moj ukus. Kao da je grad zaustavljen negde na pola puta izmedju hiper-turistickog centra i spanske provincije. Proveli jedno popodne po centru, prilicno me je ostavio hladnim.

 

Na jugo istoku ostrva kupali se u zatvorenoj uvali Cala Mondrago. Bilo dosta naplavine od nedavnog nevremena, ali opet, mozda i najlepse kupanje u poslednjih n godina. I cela zona je ludilo od lepote. Posto je uvala, tj. uvale, povezana s morem samo uskim ustima, voda je kao u jezeru, fantasticno za klince. Posebno poslednji dan, kupali smo se po kisi, na pustoj plazi, potpuni odlep.

 

Drugi highlight je zapadna planinska strana ostrva Sera de Tramuntana. Neodoljivi pejzazi i putevi po njima, selo Soller izgubljeno u brdu sa 100 godina starim tramvajem. Neki dobar vajb, duduse prenapuceno turistima cak i van sezone, mogu da zamislim kako je u high season. Luka Soller je 'nako. Pomalo Budva feeling, plaza bila odvratno prljava. Sigurno je bilo carobno mesto pre masovnog turizma, sad tesko da bismo se tamo vratili. Ali zato Sa Calobra, plaza do koje se silazi dugackim serpentinama. Sama voznja je prelepa, a dole prirodni amfiteatar ispunjen oblucima i 20ak metara siroka plaza izmedju dve okomite stene. Najlepsa tirkizna voda koju sam ikada video. Stigli smo tu sat pre sumraka, bile samo 2-3 porodice na plazi. Verujem da je i van sezone preko dana ludilo od guzve, a ovako je bilo mnogo lepo.

 

Ono sto nam se nikako nije dopalo: komarci (mnogo mnogo gladnih usta), cene (u odnosu na Kanare ili Andaluziju, ovde je sve bilo pomnozena sa 2), turisti (vise njihov "kvalitet" nego kvantitet), generalno prilicno mrtvilo i nekakva usiljenost i losa atmosfera skora pa svugde gde smo seli nesto da popijemo/pojedemo, neshvatljivo prljave plaze (nesto je to de naplavine, ali nesto je prosto nakupljeno djubre koje niko nije skupio). Ako se ikada vratimo na Mallorcu, najradije neko selo inland na severo zapadu, pa odatle, malo hajk, malo plaze i sto dalje od tih turistickih hubova.

 

U odnosu na Kanare, prednosti su blizina, vegetacija koja se spusta do mora i mnogo toplija voda. Sve ostalo je na strani Kanara. Ono sto plati covek za duzi put, vrati mu se na 2 obroka.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Izgleda da ću ići u Barselonu u decembru. Biću smešten negde oko trijumfalne kapije ili više ka starom centru, tu negde. Pratim savete za obilazak, samo što mi je problem to što se svi odnose na topli deo godine. Pa ako imate neki specifičan ranozimski savet, kažite.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...