Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

18 hours ago, ultra plasticni said:

Znaci ipak niko ne dodeljuje jer je stvar vec po prirodi odredjena osim onih 0,018%, vec se kasnije opredeljuje

u karton se nešto upisati mora. onaj ko arhivatoru kaže šta da upiše u dokumentaciju, taj određuje. 

  • +1 1
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Ako misliš na postojanje pravog akcenatskog rečnika, nemamo, u planu je™ već šezdeset godina, jedino što je dostupno su ti popisi akcentovanih reči u rečnicima druge namene, kao što je RMS,  Pravopisni rečnik srpskog jezika (Šipka)  ili neka školska izdanja pravopisa, mada je to nedovoljna pomoć, nema deklinacija, paradigme i nije obuhvaćeno sve što treba. 

 

Akcenatska norma nije preterano fleksibilna i podložna promenama, povremeno se prave ustupci u odnosu na uzus, ali suština ostaje dosledna osnovnim pravilima. 

  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Dakle, čitam nešto na Vikipediji (o Isidori Sekulić), pa tamo kaže: "...приказан је утицај стваралаштва Максима Горка на српску омладину. "

 

Je l' valja to Gorka ili (kao što ja mislim) Gorkog? Mislim, nije se on zvao Maksim Gork.

Link to comment

I to stanje podržava i dalje dovoljno izražena distinkcija u značenju i sve dok bude tako (i pored tendencije stapanja u savremenom jeziku) ostaće dva padeža. Ako dođe do potpunog gubljenja akcenatskih razlika u svim slučajevima dosledno, onda se može govoriti o nestanku i sistemu 6. 

Link to comment
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...