Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Logika bi bila da se zaokruži samo petak, pošto je u pitanju jednina dan iza četvrtka.

Mislim da je previše očekivati od đaka prvaka da zaokruži i subotu i nedelju.

 

Esid: Mada, smatram da je tekst zadatka loše sročen. Pravilnije i razumljivije za dete bi bilo da se koristi izraz dan posle četvrtka. Dan ispred ili iza mi je nekako rogobatno.

Edited by Filozof manijak
  • Haha 1
Link to comment
Just now, Frile said:

to je bila moja mora u nižim razredima osnovne, nikad nisam naučio šta je ispred, šta je iza kada su apstraktni nizovi u pitanju (nizovi brojeva, dani u nedelji, i slično).

 

Na kraju je ispalo da je tačan odgovor da je učiteljica nepismena. Iza i ispred su prostorne odrednice, a pre i posle vremenske, pa može da se kaže iza ili ispred zida, kuće, drveta, a pre ili posle četvrtka. Zadatak nije bio iz udžbenika, nego ga je zadavala ona sama.

 

Mada, sa sam ja taj đak prvak stavila bih petak, jer sam 100x čula "Vidimo se jedan dan iza nedelje...", iza je nešto posle. Ali to što sam čula sto puta, ne znači da je tačno.

  • Haha 2
Link to comment
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Nije mi baš jasna ova konstrukcija

Quote

Japanska fudbalerka Kumi Jokojama je izašla u javnost sa ispovešću da je transrodni muškarac

 

Ako je fudbalerka, onda je žensko i kako onda može biti da je transrodni muškarac ? 

Zar nije logičnije reći da je transrodna žena ? 

Link to comment

Transrodna žena je rođena kao žena, a posle postala muškarac.

Transrodni muškarac se rodio kao muškarac, kasnije u životu postao žena, pa i fudbalerka.

Link to comment

 Insistira se na novoj identitetskoj kvalifikaciji, pa je muškarac koji je postao žena sada transrodna žena. Ona je možda shvatila da je muškarac (iako je rođena kao žena), pa je u procesu promene i od sada se identifikuje kao transrodni muškarac, fudbaler. 

  • Hvala 1
Link to comment
36 minutes ago, Shitgenstein said:

Rod transrodne osobe je onaj koji je "aktuelni", a ne onaj koji odgovara polu dodeljenom pri rođenju.

 

Ne razumem ovo.

Ko dodeljuje pol pri rodjenju, babica?

Link to comment

Ne znam da li odlučuje babica ili lekari ili ko već, ali to je kad te zavedu kao "M" ili kao "Ž".

U većini situacija je straightforward. S druge strane, kod interseks osoba se procenjuje, na primer, da li osoba ima povećani klitoris ili mali penis i to povlači sa sobom sijaset pitanja i problema.

 

Intersex (Wikipedia)

Quote

Sex assignment at birth usually aligns with a child's anatomical sex and phenotype. The number of births where the baby is intersex has been reported to be as low as 0.018% or as high as roughly 1.7%, depending on which conditions are counted as intersex.[4][5][6] The number of births with ambiguous genitals is in the range of 0.02% to 0.05%.[7] Other intersex conditions involve atypical chromosomes, gonads, or hormones.[4][8] Some intersex persons may be assigned and raised as a girl or boy but then identify with another gender later in life, while most continue to identify with their assigned sex.[9][10]

 

Deciding on gender in children with intersex conditions: considerations and controversies

 

Edited by Shitgenstein
Link to comment
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...