Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

@Krošek Hvala, da, tako se i meni činilo, ali mi i dalje nekako ne liči. Mislim, ne pokriva tako dobro pojam, neodređeno mi je i uvek moram dodatno da objašnjavam zašto to kažem. Rekoh da pitam, možda može određenije. Engleski pojam vrlo precizno određuje značenje, i recimo da sam u potrazi za sličnim rešenjem i na srpskom. 

Edited by TdEII
Link to comment
On 14.7.2020. at 12:12, TdEII said:

Znaš slova, umeš da čitaš - pismen si. Razumeš šta si pročitao - funkcionalno si pismen.

 

E, sad, kako se kaže i opisuju iste stvari, ali kad su u pitanju cifre? Brojčano (funkcionalno) nepismen? Matematički (funkcionalno) nepismen?

 

Po mom nebitnom mišljenju, neko ko se ne razume u cifre - je takođe nepismen. Ne bih razdvajao na alfa i numeričku nepismenos'.

Link to comment

@Filozof manijakNe smara te da se raspravljaš sa nekim kome si rekao, upravo sa tom motivacijom, da je nepismeno govedo kad krene sa argumentacijom da je pismen, ume da čita? 

 

Čovek, za mene, postaje "nepismeno govedo" nakon što mu je n puta pre tog obraćanja objašnjeno, krajnje pedagoški, šta je šta. Znači, i tu ima i faza pre te tačke bez povratka. A stalno izviru novi slučajevi odasvud.

Edited by TdEII
Link to comment

Ne smara me, naprotiv. Imao sam par rasprava tog tipa ali sa pismeni ljudima, u smislu kategorizacije. 

Smatram da je u 21. veku čovek nepismen iako se razume u slova, a ne razume u brojeve, ili u računar npr. To su neke osnovne veštine koje čine pojam pismenosti, a ne samo sposobnost sricanja i čitanja teksta. No, to je moje subjektivno mišljenje.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Ne smara me, naprotiv. Imao sam par rasprava tog tipa ali sa pismeni ljudima, u smislu kategorizacije. 

Smatram da je u 21. veku čovek nepismen iako se razume u slova, a ne razume u brojeve, ili u računar npr. To su neke osnovne veštine koje čine pojam pismenosti, a ne samo sposobnost sricanja i čitanja teksta. No, to je moje subjektivno mišljenje.

meni je kreterijum da li može da popuni opštu uplatnicu...

Link to comment

@TdEII Po prvi put, nakon nekoliko beskrajnih tjedana, nisam petljala po računalu. Ponovno sam uživala u svijetu bez brojeva. Budući da postoji pojam kao što je analfabetizam, trebao bi postojati i anaritmetizam, zahvaljujući kojem bi bilo moguće objasniti dramu koju proživljavaju ljudi poput mene.

- Ameli Notomb (Strah i trepet) :lalab:

 

 

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
1 hour ago, Shitgenstein said:

Na kom slogu je akcenat u "Danila [Kiša]" i zašto?

Na prvom.

Standard je usvojio novoštokavsku akcentuaciju, pa se akcenat sa drugog sloga (kako je u staroštokavskim govorima) u višesložnim riječima pomjera na prvi slog.

Pomjera se i sa trećeg na drugi, odnosno uvijek na onaj koji prethodi slogu na kojem je akcenat u staroštokavskom, pa je u standardu uvijek CEtinje, a ne CeTINJE, PEškir, a ne PeŠKIR itd.

 

Link to comment
  • 4 months later...
7 minutes ago, banecare1 said:

...

 

* off topic - zar mi nemamo jednu rec za drugove iz razreda aka classmates / одноклассники ili sam ja do te mere zapustio srpski i odavno zavrsio skolu, da ne mogu da se setim bez guglanja. prvo sam napisao jednoklasnici, ali kontam da ta rec ne postoji, da je to jedna od ruskosrpskih reci koje govorim misleci da su srpske ili ruske. mentol

 

 

nemamo. "jednoklasnici" ne bi ja mislim niko ni razumeo. razredni/skolski drugovi i to je to. 

Link to comment
  • 1 month later...
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...