Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

kablovski operater

ili kablovski operator

 

 

ovo prvo je cini mi se dosta zastupljenije

ovo drugo cesce koriste same kompanije (operatori :D ) pretpostavljam na osnovu engleskog

Edited by pbg12345
Link to comment
17 hours ago, Dimitrije said:

Pokret Dveri nije desnica.  To je pokret sa politickom agendom koji imaju navijaci na stadionu: ksenofobi, nacionalisti i sovinisti, zadrti pravsoslavci, homofobi, rusofili i anti-EU.  Tu nema nikakve politcke agende ni plana - to je pokret luimpenproleterijata.  Desnica koja ima ideologiju koja je dijametralno suprotna od SNS je DSS.  Oni imaju politicki indentitet i intelektuialni potencijal, ali ne umeju da se priblize narodu cija vecina ima adolescentno geldanju na politiku i drzavu, i gde Vucic vrlo uspesno operise, i onom manjem delu gde performanse tipa testere, serpe, satori, gladovanje privlace vise pozornosti nego jasna politicka agenda.  Steta sto u Srbiji ne postoji levica socijaldemokratske orijentacije koja bi mogla da privuce, ne samo levo orijentisani deo naroda, nego i deo onih koji se loze na jalove "performanse" glumackih politickih pokreta.

 

2 hours ago, ArleKino said:

 

Možda je ovo malo veći off, ali nešto razmišljam neki dan - ne bi li bilo bolje u ovakvom kontekstu koristiti izraz "rusoman" umjesto "rusofil"?

 

Evo nešto za uvažene jezičare™. Unaprijed zahvaljujem. :) 

Link to comment

Ja znam da Bugari i Makedonci za srpski orijentisane komite iz Makedonije sa kraja 19 i početka 20 veka koriste izraz srboman, naravno na svojiim jezicima. Ne znam da li je to prihvaćen izraz u BHS...

Link to comment

1) Sigurno ima vas koji dobro poznajete hrvatski, koliko je redovno kod njih da u vokativu imena nemaju nastavke koji bi kod nas bili logicni? Da li je to nesto novijeg datuma ili je oduvek tako bilo?

Prijatelji uvek dovikuju svoje dete sa "Adrian!" dok meni prirodno izlece "Adrijane!". Zna dete nekad cudno da me pogleda.

2) Takodje to J. Uvek kada im pisem, meni prirodno bude da napisem Adrijan (pa cak i kada govorim, cuje se malo to J). Da li ja tu gresim, tj. koliko je "po nasem" to J? Ne znam odakle vucem to i da li sam usamljena u tome. Nemam sad jos neki primer imena, osim poznatih Mihailo i Mihajlo, koja su oba validna.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

U srpskom je " Hej, Adrijane!"  I u hrvatskom bi trebalo da bude, imaju i oni vokativ, Samo, i u Srbiji se ignoriše vokativ, ali u drugoj situaciji. Npr. kad se muškarcima obraćaju prezimenom- "Poštovani gospodine Petroviću", često ovo -u izostaje, što je nepravilno.

https://www.sinonim.hr/blog/vokativ-osobnih-imena/

 

2) Ključni izraz "međusamoglasničko j".

 Nisi usamljena, to je pravilo.

http://ucimosrpski.rs/lessons/prilagodjeno-pisanje-imena-iz-stranih-jezika/

U hrvatskom je pravilo da strana imena pišu u izvornom obliku, u ovom slučaju Adrian, a tako i izgovaraju.

 

Edited by halloween
Link to comment
20 hours ago, halloween said:

U srpskom je " Hej, Adrijane!"  I u hrvatskom bi trebalo da bude, imaju i oni vokativ, Samo, i u Srbiji se ignoriše vokativ, ali u drugoj situaciji. Npr. kad se muškarcima obraćaju prezimenom- "Poštovani gospodine Petroviću", često ovo -u izostaje, što je nepravilno.

https://www.sinonim.hr/blog/vokativ-osobnih-imena/

 

2) Ključni izraz "međusamoglasničko j".

 Nisi usamljena, to je pravilo.

http://ucimosrpski.rs/lessons/prilagodjeno-pisanje-imena-iz-stranih-jezika/

U hrvatskom je pravilo da strana imena pišu u izvornom obliku, u ovom slučaju Adrian, a tako i izgovaraju.

 

 

Super, sve je dakle u redu :) hvala!

 

Za ovo

Quote

имена из живих језика немају адаптацију наставка сем женских имена: Жаклин/Жаклина, `Шампањ/Шампања

 

Koji bi primer bio za to za muska imena, znas li?

 

19 hours ago, BWA said:

Mislim da su Hrvati to preuzeli iz njemačkog.

Toga ima i kod Bošnjaka u Bos.krajini; "Samir!" "Amir!" umjesto "Samire!" "Amire!"

 

Moguce da je to neka generalna prica za ljude koji zive "vani" vec duze. Mada, ove ljudi su tri godine u Nemackoj i 86. su godiste, generalno se ne krecu bas u nemackom drustvu (+ firme u kojima rade su americke pa im engleski zavrsava posao).

Link to comment
11 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Koji bi primer bio za to za muska imena, znas li?

 

Pada mi na pamet Kiril, Samuil, ne u  Kirilo, Samuilo.

 

Inače, pravilo je da se imena (i muška i ženska) iz živih jezika ne primenjuje gramatička adaptacija, kao što se to čini u imenima iz klasičnih jezika. Ovo Žaklina, Brižita, Aneta... koje si kvotovala su izuzeci. Tu se na nominativ dodaje - a, često je za francuska imena, a u drugim slučajevima nominativ ostaje nepromenjen a dativ i prisvojni pridev se menjaju- Agnes, Agnesi, Agnesin.

 

Još piše u Pravopisu da treba težiti takvim pravilima transkripcije koja će primenjivati širok krug obrazovanih ljudi, a ne samo znalci izvornog jezika. Važnija je jednostavnost i doslednost nego težnja da se postigne maksimalna vernost izvornom govoru.

Edited by halloween
Link to comment
  • 3 weeks later...

Da li postoji naziv za zensku osobu koji je jednak/slican 'tipu' za muske?

 

Nekako je vrlo neodredjeno, tip moze biti od 20 do 50; dok se u zenskom rodu mora izabrati devojka ili zena (i gde je granica?)

 

Isto i u engleskom, 'guy' je vrlo sirokoobuhvatan, a nema za zensku osobu nista takvo...

Link to comment
18 hours ago, jms_uk said:

Da li postoji naziv za zensku osobu koji je jednak/slican 'tipu' za muske?

 

Nekako je vrlo neodredjeno, tip moze biti od 20 do 50; dok se u zenskom rodu mora izabrati devojka ili zena (i gde je granica?)

 

Isto i u engleskom, 'guy' je vrlo sirokoobuhvatan, a nema za zensku osobu nista takvo...

 

Neformalno, ali "riba"? Čujem da se to koristi i za mlađe i slabije osobe ženskog roda.

Link to comment
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...