Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Naravno, već sam napisao i da se slažem i da mi je objašnjenje nategnuto, ali volim jezičke igrarije kao što je ova rima pa makar bile i nepismene. Inače, biće da seven heavens ipak znači nešto ako ima svoj članak na uikipediji. Šala, molim da ne nastavljamo o nebesima :)

Edited by peralozac
Link to comment

poceo sam da koristim 'sinematografija' i tako sam pisao, a onda pogledam danas u recniku srpskohrvatskog jezika da ta rec ne postoji, odn. postoji samo 'kinematografija'. da li je ovo i srpska rec? odn. da li se koristi takodje u srpskom jeziku?

Link to comment

Kinematografija grc. (Kinema, 2.-atos-kretanje+grafo-pisem) slikovno reproduciranje predmeta u gibanju, dogadjaja, mimike, kretanja, a u novije vreme i glasa (tonfilm); kinematograf -1. Fotografska sprava za filmsko snimanje i prikazivanje; 2. Dvorana gde se projiciraju i gledaju filmske snimke; kino; prid. Kinematografski

Iz Recnik stranih rijeci Bratoljuba Klaica, trece izdanje

Edited by ultra plasticni
Link to comment

da, kaze se kinematografija, a ne sinematografija

 

posto vidim da ti je to "sinematografija" englesko cinematography, treba da znas da kinematografija ne znaci to, nego znaci prosto proizvodnja filmova, uglavnom u kontestu jedne zemlje ili epohe. cinematography mi kazemo fotografija (filmska fotografija).

 

nase kinematografija se prevodi kao filmmaking I movie industry.

 

e: uleteo u. p.

 

znacenje iz gornjeg citata u smislu obicnog snimanja je zastarelo. kinematografija ne znaci vise snimanje u tehnicko-tehnoloskom smislu, nego pravljenje filmova.

Edited by Krošek
Link to comment
1 hour ago, ultra plasticni said:

Kinematografija grc. (Kinema, 2.-atos-kretanje+grafo-pisem) slikovno reproduciranje predmeta u gibanju, dogadjaja, mimike, kretanja, a u novije vreme i glasa (tonfilm); kinematograf -1. Fotografska sprava za filmsko snimanje i prikazivanje; 2. Dvorana gde se projiciraju i gledaju filmske snimke; kino; prid. Kinematografski

Iz Recnik stranih rijeci Bratoljuba Klaica, trece izdanje

 

1 hour ago, Krošek said:

da, kaze se kinematografija, a ne sinematografija

 

posto vidim da ti je to "sinematografija" englesko cinematography, treba da znas da kinematografija ne znaci to, nego znaci prosto proizvodnja filmova, uglavnom u kontestu jedne zemlje ili epohe. cinematography mi kazemo fotografija (filmska fotografija).

 

nase kinematografija se prevodi kao filmmaking I movie industry.

 

e: uleteo u. p.

 

znacenje iz gornjeg citata u smislu obicnog snimanja je zastarelo. kinematografija ne znaci vise snimanje u tehnicko-tehnoloskom smislu, nego pravljenje filmova.

 

hvala! vec mi je pojasnjeno u topicu: 'fotografija razno'. to je mene bunilo. hteo sam rec da opisem dobro svetlo, boju, kadar u filmu. mogao bih jednostavno da koristim: 'fotografija u ovom filmu je bruka!' ili na eng. 'cinematography was so good in this movie'.

Link to comment
On 18.6.2019. at 22:10, peralozac said:

 

Slažem se mada uz malo natezanja bi moglo da im se progleda kroz prste da je to u stvari seven-heaven ice cream. Slično kao two-hour difference, three-star hotel, five-mile run, ten-minute break, twenty-dollar bill tj. bez s ako je pridev.

 

U vezi ovog zadnjeg, pre par dana na pijaci koju drže Kinezi, jedan stoji pored mandarina i dere se Tendola, Tendola (akcentovano kao gondola). Prvo sam mislio da je vrsta mandarina u pitanju dok nisam shvatio da je gajbica deset dolara. Ovo je moglo i na volem jezički :) 

No ticky no landry

Link to comment
On 22.6.2019. at 13:33, ultra plasticni said:

Kinematografija grc. (Kinema, 2.-atos-kretanje+grafo-pisem) slikovno reproduciranje predmeta u gibanju, dogadjaja, mimike, kretanja, a u novije vreme i glasa (tonfilm); kinematograf -1. Fotografska sprava za filmsko snimanje i prikazivanje; 2. Dvorana gde se projiciraju i gledaju filmske snimke; kino; prid. Kinematografski

Iz Recnik stranih rijeci Bratoljuba Klaica, trece izdanje

 

Nekada davno, Kinematografi Zagreb, preduzeće za prikazivanje filmova. 

Link to comment
  • 3 months later...
2 hours ago, harper said:

na biciklu s obe probusene gume, zavarenim volanom i lancem koji stalno ispada.

Mi to zovemo guvernal, sto mislim da potice iz franscuskog, ali da li je volan srpski?

Link to comment
19 minutes ago, Peter Fan said:

Mi to zovemo guvernal, sto mislim da potice iz franscuskog, ali da li je volan srpski?

Jeste od francuskog gouvernail, što znači kormilo. U definiciji guvernala u domaćim rečnicima stranih reči stoji da je to upravljač na biciklima i motociklima.

 

Volan svakako jeste srpska reč, iako je isto galicizam od volant što znači točak za upravljanje (i još ponešto, npr. "loptica" za badminton). U rečnicima stranih reči stoji da je to upravljač na automobilu, dakle ne i na biciklu/motociklu.

 

Francuzi za upravljač na biciklu kažu le guidon, a Englezi handlebar (na autu je naravno steering wheel).

 

U svakom slučaju, najbolje je upravljač.

Link to comment
17 minutes ago, vememah said:

Jeste od francuskog gouvernail, što znači kormilo. U definiciji guvernala u domaćim rečnicima stranih reči stoji da je to upravljač na biciklima i motociklima.

 

Volan svakako jeste srpska reč, iako je isto galicizam od volant što znači točak za upravljanje (i još ponešto, npr. "loptica" za badminton). U rečnicima stranih reči stoji da je to upravljač na automobilu, dakle ne i na biciklu/motociklu.

 

Francuzi za upravljač na biciklu kažu le guidon, a Englezi handlebar (na autu je naravno steering wheel).

 

U svakom slučaju, najbolje je upravljač.

e, hvala na detaljnom pojasnjenju!

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...